גוף ונפש בלידה

לא על הגוף בלבד מדברת הלידה.

כשחושבים על ההיריון ולידה חושבים בדרך כלל על קשיים פיסיים :
בחילות, הקאות, בצקות, צרבות כאבי גב ,צירים, כאב, אפידורל ,תפרים ועוד…
כשחושבים על הריון ולידה חושבים פעמים רבות גם על רגשות ומחשבות – הורמונים מצבי רוח, זוגיות,מחשבות על אימהות ועוד.
לאורך השנים גיליתי שקיימת שכבה נוספת שעליה בדרך כלל לא חושבים ואליה לא מתייחסים בהריון ובלידה : שכבה עמוקה ולא מודעת . אבל שכבה משמעותית וחשובה.
הייתי קוראת לה  האתגר או מפתח התפתחות  שם אנו נפגשות עם החולשות ,פחדים וזיכרונות כואבים שלנו שבמהלך השנים למדנו להתעלם מהם עד שכמעט שכחנו אותם.
אותן חולשות  או  אותם קשיים שלמדנו לתפקד בלי שאף אחד ישים  לב אליהם.
ולפתע בהריון  וככל שמתקרבים ללידה ובמהלכה פתאום הם חוזרים ועולים.

את הדוגמא הראשונה אני יכולה לתת על עצמי : מאז שהיתי ילדה קטנה היה לי קשה עם איבוד שליטה , ואחד הדברים שהפחידו אותי מאד היו שיחות על טיפולים הנעשים בהרדמה מלאה, המחשבה על איבוד ההכרה גרם לי לחרדה גדולה.

כשהמדריכה בקורס ההכנה ללידה הזכירה שכאשר השלייה לא יוצאת שלמה ובמקרה שהאישה אינה מחוברת לאפידורל מכניסים את האישה לחדר ניתוח ובהרדמה מלאה מחפשים את השלייה הרגשתי רעידות בכל הגוף וכאילו ידעתי שזה מה שהולך לקרות.
ואכן זה מה שקרה אני זוכרת את עצמי 5 דקות לאחר שנולדה בתי הבכורה מובלת לחדר ניתוח ומסכת הרדמה על פני, והמחשבה שעוברת לי בראש היא : אני חייבת להתמודד עם הפחד הזה אין מה לעשות.

אין ספור פעמים אחרי הלידה שחזרתי את הסיטואציה ושאלתי את עצמי האם זה מזל רע בלבד או אולי הייתה כאן איזושהי כוונה להפגיש אותי עם ההתמודדות מול החרדה הזו?

לאורך השנים בהן אני מלווה נשים נדהמתי לגלות כמה פעמים התופעות הללו קורות, אישה שהיה לה קושי בלסמוך על עצמה והעדיפה תמיד לסמוך על אחרים מצאה את עצמה בסיטואציה בא המיילדת צועקת שהיא חייבת להקשיב  וללחוץ נכון  אחרת התינוקת שלה תיפגע, אישה שכל חייה פחדה ממחטים מצאה את עצמה עם קרעים גדולים ותפירה במשך כרבע שעה, אישה שטענה שכל המקרים הנדירים קורים לה אכן חוותה בלידה תופעה שקרתה בישראל באחוזים אפסיים, אישה שהחליטה ללדת בבית כיוון שיש לה קושי גדול עם רופאים ובתי חולים מצאה את עצמה בלידה קיסרית בבית חולים , ואלה רק מעט מהדוגמאות ,אני בטוחה שכל אחת מכירה לפחות מקרה אחד דומה.

גם ברמה הרגשית אנו מוצאות את עצמנו (או את הנשים שאנו מלוות ) פעמים רבות נפגשות בלידה עם מצבים המעוררים בנו חולשה, חוסר ביטחון,היסטריה או סוג אחר של קושי סובייקטיבי.

לדעתי יתכן שאכן יש כאן תופעה מכוונת יתכן שבתהליך ההיריון וההכנה שלנו לאימהות מנסה הנפש שלנו  לעשות "תהליך ניקיון " להוציא החוצה רגשות דחוקים ומכבידים כדי שנוכל להתמודד איתם בהצלחה ולהיפתר מהקושי ובזבוז האנרגיה  בהדחקה שלהם .

לכן אני מציעה לקבל את ההזדמנות הזו ברגשות חיוביים ולנסות לנצל אותה. 

אם נקשיב טוב לעצמנו (או לנשים אותן אנו מלוות ) נוכל להבחין בחששות-חרדות הללו עוד בזמן ההיריון הן עולות מדי פעם על פני השטח אך אנו בדרך כלל מחזירות אותם לעומק תת המודע באמירות עצמיות כגון "שטויות " "מספיק עם המחשבות האלה" "זה יכול להזיק ולכן אסור לחשוב כך " ובעיקר "לא נעים לדבר על זה עם אף אחד ". כך אנו קוברות אותם בפנים ופעמים רבות לצערנו נפגשות איתם שוב במהלך הלידה עצמה.

הדרך שאני מציעה לכן היא הפוכה : הקשיבו למה שעולה (גם אם אינו ראלי ) נצלו את ההיריון להכיר את החרדות הללו ולהבין מהיכן הגיעו קבלו את העובדה שהן אכן נמצאות אצלכן , יתכן שתיזכרו בחוויות וקשיים מהילדות, בקשר עם ההורים ומערכות היחסים במשפחה או אולי בחוויה קשה שאכן קרתה לכן .

בדקו עם עצמכן מה הכלים העוצמות והיכולות הייחודיות שלכן שאיתן תוכלו להתגבר ולהתמודד אם אכן יתממש אותו תרחיש ממנו אתן חרדות, (היעזרו באשת מקצוע במקרים שקשה לכן לבד.).

נצלו את ההיריון לנקות ממכן את החולשות הקשיים וחוסר הביטחון העצמי המודחקים שפעמים רבות שייכים לעבר ואינם קשורים לחייכן היום .

כך תוכלו להפנות את מירב האנרגיה להתקדמות קדימה:

לאימהות מוצלחת והתפתחות אישית מרבית.

 

ג'יני אושרי-מטפלת בדמיון מודרך ופרחי באך-דולה מדריכת הכנה ללידה

לידה מעצימה אחרי קיסרי או לידה טראומטית. 052-2449661

 

 

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *