הישרדות – גרסת התינוקות

תינוק נולד, יוצא מהסביבה המוגנת של הרחם, מהמקום הבטוח בו שהה למשך 9 חודשים, אל עולם עצום בגודלו, גדול במושגים שאינם נתפסים. בכדי שהתינוק השברירי ילמד להסתגל אל העולם ניתנה לו מתנה: מנגנוני הישרדות.

מנגנוני ההישרדות של התינוק בחודשים הראשונים לחייו פעילים מאוד – אחד הדברים הממחישים זאת ביותר הוא רפלקסים מסוימים הנקראים רפלקסים פרימיטיביים או בשם אחר – רפלקסים הישרדותיים. למשל  רפלקס האחיזה, רפלקס המציצה, רפלקס הזחילה, רפלקס הסייף ורפלקס מורו. כל הרפלקסים הפרימיטיביים הם הכנה להתנהגות "גבוהה" יותר מבחינה אבולוציונית. בערך בגיל 3-4 חודשים נעלמים רוב הרפלקסים ההישרדותיים ומפנים מקום ללמידה התפתחותית גבוהה יותר ( תהליך שקורה בהדרגה ).

ניקח כדוגמא את  רפלקס המציצה,  ייעודו של רפלקס זה הוא לתת לתינוק כלים להזין את עצמו עוד לפני ש"למד" כיצד להשתמש בפיו. פעולת המציצה הרפלקסיבית מאפשרת לתינוק לינוק ולאחר זמן מה התינוק גם לומד כיצד להשתמש בפיו באופן רצוני ומורכב יותר וכך הוא יכול ליהנות מסוגים מגוונים של מזון. דוגמא נוספת היא רפלקס מורו ( על שם הרופא ארנסט מורו  שתיאר אותו לראשונה) או בשמו האחר רפלקס הבהלה. רפלקס מורו אמור להופיע אצל התינוק החל מרגע לידתו, הוא מופיע כתגובה לתחושת בהלה ומתבטא בפריסה מהירה של הגפיים וחזרתם למקומם. הרפלקס מתבטא לעיתים גם בבכי.  אחת ההשערות היא שרפלקס זה הוא הכנה ליכולת שלנו להגיב במהירות למקרה בו הגוף שלנו חש מאוים למשל: כאשר אנו נוגעים בסיר רותח, היד שלנו "קופצת" באופן אינסטינקטיבי בכדי שלא ניפגע.

היכן נכנס התפקיד שלנו בתור הורים ובתור סביבה התפתחותית ?

בכדי לאפשר לתינוק מימוש של הפוטנציאל ההתפתחותי שלו, נוכל לוודא שהרפלקסים הפרימיטיבים אכן קיימים אצל התינוק ושהוא אכן "מפעיל" אותם.  למשל נאפשר לתינוק שלנו לחוות תנועה וקולות גם אם הם גורמים בהתחלה להופעה של רפלקס מורו. כמובן שצריך להתאים את העוצמה ולא לעורר את הרפלקס יתר על המידה. לאט לאט נוכל לראות שהתינוק מסתגל וכבר לא נבהל. נוכל לאפשר לתינוק שלנו לחוות שכיבה על הבטן ( בהתאם להוראות משרד הבריאות ), כבר ברגעיו הראשונים בכדי לממש את רפלקס הזחילה, דבר זה יתרום לתנועתיות התינוק בהמשך חייו.

חשוב לזכור כי ביכולתנו לסייע לתינוק לממש רפלקסים אלו ובכך לרכוש מיומנויות שישרתו אותו לאורך כל חייו. אם נהיה קשובים לכך נוכל לתרום לחלק נכבד בהתפתחותו  כבר בגילאים המוקדמים, ונאפשר לו להתחיל את חייו בביטחון ובידיעה כי הוא מקבל תמיכתנו.

מזל טוב! הפכת לאמא! ויחד עם האמהות והתינוק החדש מגיעות גם הרבה שאלות ותהיות…
מעוניינת להתייעץ? מעוניינת להרשם לסדנא, או לקבל אבחון או טיפול פרטני בשבילך או בשביל התינוק? מרגישה שיש מקומות שבהם את זקוקה לתמיכה והכוונה?
אשמח לעזור ולענות על כל שאלה. את מוזמנת ליצור איתי קשר:

נעה חברוני: מלווה נשים וזוגות במסע ההורות החל מהרגע הראשון: אשה ואמא, דולה, מדריכת הכנה ללידה, מדריכה להתפתחות תינוקות – מאבחנת ומטפלת בשיטת "צעד ראשון",
מדריכה לשפת התינוקות דנסטן, מאבחנת ומטפלת בטכניקת "איזון חיים" לטיפול בבעיות פיזיות ורגשיות.
צרי קשר: 052-2837199
או דרך הדואר האלקטרוני: merkaz.hamaagal@gmail.com

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *