הצילו! טחורים – דרכים טבעיות להקלה וריפוי

טחורים בהריון

טחורים, תופעה מבאסת מאוד- ראשית כואב ומציק, שנית מביך ולא מדובר.

טחורים הם ורידים בחלחולת שהתנפחו, נמתחו או יצאו מחוץ לפי הטבעת וגורמים לכאב, לעתים לדימום, גרד ואי נוחות.

לצערנו טחורים בהריון ולאחר לידה הם תופעה נפוצה מאוד מכיוון שהלחץ התוך בטני בתקופה הזו עולה וכך גם נפח הדם ואילו שרירי רצפת האגן נחלשים.

יש נשים שכבר בהריון ואולי אף לפניו יחוו זאת ויש נשים שבעקבות הלחץ הגדול על האיזור במהלך הלידה יסבלו אחריה מטחורים.

להקלה מקומית יש כל מיני משחות ותכשירים שעוזרים בכיווץ כלי הדם, מרפאים את הפצע במידה ויש כזה ומקלים על הכאב.

אני רוצה להציע דרכים נוספות להקלה וריפוי של הטחורים:

כדי לרפא את המקום ולהחזיר את הטחורים פנימה אנחנו רוצות להפחית את הלחץ מפי הטבעת ולחזק את שרירי רצפת האגן,

נסי לנוח בכל הזדמנות בתנוחה שאין בה לחץ על האיזור, נעדיף שכיבה, אולי על הצד או אפילו על הבטן על פני ישיבה. בשום אופן לא לשבת על גלגל ים! הישיבה הזו רק מגדילה את הלחץ על פי הטבעת וגם אם יש תחושה זמנית של הקלה בטווח הרחוק אנחנו יוצרות נזק.

אנחנו רוצות לקצר את זמן הישיבה שלנו על האסלה למינימום ולהבטיח יציאות קלות ללא מאמץ, כדי שזה יקרה חשוב להקפיד על תזונה עשירה בסיבים, לאכול הרבה פירות וירקות, דגנים מלאים ושמנים טבעיים ובעיקר לשתות הרבה מים. אפשר גם להעזר בתזונאית ליצירת תפריט מותאם לך ולמצבך.

לפני שהולכות להתרוקן לשבת כמה דקות עם כפות ידיים על הבטן ולנשום, פשוט לנשום, תנועת הנשימה מניעה את מערכת העיכול ומפעילה את השרירים הטבעתיים שנמצאים בפתחים של הגוף שלנו ולאורך צינורות העיכול. הנשימה משפרת את זרימת הדם ומרגיעה את מערכת העצבים. כל אלה מועילים ליציאה קלה.

בזמן הישיבה על האסלה להמשיך לנשום ולא ללחוץ או להתאמץ, אם אתן חשות קושי הניעו את שרירי הפנים, עשו פרצופים מצחיקים (ממילא אף אחד לא רואה…), פתחו פה גדול ונשפו אההה, צליל ארוך בפה פתוח תוך הזמנה להרפות את רצפת האגן. אם אין יציאה תוך כמה שניות קומו, הסתובבו קצת, שתו כוס מים וחזרו במועד מאוחר יותר. ישיבה ממושכת ונסיון ללחוץ את הצואה החוצה הן מתכון להחמרת טחורים.

בתום הישיבה על האסלה עדיף לשטוף במים (אפשר להתקין בידה או פשוט להשפריץ קצת מים מבקבוק עם פיית ספורט) על פני שימוש בנייר טואלט שעלול להכאיב ולהשאיר חתיכות או שימוש במגבונים שמזהמים את הסביבה ויש בהם חומרים לא ידידותיים לגופינו.

תרגילים לחיזוק רצפת האגן והפחתת עומס מפי הטבעת:

תרגיל 1- בעמידה על שש הניחי את האמות כך שהמרפקים תחת הכתפיים וכפות הידיים בהמשך למרפקים, הברכיים תחת האגן והאגן גבוה משאר הגוף. בתנוחה הזאת אין לחץ על פי הטבעת ואפשר להתמקד באיסוף נכון של שרירי קרקעית האגן.

בכל נשיפה הזמיני את הפתחים התחתונים (פי הטבעת, פתח הנרתיק, פתח השופכה) להאסף פנימה ובשאיפה להרפות, חזרי על כך כמה נשימות. אפשר בצירוף צליל ששש.

לאחר מכן מתחי לסירוגין פעם את רגל ימין לאחור ופעם את שמאל כך שתיווצר הארכה של אחורי הרגל וזרימה טובה של דם.

תרגיל 2- בשכיבה על הגב כפות הרגליים עומדות תחת הברכיים, בנשיפה כפות הרגליים דוחפות את הרצפה והאגן עולה ובשאיפה יורד חזרה אל הרצפה.

mh900407284

אחרי כמה נשימות בתנועה השארי כשהאגן גבוה, ניתן להניח כריות תחת האגן ולהשאר בתנוחה הזאת באופן פסיבי עם תשומת לב לקרקעית האגן ולאיסוף הפתחים בכל נשיפה. אפשר לבצע את התרגיל עם רגליים על קיר ולהשאר כשהאגן מורם על כריות והרגליים ישרות על הקיר.

בהצלחה!

אמיר דרורי

מורה ליוגה נשית

יוגה להריון ולאחר לידה

יוגה תרפיה

052-3785452

www.yogabaemek.com

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:2 Responses to הצילו! טחורים – דרכים טבעיות להקלה וריפוי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *