היריון כהזמנה להתבוננות ולהשפעה על עתיד הלידה והעובר

– יעל הגיעה אלי לטיפול יחד עם בנה התינוק, עקב טונוס שרירים נמוך מאוד שממנו סבל ( היפוטוניה בעגה המקצועית ), בברור מעמיק הסתבר שבזמן ההיריון היא כמעט ולא חוותה תנועה, ונמצאה במנוחה כמעט מתמדת.
– תמר תיארה את צירי הלידה בפניי, כחוויה אינטנסיבית וכואבת, “קורעת את הגב" במילים שלה, כבר מהציר הראשון.  ( זאת למרות שמעולם לא חוותה צירי לידה בעבר ולמרות שלרוב צירי הלידה מגיעים בהדרגה וניתנים להתמודדות לפחות בשלבים הראשוניים, ציינתי נקודה זו בפניה כבר בזמן ההיריון ), בלידה עצמה תמר חוותה צירים עצמתיים, כאבים חדים וממושכים כבר מהציר הראשון, למסתכל מבחוץ נדמה היה שהיא נמצאת בשלבים האחרונים של הלידה למרות שבפועל הייתה בשלבים ראשוניים מאוד.
– ליוויתי נשים שהתזונה במהלך ההיריון שלהן הייתה מאוד לא מאוזנת, שחוו טראומה בעבר, פחדים או קשיים נפשיים אחרים שהיו עלולים להשפיע מאוד על גורל הלידה, או כאלו שהתנהלו כרגיל לכאורה ואורח חייהן העמוס איפשר להן לא לתת תשומת לב מספקת לכך שבתוכן גדלים חיים חדשים ושהן עומדות לעבור חוויה שונה מחוויית היום יום הרגילה שלהן. אצל חלק נכבד מהם העובר וההיריון 'צעקו' בשלב מסוים: יחס!: מצג עכוז, ריבוי או מיעוט מי שפיר, סוכרת היריונית וכו'. מצבים שלעתים נפתרו לאחר שהאישה פינתה בתוכה מקום והסכימה להיות חלק מהתהליך.
– בעבר סיפרה לי אימי שלאורך ההיריון איתי, כשהייתי עוד עוברית קטנה הייתה בליבה משאלה כמוסה שעסקה בה רבות – היא קיוותה שאהיה סוג של רופאה – מטפלת באנשים ובתינוקות. כשפניתי בבגרותי לעסוק במקצוע הטיפולי היא הרגישה שהמשאלה שלה מתגשמת למרות שמעולם לא הזכירה זאת בפני והמשאלה הכמוסה הזו נקברה במעמקי הזיכרון לאחר שנולדתי.
– בשלושת ההיריונות שלי עצמי חוויתי שככל שהייתי פנויה להתבוננות 'ולהשקעה' בהיריון ולחיבור עם העובר הלידה נחוותה כחוויה קלה וטובה יותר.

עד כמה תהליכים פיזיים ורגשיים שאנו עוברות בתקופת ההיריון משפיעים בעתיד על מהלך הלידה ועל התינוק?
כמי שמלווה זוגות לאורך תקופת ההיריון הלידה וההורות, לעתים אני מבחינה בדפוסי התנהלות פיזיים או רגשיים מסוימים אצל האישה בתקופת ההיריון וביני לבין עצמי אני כבר 'מנחשת' תוצאות עתידיות אפשריות. לעתים קרובות אני נוכחת שיש קשר ישיר בין הדברים.
אני מאמינה שהישות שהיא 'אנחנו' בנויה ממספר רב של רבדים, ביניהם: הגוף הפיזי שלנו, הגוף הרגשי,הגוף המנטלי והגוף הרוחני.
היריון הוא תקופה של יצירה. בתקופה הזו גופנו הבנוי כאמור ממספר רבדים או מימדים, מכיל בתוכו גוף חדש שגם הוא עצמו מורכב מגוף פיזי רגשי מנטלי ורוחני.

אנשים העוסקים בחקלאות מודעים לכך שהתקופה הקריטית ביותר בחייו של הצמח היא תקופת הנביטה המעבר מזרע לנבט. בתקופה הזו יש אפשרות להשפיע על חוזקו ועמידותו של הצמח העתידי ובעצם לקבוע את הפוטנציאל ההתפתחותי שלו בהמשך. כך גם בתקופת ההיריון: בתקופת העוברות יש לנו יכולת להשפיע בכל הרמות על הפוטנציאל ההתפתחותי העתידי של העובר.
כך נמצא למשל שתזונה מסוימת יש בכוחה להשפיע על המבנה הגנטי אצל הצאצאים שלנו, תנועה בהיריון יש בכוחה להשפיע על היכולות המוטוריות העתידיות שלהם, וחוקרים מהתחום הפרהנטאלי ( טרום לידה ) מצאו שחוויות שחווה העובר בבטן אמו תורמות לעיצוב אישיותו ועולמו הרגשי גם כאדם בוגר.
נשים המלוות נשים אחרות בתקופת הריונן ובמהלך הלידה (דולות) יכולות להעיד שחשיבות ההכנה הרגשית והנפשית אינה פחותה מחשיבות צבירת ידע אודות הלידה ולעתים אף חשובה יותר ומשפיעה יותר על מהלך הלידה ועל האפשרות להפוך את חווית הלידה לחוויה בריאה ומעצימה.

אז איך אפשר להשפיע?
התבוננות והקשבה:
היריון הוא הזמנה לחיבור לאינסטינקטים הקדומים שלנו. בזמן ההיריון אנו מגלות 'חשקים' חדשים, התנהלות חדשה עם גופנו, צרכים פיזים או נפשיים חדשים שעולים בנו ומצריכים התייחסות. ככל שנקדים להרחיב לאלו את המקום ולהיות קשובים אליהם, ייקל עלינו להיות מחוברות לתהליך הלידה ולאמהות. אני ממליצה לקחת לעצמנו פסק זמן מלאכותי מחיי היום יום, חצי שעה פעם או פעמיים בשבוע בה אנו פשוט יושבות קשובות לעצמנו במקום שקט ולא עושות דבר. פשוט יושבות ומקשיבות.
המלצה נוספת שלי היא לנהל יומן היריון בו אנו כותבות את העולה על דעתנו, את החוויות התחושות והמחשבות שמלוות אותנו במהלך ההיריון.

תנועה:
לתנועה בהיריון ישנה השפעה חיובית על התפתחות מערכת שיווי המשקל של העובר, – לעתיד התינוקיש לה חשיבות למניעת והפחתת מכאובים וקשיים שעלולים להקשות על מהלך ההיריון ותהליך הלידה ( ורידים בצקות וכו ). ובנוסף היא מזמינה אותנו להתחבר לגוף שלנו לקראת תהליך הלידה ולעתים לגלות תנועות ומנחים שאינם מוכרים לנו מחיי היום יום ויכולים לסייע לנו במהלך הלידה. חשוב להבין שבמובן הזה לא ניתן להשוות אישה שהתנסתה בתנועות מסוימות מספר מועט של פעמים לכזו שמתרגלת באופן רציף. הגוף מגיב בצורה שונה וטובה יותר ככל שההיכרות עם התנועה גדולה יותר.

תזונה:
תזונה בהיריון היא אחד התחומים הנחקרים ביותר בימינו. מדענים מגלים יום יום ממצאים חדשים התומכים בהתמודדות עם מחלות בזמן ההיריון ובהשפעה על תזונה מאוזנת על התפתחות התינוק, החל ממניעת מחלות וכלה בקביעת מנת המשכל שלו. ישנן תפיסות שונות לגבי מהי התזונה האידיאלית לאדם, ויחד עם זאת הקפדה על תזונה מאוזנת מאפשרת לעובר לבנות את אבני הבניין הגופניים שלו שישרתו אותו לאחר מכן בבגרותו ועד יום מותו. ולנו הנשים יש חלק בתהליך הבריאה המופלא הזה

חיבור עם העובר:
חיבור רגשי עם העובר מאפשר לבנות בסיס בריא ליחסים העתידיים עם התינוק. נשים רבות מספרות שהן משוחחות עם העוברים שלהן בקול או בינן לבין עצמם. באופן אישי חוויתי חיבורים מדהימים בין אמא לעובר שהשפיעו על מהלך התפתחות של לידות. אני מאמינה שכאשר ישנו חיבור רגשי עם העובר, גם החיבור הראשוני לאחר הלידה קל יותר ועצמתי יותר. איך עושים את זה בפועל? ישנן דרכים רבות: שיחה יומית עם העובר, התנתקות מעיסוקים והקשבה לתנועות שלו, דמיון מונחה ועוד. האפשרויות הן אינסופיות.

הכנה ללידה והכנה להורות:
בעבר חוויות לידה והורות ראשונית היו חלק בלתי נפרד מחיי האישה הרבה לפני שהגיעה לבגרות מינית. החיים בשבט, ההתבוננות והשותפות בחוויות של הנשים הסובבות אותה לימדו אותה איזה מענה אפשר לתת לבעיות נפוצות בהן נתקלת האישה, לדוגמא: בזמן שלידה נתקעת ולא מתקדמת, כאשר הצירים כואבים מאוד או לאחר מכן כאשר התינוק איננו רגוע סובל מכאבי בטן או מתקשה בהרדמות.
הידע המסורתי לצערי איננו חלק מתוכנית מערכת החינוך שלנו ושל ילדינו. הפתרון המודרני מובא אלינו בתור קורסי הכנה ללידה וקורסי הכנה להורות ממוקדים שמטרתם להרחיב את תפיסת עולמנו ולהנגיש פתרונות לבעיות שכיחות שבהן נתקלות נשים במהלך הלידה והורים בכלל במהלך ההורות.
מנסיוני נשים שעברו קורסי הכנה ללידה מספרות שחוו את הלידה ממקום בטוח יותר, שהגיעו מודעות לזכויותיהן והרגישו פעילות במהלך הלידה. הורים שעברו קורסי הכנה להורות מספרים על תקשורת ראשונית משמעותית עם התינוק כבר בימיו הראשונים בעולם והתנהלות ביתית וזוגיות רגועה יותר וכמובן פחות קשיים בהתנהלות היום – יומית כהורים.

הכנה רגשית:
הזכרתי, שהישות שלנו בנויה ממספר מימדים, בינהם הגוף הפיזי המנטלי הרגשי וכו'. ה'גופים' האלו קשורים כולם אחד בשני. כאשר אחד מהם נחלש מסיבה כלשהי, מתחילה להופיע חולשה גם בשאר הגופים. לקראת אחד התפקידים המאתגרים ביותר בחיינו תפקיד ההורות, ולקראת אחת החוויות העוצמתיות ביותר שגופנו עומד לעבור – חווית הלידה, אני מזמינה אתכן לבדוק: האם ישנן סוגיות לא פתורות שיש להן נגיעה ללידה או להורות המקננות בכן ודורשות התייחסות? האם אתן מרגישות שאתן מגיעות ממקום בטוח או מלא חששות? האם חוויתן חלילה אירוע טראומתי בעבר שאתן חושבות שעלול להשפיע על ההתנהלות העתידית שלכן? במידה והתשובה לאחת מהשאלות האלו היא כן. אפשר לפנות לאחת הגישות אליהן אתן מתחברות לטיפול רגשי, בין אם זה שיחה עם מטפל, דמיון מודרך או טיפול איזון גוףנפש.
זכרו שהגוף הרגשי שלכן מכיל בתוכו גוף רגשי נוסף – הגוף העוברי. שמושפע רבות מהסביבה המכילה אותו. ככל שתגיעו מאוזנות רגשית לחוויית ההורות. אבני הבניין שעליהן מבוסס עולמו הרגשי של התינוק תהיינה יציבות וחזקות יותר.

 

חווית ההיריון מזמנת לך את האפשרות לצאת למסע מופלא של חיבור לעצמך ולתינוק.
אני מזמינה אותך לפנות אלי בכל שאלה הקשורה להתמודדות בתקופה המיוחדת הזו: בהכנה ללידה, בתמיכה וליווי בזמן הלידה, בטיפול לאיזון רגשי, בהכנה להורות ובטיפול בתינוק.

נעה חברונימלווה נשים וזוגות במסע ההורות מהרגע הראשון.
מתוך ארגז הכלים שלי:
אשה ואמא, דולה, מדריכת הכנה ללידה, מדריכה להתפתחות תינוקות – מאבחנת ומטפלת בשיטת "צעד ראשון",
מדריכה לשפת התינוקות דנסטן, מאבחנת ומטפלת בטכניקת "איזון חיים" לטיפול בבעיות פיזיות ורגשיות.
צרי קשר052-2837199
או דרך הדואר האלקטרוני: merkaz.hamaagal@gmail.com

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *