אין מספיק חלב – יש חיה כזאת

אין מספיק חלב

האם יש דבר כזה שאין מספיק חלב אם? האם לכולן יש מספיק חלב? האם כולן יכולות להניק?
כן, יש מצבים אמיתיים של מחסור בחלב אם, יש לכך סיבות ויש דרכים לטפל, לשפר ולמצוא את הדרך הנכונה לך.

ההתמחות שלי בתחום באה מהקורס האישי מאוד שקיבלתי בנושא מחסור בחלב כמעט מייד בתום קורס מדריכות ההנקה. יובל שלי נולד ולא עלה מספיק במשקל. הסיפור כולו מופיע כאן אבל בקצרה יובל לא עלה מספיק במשקל, חלב לא יצא כמעט, לא היו פצעים מיוחדים או גודש, ויובל למד לינוק עם צינורית על השד וקיבל הרבה תרומות חלב אם מאמהות נפלאות בכל הארץ וגם הרבה פורמולה אבל המשיך לינוק ומבחינת שנינו הוא תינוק יונק.

מאז, נדמה לי לפעמים שנמשכות אלי בנות עם בעייות מחסור חלב.

הטענה המוכרת, דווקא מהצד של מדריכות ההנקה היא "אין דבר כזה – אין מספיק חלב".

זה כמעט נכון, לאחוז מאוד מאוד גדול מהנשים, אני מניחה שקרוב ל100% מהנשים, יש יכולת לייצר מספיק חלב.

זה נושא רחב מאוד ואני אביא בפניכם כאן רק הסבר ראשוני.

במציאות אנחנו נתקלות במצבים של מחסור בחלב שרובם נוצרים לא מתוך חוסר יכולת לייצר חלב אלא מתוך בעיות בניהול ההנקה מצד האם או מצד התינוק, שלא טופלו בזמן ובהדרגה יצרו מחסור אמיתי בחלב אם.

הרבה מהמקרים שאמהות טוענות שאין להן מספיק חלב הוא פשוט חוסר זיהוי נכון לסיבה למה תינוק לא רגוע, אמהות שלא מכירות את התופעה של קפיצת גדילה ונבהלות כשהיא מתרחשת, חששות כשתינוק יונק זמן קצר מאוד ועוד כל מיני דברים שבעזרת אינפורמציה נוספת הן יבינו אותם וירגעו.

ישנם מקרים מובהקים בהם יש סיבה בולטת לחשש למחסור אמיתי בחלב אם (אם כי לא כל אחת שנמצאת באוכלוסית הסיכון באמת תסבול ממחסור בחלב):

 • אשה עם בעיות פוריות קשות (קשיים בכניסה להריון וכו')   – יכול להעיד על בעיות הורמונליות שיפגעו גם בהנקה.
 • אשה עם חוסר איזון בבלוטת התריס.
 • אשה עם סינדרום שחלות פוליציסטיות – גם זה כמובן בגלל הבעיות ההורמונליות.
 • אשה שלאמא שלה , לאחותה או לקרובת משפחה אחרת מקרבה גבוהה היה מחסור אמיתי בחלב אם (לרוב קשה לדעת בלי לעשות ניתוח ממשי של המקרה של הקרובה לשלול אבחון לא נכון).
 • לאחר ניתוחי שד, במיוחד בניתוחים של הקטנת שד בהם הורידו מרקמת השד ואולי אף הזיזו בכלל את הפטמה ממקומה וחתכו את צינוריות החלב).
 • מי שסבלה מאיבוד דם קריטי אחרי הלידה ונזקקה לקבלת מנות דם – יכול ליצור פגיעה בבלוטת יותרת המוח האחראית על ההורמונים.
 • מי שסבלה מאנורקסיה, במיוחד אם זה היה בשלב ההתפתחות של מערכת המין והחזה ואולי אין לה מספיק רקמת שד.

שוב, מי שעונה על אוכלוסיית הסיכון – רצוי שתהיה מודעת אבל זה ממש לא שולל את האפשרות שיש לה מספיק חלב או שהיא יכולה להניק לפחות באופן חלקי.

ישנם מקרים שאין אף סיבה ברורה (שאנחנו מכירים בידע המוגבל שנוצר בנושא) למחסור בחלב והוא בכל זאת קיים – אלו מקרים באמת ספורים.

רוב המקרים של מחסור בחלב אם נגרמו מכך שלא היה ביסוס טוב של מערכת יצור החלב בשבוע- שבועיים הראשונים.

תקופה זו היא קריטית ליצירת פוטנציאל יצור החלב. אז מתבססת כמות הקולטנים להורמון הפרולקטין שיהיו קיימים, או על דרך המשל – כמות פסי הייצור שיוכנו מראש לכל תקופת ההנקה. בהתחלה התינוק זקוק לכמות קטנה יחסית של חלב ביום. די מהר הוא צריך כמויות גדולות יותר. אם אין ביסוס של פוטניאל ייצור החלב האם תתקשה, ואולי לא תצליח, להעלות את כמות החלב כשהתינוק ידרש לה, גם אם אחרי גיל שבוע היא כבר היניקה מלא. ולכן צריך להשתדל להמנע, אם אפשר, מדילוג על הנקות, מתן בקבוק במקום הנקה ללא שאיבה וחסור גירוי לשד בימים הראשונים.

סיבה נוספת היא פשוט ריקון לא יעיל של השד מכל מיני סיבות (הצמדה לא נכונה, לשון קשורה, תינוק קטן, וחלש, הגבלת זמן יניקה ועוד) שגורם לכך שהגוף בעצם לא סיפק לתינוק את כמות החלב שהוא זקוק לה ושידר לגוף שלא צריך לייצר יותר חלב והגוף בהדרגה מייצר פחות חלב. אם האם רוצה להגביר את ייצור החלב היא תצטרך לפעול באופן מסודר ובעזרת הכוונה מקצועית להעלאת כמות החלב.

הכלים להעלאת כמות החלב הם דומים בכל המקרים:

 • הכלי הראשון והחשוב ביותר הוא ריקון מקסימלי של השד. אם צריך לתקן את התפיסה של התינוק, אם צריך להתיר לשון קשורה, אם צריך לתקן את שגרת ההנקה, להוסיף לחיצות על השד ועוד. בנוסף מומלץ לשאוב. אופן השאיבה, מתי לשאוב ולמשך איזה זמן כדאי להחליט בהתייעצות עם מדריכה או יועצת הנקה.
 • כלי נוסף הוא לנוח, לשתות, לאכול ולדאוג לעצמך על מנת שהגוף שלך יוכל לתת מקסימום אנרגיה לייצור חלב.
 • כלי אחר הוא צמחים שמגבירים חלב אם. הצמח היחיד שיש לו ביסוס מחקרי ויש נשים שהוא עוזר להן הוא החילבה. ניתן לקנות אותו בכמוסות בבתי טבע. ישנם גם מוצרים יעודיים לנושא שנמכרים בבתי מרקחת. גם הם עוזרים לחלק מהנשים. המפורסם בינהם הוא ה רב-חלב של חברת רפאל.
 • במקרים קיצוניים ישנה אפשרות לקבל מרשם לתרופה הנקראת "מוטיליום". היא תרופה שבהתוויתה מיועדת להפחתת בחילות אך אחת מתופעות הלוואי שלה היא הגברת יצור חלב האם, כנראה על ידי העלאת רמת פרולקטין וסיבות נוספות שאינן ידועות. התרופה אושרה בעבר גם להגברת חלב אם ומסיבות של מאבקים בין חברות התרופות בוטל האישור. היום ניתן לקבל מרשם למוטיליום אצל ד"ר מירי ליבוביץ באודים או בקופת חולים מכבי ואצל רופאים מסוימים שמוכנים לא ללכת לפי הפרוטוקול. אין לה תופעות לוואי בעיתיות ידועות ויש לה אחוזי הצלחה טובים בהעלאת כמות החלב כשאין בעיה בכמות רקמת השד וכשהיה גירוי מספיק של השד בשבועו הראשון.

בנוסף להגברה ניתן להתגבר על המחסור באמצעות הנקה עם עזרים מיוחדים שמאפשרים להוסיף חלב על השד.

נעמה סלע – מדריכת הנקה, מדריכת הכנה ללידה ודולה 052-4696834 www.im-haima.co.il

אם את סובלת ממחסור בחלב, אם נתקלת בבעיות שאני מתארת, אם את רוצה להתייעץ באופן אישי, לקבל עוד מידע והדרכה את מוזמנת לפנות אלי בטלפון או באמצעות טופס הפניה.

 

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *