טנס ללידה – דרך נוספת להקל על הכאב

בא לשכונה בחור חדש…
טנס ללידה: מכשיר הטנס לשיכוך כאבים, אולי שמעת עליו כבר אבל רובנו עוד לא מכירות אותו.

אז לפניכן כל מה שרציתן לדעת על הטנס.

 במסגרת האפשרויות המרובות להקלה על הכאב בלידה הופיע בשנים האחרונות מכשיר ה"טֶנְס-TENS".

ניתן למקם אותו בין השיטות הטבעיות להקלה על הכאב בלידה ובין משככי הכאבים.

הטנס הוא מכשיר חשמלי קטן עם ארבע אלקטרודות שמוצמדות לגב במהלך הלידה.

היופי בטנס הוא שהוא לא מתערב בתהליך הלידה ואין לו תופעות לוואי או סיכונים וגם שהוא בשליטה מלאה שלך בכל שלב של הלידה- מהבית ועד הסוף. וזה אפילו לא יקר.

 איך זה עובד?

בגוף שלנו יש כמה סוגים של עצבים שמובילים את התחושות השונות מאברי הגוף השונים אל המוח.

העצבים שמעניינים אותנו כרגע הם אלה שמעבירים את תחושת הכאב בזמן הלידה.

הגוף שלנו עובד בצורה כזאת שגירוי אחר על אותו העצב "תופס" במידה מסוימת את הקו ומפחית את היכולת של אותו העצב להעביר את מסר הכאב וזה בדיוק מה שהטנס עושה. הוא שולח פולסים חשמליים אל מוקדי העצבים המרכזיים בלידה ובכך "מבלבל את המוח" ומטשטש את מסר הכאב.

השפעה נוספת היא בזכות הגירוי העיצבי המסוים שהטנס מפעיל שגורם לגוף להפריש יותר אנדורפינים שהינם חומר כימי שמופרש במוח ופועל כמשכך כאבים טבעי בגוף.

 משיחות עם יולדות ועם מדריכות הכנה ללידה ודולות נוספות התרשמתי שהוא בהחלט יכול לעזור. חלק מהנשים מצליחות להעזר בו לאורך כל הלידה ולהמנע משימוש במשככי כאבים תרופתיים באופן מוחלט וחלקן מצליחות להעזר בו בשלבי הלידה הראשונים ולא נזקקות לשיכוך כאבים אחר עד לשלב הלידה הפעילה ואז נעזרות בטשטוש או באפידורל. הגעה לשימוש באפידורל בשלב הזה בלידה מפחיתה בצורה משמעותית את החסרונות של השימוש באפידורל ומגדילה את הסיכוי ללדת בלידה רגילה ללא התערבויות נוספות.

 כמובן, כמו כל דבר, גם הוא לא יעיל ב100% ויש נשים שהרגישו שהוא לא הקל עליהן.

 למי זה מתאים?

בשורה התחתונה לכולן.

 • למי שרוצה לידה טבעית ומעדיפה להמנע במידת האפשר משימוש במשככי כאבים תרופתיים כמו טשטוש או אפידורל.
 • למי שמעוניינת בלידה עם אפידורל, על מנת להקל על הצירים בשלב הראשון של הלידה בו בד"כ עדיין לא ניתן לקבל אפידורל (שלב זה יכול להיות ארוך למדי) וכדי לדחות את קבלת האפידורל לשלב הלידה הפעילה מכיוון שקבלת אפידורל בשלב זה מגדילה את הסיכוי ללידה רגילה ללא התערבויות ומפחיתה את החסרונות והסיכונים שיש בשימוש בו.
 • למי שמנועה מלקחת אפידורל מסיבות שונות.
 • יכול לעזור במיוחד בלידות שבהן השלב הראשון (לטנטי) עד לפתיחה של 4-5 ס"מ הוא ממושך.
 • יכול להתאים במיוחד לנשים שלא נהנות ממסג' או שאין להן מלווה שיכול לעזור פיזית בהקלה על הכאב, שיש להן קושי להשתמש בתנועה בלידה וכו'.

 כיצד משתמשים בו?

ראשית, ישנה המלצה לנסות אותו לפני הלידה על מנת להבין כיצד להשתמש בו וכדי לחוות את התחושה שהוא יוצר כדי לדעת למה להיות מוכנות.

במהלך הלידה אפשר להשתמש בו החל מהצירים הקלים ביותר אבל אפשר להתחיל את השימוש בו גם בשלב מאוחר יותר. השימוש בו בשלב מוקדם מאפשר להגיע להפרשת אנדורפינים יעילה לפני שהכאב מתגבר וכך כשהצירים נעשים כואבים יותר השפעת האנדורפינים בשיכוך הכאבים יעילה יותר.

לטנס 4 אלקטרודות שאת מדביקה לגב ב 4 נקודות ספציפיות לפי ההוראות המצורפות למכשיר. במהלך הצירים את מכוונת את עוצמת ותזמון הגירוי החשמלי שיוצר הטנס ובכך מתאימה אותו לעוצמת הצירים. כפי שרואים בתמונה המכשיר עצמו הוא קטן וניתן להחזיק אותו ביד ולהסתובב איתו בבית, להיות אתו ברכב, להיות אתו על המיטה בבית החולים או תוך כדי תנועה והליכה. את הטנס אין צורך להוריד גם בזמן מוניטור או כל פעולה אחרת במהלך הלידה פרט לשימוש במקלחת ולמתן אפידורל.

את יכולה להפסיק את השימוש בו בכל שלב.

לפעמים נשים לא יודעות כיצד להשתמש בו בצורה מיטבית או לא בטוחות ולכן יש יתרון לקבלת הדרכה לשימוש בטנס ולא רק להשכרה.
יצא לי להכיר מיילדת שנותנת שרות של השכרת טנס + הדרכה לשימוש שכוללת זמינות בטלפון כך שאפשר להתקשר כשמתחילה לידה או תוך כדי לידה ולקבל הנחיות שיתנו לך יתרון בשימוש בטנס ובאופן כללי.
לשרות קוראים צי'מאמא ומיילדת קוראים ג'קי מבית החולים ליס.

 ואיפה אפשר לשכור אותו?

 •   ביד שרה ניתן להשכיר את הטנס לשלושה חודשים עבור פקדון של 200 ₪ שיוחזרו כשהמכשיר יוחזר (ניתן כמובן גם לתרום אותם ליד שרה) ועוד תשלום של 80 ₪ על הערכה האישית של האלקטרודות שאינה עוברת מיולדת ליולדת. רצוי לברר האם ישנה אפשרות לשכור את המכשיר בסניף יד שרה הקרוב אלייך מכיוון שהוא לא נמצא בכל סניף. בנוסף בחלק מהסניפים דרשו הפניה או אישור של רופא המשפחה אז בררי לפני זה כדי שלא יתזזו אותך.
 • ניתן לשכור דרך קופת חולים כללית בסבסוד ללקוחות כללית מושלם בעלות של 149 ₪ ל -6 שבועות. את יכולה לברר יותר פרטים ב *2700
 • לשכור מחברת בייבי לינק מכשיר שנקרא איזי טנס ב 350  ₪ משבוע 37 ועד 3 שבועות אחרי תאריך הלידה המשוער. בבייבי לינק את מקבלת גם הדרכה לשימוש בו על ידי אחות ומוקד זמין.
 • צי'מאמא משבוע 37, מכשיר איזי טנס.
  השרות כולל פגישה עם היולדת ובן זוג (אם זה מסתדר) לפגישה אישית של כחצי שעה. בפגישה יש הדרכה פנים אל פנים הכוללת התנסות עם המכשיר, הסבר איך לעבוד איתו, מתי מתחילים לעבוד איתו ומתי ואיך להפסיק לעבוד איתו. בסוף הפגישה יש אפשרות לשאלות הקשורות ללידה באופן כללי.
  ליולדת ישנה אפשרות לשמור על קשר עם המיילדת/דולה בואטסאפ לצורך התייעצויות במהלך ההריון או סתם לעידוד.
  בנוסף, הם מאפשרות לרכוש מהן רק אלקטרודות למי שלקחה מכשיר ממקור אחר שלא כולל אלקטרודות, או רק הדרכה על מכשיר שכבר שכרת במקום אחר. במידה והיולדת נמצאת במקום מרוחק או לא יכולה להגיע לפגישה. ניתן לקיים פגישה טלפונית של חצי שעה במקום הפגישה פנים אל פנים.
  המחיר הוא 450 ש"ח לשרות שכולל הדרכה ואפשרות לתמיכה ופחות למי ששוכרת ללא ההדרכה.

למיטב הבנתי ישנו הבדל בין המכשירים שמושכרים במקומות השונים. חשוב בכל מקרה לקבל טנס שהוא יעודי ללידה מכיוון שיש מכשירי טנס שמיועדים להקלה על כאבים באופן כללי.

מהפרסומים , לאיזי טנס שהם משכירים יש יתרון מסוים כי יש לו גירוי עצבי עם אפשרויות שונות שמתאימות לשלבים השונים של הלידה.

 שימוש נוסף בטנס יכול להיות גם בכאבי הצירים בימים הראשונים אחרי הלידה כשהרחם מתכווץ חזרה לגודלו המקורי.

 אם השתמשתן בטנס בלידה או שאתן מכירות בנות אחרות שהשתמשו בטנס בלידה אשמח אם תחלקו את החוויה שלכן עם כולן כדי שנוכל כולנו להעזר במידע.
אם מצאתן מידע לא מעודכן בדף – נשמח אם תעירו את תשומת לבנו.

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:5 Responses to טנס ללידה – דרך נוספת להקל על הכאב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *