גילאי 0-3 חודשים, ההסתגלות הראשונית של התינוק

תינוקות שרק נולדו

 כל הורה לתינוק בן יומו שומע את המשפטים האלה מתחילת חייו כהורה.

 " אל תחזיקי אותו על הידיים כל הזמן, הוא יתרגל"

"היא חייבת להתרגל לישון ברעש"

לכן בחרתי להתייחס לגילאי 0-3 חודשים, ההסתגלות הראשונית של התינוק לעולם.

תינוקות רגילים לתנאים אותם הם מכירים ברחם ואלו התנאים אותם הם מחפשים בחוץ. הרחם גונן עליהם, עטף אותם, הם אכלו שם, נעו שם, ישנו שם וכל זה למשך תשעה חודשים.

היציאה מהרחם המגונן לעולם הגדול מלווה בצורך לשמור על המוכר והידוע לתינוק. לכן ידיים, מגע, תנועה וחום אלו הדברים שאנו ההורים צריכים לתת לתינוקות בגיל הינקות.

אני רוצה ברשותכם, להכיר לכם את ד"ר הארווי קארפ, מחבר הספר "התינוק הכי מאושר ברחוב". ד"ר קארפ כתב בספרו על שיטת חמשת ה-S , שיטה האמורה לדמות לתינוק את השהות ברחם.

Swaddling– עיטוף גוף התינוק, רק בעת שכיבה על הגב. העיטוף הוא תחליף מצויין לשכיבה על הבטן שכן, משרד הבריאות קובע שאין להשאיר תינוק ללא השגחה לשכב על הבטן.

להלן קישור לכתבה המסבירה כיצד לעשות זאת:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3492665,00.html

Sucking– רפלקס המציצה קיים עוד מהרחם ולכן יש לאפשר לתינוק למצוץ אצבע, מוצץ לינוק כאמצעי הרגעה. ישנן דעות שונות לגבי מתי לתת לינוק, מתי להתחיל להרגיל למוצץ ועוד. אבל חשוב להבין כי זהו צורך לתינוק ולכן תחליטו איך ועם מה ומתי לאפשר.

Swinging– נענוע בתנועות קטנות המזכירות את התנועה ברחם.

Sushing– רעש מונוטוני קבוע בסביבת התינוק המכונה לעיתים "רעש לבן". רעש לבן מטשטש את רעשי הרקע הקיימים בסביבה ומאפשר להתרכז בו. רעש לבן יכול להיות מאוורר (שלא מכוון על התינוק כמובן).

Stomach or Side– ממליץ להחזיר תינוקות לשכב על הבטן או הצד תחת השגחה מלאה כדי להרגיעם.

 

כמו כן דרך נהדרת בעיני לעבור את התקופה הזו בנועם היא השימוש במנשא. מנשא בעצם נותן מענה לכל הצרכים שהזכרתי. הוא קרוב אל ההורים ובכך נותן מענה לצורך בחום, מגע וקרבה. ההורה נמצא לרוב בתנועה כשהתינוק עליו ובכך נותן מענה לצורך בתנועה. והוא גם מקל על ההורים בכך שהידיים פנויות לעסוק בדברים אחרים. חשוב  בעיני למצוא מנשא טוב שנותן מענה גם לצורכי התינוק וחשוב לא פחות לצורכי ההורים- תמיכה בגב.

 

כחלק משירותיי אני נפגשת עם הורים טרם הלידה או ממש סמוך לה כדי לאפשר לכם להתחיל את ההסתגלות לעולם עם ידע על התקופה הזו ועם כלים להתמודד אתה.

בפגישה נדבר על:

• כמה התינוק צריך לישון בחודשים אלו

• ממתי אפשר להתחיל סדר יום וכיצד

• כלים לשינה טובה- דוגמת עיטוף, קן במיטה ועוד

• הבדלים בין יום ולילה

• ממתי להתחיל טקס שינה ושעת השכבה קבועה

• הרגלים מול צורך

• הסתגלות לאח חדש ועוד

הורים שבדרך והורים לתינוקות רכים מוזמנים ליצור קשר

מורן

 

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *