טראומה בלידה – עיבוד חווית הלידה

טראומה בלידה – עיבוד חווית הלידה

למרות שלידה נחשבת בימינו לאירוע בטוח, עבור נשים רבות הלידה תהייה ותיזכר כאירוע טראומטי. ההגדרה של טראומה בלידה מבוססת על החוויה הסובייקטיבית של האישה שילדה ולא בהכרח קשורה לאופי ולמהלך הלידה. יחד עם זאת הופעת התסמונת הפוסט טראומטית נפוצה לאחר לידות ארוכות או קצרות במיוחד, לידות כואבות מאוד, לידות מכשירניות וכאלו שכללו התערבויות רפואיות רבות, כמו ניתוח קיסרי בחירום. הרקע הנפשי והגופני אתו מגיעה האישה ללידה – אישה שעברה פגיעה מינית, אובדן או נמצאת בסיכון רפואי גבוה, כל אלו עשויים להגביר את הסיכוי לחוויית הלידה כטראומה.

אירוע בריאה מכונן – או – חוויה טראומטית?

חוויית הלידה היא אירוע בעל חשיבות משמעותית ומכוננת המנקז לתוכו משמעויות, תכנים ופחדים הנובעים מרצף החיים. האישה בלידה נמצאת ברגישות מוגברת ומועדת יותר לפגיעות. חוויית הלידה הופכת להיות חלק מהותי מביוגרפית החיים ומזהות האישה והאם. הרשמים הגופניים והנפשיים שהיא מותירה עשויים ללוות אותה עוד זמן רב לאחר הלידה.

כאשר האישה חשה בלידה תחושות של איום וסכנה, תחושות של שיתוק וחוסר אונים, או חוויה של איבוד עשתונות ואובדן שליטה ייתכן שילוו אותה סימפטומים פוסט טראומטיים לאחר הלידה.

מהם הסימפטומים שעשויים להופיע לאחר טראומה בלידה?

סימפטומים פוסט טראומטיים בשבועות הראשונים שלאחר הלידה יהיו קשורים בסיפור הלידה – הצפה של תמונות, תחושות, סיוטים ומחשבות חוזרות ופולשניות של ואשמה ובושה, חרדה ופחד. מה היה ומה יכול היה להיות, אם רק הייתי בוחרת / אומרת / עושה אחרת. לחילופין, תיתכן התנתקות מחוויית הלידה, הימנעות מכל תזכורת לאירוע והסתייגות גורפת מהרעיון של לידה חוזרת. במקרים רבים תקופת ההחלמה מהלידה בסיוע חוסן גופני ונפשי בסיסי של האישה ומערך תמיכה מספק, יאפשרו החלמה מהחוויה וחזרה לשגרת חיים תקינה.

כאשר ההחלמה אינה מלאה ייתכנו סימפטומים בחודשים ובשנים הבאות שהקשר בינם בין הלידה פחות מובהק ולכן יוצרים בלבול וחוסר הבנה אצל האישה וסביבתה. סימפטומים כגון  רגזנות, התפרצויות זעם, וחוסר סבלנות, תחושת ניכור כלפי התינוק וקשיים בזוגיות ובמערכות יחסים ועם זאת צורך קיומי בתמיכה, חרדה מפני בדידות ודאגה לשלום התינוק. ירידה בדימוי העצמי, חוסר או עודף תיאבון, עייפות מוגברת או קשיים בשינה, קשיים בריכוז ומחושים גופניים.

מהו הטיפול בטראומה בלידה?

טיפול בטראומת לידה אפשרי כטיפול "עזרה ראשונה" סמוך ללידה או בכל זמן אחר בטווח של שנים, והוא חיוני במיוחד לקראת לידה חדשה.

החלמה מטראומה סביב אירוע הלידה מבוססת על עקרונות של העצמת האישה תוך כדי ביסוס ביטחון וגילוי כוחות ומשאבים פנימיים והשבת הכוח לידיה.

רק לאחר יצירת מיכל עבודה יציב ובטוח ניתן להתחיל לחזור אל סיפור הלידה ועיבוד החוויה ברמה המנטאלית, הרגשית והגופנית. העיבוד כולל חשיפה והיזכרות של חלקים נעלמים ומובלעים בחוויה המאפשרים מפגש עם החוויה מפרספקטיבות שונות וחדשות.

עיבוד חווית הלידה נעשה באופן מילולי, וחווייתי כאחד. סיפור החוויה תוך כדי תשומת לב  (mindfulness) לתחושות הגופניות, מחשבות, תמונות, אנרגיה ודחפים הנוכחים ברגע, בשילוב של שיחה, התבוננות פנימית, מערכת יחסים ומגע.

החזרה לאירוע באופן הדרגתי ובטוח מאפשרת עיבוד של רגשות אכזבה, פחד, תסכול, יגון ואבל וטיפוח איכויות של סליחה, חמלה והשלמה. אלו מולידים באופן ספונטאני התייחסות מחודשת את אירוע הלידה, המבוססת על שיפוט מציאותי והכרה בנסיבות. התהליך מאפשר שילוב של החוויה ברצף החיים וביסוס של יכולות הנוגעות באמון, יוזמה, אוטונומיה ואינטימיות.

ענבל בן דרור MSc.PT

פסיכותרפיסטית ופיזיותרפיסטית מוסמכת

המרכז הרפואי "אסף", עפולה

054-4937931

 

 

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *