התפתחות מוטורית ושינה

התפתחות מוטורית

ההתפתחות מתינוק שלא זז לתינוק שמתהפך, זוחל והולך בסוף הינה התפתחות מבורכת.

להתפתחות הזו יכולה להיות השפעה בלילה הן על ההירדמות הראשונית של הלילה והן על ההתעוררות במהלך הלילה.

 • התהפכות במהלך הלילה

  תינוק שמתהפך במהלך היום מהגב לבטן לא יודע בהתחלה כיצד לעשות זאת מתוך שינה. ואז בלילה תינוק שרגיל להרדם על הגב מתהפך ,מתעורר ומוצא את עצמו על הבטן ובוכה לעזרה. חשוב להבין שזה עניין של זמן עד שהוא יתהפך מתוך שינה וזה לא יפריע לו. חשוב גם כן לא להציע אוכל במידה ואין זו השעה של האוכל כדי לא ליצור תלות חדשה שלא היתה קיימת. הפכו את התינוק חזרה ועזרו לו לחזור לישון. במהלך היום ניתן להניח במיטה ולדמות התהפכות ובכך לאפשר לתינוק להבין שניתן להתהפך גם במרחב הזה. ברגע שהתינוק נרדם עצמאית אין לנו כ"כ שליטה על התנוחה בה הוא נרדם. אם הוא מתהפך במהלך הלילה מהבטן לגב והפוך אל תעסקו כל הלילה בלהפוך אותו חזרה לגב כי הדבר עלול להפריע לרצף השינה שלו.

 • ישיבה

  תינוק שלומד להרדם עצמאית או שהוא כבר נרדם באופן עצמאי והתחיל לשבת ייתכן ויתישב במהלך ההרדמות. אפשרו זאת, הוא ירדם בסופו של דבר. אל תשכיבו אותו כל פעם כי זה עלול ליצור משחק חדש ואטרקטיבי. אם אתם רואים כי אינו נשכב או שהוא קורא לכם לעזרה עזרו לו לחזור לשכב בהתחלה ולאחר מכן רק סמנו לו לשים ראש.

 • עמידה

  בתחילת הדרך התינוק נעמד ולא תמיד יודע לרדת לישיבה/ שכיבה. ולכן בתחילת הלילה אם כך הדבר, עזרו לו להשכב אך שימו לב כי זה אינו הופך

  למשחק. אם באמצע הלילה נעמד אותו דבר כמו הישיבה עזרו לו להשכב אך לא להציע אוכל אם אין זו שעה לכך. ברגע שיודע להשכב לבד אפשרו לו לעמוד בתחילת הלילה, הוא ישכב לבד. שימו לב כי יש להוריד את המיטה לרמה הנמוכה ביותר למנוע נפילה חס וחלילה.

 • הליכה

  במהלך הלילה אנחנו מעבדים את חוויות היום. התחלת הליכה הינה תהליך למידה שלוקח כמה ימים. את התהליך התינוק/ פעוט מעבד בלילה ולכן עלול להתעורר במהלך הלילה כמה וכמה פעמים. החזירו אותו לישון כפי שעשיתם זאת בתחילת הלילה מבלי להכניס הרגלים חדשים במידת האפשר.

  בכל שלב התפתחות כזה או אחר הבינו כי לרוב ישנה השפעה על שנת הלילה, אז אם התינוק שלכם פתאום מתחיל להתעורר יותר ממה שהיה חישבו האם שמתם לב לאיזשהו שינוי שקשור – התהפכות, עמידה או כל דבר , הכילו את ההתעוררויות והן תעבורנה מעצמן.

  אם עברה תקופה והתינוק לא חזר להרגלי השינה אליהם הייתם רגילים התקשרו אלי ונחשוב ביחד מה מפריע לו לעשות זאת.

           מורן

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:9 Responses to התפתחות מוטורית ושינה

 • היי מורן
  הבת שלי למדה להתהפך מהגב לבטן. ועכשיו מתהפכת בלילה אבל הראש ישר במזון והיא לא מזיזה אותו הצידה (נראה ל י בגלל השינה )והיא גם לא משתוללא כל שנשמע אותה מתוך שינה.
  מה עושים?

  • נעים מאד רבקה
   על מנת לדייק את התשובה אשמח לדעת
   בת כמה בתך?
   האם מתהפכת במהלך היום גם מהבטן לגב?
   תודה
   מורן

 • הי מורן
  הבת שלי בת חצי שנה בשבוע האחרון למדה להתהפך גם לצד השני (גב לבטן) הבעיה מתחילה כבר בשלב ההירדמות היא לא מצליחה להירדם על הצד ישר מתהפכת לבטן ואז בוכה. אם מתמזל מזלי והיא כן הצליחה להירדם אז אחרי כמה דקות מתהפכת ובוכה מתוך שינה. אני מחזירה אותה לשכב על הצד וחוזר חלילה. יכול להגיע למצב של 10 פעמים בלילה! העברתי אותה לעגלה כי היא ישנה בחדר עם אחיה ואין לי כבר כח בלילה להרדים שניים, תודה מראש,מורן

  • מורן התהפכות מפריעה לבתך להרדם ולישון רצוף. זה הוא משהו חדש שהיא למדה ולוקח זמן לגוף ללמוד להתהפך בלילה למרות שכבר ביום היא מתהפכת. מציעה לך במהלך היום לשים אותה מדי פעם במיטה שתתרגל התהפכות במרחב של המיטה. לנסות איתה ללמוד דרכים ותנוחות חדשות להרדמות. ברגע שהיא מתהפכת ייתכן ונרדם על הצד השני ממה שהיא רגילה ולכן תני לה את האפשרות ונסי לא להחזירה לתנוחה שהיא רגילה.
   לגבי השכבה בעגלה שימו לב קודם כל לנושא הבטיחות, אם תתהפך או תנסה האם בטוח לישון בעגלה? השינה בעגלה אולי מאפשרת שינה רציפה יותר אך לא מאפשרת לה לתרגל את ההתהפכות בלילה.
   מבינה את הבעייתיות שבשינה עם אח נוסף בחדר. נסי לראות אם ניתן בסופ"ש להשכיב אותה במיטתה לישון במהלך היום ולראות כיצד היא מסתדרת שם.
   בהצלחה

  • הי ליטל נעים מאד
   העיטוף מדמה את התחושה שהיתה לבנך ברחם, שמשהו עוטף אותו ולכן נעים לו ומוכר.
   יחד עם זאת את צודקת בדאגתך שכן עיטוף מומלץ עד שהם מתהפכים.
   כשהם מתהפכים העיטוף אינו בטיחותי כפי שכתבת כי אין לו ידיים שיעזרו לו להתרומם במידת הצורך.
   אם הוא מתהפך, גם מתוך שינה, מהבטן לגב הוא יכול לישון גם על הבטן וגם על הגב ואין משמעות לתנוחה הראשונית בה את משכיבה אותו שכן הוא מתהפך.
   העיטוף באמת גם נותן מענה לקפיצות הידיים (רפלקס שעובר עם הזמן) אך גם שכיבה על הבטן פותרת את זה. אם הוא באמת מתהפך גם בזמן שינה חשוב להדגיש את יכולה להשכיבו לישון על הבטן ובכך לגמול אותו מהעיטוף. אם לא עשי זאת בשנות היום שאת ערה ויכולה לראות את ההתנהלות שלו תוך כדי שינה, הביני כי מדובר במעין גמילה ממשהו שהוא רגיל אליו והוא ילמד לישון גם עם הקפיות של הידיים שלו.
   בהצלחה
   מורן

 • היי יש לי ילד בן חצי שנה והוא מתהפך בלילה .. אני שמעתי ממקרים של מוות בעריסה ואני נורא מפחדת מהמחשבה שהוא לא נושם וזה גורם לי ללילות ללא שינה לפעמים מה אני עושה במקרה כזה ?

 • שלום קסניה. מבינה את החשש והפחד. יחד עם זאת אם בנך מתהפך בלילה משמע הוא יכול להיות הן על הגב והן על הבטן ולך יש פחות שליטה על התנוחה בה הוא ישן. ההנחייה להשכיב תינוקות רכים שאינם מתהפכים, על הגב, כדי למנוע את הסיכוי למוות בעריסה.

 • הי מורן!
  התינוקת שלי בת 5 חודשים ואני רוצה לעזור לה להקנות הרגלי שינה. מגיל 0 ישנה על הידיים, בשניה שהיינו מנסים לשים בעריסה התעוררה. אחר כך, החל מגיל כחודש, ישנה בעגלה עם עיטוף. בגיל 3 חודשים העיטוף כבר לא עבד ועדיין בלילה הסכימה לישון בעגלה. בגיל 4 חודשים העברתי לעריסה. כל הלילה היתה זזה, רוקעת ברגליים, מתעוררת המון. נצמדת למגן ראש וממוללת אותו בידיים. לעתים נדירות מרדימה את עצמה עם חיתול מוצץ, אותו לוקחת רק כשהיא עייפה. על הציטה הגדולה שלנו ישנה טוב, בעריסה בכלל לא. עכשיו העברנו אותה למיטת תינוק ונראה שנוח לה יותר. ביום אני מניחה אותה עם חיתול בד ומוצץ והיא מנסה מנסה מנסה להרדם ולא מצליחה. אני מרדימה על הידיים ואחרי 10 דקות מניחה במיטה. אם מצליח לי – היא ישנה שם לפחות חצי שעה. עדיין נצמדת בטירוף למגן הראש ורק ככה ישנה , כשאני בסרטים מזה והבייבי סנס פועל תמיד. ככה כל פעם במהלך היום – והיא ישנה כ 5 פעמים במהלך היום. ב 7 מתחילים טקס שינה שכולל אמבטיה, בקבוק , הרדמה בידיים ולמיטה. ישנה עד 12 בערך ואז אני נותנת בקבוק , ואז עד הבוקר קמה המון, לרוב אני מחזירה מוצץ שנפל והיא חוזרת לישון, בלי ידיים. זו בערך ההסטוריה שלנו. היא ערנית, סקרנית, מוציאה ים אנרגיה בשעות הערות אבל ממש מתקשה להרדם לבד למרות שאני רואה שהיא ממש ממש רוצה ומנסה. מה אפשר לעשות ואיך גורמים לה להפסיק להצמד למגן הראש בצורה היסטרית? גם ככה היא מוצאת דרך להוציא את הרגליים והידים דרך הסורגים ואני פוחדת שבלי המגן היא תפצע. תודה!

  • נעים מאד.
   אתייחס בראשית למגן הראש. אם זה מטריד את מנוחתך כפי שאת כותבת מדוע אתם עושים בו שימוש? ישנם תינוקות שזקוקים לתיחום ולכן מתקרבים לקצה המיטה. הם חשים בטחון שהם מרגישים איפה המיטה מתחילה והם לא נמצאים באמצע המיטה "הגדולה". לגבי הרדמות עצמאית, כתבתי מדריך שמפרט את השלבים שחשוב בעיני לעשות לפני ובמהלך הלמידה. מצרפת את הקישור כאן.
   http://moranguy.ravpage.co.il/heradmoot
   אם יעלו שאלות נוספות לאחר קריאתו מוזמנת לשאול פה או להתקשר אלי 052-2353530 או במייל האישי שלי guymoran@hotmail.com
   בהצלחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *