כמה תינוק אמור לאכול מבקבוק?

לאכול מבקבוק

איך לדעת כמה לתת לתינוק לאכול מבקבוק?
האם יכול להיות שהתינוק אוכל יותר מדי?
התינוק בן חודש ואוכל כבר 120 גרם בכל ארוחה?

במאמר הבא אני אנסה לתת לכם הסבר על כמויות האוכל שתינוק צריך לניוק.
ישנן הנחיות כלליות שיתאימו לרוב התינוקות ותמיד צריך להיות מוכנים לווריאציות שונות ולהתאמה למצבכם האישי.

ביממה הראשונה לחייו, כמות הפורמולה שתינוק צריך בכל ארוחה היא בין 10-20cc בסה"כ אבל בד"כ הוא יזדקק ליותר ארוחות קרובות – כלומר בערך כל שעתיים עד שעתיים וחצי.
אם התינוק נולד במועד, הוא בריא ושוקל מעל 3 ק"ג, בד"כ רצוי לאפשר לו להתעורר בעצמו ולקבוע בעצמו את זמני הארוחה, גם אם המרווחים גדולים משעתיים וחצי.
אם אתן עושות זאת באופן זמני במקביל להנקה, בגלל כל מיני קשיים, מומלץ מאוד להמנע מבקבוקים בשלב זה ולהאכיל את התינוק באמצעות כפית/מזרק (בלי מחט כמובן) או באמצעות צינורית ששמים על האצבע (אשמח להסביר יותר בטלפון למי שמתעניין) – כדי לא ליצור לתינוק הרגל לבקבוק שעשוי להקשות לאחר מכן על ההנקה.

במהלך 6 הימים הראשונים לחיים – מוסיפים כל יום עוד 10cc לכמות החלב בארוחה עד שמגיעים ל50-60cc בערך ביום השישי.

לאחר מכן מפסיקים להעלות את הכמות ומתייחסים למשקל התינוק  – החישוב הכללי המתאים גם לחלב אם וגם לפורמולה הוא  150cc כפול משקל התינוק ביממה. כלומר אם התינוק שוקל 3 ק"ג, הוא יצטרך לאכול כ 450cc ביממה ואת זה נחלק במספר הארוחות. אם הוא אוכל 8 ארוחות ביום הוא יצטרך בסביבות  55cc בארוחה. אם הוא יאכל פחות ארוחות – הוא יצטרך מעט יותר בכל ארוחה.

אחרי החודש הראשון, הרבה פעמים תתאזן הכמות של החלב שהתינוק יצטרך על 80-150CC  והכמויות לא בהכרח יעלו.
חלק מהתינוקות יתאזנו על כמויות של 80CC בארוחה וזה בהחלט יספיק להם והם יעלו מספיק במשקל, וחלק יבקשו כמויות גדולות יותר.
כל תינוק ומערכת העיכול שלו, רמת הפעלתנות ושריפת האנרגיה שלו וכמובן האופי שלו.

באופן כללי, עדיף לשמור על מספר גדול יותר של ארוחות קטנות ולא ארוחות גדולות ובינהן רווחים גדולים כי ההרגל להכניס כמות גדולה של חלב בכל ארוחה מגבירה את הנטייה להשמנת יתר.

אחת מהדרכים החשובות לשמירה על אכילה שתואמת לצרכים של התינוק והמנעות מהאכלת יתר היא האכלה מווסתת מהבקבוק, כי ידוע שרוב התינוקות, מתרגלים לסיים את כל מה שיש בבקבוק, אפילו אם היא גדולה יחסית, והרבה תינוקות מראים רצון לאכול כמויות גדולות משמעותית ממה שהיינו מצפים בגיל כזה.

למה שהתינוק יאכל יותר ממה שהוא צריך?

הדבר שמשפיע מאוד על כמות האוכל שתינוק מבקש בארוחה היא הצורך במציצה. בד"כ ההאכלה בבקבוק לוקחת מעט זמן יחסית, אבל במקביל לצורך במזון, יש לתינוקות צורך במציצה. אם ההאכלה מהירה, הם לא מסיימים לספק את הצורך במציצה אחרי שאכלו את כל צרכיהם , ככה שהם ממשיכים למצוץ מהבקבוק גם אחרי שהם כבר לא רעבים.

יש כאן הבדל לעומת ההנקה.
בסוף ההנקה, כשהתינוק פחות רעב ועדיין זקוק למציצה, ביכולתו לווסת את הזרימה. התינוקות יונקים במין 'רפרוף פרפר' – מציצות מהירות יחסית, עדינות ורפות בהן התינוק בוחר שלא להוציא חלב אבל כן להמשיך את היניקה.
וככה התינוק אחראי לכמות ועוצמת הזרימה, מקבל יכולת השפעה על האכילה שלו ונבנית
הדרך להרגלי אכילה בריאים.

אז למה הם לא רגועים אם אני נותנת פחות חלב בבקבוק?

הקיבה שלנו היא דבר גמיש – גם אצל תינוקות וגם אצל מבוגרים, אנחנו מתרגלים לכמות מסוימת של אוכל שממלא את הקיבה, והקיבה גדלה בהתאם.
אחרי שהיה תהליך כזה, אנחנו לא נרגיש שבעים גם אם אכלנו כמות מתאימה, כי הקיבה לא מלאה.
ואז נוצר מצב קבוע שבו אנחנו עשויים לאכול יותר ממה שאנחנו צריכים.

זאת הסיבה שבהאכלה בבקבוקים, יש יותר סבירות לנטייה להשמנת יתר גם בהמשך החיים, כי נוצר הרכל לאכילת כמויות גדולות יותר בכל ארוחה.

אולי התינוק שלי כן צריך כמות גדולה יותר של מזון?

יש הבדל בין תינוקות שונים בכמות המזון שהם צריכים.
חלק מהתינוקות מאוד אנרגטיים ומוציאים הרבה אנרגיה וצריכים כמות גדולה יותר של חלב בכל ארוחה.
חלק מהתינוקות מעכלים פחות טוב ולכן סופגים פחות את המזון וצריכים כמויות גדולות יותר.
לחלק מהתינוקות הנטייה הגנטית היא להיות גבוהים, רחבים או ארוכים וקצב הגדילה שלהם גדול יותר ולכן יצטרכו כמויות גדולות יותר.
יכול להיות הבדל גם בין חלב אם לפורמולה – מכיוון שעיכול הפורמולה דורש יותר אנרגיה ולעיתים יכולת הספיגה שלה פחות טובה ולכן אולי התינוק יצטרך כמות קצת יותר גדולה של פורמולה מאשר אילו היה צורך חלב אם.

בשביל לדעת בוודאות האם התינוק אוכל לפי צרכיו האמיתיים רצוי לעקוב אחרי המשקל.
תינוק בריא צריך לעלות לפחות 20 גרם ביום בשלושת החודשים הראשונים ואפילו טוב יותר אם יעלה קרוב ל30 גרם ביום.
יש תינוקות, כולל תינוקות יונקים, שבאופן טבעי עולים בהתחלה אפילו קרוב ל 40 גרם ביום. הטווח הזה הוא תקין וממש לא צריך לעשות לתינוק דיאטה.
אצל תינוק שאוכל מבקבוק ועולה יותר מ 40 גרם ביממה בממוצע, יכול להיות שהיה תהליך של התרגלות לכמות גדולה יותר של מזון ממה שבאמת נחוץ לו.

במקרה כזה, אפשר לנסות ליצור תהליך של הפחתה הדרגתית בכמויות החלב בכל ארוחה.

איך אפשר להפחית את כמויות החלב שהתינוק מקבל?

אחת הדרכים היא להשתמש בשיטת ההאכלה המווסתת מהבקבוק.
דרך נוספת היא לנסות להוריד כל פעם 5-10 cc למשך יממה או אפילו לנסות להוריד יותר אבל לעשות את הארוחות קצת יותר תכופות כדי לאזן מצד אחד בין ההרגלים שלה, ומצד שני להוריד את כמה שהיא רגילה לאכול בכל ארוחה, ואז לנסות לרווח מחדש אבל עם אותה הכמות.
עוד אפשרות היא לנסות בסוף הארוחה להעביר למוצץ כדי לענות על הצורך במציצה.

לא תמיד התהליך הזה יהיה אפשרי מכיוון שקשה לשנות את הרגלי השובע של התינוק אבל אם המשקל מראה שאולי התינוק שלכם התרגל לאכול כמויות גדולות יותר מהדרוש לו – כדאי לנסות.
בכל מקרה – אם הכל היה בסדר מבחינתכם עד עכשיו, אין צורך להכניס מתח לחייכם סביב זה. הרגלי האכילה של התינוק עוד יכולים להשתנות פעמים רבות והעיקר שהוא גדל שמח ואהוב.

את עדיין לא בטוחה כמה תינוקך צריך לאכול או איך ניתן לווסת את הארוחות שלו? יש לך שאלות נוספות הקשורות להנקה או האכלה מבקבוק? את מוזמנת לפנות אלי.

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:167 Responses to כמה תינוק אמור לאכול מבקבוק?

 • שלום לך בני הוא בן חודש טשמתי לב לאחרטנה שהוא אוכל הרבה כמעט 200 cc בכל ארוחה.. אני מנחשת שהור עכשיו בנשקל של 4 ומשהו כי הוא נהיה גבוהה… אנע מנסה להפיעת אל הוא נשאר ער וצריך מוצץ כל הזמן בדרך כלל אני מנעקה אך לפעמים נותהצ בקבוק במיויד כשמרגישה שהוא רעס לאחרונה שמתי לב לכמות אליה הגיע…לא נראה עליו שהוא שמן מדי והשבוע יש ביקור בטיפת חלב… יש לך המלצה ( הוא אוכל 4 או 5 ארוחות ביום

  • שלום מונה.
   לפי מה שאת מתארת נוצר הרגל לא כל כך מאוזן של אכילה מעט פעמים של כמות מאוד גדולה.
   אני מציעה לך שתנסי להציע לו לאכול שוב אחרי זמן קצר יחסית של 3 שעות לכל היותר כשהוא בעצם לא כל כך רעב ואז הוא יסכים לאכול מנה קטנה יותר וככה לעודד אותו לאכול לאורך היום הרבה ארוחות קטנות.
   רצוי להגיע ל 8 ארוחות של כ 80-90 CC.
   כשאת נותנת לו ארוחה אחרי הפרש של כ 3 שעות מתחילת ארוחה תני לו כמות של מקסימום 150 ולאחר מכן תני לו מוצץ וקחי אותו על הידיים לאיזשהו זמן אם צריך עד שירגע.
   חשוב גם להאכיל בצורה מווסתת ואיטית שגם היא עוזרת להפחית את הכמויות כמו שמוסבר פה.

   וכך בהדרגה להוריד את הכמות בכל ארוחה ולהגדיל את מספר הארוחות.
   לפי תפיסתי זה חשוב בשביל ליצור הרגלי אכילה נכונים ולשמור על גודל הקיבה.

   • היי, יש לי תינוק בן 3 שבועות, נולד בשבוע 41+1 במשקל של 3540, כשהשתחררנו מביה״ח היה במשקל של 3350 ובבדיקה בטיפת חלב בגיל שבועיים שקל כ-4 ק״ג, גובה 50 ס״מ.
    עד גיל שבועיים היה אוכל 60cc כל 2-3 שעות והחל מגיל שבועיים התחלנו להעלות לו את המנות ב-10cc כל יום.
    כרגע הוא אוכל 100cc כל 4-5 שעות אבל לא באופן קבוע, יש ימים שבהם הוא נהיה שוב רעב לאחר שעה וחצי-שעתיים.
    בנוסף כשניסיתי לתת לו 120 הוא היה פולט המון ונחנק לי תוך כדי אוכל.
    האם הכמויות של האוכל תקינות?? האם זה בסדר לתת לו שוב 100 לאחר שעה וחצי-שעתיים? בנוסף הייתי רוצה לדעת מה יכולה להיות הסיבה שהוא נחנק תיק כדי אוכל?

    • אני ממליצה לא להעלות לפי חישוב מסוים אלא להאכיל האכלה איטית מהבקבוק ככה שהוא בעצמו יסמן לכם מתי מספיק לו.
     העליה במשקל היתה ממש טובה ככה שאין בהכרח צורך להעלות לו את הכמויות ובטח שלא מהר.
     הוא אמור לאכול סה"כ כ 80 כל כ 3 שעות ואין צורך להעלות ל 100 ובטח לא ל 120. נשמע שגם הוא מרגיש שזה יותר מדי בשבילו.
     באופן כללי אני ממש ממליצה לשמור על האכלות כל כ 3 שעות ולא לפתוח את הפערים ולהגדיל את הכמויות מכיוון שזה הרבה יותר בריא ונותן הרגלי תזונה בריאים של ארוחות קטנות ולא הרחבה של הקיבה בארוחות גדולות.
     יכול להיות כמובן שיש זמנים שהוא רעב יותר ויש זמנים שהוא פותח יותר פער והכי כדאי זה פשוט להקשיב לו והוא יאזן את עצמו.
     אני לא יכולה לדעת למה הוא נחנק בזמן האכילה, אבל יכול להיות שזה בגלל הזרימה המהירה מבקבוק ולכן, שוב, חשוב מאוד בעיני להקפיד על האכלה איטית מהבקבוק.

   • שלום נעמה! שמחתי מאוד להגיע לאתר שלך ולמצוא מידע שימושי. בני בן חודשיים וחצי. נולד במשקל 3185. בעת השחרור היה כבר 2860. התחלנו מנהרה מלאה סביב השעון על פי הדרישה. ירדנו משמעותית באחוזון ובגיל 7 שבועות משקלו הגיע ל 3700. לאחר ביקור בטיפת חלב הומלץ לנו להוסיף תמל. התחלנו להוסיף 60 cc לכל ארוחה חוץ מי רוחות ליליות. סך הכל 390 cc של תמך ביום. כל תוספת ניתנת לאחר התרוקנות השד על ידי התינוק. תוך שלושה שבועות הוא עלה 1.1ק"ג והגיע למשקל 4825 בגיל 10 שבועות. האם יש צורך להקפיד על כמות תמל כדי להימנע מעודף משקל בהמשך? כיום הוא עולה במהירות גבוהה ובקרוב יחזור לא ח וזו ן שלו. קיים חשש כי לא יוכל לעצור ויתרגל למנות גדולות יחסית כל שעתיים.

    • לא צריך לחשוש מעודף משקל, אלא בעיקר החשיבות היא ליצור הרגלי אכילה שיהיו טובים גם עכשיו, שלא יעמיסו יותר מדי על הקיבה.
     נראה שכדאי להוריד קצת את כמויות התוספת כדי לבלום קצת את קצב העליה במשקל.
     יש תינוקות גדולים ויש קטנים ובשלב הזה תינוק יכול להיות מאוד "שמן" יחסית ואין לזה שום משמעות.
     רק עדיף להמנע מאכילה של כמות גדולה בזמן קצר שהיא מעמיסה על התינוק ופחות מתאימה וטובה.
     אני ממליצה לך לערב מדריכת הנקה כדי להוציא את המירב מההנקה ולראות מה האיזון הכי מתאים לכם.

  • היי נעמה! תודה על האתר המועיל! בני נולד 3414 בשבוע ה-41, ואילו היום, בגיל שלושה שבועות, שוקל כ-4400. הוא אינו נראה שמן כלל 🙂 כבר כשהשתחרר נו מבית החולים הוא אכל 60 בארוחה (אנחנו מאכילים אותו במטרנה), ואילו עכשיו 120 כל שלוש שעות (העלינו מ-90 לפני כשבוע כי היה רעב). בימים האחרונים נראה כאילו הוא עדיין רעב, הוא אינו הפסיק לישון לאחר האוכל אלא רק כשעה לאחר מכן, ומאותת שוב לרעב לאחר כשעתיים וחצי. אני מאמינה שהכמות שהוא אוכל כבר קצת גבוהה אבל לעיתים נראה לי שהיה רוצה לאכול עוד בתום הבקבוק (ולעיתים לא מסיים את ה-120) ולא הייתי רוצה שישאר לפעמים רעב רק כי הוא חורג מהסקאלה. הוא פולט לעיתים רחוקות ועושה קקי פעם ביום או יומיים. מה היית ממליצה לעשות? תודה רבה!!!

   • הי ויקי,
    מנגנון הרעב בגוף שלנו הוא לא מנגנון פשוט.
    תחושת רעב היא דבר שקשור גם להרגלים שנוצרים וסימני רעב לא תמיד מעידים על רעב.
    אני ממליצה לכם מאוד לעבור להאכלה איטית ומאוד מווסתת.
    הקיבה של התינוק פשוט מתרחבת והוא מתקשה להרגיש שובע גם כשהכמות מספיקה לצורך הקלורי שלו וזה יוצר הרגל לכל החיים שקשה להחזיר אותו אחורה בהמשך (ממש כמו אצל מבוגרים שכבר מתקשים להרגיש שובע כי הקיבה התרחבה).
    בנוסף, תחושת שובע מגיעה באופן טבעי רק כ 20 דקות אחרי שהקיבה מלאה, ככה שבזמן הזה אפשר בבקבוק להספיק לאכול כמות גדולה בהרבה ממה שדרוש באמת לגוף.
    אפשר לעבור לבקבוק קלמה של חברת מדלה כדי לעודד אכילה שהיא איטית ומווסתת.
    בנוסף, אני ממליצה מאוד לפנות למדריכה בשיטת small talk באזורך שתוכל לעזור לך ללמוד לזהות סימנים שונים של התינוק ולתת מענה נכון לצרכים שלו.

 • יש לך אתר יפה מאד ומחכים
  אני אמא לשתי בנות, אחת בת שנה וארבעה,
  והשניה בת חודש וחצי,
  היא אוכלת מבקבוק ובזמן שהיא מוצצת נשפך לה מהצדדים כל הזמן, הזרם אינו מהיר וגם ניסינו עוד בקבוקים…
  ממה זה נובע ומה ניתן לעשות?

  • שלום לאה,
   זליגה של חלב מצדי הפה בהנקה קשורה לקושי בשמירת ואקום בזמן פעולה היניקה ואולי מעידה על תנועת לשון מוגבלת כמו במקרים של לשון קשורה .
   או אולי קושי ליצור תנועתיות טובה בגלל טונוס שרירים מסוים של שרירי הלסת והלשון.
   בפני עצמו, חוץ מזה שזה אולי קצת מציק, אפשר להתעלם מהעניין.
   אם את רוצה להעמיק בנושא, אפשר לשקול את האפשרות ללכת לרופאה/מדריכת הנקה שיכולה לאבחן לשון קשורה או להתייעץ עם מישהו שמטפל בקרניו-סקרל לגבי טיפול בשיטה שיכול אולי להסדיר את המציצה.
   אם תרצי הפניה לאנשי מקצוע ספציפיים באזורך אנא כתבי מהיכן את.

 • שלום רב
  אשמח מאוד אם תוכלי לעזור לי
  לפני כשלושה ימים עדין האכלתי את ביתי כל שלוש שעות והיא הייתה אוכל מעט ( כ 60 עד 80 cc לארוחה )כאשר לפני כן היא הייתה מסיימת 90 ואפילו 100 cc אז חשבתי שמדובר במספר הארוחות ביום והפסקתי להאכיל אותה כל שלוש שעות וכעט אני נותנת לה אוכל על פי ביקוש כאשר מידי פעם היא מחזיקה מעמד בין ארוחה לארוחה בין 3 שעות ועשר דקות לשלוש שעות וחצי אך למרות השינוי בכמות האכלות היא עדין אוכלת בין 60 ל 80 cc בארוחה וישנן אף ארוחות שהיא פוךטת בהן הרבה בארוחה האחרונה שמתי לב שאיננה רגוע לאחר הארוחה כאשר היא על ידי עדין אך היא נרגע כשאר הנחתי אותה במיטתה ואף נרדמה לאחר מספר דקות מה עליי לעשות ? ומה הסיבה האפשרית לכך ?
  תודה מראש על העזרה .

  • שלום לנה,
   על מנת שאוכל לענות לך תשובה מהימנה עלי לשאול אותך מספר פרטים החסרים בשאלתך:
   1. בת כמה התינוקת?
   2. מהי התזונה שלה מבקבוקים חלב שאוב או תמ"ל?
   3. באיזה שבוע ובאיזה משקל נולדה? רשימת השקילות בגילאים השונים עד כה?
   3. מדוע האכלת אותה עד כה כל 3 שעות?
   לגבי העובדה שהיא פשוט נרדמת במיטה ולא עלייך יתכן וכך נוח לה…
   בנוגע לפליטות…לעיתים קרובות נראה לנו כי הרבה אוכל נפלט אך מדובר במעט חלב והרבה מיצי קיבה…
   האם היא בוכה מהפליטות או לא שקטה?
   אשמח אם תעני על השאלות על מנת שאוכל לענות לך תשובה מייטבית על שאלותייך
   בהצלחה, יעל

 • ביתי בת שלושה חודשים אוכלת 120cc. עוד כשהיתה בת חודש אכלה את הכמות הזו. איך יתכן שכמות האוכל שלה לא גדלה? וכמה אמורים לאכול תינוקות בני גילה?

  • הרבה פעמים תינוקות מתאזנים על כמות מסוימת שמספיקה להם לגדילה ואין להם צורך להמשיך ולהגדיל.
   זוהי כמות גדולה למדי לגיל חודש.
   אם מדובר בפורמולה את יכולה לעשות חישוב 150cc כפול המשקל שלה ולחלק את הכמות במספר הארוחות ביום – זו הכמות שאנחנו מצפים שהיא תאכל.
   אם היא מרוצה, רגועה, עולה בצורה תקינה במשקל – אני ממליצה להפסיק למדוד את הכמויות ולתת לה פשוט לקבוע כמה ומתי היא אוכלת.

 • שלום, הבן שלי בן חודש וחצי והוא נולד במשקל 3200 והוא לרוב פעמיים רעב כל עשתיים .. שעתיים וחצי והוא אוכל 120 כל ארוחה .. הייתי אצל הרופא והוא אומר שעכשיו הוא שוקל 5 קילו וצריך להאכיל אותו כל שלוש וחצי שעות 100 cc ניסיתי אבל הוא צורך וזה לא מספיק לו גם המנה של ה100 והבעיה גם שהוא לא לוקח מוצץ אין לי איך להשתיק אותו.. האם זה תקין שהוא אוכל 120 cc כמעט כל שעתיים שעתיים וחצי.. וגם הוא לא יושן כמעט ביום בלילה הולך לישון רק בסביבות שעה 11 בלילה ולפעמיים קם בלילה לפעמים רצוף עד הבוקר ב12 לחודש הוא יהיה כבר בן חודשיים זה תקין ההאכלה שלו ככה הןא אוכל מבקבוק נוטרינול שלב 1 לא מניקה בכלל מההתחלה.. תודה מראש

  • שלום גאולה.
   הרופא צודק שזה בריא יותר שיאכל כמויות קטנות יותר. המרווחים בפני עצמם הם בסדר, אבל נכון להיום יוצא שהוא אוכל כמויות מאוד גדולות.
   ממליצה לך להשתדל מאוד לעשות את ההאכלות ארוכות ומווסתות יותר כפי שמוסבר בקישור. אופן האכלה זה חשוב וטוב לא רק לתינוקות יונקים ויכול מאוד להתאים ולעזור במקרה שלך.
   יש סיכוי טוב שאם ההאכלה תמשך לפחות 10-15 דקות הוא יהיה שבע גם מכמות קטנה יותר של פורמולה.
   שעת השינה אצל תינוקות עוד לא מסודרת אבל ניתן להשתדל ליצור טקס הרדמה מוקדם יותר וליצור אוירה רגועה כדי לעזור לו להרדם.
   אם אני מבינה נכון, את כותבת שלפעמים ישן רצוף כל הלילה.
   אם זה אכן כך זה בהחלט בסדר גמור ואת יכולה להנות מזה.
   שינה רצופה בלילה בד"כ תביא לארוחות תכופות יותר ביום כדי להגיע לפחות ל 7 -8 ארוחות ביממה, כלומר הוא מאזן בין המרווח הגדול בלילה לבין המרווחים הקטנים במהלך היום.
   פרט להמלצה זאת, נשמע שיש לו צורך בעזרה בויסות חושים ובמציאת מענים נוספים לצרכים שלו שאינם אוכל.
   אני ממליצה לך מאוד לקבל הדרכה ממדריכה לליווי התפתחותי שתדע להדריך אותך לגבי כיצד לזהות היטב מה הצרכים שלו וכיצד לתת לו מענה על כל הצרכים הפיזיים והרגשיים במגוון כלים חוץ מההאכלה.

   אני מקווה שהצלחתי להבין ולענות על כל השאלות.
   במידה ויש לך עוד שאלות את מוזמנת לכתוב כאן או באופן פרטי.

 • שלום רב.
  בני בן כמעט שלושה שבועות, נולד 2950 ועכשיו הוא שוקל 3280 אוכל כל 3 וחצי, 4 שעות 90…
  אני רוצה לדעת אם זה בסדר או שזה יותר מידי?

  • לכאורה זה קצת יותר ממה שיוצא החישוב.
   אם זה נשאר פחות או יותר ככה והעליה במשקל תקינה אז לא הייתי משנה.
   שימי לב שבשלושה שבועות הראשונים עלה בממוצע רק כ 15 גרם ליום (לעומת כ 20-30 גרם שזה הטווח הרצוי), אני מניחה שזה לא משקף את המציאות כי ירד במשקל אחרי הלידה אבל אולי הוא גם משלים קצת פערים.
   שימי לב שלא נוצר מצב שהוא מגדיל את הכמויות ומפחית את מספר הארוחות כי רצוי שימשיך לאכול לפחות 6-8 פעמים ביום מנות מתאימות ולא מעט ארוחות גדולות מאוד.

 • הי. בני בן חודש וחצי . שוקל כ 4.5 קילו. אוכל כל שלוש שעות 120.. ולפעמים גם 150.
  אני יודעת שזה הרבה. האם זה נורא? לעשות הכל כדי להוריד בכמות?

  • אני לא אוהבת להשתמש במילים נורא ובטח לא צריך לעשות הכל.
   אני ממליצה להקפיד על האכלה איטית כמו שמוסבר בדף המקושר ולראות האם זה משנה את כמות החלב שהוא מעוניין בה.
   נסי למשוך כל ארוחה על לפחות 15-20 דקות.
   כשהוא כבר לא מוצץ בשקיקה אלא בעיקר נח כדאי להפסיק, להרים לגרפס (אם יש לו) ולנסות להציע מוצץ או פשוט לקחת בידיים וקצת לנוע איתו.
   אם הוא יצליח להרגע ככה אז זה יהיה טוב.
   במידה ונראה שהוא עדיין מאוד מחפש את האוכל אפשר להציע לו שוב.

   כמובן שזה גם תלוי בעלייה במשקל, יש מן הסתם הבדל בין תינוקות שונים וחלקם זקוקים ליותר מזון וחלקם פחות.
   אם העלייה גבוהה משמעותית מ 30 גרם ליום בממוצע, אז מומלץ לנסות את מה שכתבתי כאן. אם לא גבוהה בהרבה אז פחות משמעותי.

 • הי
  בני בן חודשיים וחצי והוא אוכל במצטבר ביממה כ-550 cc. לפעמים אפילו פחות. זה מתחלק ל6 ( לפעמים 7) ארוחות ביממה וכל ארוחה נעה בין 80cc עד 90cc
  הוא שוקל 5 ק׳׳ג ואני מאכילה אותו מבקבוק. הבעיה שאני מציגה היא שעד עכשיו היה אוכל לפעמים 120cc ופתאום התחיל לדחוף עם הלשון שאני יוציא את הבקבוק , שהוא שבע. האם זה תקין ? אשמח לקבל עזרה.

  • הי יאנה,
   יש שתי שאלות שחשוב לברר –
   1. איך העליה במשקל שלו? אם הוא עולה במשקל בהתאם לאחוזון שלו אז הוא כנראה יודע כמה אוכל הוא צריך ואת יכולה לסמוך עליו.
   2. האם יש גורם פיזי שמשפיע על כך שלא רוצה לאכול מעבר לכמות מסוימת. לפעמים ריפלוקס – עליה של חלב בושט (הצינור שמחבר בין הפה לבין הקיבה) גורמת לתחושת צרבת במיוחד כשהקיבה מלאה. במצב כזה, יש תינוקות שעוצרים את עצמם אחרי כמות מסוימת כי הם כבר יודעים שמעבר לכמות הזאת זה יכול לגרום להם לכאב.
   סימנים נוספים של ריפלוקס הם בכי אחרי ארוחה ופליטות מרובות (לפעמים הריפלוקס הוא סמוי ואין בכלל פליטות).

   במידה והעליה במשקל אינה תקינה, הייתי מציעה לך פשוט לנסות להעיר אותו פעם נוספת ביום לארוחה ולנסות להגיע ל 8 ארוחות של 80-90 שלהערכתי אמורות להספיק או להתייעץ עם רופא לגבי צורך בתרופה נגד ריפלוקס.

   צריך לזכור שבטווח הנורמה נמצאים גם תינוקות קטנים שיגדלו לאיטם, שישארו "רזים" ושיאכלו מעט יחסית, במיוחד אם אחד מההורים שלהם גם הוא רזה, קטן ובעצמו עלה מעט במשקל כתינוק.
   לרוב, כל עוד התינוק שמח, חיוני, אוכל בתאבון ועולה במשקל, אפילו אם בקצב נמוך יחסית, אז הכל תקין ואין צורך בהתייחסות מיוחדת מעבר להמשך מעקב.

   אני מקווה שסייעתי לך
   נעמה סלע

 • שלום , הייתי רוצה לקבל חוות דעת מקצועית , הבן שלי בן חודש ושבוע , נולד 3.185 קילו. לאחר 5 ימים ירד ל3.065.
  בגיל חודש הגענו לטיפת חלב משקלו: 3.700 אך אחות טיפת חלב אמרה שהיא לא מרוצה כיון שהיה צריך לעלות חודש מיום היוולדו, הסברתי לה שהוא אוכל 90 מ״ל ,7-8 פעמים ביום.
  לפני כשבוע העלתי לו את המינון ל120 מ״ל 6 פעמים ביום, האם זה בסדר?ביומיים האחרונים פולט הרבה

  • העליה במשקל שלו יחסית קטנה אבל עדיין בטווח הנורמה (בין 20-30 גרם ביממה, כשהשאיפה היא לכיוון ה 30).
   הכמות נשמעת בהחלט מספיקה ואפילו מעבר לחישוב הסטנדרטי ככה שאולי יש גורם אחר שמשפיע על העליה במשקל כמו אם היה חולה, אם פולט הרבה או אם מתקשה בנשימה. אם זה ממשיך להיות ככה שלמרות כמויות עולה מעט כדאי לשקול גם בדיקות לב כי אחד הסימנים למומים בלב הם שהתינוקות מאוד מתאמצים ומוציאים הרבה אנרגיה ולכן לא עולים הרבה במשקל.
   מבחינת האכילה של התינוק, עדיף שיאכל 7-8 ארוחות קטנות מאשר 6 ארוחות גדולות.
   זה פחות מעמיס, שומר על הקיבה בגודל מתאים ושומר על הרגלי אכילה בריאים.

 • שלום הבן שלי בן חודש נולד 4 קילו אני מביאה לו גם חלב שאני שואבת וגם מניקה כל 3 שעות כמות של
  80-90 לפי הנוסחה אחרי כל ארוחה הוא בוכה שהוא רוצה עוד אני מביאה לו מוצץ ומרגיעה אותו. ובמהלך היום הוא פולט תאוכל בכמויות גדולות ישן כל היום רגועה ובלילות בוכה בהיסטרייה. עכשיו הוא כבר שוקל 5 קילו (בן חודש+) האם צריך לתת לו יותר??
  ובזמן האחרון שמתי לב שעולה לו האוכל. הוא ישן על הגב ולפעמים הראש שלו באמצע והאוכל עולה לו והוא נחנק מזה..
  מה עושים? זה נורא מלחיץ.

  • שלום איליי,
   נשמע שהמצב אצלכם דורש אבחנה יותר משמעותית.
   מה הסיבה לכך שהוא מקבל גם שאוב מעבר להנקות? אם זה כך באופן קבוע, כדאי לבדוק למה הוא לא מצליח בעצמו לרוקן את השד ולפתור את הגורם הזה.
   בנושא של עליית האוכל, יכול להיות שהסיבה היא רגישות כמו ריפלוקס או דרגה מסוימת של רגישות שגורמת ליותר פליטות או עליית האוכל.
   מומלץ גם את זה לאבחן בצורה יותר רצינית ולפעול בהתאם לאבחנה (דברים שיכולים לעזור הם הקפדה על גרפס אחרי ארוחה ולהחזיק לאורך זמן בתנוחה זקופה אחרי ארוחה, להשכיב על מיטה שנמצאת מעט באלכסון כך שהראש גבוה יותר מהחזה וגם להאכיל מהבקבוק בצורה איטית).
   לפי החישוב במשקל 5 ק"ג צריך לקבל בערך 90-95 כל ארוחה (כמובן שיש הבדלים בין ילדים שונים).
   כדי לעזור לך לקבל בטחון בנוגע להנקה ולעבור לחוויה רגועה יותר אני ממליצה לך לפגוש מדריכת הנקה מנוסה שתבוא אלייך הביתה, תראה את ההנקה, תסביר לך יותר ותבנה אתך תוכנית כיצד לנהל את ההנקה בצורה שנכונה לכם ותוכל להמשיך ללוות אתכם ולענות על שאלות.
   מהיכן את? אשמח להפנות אותך למישהי מהאזור שלך.
   נעמה

 • שלום, בני בן שבועיים נולד במשקל 2.245
  ביום שני שעבר שקל 2.250
  עכשיו הוא אוכל לי בין 40-90
  בימים האחרונים הוא הרוב אוכל באזור ה70 בממוצע.
  האם זה תקין ???

  • שלום חלי.
   חסר לי מידע, כמו מה היה המשקל שלו בשחרור מבית החולים או בעצם מה היה המשקל המינימלי אליו הגיע?
   ושאלה נוספת היא כמה פעמים הוא אוכל ביממה (24 שעות).
   לפי המשקל שלו, מומלץ שיאכל 8 פעמים ביום כמות של 40-60 cc.
   אני ממליצה לנסות ליישם את השיטה של האכלה איטית כפי שמופיעה פה.

 • שלום,
  בני נולד במשקל של 3850 גרם, בגיל חודש שקל 5 ק"ג ועכשיו בגיל חודשיים שוקל 6 ק"ג. הוא ניזון מהנקה בלבד.
  כבר בשבועות הראשונים היו לו מרווחים של 3-4 שעות בין הנקה להנקה במהלך היום ושל 6-7 שעות במהלך הלילה. כרגע המרווחים גדלו ל4-5 שעות במהלך היום ובלילה נותרו די זהים. יש לפעמים הנקות גם אחרי שעתיים וחצי, אבל נדיר.
  האחות בטיפת חלב מרוצה מהגדילה שלו, אך הציעה כדי לא להעמיס על הבטן לצמצם זמנים בין ארוחות.
  האם תוכלי להמליץ לי איך לעשות זאח? הוא פשוט לא נראה סימנים שהוא רעב כשאני מעבירה אצבע או פטמה ליד הפה ואם אני מציעה לו הוא מסרב, לא אוכל ומתעצבן שהצעתי. אם אני מציעה לו שד כשהוא רעב לוקח לו כמה רגעים להתחבר, אבל הוא עושה תנועות נבירה ואחרי שמתחבר אוכל יפה.
  רופא הילדים שלו המליץ לא להעיר, כי הוא מתפתח בצורה תקינה ועם הזמן תינוקות מגדילים את הזמנים בין הארוחות. אני מבינה ששינה לא פחות חשובה מהתזונה, לכן איך כדאי להעיר אותו מבלי לפגוע לו במחזורי שינה? והאם באמת כדאי? אני מודאגת שבגלל כאבי גזים הוא לא תמיד מצליח לישון כמה שהוא רוצה, אז אני מאוד מפחדת להעיר אותו שלא לצורך.

  אודה לעצתך,

  • הי אירנה,
   לכל כלל ולכל ממוצע יש יוצא מן הכלל.
   כשלאמא יש שפע של חלב או חלב עשיר בשומן וכשתינוק יונק בצורה יעילה, בהחלט יכול להיות שהאיזון של התינוק הזה הוא בארוחות יותר גדולות במרווחים יותר גדולים.
   אני מאמינה שכשהמצב נוצר מתוך בחירה של התינוק ושהתינוק נראה לך מרוצה ובריא, אין צורך לנסות לעמוד בסטנדרטים ממוצעים.
   אני מתייחסת באופן שונה להאכלה מבקבוק כי יש שם לפעמים יותר נטייה "לדחוף בקבוק" או שזרימה מאוד קלה, גורמת לאכילה מאוד מהירה וצריך לשים לב שזה באמת מאוזן.

   לסיכום – התינוק שלך הוא המורה הכי טוב שלך, אם את קשובה לצרכים שלו והוא נראה לך שמח ובריא, הוא כנראה יודע מה שהוא עושה.
   תהני

 • שלום. הבן שלי בן 5 חודשים שוקל 7.800. הוא אחוזון 75 במשקל ואחוזון 90 בגובה. אני מניקה אותו במשך היום (הוא אוכל סביב 4-5 דקות ובערב ובלילה בעלי נותן לו חלב שאוב בבקבוק. הוא אוכל 200cc לפעמים יותר. זה נראה לי המון ואני מפחדת שזה בגלל הבקבוק הוא לא שמן אבל הוא גדול. האם כדאי להוריד את הכמויות בבקבוק ?

  • שלום לירון,
   חסר לי מידע לגבי משקל הלידה והאם הוא עולה בקצב שמתאים לאחוזון שלו.
   בנוסף, חסר מידע לגבי כמה פעמים ביום אוכל (הנקה או בקבוק).
   לפי ההנקה המאוד מהירה במהלך היום, אולי פשוט גם לך יש שפע מאוד גדול של חלב ויכול להיות שהוא באמת אוכל כמויות גדולות גם בהנקות הרגילות.
   מה את מרגישה?
   אי אפשר ללכת בכח נגד תינוק, גם לו יש את התחושות שלו ויכול להיות שהוא יודע כמה שהוא צריך.
   חלק מהתינוקות יהיו גדולים, וזה לגמרי בסדר, גם חלק מהמבוגרים הם גדולים – רחבים וגבוהים ועם מבנה מלא, זה לא אומר שזה לא בריא.
   אני רק יכולה להמליץ לנסות לעשות האכלה איטית מהבקבוק וכשרואים שכבר פחות להוט למצוץ אז לעצור ולראות האם הוא ממשיך לחפש, האם נראה עדיין רעב, אולי פשוט רוצה עוד קצת למצוץ ויסכים לקבל מוצץ.
   לא להתעקש ולהאבק איתו, רק לנסות לעזור ליצור ארוחה מווסתת.
   את יכולה לקרוא לגבי ההאכלה האיטית מבקבוק כאן.

 • שלום בני נולד 3050 גרם הוא נבדק בטיפת חלב וירד אחרי שבוע ל2910 האכלנו אותו לפי הנוסחה עכשיו העלינו ל120 ל150 מ"ל נטרילון הוא אוכל 8 ארוחות ביום
  הוא בן 3 שבועות
  האם זה כמות נכונה

  • אני לא בטוחה שהבנתי,
   האם התינוק מקבל רק פורמולה?
   כמה פורמולה קיבל בשבוע הראשון?
   ממתי העלתם את הכמות?
   כמה הוא שוקל עכשיו?
   בעקרון הוא אמור לאכול עכשיו כמות של כ 60cc בכל ארוחה (חישבתי לפי משקל של 3.100) ואולי הוא צריך קצת יותר (עד 80cc).
   להערכתי הכמויות שהוא מקבל עכשיו מאוד גדולות יחסית לצורך שלו.
   האם הוא מבקש בעצמו לאכול כל 3 שעות?
   האם פולט אחרי האוכל?
   כמה קקי עושה?
   תוך כמה זמן הוא מסיים את הכמות שאתם נותנים לו?
   מאוד מומלץ לתת לתינוק לאכול בהאכלה איטית – האכלה נכונה מבקבוק כפי שמוסבר כאן וכשמוצץ כבר לאט וברווחים גדולים, אפשר להפסיק את ההאכלה.

 • שלום רב,
  התינוקת שלי בת חמישה חודשים ואני חוששת שיש לה משקל יתר.
  היא שוקלת 7,740. נולדה במשקל 3,170.
  אוכלת פורמולה מבקבוק 150cc כל שלוש שעות, 5 ארוחות ביממה.
  ישנה כל לילה כ-7 שעות, לעיתים אף יותר.
  היא עושה קקי פעם ביום לעיתים אחת ליומיים.
  לאחרונה פולטת כמעט אחרי כל ארוחה לאחר כשעה אחרי שאכלה.
  כשהיא מאפשרת, אני מנסה למשוך בין הארוחות 3.5-4 שעות.
  אשמח לקבל תגובתך, אני זקוקה להכוונה לגבי האוכל.

  תודה מראש,
  אלינה.

  • שלום אלינה,
   המשקל של התינוקת נשמע תקין, אבל את יכולה לבדוק גם לפי עקומות הגדילה של טיפת החלב.
   בעקרון תינוק אמור להכפיל את משקלו תוך 4-6 חודשים ולכן זה בהחלט מתאים.
   לפי המשקל, היא יכולה לקבל אפילו כמויות גדולות יותר (החישוב הבסיסי של משקל כפול 150cc לחלק למספר הארוחות יוצא כ 230 לארוחה אם היא אוכלת 5 ארוחות ביום).
   כמות הקקי בגיל הזה היא לא מדד שעוזר לנו כי יש תינוקות שממשיכים לעשות הרבה קקי ויש כאלה שיעשו קקי אחת לכמה ימים.
   וגם הפליטות לא בהכרח מעידות על בעיה.
   חשוב שלא נחשוש לגבי משקל יתר אצל תינוקות כי הם בד"כ עגולים ושמנמנים וטוב שהם ככה.
   המוח של תינוקות מתפתח בזכות אחוזי שומן גבוהים יחסית במזון שלהם והם צריכים את זה.
   מה שחשוב לנו זה הרגלים בריאים של הקשבה לצרכים של הגוף שלהם, ומצד שני להשתדל להמנע מארוחות מאוד מהירות וגדולות.

   לא הייתי ממליצה לך לנסות למשוך בין הארוחות, אלא לשים לב לסימני רעב שלה.
   אולי אפילו רצוי להוסיף לה עוד ארוחה ביום, כי 5 ארוחות בגיל הזה יכול להיות קצת מעט.

   נשמע שהיא בריאה, במשקל מאוד תקין ומווסתת את עצמה, הקשיבי לה.

   לפעמים, החוויות שלנו כהורים, שאולי יש לנו קצת עודף משקל, או שאנחנו לא תואמות לאידיאל היופי מהפירסומות (שהוא רזה מדי לפי כל קנה מידה ולא בריא) וקשיים שהיו לנו בביטחון העצמי בעקבות המראה שלנו, גורם לנו לחשוש מהמשקל של הילדים שלנו.
   התעסקות במשקל בגילאי הילדות היא מזיקה, ויוצרת הפרעות אכילה.

   חשוב שנכוון לתזונה בריאה ולאכילה נכונה (מזון טרי, לא ממותק, מגוון, להמנע מאכילה מול הטלויזיה וממתן ממתקים כדרך לפצות למשל) ולא על המשקל.
   כי הגוף שלנו יודע לאזן את עצמו במשקל וכי מה שהחברה משדרת לנו לגבי משקל, הוא לרוב מאוד לא נכון ולא בריא.

 • שלום, בני נולד לפני כחודש וחצי במשקל 3145. מכיוון שהיה נרדם קבוע בהנקות התחלתי מההתחלה לשאוב לו חלב ולתת לו תחליף.. מההתחלה היה אוכל כמויות יותר גדולות מבדרך כלל 90- 100 ,מכיוון ש60 לא היה מספיק לו והיה זקוק לעוד… החום הוא שוקל 5200 אוכל בערך כ9-10 ארוחות.
  כבר בשבוע האחרון התחלתי להניק אותו הרבה יותר מכיוון שצבר כוחות , תחליף ירד רק לפעם 1 ביום ו-3 פעמים חלב שאוב בכמות 120-90 תלוי בשעה(יש לו שעות במהלך היום שלא מוכן לינוק ורק אוכל מבקבוק).
  האם המשקל תקין? בטיפת חלב אמרו שהוא באחוזון 64.. מה זה אומר? אני מפחדת שבגלל שבהתחלה האכלתי אותו כמויות גדולות מבקבוק זה הרגיל אותו ולכן מבקש לאכול עוד כשמקבל בקבוק …
  תודה

 • שלום.
  התינוק שלי בן 3 חודשעם ושוקל 6 קילו
  מוזן מתמ" ל.
  הוא התחיל לאכול 210 כל ארבע שעות.
  חייבת לציין שקשה לי להאכיל אותו כל שלוש שעות ולכן נוח לי שהוא אוכל כל ארבע שעות.
  הוא אוכל בסה"כ 4 ארוחות ביום.
  לפי הנוסחה של משקל הילד כפול 150 חלקי מספר הארוחות הוא אוכל תקין.
  השאלה שלי היא האם זה לא יותר מידי?
  כמה תינוק בן שלושה חודשים אמור לשקול?
  תודה רבה

  • שלום רחלי,
   מאוד מומלץ להאכיל תינוק בגיל הזה לפחות 6-7 פעמים ביום כדי ליצור הרגלים נכונים של ארוחות רבות וקטנות ואל תשכחי שזו גם השתיה שלו. גם אנחנו כמבוגרים מכניסים משהו לפה כל 3 שעות לפחות במהלך שעות הערות, למשל: קפה, ארוחת בוקר, פרי ושתיה בארוחת עשר, ארוחת צהריים, משהו קטן ושתיה בארוחת ארבע, ארוחת ערב וכמובן שותים גם בין לבין.
   אין משקל מסוים שתינוק צריך להיות בו אלא שהוא צריך לעלות לפי האחוזון בו הוא נולד.
   באופן כללי תינוק אמור להכפיל את משקל הלידה שלו מתישהו בין גיל 4 לגיל 6 חודשים ולשלש את משקל הלידה שלו עד גיל שנה.

   הקיבה שלנו היא איבר מאוד גמיש, כשאנחנו מתרגלים לאכול ארוחות מאוד גדולות, הקיבה גם היא מאוד גדלה ואנחנו כבר לא יודעים להרגיש שובע אפילו כשאנחנו אוכלים את הכמות שאנחנו זקוקים לה.
   הרגלי התזונה שאנחנו בונים מגיל הינקות, ישפיעו על הילד גם בחייו כמבוגר.
   היום, הרבה אנשים מגיעים אפילו למצב של קיצור קיבה, מכיוון שהקיבה שלהם התרחבה עד כדי כך שהם לא מצליחים לאכול בכמות מתאימה בלי תהליך ברמת התערבות ברמה גבוהה.
   לכן אני ממליצה לך לנסות לעשות מאמץ ולהרגיל את התינוק לאכול יותר ארוחות קטנות ותכופות.

 • שלום, התינוקת שלי בת 6 שבועות ושוקלת 5.3 קילו. נולדה במשקל 3 קילו. עד לפני יומיים האכלנו אותה כל ארבע שעות 130-150 cc ובלילה כאשר הייתה לא רגועה במשך כמה שעות המשכנו להאכיל אותה עד שנרדמה. אחרי השקילה הבנו שהיא עלתה יותר מדי והפסקנו להאכיל אותה אחרי הארוחה האחרונה (סביבות 1 בלילה) ובנוסף הורדנו את הכמות ל100-120cc. היא ישנה לילה שלם, בממוצע 8 שעות, ויוצא שהיא אוכלת סה"כ כ5 ארוחות ביום. האם זה בסדר שהפחתנו את כמות האוכל בכל ארוחה יחד עם שינוי הרגלי האכילה לפני השינה? אני לא רוצה למנוע ממנה אוכל שהיא צריכה. תודה

  • שלום תמר,
   יש חישוב שאתם יכולים להשתמש בו – 150CC כפול המשקל שלה = כמות החלב שהיא צריכה ליממה. כלומר, במקרה שלכם זה יוצא 795CC ביממה (זה כמובן לא מדויק, אלא בערך).
   זה אומר כ 8 ארוחות של 100CC או 6-7 ארוחות של 120.
   בכל מקרה, רצוי בגיל הזה שיאכלו לפחות 6 ארוחות ביום וזה ממש בסדר שהיא תתעורר בלילה לפחות פעם אחת. בעצם, בגיל הזה, מצופה שהם ישנו פעם אחת 5 שעות ברצף ובשאר הזמן יתעוררו כל 3 שעות או פחות. כמובן שיש ילדים שישנים באופן טבעי כבר בשלב הזה 8 שעות ואז אנחנו מצפים שיאכלו ארוחות יותר תכופות לאורך היום.

   חוסר רוגע יכול להיות מהמון סיבות וחשוב להקשיב, להכיר אותה וללמוד את הצרכים שלה ואיך נותנים לה מענה.
   חוסר רוגע ובכי יכול לנבוע מצורך במגע ותנועה (אחד הצרכים הכי חזקים וגם הכי חשובים בגיל הזה, לא פחות מתזונה, הם פשוט צריכים חיבוק ומגע ואל תהססו לתת לה הרבה זמן בידיים שלכם), בגלל גרפס, או בגלל פעילות מעיים לקראת קקי, בגלל קושי לווסת את החושים ולהרדם.
   אני ממליצה לך לחפש מידע על דרכים שונות לתת מענה לתינוק.
   יש דרך מאוד מעניינת שנקראת שפת התינוקות ולחפש ביוטיוב סרטונים שונים שמראים איך להרגיע תינוק .

 • שלום ותודה לפני הכל!
  התינוק שלי בן חודש, נולד במשקל 3.445, בשקילה אחרי שלושה שבועות שקל 4.155, מהנקה בלבד. בימים האחרונים אני מנסה לשלב בקבוק שאוב פעם ביום, כדי להקל על פטמה פצועה שיש לי. הבעיה היא שאחרי הבקבוק הוא סובל נורא, צורח ומתפתל. אני מנסה להוציא לו גרעפס אבל זה לא עובד (בהנקה הוא מוציא אוויר כמעט תמיד ואפילו כמה פעמים בהנקה אחת). שמתי לו 90 מ״ל בבקבוק והאכלתי במשך שעה, עם עצירה להחלפת חיתול והרבה הפוגות כדי להאט… האם יכול להיות שזה לאט מדי? שזה מעט מדי חלב?… רעיון אחר?.. תודה! ענת

  • מזל טוב.
   הכמות נראית תקינה בהנחה שהוא אוכל 7 או 8 הנקות ארוחות ביום.
   ההאכלה בבקבוק לא חייבת להיות כל כך ארוכה. אלא דומה באורך שלה להנקה (10 דקות עד 30 דקות, תלוי בתינוק).
   בשביל לדעת האם זה מספיק לו, הייתי ממליצה לך להסתכל על קצב הבליעות שלו בסוף הארוחה ועל מידת העניין שלו בבקבוק כדי להבין האם הוא עדיין מחפש עוד או שהוא כבר שבע.
   יכול להיות שדווקא אם הארוחה תהיה רציפה יותר (עם הפסקות קטנות אבל לא לאורך הרבה זמן) יהיה ל וקל יותר אבל קשה לי להגיד מרחוק.
   בכל אופן, מכיוון שהבעיה בעצם היא הפטמה הפצועה שמקשה על ההנקה, אני ממליצה לך להעזר במדריכת הנקה מוסמכת באזור שלך שתעזור להבין ממה נגרמה הפציעה וכיצד ניתן להחלים ולהמנע מהמשך ההיווצרות שלה.

 • שלום, הבן שלי בן חודשיים וחצי ונולד במשקל 2850, הוא ירד יותר מעשר אחוז במשקל בבית חולים אבל בסופו של דבר עלה ויצאנו מהבית חולים במשקל 2700. אני מניקה אותו ומשלבת בקבוק של נוטרילון פפטי ג׳וניור כי הוא רגיש לחלב. זה יוצא 3 בקבוקים ובערך 4 הנקות. מאז שיצא מהבית חולים כשהוא אוכל בקבוק זה 90cc ובדרך כלל הוא משאיר קצת בבקבוק ולא מסיים. השאלה אם זה בסדר שבגיל שלו הוא אוכל קצת פחות מ90cc? לפי טיפת חלב הוא עולה טוב במשקל, עכשיו הוא שוקל 5 ק״ג

  • זה נשמע שהוא יודע כמה מתאים לו באופן אישי.
   אם הוא עולה באופן תקין במשקל ויודע לקחת רק כמה שהוא רוצה אז זה בדרך כלל בסדר גמור.

 • שלום רב, הבת שלי נולדה בשבוע 36.6 לפני שלושה וחצי שבועות. משקל היוולדה 2,250, בשחרור מבית חולים 2155. בשבוע הראשון לשחרור, עלתה 30 גרם בממוצע ליום, בשבוע השני 35, ועכשיו כמעט 47 ליום. ביתי אוכלת 3 ארוחות מטרנה בלילה, וביתר היום חלב שאוב. כמות הארוחות 8-9, ונעה בין 20 ל-120. בטיפת חלב אמרו שצריך להמעיט בכמות האוכל ולתת מוצץ. אני רציתי לשאול, האם לעובדה שנולדה בשבוע 36.6 ונדרשת להשלים פער למול ילדים שנולדו בזמן, קשורה לעובדה שכמות האוכל שהיא צורכת היא מעבר לממוצע?

  • הי חלי,
   קשה לתת תשובה חד משמעית.
   מצד אחד יש אמת בזה שתינוקות שנולדים קטנים, לפעמים מנסים להשלים פער,
   ומצד שני, זאת באמת עלייה בקצב מאוד מהיר ואולי היא נובעת גם מקושי בויסות הצרכים ובאיתור של צרכים שונים.

   ההאכלה בבקבוק יכולה לגרום לאכילה מהירה ולצריכת כמויות גדולות יותר ממה שצריך כי לוקח זמן עד הגוף משדר תחושת שובע ואם בזמן הזה החלב ממשיך לזרום בקלות, אז בסופו של דבר נכנסת כמות מעבר למה שהיא באמת זקוקה לה.
   אני ממליצה לך לקרוא את ההסבר שלי על האכלה מווסתת מבקבוק שיכולה לעזור לה ולך לשים לב מתי הרעב כבר פוחת.

   כמות של 120 בארוחה לתינוק במשקל הזה זה הרבה מאוד. היא אמורה לאכול סביב 50-60 בארוחה. אז אפשר אחרי כמות של 60 או 70 לעשות הפסקה, לנסות להרגיע בדרכים אחרות ולראות האם היא נרגעת או שנראה שהיא עדיין מאוד מחפשת.

   ובכל מקרה – כל הכבוד על הנכונות לשאוב ולהעניק לה את החלב שלך ככל הניתן.
   אני ממליצה לך להפגש גם עם מלווה התפתחותית מהאזור שלך, שתוכל לעזור לך להכיר את הצרכים השונים שכוללים מגע, כאבי בטן וגזים, גרפס, עייפות וכו' וכיצד ניתן לעזור בדרכים נוספות פרט להאכלה.
   מומלץ גם בגלל שנולדה בשבוע מוקדם ויכול לעזור לה להתפתח היטב מכל הבחינות.

 • שכחתי לציין כי משקלה הנוכחי 2,860

 • שלום הילד שלי בן שבועיים
  נולד במשקל 3580 לאחר פחות משבוע ירד ל 3500
  התחלתי בהנקה והוא כל הזמן היה עצבני ובוכה ורוצה עוד..התחלתי להכין לו 60 סיסי.
  הוא אוכל בממוצע כל 3 וחצי שעות.
  במהלך היום הוא יונק לדעתי פחות מ 60 כי הוא נרדם תוך כדי..אבל לקראת הערב שהוא יותר ערני 60 לא מספיק לו הוא עצבני ובוכה ומחפש כל הזמן לאכול מוצץ את היד..כמה צריך לתת לו??

  • שלום,
   אנחנו מצפות שתינוק יעלה במשקל בערך החל מהיום השלישי אחרי הלידה ולכן ירידה במשקל בשבוע הראשון היא מדאיגה וקודם כל צריך לוודא שהתינוק אוכל מספיק ועושה לפחות 3 יציאות גדולות צהובות ונוזליות ביום.

   אני ממליצה לך בחום להזמין מדריכת הנקה הביתה מכיוון שאנחנו יכולות לספק לתינוק את כל מה שהוא צריך בהנקה ואם הוא עדיין רעב, צריך לאבחן מה הבעיה, אולי הוא לא תופס בצורה מספיק טובה, אולי צריך לשפר את ההצמדה, אולי יש סיבה הורמונלית אבל חבל לוותר על ההנקה ולשלב פורמולה בלי לבדוק האם אפשר לפתור את הבעיה ולהגיע להנקה מלאה וטובה.

   אני ממליצה לך לעשות את החישוב בעצמך, הוא אמור לאכול 150* המשקל שלו ביממה (24 שעות) ואפשר לחלק את זה למספר הארוחות.
   אבל מכיוון שאנחנו לא יודעות נכון לעכשיו כמה הוא מקבל בהנקות, יכול להיות שהוא צריך יותר מזה תוספת.
   אני מציעה שבינתיים תתני לו כמה שהוא רוצה עד שיראה סימני שובע ושתלכי בהקדם גם לטיפת חלב כדי לראות האם עולה במשקל בצורה תקינה ולפי זה תוכלי לדעת האם צריך להגדיל לו את הכמויות של האוכל.
   אבל דבר ראשון, הייתי מזמינה מדריכת הנקה טובה הביתה.
   זה עולה 300-400 ש"ח ובחלק מקופות החולים יש החזר וזה שווה כל שקל.
   אם תכתבי לי מהיכן את, אוכל להפנות אותך למדריכת הנקה מהאזור שלך.

 • שלום,
  הבן שלי כמעט בן חודשיים נולד במשקל של 2.800.
  מהיום הראשון משלבת הנקה עם תמ"ל(יוצא 1-3 בקבוקים ביממה)
  עד לפני כחודש היה אוכל 60 בבקבוק והיום אוכל 90.
  כשאני מניקה הוא יונק כ20 דקות על שד אחד ולרוב לא רוצה עוד.
  ישנן פעמים בהןהואנראה לנו רעב לאחר שסיים 90 ואז הוא מסוגל לאכול עוד 30 ולפעמים 60.
  האם זה תקין?
  מה הכמות שעליו לאכול בבקבוק במצב כזה בו רוב ההאכלות הן הנקה?
  תודה

  • שלום שירלי,
   במצב של שילוב, קצת יותר קשה להעריך אבל עדיין ההנחה תהיה לפי המשקל שלו.
   לא רשמת כמה הוא שוקל כיום.
   תכפילי את המשקל הנוכחי שלו בק"ג כפול 150CC ליממה ותחלקי למספר הארוחות ביום, זה אמור לצאת פלוס מינוס כמה שהוא אמור לאכול בארוחה .
   אם הוא יודע לווסת את עצמו, לאכול לפעמים יותר ולפעמים פחות, זה כנראה אומר שהוא יודע להיות קשוב לצרכים שלו.
   את יכולה לשים לסימנים נוספים – אם אחרי ארוחה גדולה הוא פותח פער של יותר מ 4 שעות, אולי היה כדאי לנסות להפחית, או אם הוא נוטה לפלוט יותר אחרי זה, אולי זה סימן שזה העמיס עליו.

   אני מאמינה שאם תשתמשו בשיטה של האכלה מווסתת מבקבוק, הוא פשוט יאכל כמה שנכון לו ושאין צורך לנסות לכוון אותו לכמות מסוימת.

 • שלום,
  התינוקת שלי בת חודשיים, נולדה קטנטונת במשקל 2.845 ק״ג ואוכלת תמ״ל (נוטרילון) כבר מהשבוע ה3 לחייה הייתה אוכלת רק 60 מל בקושי וזה ככה עד עכשיו! הארוחות שלה לא מסודרות ולא צפויות, בהתחלה הייתה רעבה כל שעה עד שעתיים והייתה אוכלת כמות משתנה, (לפעמים 60 ולפעמים רק 20) ואז אמרו לי בטיפת חלב לתזמן כל 3 שעות בלבד אז זה מה שאני עושה אבל היא בכל זאת יכולה לאכול כל 3 שעות רק 30 מל ואז יוצא שהיא אכלת פחות. היום בת חודשיים שוקלת 4 ק״ג בלבד וזה מעט לכל הדעות עבור תינוקת שאוכלת תמ״ל. מה שעוד מדאיג אותי הוא שהיא יכולה לפעמים לא לאכול במשך 6 שעות. חייבת לציין שהיא מאוד ערנית מיום שנולדה, כמעט ולא ישנה במהלך היום, לא משנה כמה ננסה היא רק רוצה לשחק. אני נורא מודאגת, הם כדאי לי להחליף לה למטרנה ואם כן באיזה אופן זה מתבצע?
  תודה רבה על העזרה והייעוץ

  • אני מבינה את הדאגה שלך,
   קודם כל, אני ממליצה לתת לה לאכול כל פעם שרוצה, וכמובן לא להגביל אותה כי יכול להיות שלה באופן אישי יותר מתאים לאכול הרבה ארוחות קטנות ולא ארוחה מלאה כל 3 שעות.
   בנוגע להחלפה למטרנה – זה נשמע לי כיוון ששווה לבדוק, ופשוט אפשר להחליף, אין צורך בהתנהגות מיוחדת.
   אולי כדאי להתחיל בפעם הראשונה בטעימה של כמות קטנה של כמה שלוקים – רק לראות שאין לה התנגדות לטעם.

   נשמע שיש לה טמפרמנט מאוד פעיל ולכן היא גם מוציאה הרבה אנרגיה.
   אני הייתי ממליצה להתייעץ גם עם רופאה ואפילו אולי עם מומחה לגסטרו ילדים.
   אחד מהחשדות במצב כזה יכול להיות ריפלוקס סמוי, שגורם לה לחוש צריבה כשהיא אוכלת כמות שממלאת את הקיבה שלה ולכן היא מגבילה את עצמה לכמות קטנה יותר והקיבה התרגלה כבר לכמות הזאת.
   יכול להיות שניתן יהיה לעזור גם בהוספת פורמולה מיוחדת שמיועדת להעשרת מזון, המשמשת למשל לפגים, גם זה בהתייעצות עם רופאת ילדים.
   רצוי למצוא גורם מטפל שאת מרגישה שהוא מקצועי ויש לו התייחסות רצינית ובעלת נסיון בנושא הזנת תינוקות.
   שימי לב, שיש בקבוקים עם זרימה שונה, אולי במקרה הזה, לעבור לבקבוק עם זרימה מהירה יותר, גם היא תקל עליה.

 • שלום.. יש לי תינוקת בת חודשיים ושבוע . שוקלת עד לפני שבוע 4.250 . נולדה במשקל 2.880 והשתחררנו במשקל 2.780. אוכלת סימילאק מיום היוולדה. בהתחלה הייתה אוכלת כל 3.5-4 שעות 6-7 פעמים ביום ומגיל חודש וחצי אוכלת כל 3-3.5 שעות. ביומיים האחרונים אני שמה לב שהיא רוצה לאכול כל 2.5-3 ואף נראה ש120 לא מספיק לה בסיום. אני מאכילה אותה האכלה תומכת הנקה עם הרבה עצירות והפסקה באמצע לגרפס כך שהאכלה לוקחת כ 10-15 שעה בערך. היא עושה ביום פעם אחת צרכים לפעמים פעמיים. היא פולטת מיום היוולדה קצת יותר אבל העלייה במשקל נראית לי תקינה. כיום היא אוכלת 6 פעמים ביום.. כל שלוש שעות במהלך היום ופעם לפנות בוקר. לפי הנוסחא היא אוכלת הרבה מעבר לכמות הנחוצה לה ולכן לא הייתי רוצה להגדיל כמויות כמו גם לא מבינה למה תכיפות האוכל עלתה.

  • יכול להיות שבגלל שחם יש יותר צורך בנוזלים ולכן גם עלתה התדירות והצמא.
   ואולי זה עניין תקופתי, ביחד עם איזו קפיצת גדילה או התפתחות.
   נראה לי שאת יכולה ללכת אתה, לפי מה שהיא מאותתת לך ולראות האם זה נשאר ככה, או מתרווח מחדש.
   בכל אופן, במיוחד אם את מקפידה על האכלה איטית ומווסתת, לא הייתי מגבילה אותה בשלב זה.

 • ביתי בת 10 ימים ואוכלת 80-90 cc.
  פחות מךהכמות הזו היא פשוט לא נרגעת.
  היא אוכלת כל 3 וחצי שעות.
  נולדה בשבוע 39.
  האם תקין?

  • לא כתבת מה המשקל שלה.
   זה קצת יותר מהצפוי אבל יכול להיות סביר, תלוי גם במשקל.
   אם העליה במשקל תקינה – כנראה שהיא יודעת מה מתאים לה.
   ממליצה להקפיד על האכלה מווסתת מהבקבוק ואז היא כנראה תדע בעצמה לווסת את הכמויות שהיא צריכה.

 • שלום רב אודה לעזרה..
  הבת שלי בת3 חודשים תיהיה ב28/6ורציתי לשאול לגבי הארוחות משקלה 6.600 והיא גבוהה יחסיתבפעם האחרונה הייתה60 בגיל חודשיים (בטוחה שעכשיו יותר)ועד אתמול האכלתי בנוטרילון רגיל וקומפורט משולב היות והיא עם גזים ממש חזקים מיום היוולדה ואתמול עברנו למטרנה אקסטרה קר קומפורט שהוא גם דל לקטוז היות ויש לי חשש לאלרגיה לחלב,עליה.
  היום היא חזרה לצרחות איומות. היא אוכלת כ4 ארוחות ביום לפעמים לפעמים 5 כל ארוחה 150 וארוחה אחרונה -180 רציתי לדעת אם הצרחות היום העידו על הכמות שלא מספקת אותה? אגב הארוחה עכשיו של ה180 נאכלה לא בשלמותה ובשלבי שלבים בערך עם 10 הפסקות עד עכשיו כי היא נרדמה ולאסיימה אותה מה נראה לך לעשןת לעלות לה במהלך היום ל180? להישאר עם 150? ואיך המשקל שלה נשמע לך לא הרבה?? תודה רבה על התשובות

  • הי,
   אני לא מרגישה שאוכל להתייחס באמת לשאלה של הבכי, כי יכול להגרם מהרבה סיבות ולא כולן קשורות לאוכל.
   לפי המשקל שלה היא צריכה לאכול כמות של 990 CC ביום בערך.
   חשוב מאוד שתאכל יותר מ 4 ארוחות ביום, רצוי לפחות 6 ארוחות ביום כי הקיבה שלה לא יכולה ולא כדאי שתכיל ארוחות כל כך גדולות אלא הרבה יחסית ארוחות קטנות.
   אם היא לא מסיימת את הארוחה, כנראה שאין לה צורך ביותר באותה הארוחה.
   המשקל בפני עצמו לא אומר כלום, תלוי כמה היא עולה במשקל בשבוע (אמורה לעלות כ 30 גרם ביום – 210 גרם בשבוע).
   למה היא אוכלת רק 4-5 ארוחות ביום?
   אני מאוד ממליצה ללכת ולהתייעץ עם אחות טיפת חלב או רופאת ילדים שיכולה לראות את כל התמונה (מה היה משקל הלידה, איך היתה העליה במשקל עד עכשיו, להנחות לגבי מספר הארוחות והכמויות ולעזור לאבחן מה גרם לבכי.

 • הי,
  בתי בת 6 שבועות, שוקלת ב 4 ק״ג.
  היא אוכלת 120 cc בכל ארוחה אבל פולטת המון לעיתים רחוקות אפילו מקיאה (פליטה בקשת) אני מנסה לתת לה פחות אוכל אך היא בוכה ועושה תנועות של חיפוש אוכל. האכלה מתבצעת בין 5 ל 6 פעמים ביום. אני משלבת לה בקבוק עם פורמולה ולפחות פעמיים הנקה, אחת במהלך היום והשנייה בלילה. היא סובלת מגזים ורוב שעות הערות שלה היא מתפתלת ומתכווצת ואז פולטת יש לציין שגם אחרי הנקה היא פולטת אך פחות מלאחר אכילה מבקבוק. בשבועיים האחרונים היא העלתה בסביבות ה 400 גרם בשבוע. לאחר התייעצות עם רופא החלפנו סוג של פורמולה אך הפליטות ממשיכות האם ייתכן פשוט שהיא פשוט אוכלת יותר מידיי?

  • הי מורן,
   תינוקות בד"כ עולים כ 30 גרם ביום באופן תקין – זאת אומרת כ 210 גרם בשבוע.
   יכול להיות שבאמת האכילה שלה היום לא מווסתת ולכן גורמת לעומס על מערכת העיכול, לפליטות המרובות ולקושי.
   אני ממליצה להקפיד להציע לה לאכול כל 3 שעות כדי ליצור יותר ארוחות קטנות.
   אם תקפידי על האכלה מווסתת ואיטית מהבקבוק, יכול להיות שתראה פחות סימני חיפוש.
   תינוקות עושים סימני חיפוש הרבה פעמים גם כשהם רק מחפשים מגע, כשהם צריכים למצוץ משהו ואפילו עייפות או קשיי עיכול.
   חלק מהתינוקות מאוד מווסתים בעצמם, ויודעים בדיוק מתי וכמה הם רוצים לאכול ואם הם לא רעבים הם פשוט לא יוכלו, אבל לחלק מהתינוקות אין מנגנון ויסות טוב וקשה להם להחליט להפסיק לאכול.
   לכן אחרי האכלה איטית של כ 75-80CC כדאי לנסות לתת מוצץ ולקחת על הידיים למשך 5 דקות בנסיון לשמור על רוגע ולהרגיע אותה ויכול להיות שהיא תרגע פשוט.
   יכול להיות שבגלל שהתרגלה ל 120CC כל 4-5 שעות אז צריך יהיה להוריד בהדרגה ל 100 ואח"כ לכיוון ה 80 וכמובן שזה אומר שהיא תאכל 7-8 פעמים ביום שזה הרבה יותר מתאים ובריא בגיל שלה.

   יכול להיות שיש גם נטייה לריפלוקס אם בכל מקרה היא פולטת אבל נשמע שפה לא זה מה שגורם לבעיות ולקושי.

   אני חושבת שמאוד יועיל לך להפגש עם מדריכה של ליווי התפתחותי או דולה לאחר לידה שיעזרו לך לזהות מתי זה סימני רעב ומתי צורך אחר ואיך אפשר לעזור לתינוק להרגע גם לא באמצעות האכלה.
   אני מאמינה שהתהליך הזה מאוד חשוב כבר עכשיו, גם כי הוא יוסיף לך הרבה בטחון בתור אמא וגם כי תוכלי לתת מענה אמיתי לכל סוגי הצרכים שלה והיא תלמד בעצמה בהדרגה לזהות שיש לה מגוון צרכים ולא תמיד המענה הוא אוכל.
   זה ייצור לה חוויה יותר רגועה ונינוחה ויצור תשתית טובה יותר להרגלי תזונה בעתיד.

   אם תכתבי לי מהיכן את, אוכל להמליץ לך על נשות מקצוע באזור שלך.

   • שלום
    הבת שלי נולדה פגית בשבוע 35 במשקל 2452. עכשיו היא בת חודש ושבוע ובשקילה של חודש היא שקלה 2505. בהתחלה היא לא היתה אוכלת את הכמות שהנחו אותנו בבית החולים…ביום הרביעי 40 בחמישי 50 וכו'. היתה נרדמת והיינו צריכים לנסות להעיר אותה תוך כדי. אח"כ ההנחיה היתה להאכיל 60 במשך יתר החודש החל מהיום השישי, בהתחלה היה קשה לתת אבל בשלב מסוים היא התחילה פשוט לחסל את זה ואז היא נהיתה רעבה אחרי שעתיים-שעתיים וחצי. התחלנו להגדיל לה את הכמות בהדרגה עד שבגיל 3 שבועות-חודש היא כבר אכלה 90. בשבוע האחרון הגדלנו ל100. היא מחסלת גם את זה. מתעוררת בד"כ כל שלוש שעות ולפעמים שעתיים וחצי ולפעמים 4 שעות… אנחנו יודעים שזה הרבה יותר מעל הנוסחה… שמענו שהנוסחה היא די מינימליסטית ויש תינוקות שאוכלים יותר ואנחנו עדיין חוששים מהרחבת קיבה. אבל היא באמת אוכלת את הכמות הזו די בקלות…
    אשמח לעצה.
    תודה!

    • הי מיטל,
     ברור שהנוסחא היא רק נוסחה, יש מי שיאכלו פחות ויש מי שיאכלו יותר.
     נשמע שבהתחלה עלתה מעט מאוד (עברה רק ב 100 גרם את משקל הלידה שלה אחרי חודש).
     יכול להיות שהיא באמת משלימה כמויות כי צריכה לגדול מהר בשביל להשלים את הפער.

     המדד שיתן לנו בסופו של דבר תמונה הכי טובה זה העליה במשקל.
     מומלץ לשקול שוב בקרוב.
     אם עולה הרבה מעבר ל 30 גרם ליום בממוצע, כנראה שכדאי לנסות לשמור על הכמויות. אם עולה באופן תקין – כנראה שהיא יודעת לאזן לעצמה את הכמויות.
     לפגים במיוחד יש נטיה לקשיים בויסות תחושתי, בין היתר גם בתחושות של שובע.

     השתדלו להקפיד שתאכל לפחות 8 ארוחות ביום (וזה יכול להתאזן כשלפעמים היא אוכלת אחרי שעתיים וחצי ולפעמים רק אחרי 4).
     תמיד ממליצה להקפיד על האכלה איטית מבקבוק כמו שאני מסבירה כאן.
     זה בדרך כלל עוזר להם לווסת בעצמם את הכמויות.
     בהאכלה איטית אמור לקחת לה לפחות 10 דקות לאכול 60-80cc וככה יש יותר סיכוי שתקטין בעצמה את הכמויות.
     במידה ואתם מרגישים חוסר בטחון, אני ממליצה לפגוש מדריכת ליווי התפתחותי מהאזור שלכם שתעזור לכם לזהות את מגוון הצרכים של התינוקת ולתת מענה לצרכים שמעבר לרעב (הצורך במגע, שעמום, עייפות, עיכול וכו').

     • וואו. אני רואה שהתבלבלתי במספרים! היא נולדה במשקל 2452 ושקלה בגיל חודש 3505….
      התשובה שלך משתנה?

     • זה משנה רק את זה שאנחנו בעצם יודעים שעלתה במשקל ממש כמו שצריך בחודש הראשון.
      מכל שאר הבחינות, התשובה נשארה נכונה כפי שהיא – אם היא עולה באופן תקין במשקל, סימן שהיא מווסתת את הצרכים של עצמה.
      כן מומלץ לשמור על 8 ארוחות פלוס מינוס.

 • שלום
  התינוקת שלי בת 10 ימים , היא נולדה במשקל 2766 גרם במועד , ביומיים הראשונים ירדה 100 גרם במשקל עקב האכלה לא נכונה בגלל פצעים וכאבים עזים בפטמות וקצת גודש בשדיים. ימיים אחרי היא עלתה 180 גרם והכאב מאז לאט לאט התחיל להיעלם וככה הבנתי שהיא אוכלת טוב (עשתה פיצוי ?)
  אני מניקה אותה 6 ארוחות ביום במשך כ 3\4 שעה-שעה והיא רגועה ללא הרבה פליטות , אך בעלי שנותן לה בלילה את הארוחה מספר 7 כ תמ"ל (סימילאק) שמתי לב שבארוחה הזאת הוא נותן לה 180-200 מ"ל , היא בוכה אחרי הארוחה כ 3 שעות עם מלא פליטות עד שהיא נרגעת . אינני עדה לאופן וסיבת ההאכלה כי אני בד"כ נורא עייפה בשלב הזה , אך הוא אומר שהיא אוכלת את הכמות על פני 3 שעות והיא בוכה מלא ולא נרגעת עד שנותן לה לאכול והיא כן אוכלת ומסיימת את כל הכמות שהוא מכין לה !
  מה נראה לך הבעיה ? ומה אפשר לעשות ? לדלג על ארוחת הסימילאק ולהניק אותה בעצם ? הסיבה שאני מאכילה אותה סימילאק היא האפשרות לנוח בלילה במיוחד שאני לומדת כעת למבחן .
  תודה

  • שלום רשא,
   נשמע לי שבעלך חסר בטחון לגבי הטיפול בה ולכן, אולי, מפרש כל אי שקט בתור רעב.
   אין ספק שהיא לא צריכה לאכול את הכמות הזאת.
   יכול להיות שבמקום לסייע לה בדרכים אחרות – הוא פשוט מציע לה עוד ועוד אוכל שרק מקשה עליה יותר.

   אני מציעה שהלילה תתעוררו ביחד, תראי כיצד הוא נותן את הבקבוק (אני ממליצה להקפיד על האכלה איטית) ואחרי שאכלה כמות שנראית לך שהיא שבעה (מניחה שזה יהיה 60-70CC) אז תעזרי לו לזהות את הסימנים לכך שהיא שבעה, ותראי לו כלים כיצד להרגיע אותה ולעזור לה שלא בעזרת האוכל.
   אולי ככה הוא יהיה יותר בעל ביטחון לגבי אופן הטיפול בה וימנע מההאכלה של הכמויות האלה שאין ספק שהן הרבה הרבה מעבר למה שהיא צריכה.

   אם זה לא מצליח, אולי כדאי לנסות להניק בכל זאת גם בלילה ולנסות להשלים את השינה ביום.

 • היי! כתבה נפלאה..
  הבת שלי בת חמישה שבועות, נולדה במשקל 3400 ובשקילה האחרונה (3 שבועות שקלה 4125). האחות בטיפת חלב אמרה שהיא עלתה קצת יותר מהצפוי ולכן התחלנו לתת לה 80-90 בכל ארוחה (עד אז היינו מביאים לה גם 120 לפעמים).
  היא אוכלת בסדר גמור לרוב (מלבד פעמים שבהם היא ישנה 5 שעות ואז אנחנו מביאים לה 100 כי היא ממש מחפשת) אבל יש כמה נקודות שאשמח להבין:
  1. לפעמים היא נרדמת כשמרימים אותה לגרעפס ואז היא מתעוררת אחרי שעה בוכה וכשמרימים אותה רק אז יוצא לה הגרעס..
  2. יש ארוחות שבהם היא עושה גרעפסים מעולה ובכל זאת פתאום צריכה לעשות אחרי שעה וחצי עוד איזה גרעפס (חשוב לציין שהיא עלינו 15-20 דק).
  3. בשבועות הראשונים היא הייתה נרדמת בקלות אחרי האוכ. ממש אוכלת וישנה. ועכשיו לוקח לה ממש הרבה זמן להירדם (בעיקר ביום ולא בלילה) לעמים היא לא נרדמת מהאכלה עד ההאכלה הבאה. האם זה בגלל שהיא רעבה? באינטואיציה שלי מרגיש לי שזה בגלל עייפות אבל נשמע לי לא הגיוני שתינוקת תהיה ערה מאחד בצהרים עד שבע..
  אשמח לדעתך:)

  • תודה על התגובה המשמחת.

   1. הגרפס יוצא כשהוא יוצא, לפעמים מיד, ולפעמים באמת לאחר זמן ממושך. אני חושבת שאם הגרפס לא מפריע לה אחרי הארוחה, ואין לה נטייה לפלוט בצורה חריגה, אפשר בכיף להניח אותה אחרי דקות בודדות על הכתף (5 דקות לדעתי זה לגמרי מספיק), להנות מהזמן שהיא ישנה ורגועה, ובדיוק כמו שעשיתם, כשאתם רואים שזה מציק לה, אז להרים אותה והוא יצא בקלות.
   2. לגרפסים אין חוקים. לפעמים יצא אחד, לפעמים יצאו כמה, ולא תמיד זה באמת מיד אחרי הארוחה. אין מה לדאוג יותר מדי לגרפסים, הם פשוט מופיעים לפעמים, יוצאים ואז זה עובר. זה לא כל כך חשוב אם היה איזה גרפס שחיכה ולא יצא מיד.
   3. תינוקות ישנים בחודש הראשון 16-20 שעות ביממה ובחודש השני זה כבר יורד ל 15-17 שעות בממוצע. חלק מהתינוקות יחלקו את שעות השינה בצורה די אחידה ולכן מתעוררים כל 3 שעות.
   חלקם, די מהר יוצרים רצפים ארוכים יותר של שעות שינה (כמו שאתם מתארים שהיא ישנה 5 שעות ברצף) וזה בסה"כ מאוד נחמד להורים.
   ככה שמאוד מתאים שיהיה שינוי ושכשהייתה קטנה יותר היתה בעיקר אוכלת וישנה ועכשיו היא ערה למשך יותר שעות באופן כללי ומגדילה את רצף הזמן שבו היא ישנה ואת רצף הזמן שבו היא ערה.
   התהליך הזה ימשיך ויתרחש ולאט לאט היא תהיה ערה יותר שעות ותספיק לה שנת בוקר קצרה ושנת צהריים ארוכה.
   תוכלו לראות טבלה של ממוצע שעות שינה אצל תינוקות בחודשים שונים כאן.
   צריך לזכור שיש מאוד עניין של אופי ונטייה כבר בגיל הזה ויש תינוקות שישנו הרבה יותר מאחרים וכאלה שהרבה פחות.

   אם בשעות שהיא ערה היא בסה"כ רגועה רוב הזמן (לא בהכרח שקטה לגמרי, אבל נרגעת יחסית בקלות) אז אין סיבה שתהיה רעבה.

   איזה כיף לה שיש לה הורים כאלה שמסתכלים עליה ומנסים להבין מה היא צריכה וגם יודעים להתייעץ.
   תהנו ממנה.

 • שלום נעמה
  יש לי תאומות שנולדו פגות במישקל 1700 ו- 1600. הן בנות חודשיים ושלושה שבועות כרונולוגי ( חודש מתוקן)
  היום שוקלות בסביבות 3.7 קילו. הן אוכלות עדיין נוטרילון של פגים בכמות של 60 כל 6-7 שעות.
  מתי אני אמורה לעלות להן את הכמות? לפי הנוסחחה הן אמורות לאכול יותר …
  חשוב לציין שסובלות מגזים וגם לעתים מהפליטות אחרי האוכל
  אני אף פעם לא יודעת אם האי-שקט אחרי הארוחה נובע מרעב או מכאבי בטן… כשהן אוכלות אז הן "שואבות" את הבקבוק עד הטיפה האחרונה …
  תודה
  ליליה

  • שלום ליליה.
   אני מרגישה שקצת קשה לי לתת תשובה מרחוק בלי לראות אותן ואולי כדאי להתייעץ גם עם אחות טיפת חלב.
   ראשית, אני ממליצה שיהיו 7-8 ארוחות ביום, שזה מה שמומלץ לתינוק בגילן, במיוחד תינוק קטן. הקיבה עדיין קטנה, לא רצוי לתת כמויות גדולות שמכבידות אלא קצת יותר ארוחות קטנות.
   שנית, אני ממליצה מאוד להאכיל בהאכלה איטית ומווסתת כפי שאני מסבירה כאן לגבי האכלה מבקבוק (נכתב בהקשר של הנקה אבל נכון מאוד בכלל לגבי כל האכלה מבקבוק).
   האכלה כזאת תאפשר להן לאכול בצורה רגועה שגם יכולה להפחית את הגזים והפליטות וגם לבחור בעצמן כמה הן רוצות לאכול.
   בהאכלה איטית את יכולה להציע להן כמות גדולה יותר של פורמולה (80) והן בעצמן יסמנו מתי מספיק להן – כשכבר לא ימצצו את הבקבוק אם אין חלב בפטמה. בכל אופן, אני ממליצה להשאר עם הכמויות של 60-70 ופשוט להוסיף עוד ארוחה ביום.

 • שלום,
  הילדה שלי בת חודשיים ושוקלת 4 קילו. עד לפני שבוע הייתה אוכלת 70-80 כל שלוש שעות. בזמן האחרון היא אוכלת לי רק 30-50 כל שעתיים עד שלוש שעות אם ישנה טוב. האם זה נורמלי? שהיא הורידה בכמות ולא העלתה? חשוב לציין שאין סימנים חריגים והילדה פעילה בשעות היום, מחייכת ממלמלת ויש יציאה סדירה פעם ביום. מה גם שהכל התחיל כשאתה חיסון של גיל חודשיים למרות שלא חושבת שיש קשר לדבר. ממה נובע ההפחתה באוכל?

  • שלום טל,
   אני באמת לא יודעת מה גורם לקושי.
   ממליצה להתייעץ עם רופא כי זה באמת כמויות קטנות יחסית למה שאנחנו מצפים.
   האם באופן כללי מתנגדת לבקבוק? איך נראית ההאכלה עצמה?
   אפשר לנסות לתת לה חלב בבקבוק עם פטמה גדולה יותר, אבל צריך להזהר, כי כנראה יש לה סיבה שהיא לא מעוניינת לאכול יותר מזה ואנחנו לא רוצים ליצור לה יותר התנגדות.
   אם את לא מוצאת מענה דרך רופא, אני ממליצה לך לשקול לנסות שיטה שנקראת אי-פק שיכולה לעפמים לעזור לברר סיבות נסתרות של דברים.

   • היי, שמתי לב שהאף שלה פקוק וזה קצת מעצבן אותה, מה גם שהיא כן עושה סימנים שהיא רוצה לאכול אבל בוכה כשאני מנסה להאכיל אותה כאילו קשה לה לאכול.. יכול להיות שזו הסיבה?

  • שלום,
   אשמח לדעת כמה תמ"ל צריכה תינוקות בת 9 חודשים לאכול ביום. ינקה עד גיל 8 חודשים הנקה מלאה (+ 2 ארוחות מוצקים מגיל 7 חודשים). מגיל 8 חודשים אוכלת סימילאק ו2 ארוחות מוצקים.
   הייתה תמיד על אחוזון 30% במשקל.. עכשיו נראה שעלתה הרבה (בקרוב יש לנו שוב תור בטיפת חלב, אינני יודעת כמה עלתה מאז שהתחילה לאכול תמ"ל אבל במראה נראה שהתנפחה קצת)
   אוכלת היום כ240 מ"ל סימילאק בבוקר.. בגן מקבלת לרוב תוספת של כ180 במהלך היום ואוכלת מרק טחון עם עוף בצהריים בין קערה לקערה וחצי.. ובין קערה לקערה וחצי פירות טחונים עם קווקאר בסביבות 16:00.. מגיעה הביתה ב17:00 מורעבת.. אוכלת בסביבות 17:00 בין 180 ל240 מ"ל תמ"ל ולפני השינה בסביבות 19:00 אוכלת שוב 240 מ"ל.. אתמול ניסיתי לדלג על הארוחה שאחרי הגן והיא הייתה ממש רעבה (אכלה ב18:20 כ180 מ"ל סימילאק +דייסת מטרנה .. והתעוררה ב22:00 לאכול שוב (כשבדרך כלל לא מתעוררת בלילה) אני מנסה לתת לה מוצקים בשעות האלה אבל היא לא אוהבת ובקושי אוכלת.. כשמציעים בקבוק.. טורפת אותו.. היא עוד לא יושבת אז עדיין אוכלת טחון או מעוך ואני לא יכולה להציע לה מבחר רב..
   אני חוששת שאולי אני מעמיסה עליה עם הבקבוקים.. כמה היא אמורה לאכול? איך אמור להיראות התפריט היומי שלה וכמה צריך להיות בכל בקבוק?
   תודה רבה!

   • הי לימור, תודה על פנייתך. מאוד יתכן שהתינוקת שלך אוכלת כמות רבה מידי מבקבוק. היא עברה מהנקה מלאה בה בדרך כלל תינוק יונק אוכל בין 90 ל120 מל לכמות כמעט כפולה. נסי להאכיל מבקבוק מאוד לאט, שארוחה תמשך לכוון ה20 דקות. רק אחרי זמן זה מופיעה תחושת השובע. וכן בהחלט אפשרי גם להציע יותר ארוחות מוצקים אחרי שהתברר שהיא לא אלרגית לשום מרכיב.

 • שלום. בני בן 3 חודשים ושוקל 6 קילו. הוא אוכל 120 מבקבוק בערך 6 או 7 פעמים ביום. הוא נולד באחוזון 4 וכיום באחוזון 30 + (לא יודעת בדיוק..) כך שהוא לא שמר על האחוזון שלו.. אחרי כמעט כל ארוחה הוא לא שקט- בוכה אבל ממש כמה דקות בדרכ נרגע אחרי הגרעפס.
  השאלה שלי היא האם יש צורך להעלות את כמות האוכל? כי אם הבכי הוא מגרעפס והוא נרגע ושמח אחכ אני לא רוצה סתם להעמיס עליו עוד..
  תודה רבה

  • אם אחרי הגרפס הוא רגוע ולא מחפש עוד לאכול, ובאופן כללי עולה באופן תקין במשקל (לפי התאור שלך אז בהחלט כן), אז אין צורך להעלות את הכמויות.

 • היי, אתר מעולה! ממש עוזר!
  התינוק שלי עוד שבוע בן 5 חודשים. הוא נולד במשקל 3.875 בשבוע 38+5 בלידה טיבעית. ובשקילה האחרונה שלו בגיל 4 חודשים שקל 6.550.
  הוא התחיל באחוזון 85 ומאז הוא רק יורד באחוזונים. בכל שקילה הוא ירד עוד קצת ועוד קצת כרגע הוא באחוזון 33.
  הוא ניזון אך ורק מהנקה. 5 ארוחות ביום ועוד בין 2 ל-3 בלילה (אחת מלאה ושתיים לא מלאות כי חוזר לישון).
  הוא אוכל עד שהוא שבע משני הצדדים ולא מוכן יותר לאכול בכלל למרות שאני מנסה עוד.
  הוא תינוק חיוני שמח, לא עצבני, מצב רוח טוב ונראה טוב.
  הרופאה המליצה לתת לו בקבוק ביום שאוב ולהוסיף לו קורנפלור.
  אך אני חוששת מכך שאחרי שינסה בקבוק לא יסכים לחזור לינוק – בקבוק יותר קל מיניקה. הרופאה הציעה לתת בכפית. אבל אני חוששת שאני סתם אדחוף לו אוכל למרות שהוא נראה שבע ולא רוצה יותר לאכול.
  התחלתי לחשוף אותו למוצקים לאט לאט.
  מה לדעתך כדאי לי לעשות?

  תודה רבה מראש!

  • שלום שרון.
   עליה כזאת היא בגבול התקין אבל בהחלט נמוכה.
   לפעמים, אם מאיזושהי סיבה התינוק מתרגל לאכול כמויות קטנות, הקיבה נשארת קטנה והתינוק לא מבקש לאכול יותר, אפילו שבעצם רצוי שיאכל יותר.
   זה יכול לנבוע ממיעוט חלב, הנקה לא יעילה או אפילו ריפלוקס שגרמו לכך שאכל מעט ועם הזמן הקיבה פשוט התרגלה לזה.
   במצב כזה, בהחלט כדאי להציע לו עוד אוכל.
   אני מבינה ומסכימה אתך שצריך לשקול טוב איך לעשות את זה בלי לפגוע בהנקה.

   בגיל הזה, מומלץ עדיין לעשות את זה עם חלב אם, אבל גם המוצקים יכולים להכנס בקרוב כחלק מהפתרון.

   צריך לשים לב בקשר למעבר למוצקים, כי לפעמים התינוקות מאוד שמחים לעבור למוצקים, אבל בפועל לא מעכלים אותם טוב וזה גורם במקום לשיפור בעליה, לבלימה בעליה במשקל כי זה ממלא ויוצר תחושת שובע, אבל לא מצליח לספק את צרכי הגוף באותה היעילות של חלב אם.

   אני ממליצה לך להתחיל לשאוב בין 4 -6 פעמים ביום (עדיפות ל 6) מיד אחרי הארוחה.
   שאיבה כזאת יכולה להגביר את כמות החלב ובכך כבר לגרום לזה שהשד יהיה לו מלא יותר והוא יצליח לאכול יותר בכל ארוחה.
   בנוסף, אני ממליצה להציע לו את החלב השאוב.
   גם אם כרגע נראה שלא רעב, בהדרגה הוא יכול להתרגל לאכול כמויות גדולות יותר, הקיבה קצת תגדל, ואתה יבוא התאבון לאכול יותר.

   בנוגע לחשש מכך שלא ירצה לחזור לינוק –
   זה חשש בהחלט מוצדק, למרות שכל תינוק יגיב אחרת והרבה לא יוותרו בגיל הזה על ההנקה.

   אפשר לתת בכפית, למרות שזה די מסורבל להאכיל ככה כמות גדולה.
   ואפשר לתת בבקבוק בהאכלה מווסתת שבה ההאכלה מהבקבוק לא קלה יותר מההנקה ולכן פחות פוגעת בהנקה.
   אפשר גם להשקיע בבקבוק CALMA של מדלה שמדמה הנקה ומפחית את הסיכוי לפגיעה בהנקה.

   לא הייתי מוסיפה קורנפלור, כי זה פחות מתאים תזונתית, ונראה לי שמספיק אם תצליחי להגדיל לו כמויות.

   בכל אופן, אני באמת מאמינה שהוא שמח, בריא ורגוע, כי תינוקות מסתדרים מצוין עם כמויות שונות של מזוון גם אם הן פחות מהמומלץ.
   בגיל הזה, זה באמת פחות קריטי אבל עדיין מומלץ לנסות לעזור לו לאכול יותר.

   אני מקווה שהועלתי, ואם תרצי להתייעץ מעבר לזה, ניתן לעשות גם יעוץ טלפוני בתשלום.

 • שלום ובוקר טוב,

  מתוסכלת ובעיקר מיואשת…
  יילדתי לפני 3 חודשים תינוקת במשקל 2.690 לידה רגילה בשבוע 39, כיום היא שוקלת 5 ק"ג שבוע שעבר עברה את החיסון של גיל חודשיים (יצאו לפגרה לכן החיסון שלה נדחה) אתמול הייתה אצל רופא ילדים שבדק אותה וראה שהיא לא עלתה במשקל ואמר שצריך להגדיל את כמות האוכל בממוצע הילדה אוכלת כ500 ליום שלפי הנוסחה שלו אמורה לאכול 150 כפול המשקל שזה אומר 750 ליום אתמול נסיתי אני ובעלי לתת לה לאכול כאשר הגדלנו את הכמות מ90 ל120 היא לא מצליחה לסיים את ה120 כל 3 שעות ואנחנו מוצאים את עצמנו נלחמים איתה ומנסים בכוח לתת לה לסיים את האוכל כמובן היא בוכה ובוכה הרבה מרגיעים אותה בעזרץ מוצץ כמה דקות מוצאים ומכניסים את הבקבוק וכמובן אחרי 2 לגימות בכי וכעס מצידה אני לא מצליחה להגדיל את הכמות חשוב לציין שהיא אוכלת נוטרילון הרופא אתמול אמר אולי להחליף לסימילאק כי הוא מתוק יותר מהנוטרילון או לשלב בבקבוק שלה דייסה שתעלה במשקל…
  אני יותר מאשמח לקבל תשובה מכן אני ממש מיואשת…
  תודה רבה מראש, מוריה.

 • היי זו שוב אני מוריה שכחתי לציין שמבחינת שינה היא ישנה המון בלילה בין 6-8 שעות וכמובן במהלך היום (כשאנשים מהצד טוענים שזה לא טוב וצריך שתיהיה ערנית יותר ופעילה אני מנסה להשאיר אותה ערה אך יותר משעתיים היא עייפה ואם לא תלך לישון היא פשוט תתחיל לבכות ויהיה לה קשה… חשוב לציין שמבחינת התפתחות היא במצב תקין. לכן בעקבות דברי הרופא אני אמורה להעיר אותה בלילה וזה נורא קשה לה כי היא נרדמת וצריך להזכיר לה לאכול וזה יכול להימשך מעבר ל40 דקות ואפילו שעה..
  שוב תודה רבה

  • שלום מוריה,
   זה נשמע בהחלט מתסכל ומטריד.
   באמת נראה שהעליה במשקל נמוכה מעבר לטווח התקין.
   לא כתבת כמה פעמים היא אוכלת ביממה?
   הדרך להעלות את הכמויות היא בדרך כלל להאכיל יותר פעמים, ולא להאכיל יותר כמות בכל ארוחה.
   אפשר לנסות להחליף סוג של פורמולה, לא בגלל המתיקות, אלא אולי תהיה לה העדפה לסוג מסוים.
   אני ממליצה לבדוק האם בקבוק עם זרימה מהירה יותר יקל עליה לאכול.
   זה ממש בסדר שישנה הרבה ולא צריך שתשאר ערה, אלא שצריך שהיא תתעורר לאכול אחת ל 2-3 שעות חוץ מהפסקה אחת שיכולה להיות של 4-5 שעות. אחרת היא באמת מפספסת ארוחות.
   אני ממליצה לנסות להעיר בלילה כל שלוש שעות ולהציע לה לאכול.
   בשלב ראשון לא צריך להאכיל לאורך הרבה זמן, אלא עד שהיא נרדמת בחזרה, גם אם זה עוד 20 או 30 מ"ל זה יותר טוב מכלום.
   היא כנראה התרגלה כבר לכמויות קטנות וזה לא תמיד קל להרגיל ליותר. לקיבה לוקח זמן לגדול ולאחר שהיא גדלה גם הערנות והתאבון עולים.
   אז גם אם בהתחלה היא תאכל עוד 20-30 פעמיים שלוש נוספות ביום זה תוספת יפה שיכולה בהדרגה לגרום לה ליותר עניין באוכל.
   בכל מקרה אני לא ממליצה לריב עם תינוקות על אוכל ולא להגיע למצבים של בכי או מצוקה – מכיוון שזה יוצר מטען רגשי סביב האכילה שיכול לפגוע בהרגלי האכילה שלה בהמשך החיים (תחושה של מאבק מול האוכל, לאכול כדרך לריצוי ההורים, אי אכילה כדרך למרוד בהורים) ככה שמהבחינה הזאת צריך לחשוב האם התועלת מצדיקה את הנזק.

   לפעמים שיש עניינים עם אכילה – צריך לבדוק, האם יש עניינים רגשיים במשפחה שקשורים לאכילה. הפרעות אכילה, פחד מהשמנה, אנשים שחוו מחסור קיצוני במזון.
   סיפורים רגשיים כאלה, לפעמים באופן מיסתורי כלשהו משפיעים על היחס של התינוקות לאכילה.

   לא ממליצה להוסיף דייסה, מכיוון שדייסה לא מותאמת לגיל והגוף לא בהכרח מצליח לפרק אותה היטב ולקבל ממנה את הקלוריות הרצויות.

   הכיוון הכללי בעיני הוא לנסות להאכיל הרבה ארוחות קטנות.
   גם במהלך היום אפשר להציע במקום כל 3 שעות כל שעתיים או שעתיים וחצי ואז שתאכל כמה שהיא רוצה, בלי לנסות לגרום לה לאכול כמויות גדולות יותר. לדעתי יש סיכוי שזה יעבוד טוב יותר מהמאבקים הנוכחיים.

   אם כל העצות האלו לא מצליחות להועיל, הכתובת להתייעץ איתה לדעתי היא מרפאה של מומחים בהזנת תינוקות.
   כדאי לברר דרך המוקד של קופת החולים איך אפשר להגיע לרופא שמומחה לתחום הזה.

   • שלום ,
    שהנני אמא לתינוק מתוק בן ארבעה חודשים. אני מזדהה עם מה שקוןדמתי כתבה- הילד שלי ישן המון!! לילה רצוף מגיל חודש בערך וממעט לאכול. בפעם האחרונה שהיינו בטיפת חלב שקל 51000 בגיל שלושה חודדשים. (נולד 2650) עכשו עבר דלקת ריאות ולא עלה , אני מפחדת ללכת לשקול אותו
    הילד יונק ולעיתים מסרב ורוצה בקבוק – אוכל כמות של 60-90 כל שלוש/ חמש שעות .זה תלוי
    אני מתוסכלת, בוכה מיזה ומנסה בכח. יתכן וצריך לגרום לו לרעב? אולי המרווחים קצרים מידי ואין לו מנגנון של רעב בגלל זה??
    5אני מנסה כל שעתיים / שעתיים וחצי…
    אשמח מאד לתשובה

    • הי אמא,
     חשוב שאת שמה לב לתינוק שלך ומחפשת איך לענות על הצרכים שלו בצורה הטובה ביותר.
     אני ממליצה מאוד להזמין מדריכת הנקה שתבדוק את עניין ההנקה, האם יונק מספיק, האם יש קושי בהנקה, בכמות החלב, האם משהו מפריע לו.
     תינוק בריא, דורש את כמות האוכל לה הוא זקוק.
     לפי החישוב שלי, התינוק שלך לא עולה מספיק במשקל וחשוב מאוד לזהות מה הסיבה.
     התסכול והבכי שלך מובן,
     אבל אני ממליצה בחום לא ללכת בכח, כי זה רק גורם מתח נוסף ויכול להזיק יותר וכמובן לא נכון לגרום לו רעב.
     המרווחים לא קרובים מדי (הוא אמור לאכול עדיין כ 8 פעמים ביום – סה"כ כל 3 שעות, ואם ישן הרבה בלילה אז אפילו פעמים תכופות יותר).
     יש משהו שעדיין לא גילינו, שמפריע לו לאכול כפי שצריך.
     ממליצה מאוד לערב מדריכת הנקה או אפילו רופאת הנקה.
     אם תכתבי לי מהיכן את, אוכל להפנות אותך לנשות מקצוע טובות באזורך.

 • ראשית כל תודה רבה נעמה,
  באמת עשיתי את מה שהצעת יותר ארוחות פחות בכמות אכלה מעט מידי היום אבל כמובן לא נלחמתי איתה, אגב אין הסטוריה כזאת של בעיות אכילה כפי שציינת מה שכן אמא שלי זוכרת שאצלי הייתה בעיה של אוכל והייתי מתחת לעקומה לא יודעת אם זה קשור אבל אולי גנטיקה? בכל אופן ניגשתי לרופא היום שיבדקו אותה שוב הרופא בדק אוזניים גרון ובטן ומבחינתו הכל תקין אני כ"כ מקווה שחלילה לא תרד במשקל מקווה שזה יעבור אני ממש מתוסכלת.. אגב תמיד הארוחות שלה היו בין 5 ל 6 ביום של 90 כמובן שלסיים לא תמיד סיימה ונסינו היום סימילאק לא עבד אז חזרנו לאוכל הקודם. מקווה שזה יעבור.

 • רציתי לשאול-הבן שלי בן 3 חודשים ומתחיל מעון, עד עכשיו הוא ינק מלא,ואני רוצה לדעת כמה לשאוב לו לכל ארוחה?הוא שוקל בערך 4.5 קילו ואוכל בין 6-7 פעמים ביום כל 3/4 שעות.
  תודה מראש!

  • שלום חנה.
   את יכולה לעשות את החישוב בעצמך כפי שמוסבר.
   150 כפול המשקל שלו לחלק למספר הארוחות ביממה.
   זה יוצא במקרה שלך בערך 110 מ"ל אבל בגיל הזה יכול להיות שהוא התייצב כבר על הכמות המתאימה לו בטווח שבין 80-150 מ"ל ותצטרכו פשוט לתת לו ולראות כמה הוא מבקש.

 • נולד לי בן משקל 3.830 בקיסרי היום הוא בן 6חודשים חודש ראשון ירד במשקל הרופא אמר שיש לו רפלוקס לכן לא גודל נתתי לו אינפמיל אר גרם לו לעצירות והקאות
  נתתי לו נוטרילון אר אהב אותו מאוד אבל גורם לו לשלשול חזק אפיל רירי עם דם
  נתיי לו קומפורט ונוטרמיגן וגם הקיא
  ניסית לבד לערבב לו נוטרילון אר עם נוטרילון רגיל הסתדר הכל ועלה במשקל היום שוקל 9 קילו
  אבל לפני שוב חזרו הקאות והשלשולים
  מרגישה שיש לו גם אלרגיה וגם רפלוקס מה אםשר לעשות

  • אפשר לבקש מהרופא המלצה לפורמולות אחרות מפורקות או ללא לקטוז ולבדוק האם עוזר.
   בנוסף, אני מציעה לך לקרוא על שיטה שנקראת אייפק – ואפשר לאבחן בה אצל תינוקות וילדים מה הגורמים לרגישות ואפילו לטפל ולפעמים לבטל לגמרי את האלרגיה.
   אני מכירה מספר מטפלות שיכולות לטפל במצבים כאלה – דפנה משולם בבית קשת בצפון, דינה דיאמנט בזכרון יעקב ומירב קריספיל באזור המרכז.
   אני בטוחה שיש גם עוד מטפלות נוספות שאני לא מכירה.

 • שלום
  בתי בת שלושה וחצי חודשים משקל 5.6
  אוכלת 150 כל שלוש שעות לפעמיים כל 4 שעות
  ניזונה מתמ״ל נוטרילון a.r עקב ריפלוקס
  לפי ידיעתי היא כבר אמורה לאכול 180 הכנתי בקבוקים של 180 אבל היא לא אוכלת
  ואף לא דורשת
  האם זה תקין?
  תודה

  • לגמרי תקין.
   הרבה תינוקות מתייצבים בשלב מסוים על כמות מסוימת שנעה בין 80-150 ולא עולים מעבר לזה.
   נוצר איזון בין כמות האנרגיה שהיא צריכה ליומיום וכמות האנרגיה שהיא צריכה לגדילה ונוצרת יציבות בכמות המזון.

 • שלום רב אשמח לעזרה..
  בת חודש אוכלת מטרנה אקסטרה קאר בין 90 ל120 כל ארוחה. חצי שעה לאחר סיום הארוחה דורשת שוב אוכל ולא מעוניינת המוצץ כלל. איך ניתן להתמודד עם הרעב? שעות הארוחה לא מסודרות כלל

  • שלום אורטל,
   כל כמה זמן היא אוכלת? ומה המשקל שלה?
   חסר לי מידע בשביל לתת תשובה רצינית.
   לפי הגיל והכמויות לא נראה שמומלץ לתת לה עוד לאכול.
   יכול מאוד להיות שמה שהיא צריכה בזמן הזה זה שיחזיקו אותה בידיים ויעזרו לה לעכל ולהרגע.
   אני ממליצה לך להעזר במדריכת ליווי התפתחותי מאזורך או בתומכת לאחר לידה שתתן לכם כלים כיצד ניתן להבדיל בין רעב ובין צרכים אחרים וכיצד ניתן להרגיע את התינוקת במגוון כלים נוספים.

 • שלום רב, הבת שלי בת שבועיים וסובלת מאוד מגזים ועצירות קשה, ככל הנראה מהחלפת הפורמולה, הנקתי מס׳ ימים, לאחר מכן סימילאק אדוונס פלוס ומזה 8 ימים נוטרילון. האם הסיבה לעצירות הקשה של הילדה זה השינוי בתזונה??

  • פורמולה גורמת באופן כללי הרבה יותר עצירות וקשיים בעיכול לעומת הנקה, ככה שזה נשמע מאוד הגיוני.
   חשוב לוודא גם שמקבלת כמות חלב שמתאימה לכמות שהיא זקוקה לה לפי המלצת טיפת חלב ושיש עליה תקינה במשקל כדי להיות בטוחים שזה שאין יציאות לא מעיד על מחסור בחלב.
   ממליצה להתייעץ עם אחות טיפת חלב או רופא ילדים.
   לפעמים גם סוגים שונים של פורמולה יוצרים תגובות שונות ואולי יהיה כדאי לנסות סוגים נוספים.

 • שלום, אתר מקסים והתשובות והתגובות מפורטות ומובנות. תענוג, תודה.
  ביתי בת שלטשה שבועות נולדה 2.910 בשבוע 38.
  בביקורת טיפת חלב בשבוע שעבר שקלה 3.150
  היתה לה ירידה דיי גדולה בשבוע וחצי הראשונים ועכשיו יש מגמת עלייה יפה.
  העניין הוא כזה- היא לא מסתפקת ב 60 הגדלתי ל 90 ועדיין לא מסתפקת.
  הכנתי 120 כי חשבתי שאולי חסר לה רק עוד טיפ טיפה… היא לא תמיד מסיימת הכל אוכלת בין 80 ל 110 כל שלוש שעות וזה המון! אך עדיין לא רגועה ומחפשת אוכל לפעמים אחרי שעה כבר… אני דיי מבולבלת מהעניין….
  אודה לעצתך (-:

  • שלום רויטל,
   תודה על הפרגון.
   הכמויות שהיא זקוקה להן באמת הן סביב 60CC.
   מכיוון שאני לא רואה את ההתנהגות אלא מתבססת על התאור שלך, אני מניחה שמדובר בקושי להבדיל בין רעב ובין צרכים אחרים.
   זה באמת מבלבל כי הרבה פעמים הם מסמנים תנועת חיפוש גם בשביל צרכים אחרים והמציצה בכל מקרה מרגיעה אותם לזמן מסוים.
   אני ממליצה לך להקפיד על האכלה איטית ואחרי כ 60-70 CC לקחת על הידיים ולהרגיע בדרכים אחרות.
   יש המון סרטונים טובים ביוטיוב על איך להרגיע תינוק ואיך לזהות צרכים אצל תינוק (עייפות, גזים וכו') שאת יכולה להעזר בהם,
   ואם זה לא מספיק, אל תהססי להזמין מדריכת הורות ראשונית שתעזור לך ללמוד לזהות את הצרכים השונים ואיך לעזור לה בכלים נוספים שהם לא האכילה.
   בהצלחה.

 • היי רציתי לשאול כמה זמן אפשר להאכיל עם נוטרילון קומפורט? יש לי תאומים שנולדו לפני הזמן…היום בני 4 חודשים הילדה אוכלת 150 והילד 120…מתי כדאי לעבור לנוטרילון רגיל שלב 1?

  • הי אינגה,
   זאת שאלה שאני באמת לא יודעת לענות עליה.
   ממליצה לך לפנות לחברת נוטרילון להתייעץ איתה או לרופא המטפל שלכם.

 • שלום ותודה מראש על המענה.
  ביתי בת חודשיים ו10 ימים שוקלת 6 קג'. אוכלת חלב אם שאוב משום שנולדה עם V.S.D (מום בלב) וחשוב לעקוב אחרי כמות האוכל והעלייה במשקל ואולי בגלל ז אנחנו גם היסטרים לגבי העליה שלה במשקל..
  בטיפת חלב היא שומרת על אחוזון 80 מבחינת המשקל.
  לפי החישוב של 150 CC על כל קג גוף היא אמורה לצרוך 900 CC ביום. היא לא מגיעה לזה ומצליחה להגיע סביב
  750-800 CC ביום.
  השבוע התחלנו לשנות את סדר היום שלה ובמקום 8 ארוחות כל שלוש שעות, לאפשר לה שינה ארוכה יותר בלילה וכעת אנחנו עם 7 ארוחות כאשר במהלך היום היא אוכלת כל שלוש שעות ורק בלילה כל 4-5 שעות.
  בגלל שכעת יש לה ארוחה אחת פחות ניסינו ל"דחוף" לה יותר והיא אוכלת. הבעיה שיש מקרים שהיא מקיאה את האוכל.

  מה את מציעה לנו לעשות? טוב ששינינו את סדר היום באוכל? כמות האוכל שהיא אוכלת בסדר? איך אפשר להגדיל את כמות האוכל בכל ארוחה מבלי שתקיא?

  • מבחינת יכולת האכילה, עדיף לשמור על 8 ארוחות ביום בגיל הזה ולא להפחית את מספר הארוחות בדיוק מהסיבות שאת כתבת בעצמך (יותר קשה להגיע לכמות הרצויה וזה מעמיס על הקיבה).
   אם היא שומרת על גרף עליה תקין במשקל – סימן שהיא יודעת בדיוק כמה היא צריכה וממש לא כדאי לנסות "לדחוף" לה חלב.
   יש חשיבות גדולה לשמור על המנגנון הטבעי של הגוף של התחושה הפנימית של אכילה בהתאם לשובע.
   לא לכל התינוקות יש אותה באותה המידה, אבל כשיש אותה זה מבורך.
   החישובים הם כלליים, בסופו של דבר צריך לראות מה קורה במקרה הספציפי והדרך שנהגתם בה לפני השינוי נראית לי נכונה יותר.
   ודרך אגב, אני ליוויתי בעצמי כמה אמהות לתינוקות עם V.S.D שהמשיכו להניק ורק עקבו היטב אחרי המשקל וזה עבד בצורה לא פחות טובה מאשר ההאכלה בבקבוק.

 • היי.. הבת שלי בת 40 יום .. נולדה בניתוח קיסרי 3.480 קג ביום השחרור מבי"ח שקלה 3.150 קג ולפני שבוע היא שקלה 4 קילו בדיוק .
  אני מניקה אותה ומאד רציתי רק להניק ללא תוספת פורמולה.. אבל היא יונקת כשעה ועדיין רעבה…נותנת לה מוצץ והיא זורקת אותו.. אז מוסיפה לה בין 60-90 cc .
  הקטע הוא שכשאני שואבת חלב ומאכילה אותה היא אוכלת 90-110 cc בלי לינוק ממני לפני.
  אני תוהה .. מצד אחד אני רואה שיש לי כמות טובה של חלב.. שאיבה אחרי הנקה 40-60 cc . ובלי הנקה 100-150 cc . ומצד שני הילדה תמיד מבקשת עוד ותמיד רעבה…
  אני מרגישה מתוסכלת.. מאד רציתי רק להניק.. אבל לא מסתדר… מה לדעתך קורה פה? יכול להיות שהיא אוכלת יותר מדי או מה?

  • ברצוני להוסיף שהיא אוכלת כל שלוש שעות בערך

  • הי רוזאן,
   לא נכון שאתן אבחנה מכיוון שאני לא ראיתי את ההנקה עצמה.
   יכול להיות שיש חלב והיא פשוט לא מצליחה לרוקן אותו היטב,
   ויכול להיות שהיא לא רגועה מסיבות אחרות ואת מפרשת את זה כרעב.
   מבחינת העליה במשקל, נראה שבממוצע העליה נמוכה ויכול להיות שהיא באמת זקוקה לעוד חלב ומשהו בטכניקה של ההנקה לא מספיק טוב. דברים כאלה ניתן לתקן בד"כ בקלות בהדרכה מקצועית פנים אל פנים.
   נשמע שאת באמת מעוניינת להניק, ואם כך, ממליצה לך מאוד להזמין מדריכת הנקה אלייך הביתה שתראה את ההנקה ותעזור לך להבין היכן הבעיה.
   נשמע שיש סיכוי טוב מאוד להגיע להנקה מלאה וחבל לוותר רק בגלל הקושי הנוכחי.
   אם תכתבי לי מהיכן את, אוכל להמליץ לך על מדריכת הנקה באזורך.

 • היי אשמח לקבל תשובה- מה ההבדל בין לנוטרמיגן לבין נוטרליון פפטי גוניור? הרופאה נתנה לנו בהצלחה נוטרמיגןמואז החליפה לפפטי, ונראה שזה פורמולה דומה. תודה!

  • לצערי אני לא מבינה בזה כלום. כדאי לבדוק באתר החברה או להתקשר למוקד של החברה.

 • היי..הבת שלי בת חודשיים וחצי מגיל חודש אוכלת מטרנה 120cc לאחרונה היא רעבה כבר אחרי שעה וחצי שעתיים כבר לא יכולה לחכות שלוש שעות,האם זה בסדר להגדיל את הכמות של התחליף חלב בגילה או פשוט לתת לה אוכל בטווח קצר יותר?
  אודה לתשובתך 🙂

  • הי רחלי.
   לא כתבת מה משקלה, כך שקשה לי לענות בהתאם לזה.
   אם זה יוצא לפי החישוב כמות גדולה משמעותית מעבר למה שאמורה לאכול אז לא כדאי להוסיף.
   האם אוכלת כך גם בלילה?
   איך העליה במשקל שלה?
   אני ממליצה להתייעץ על כך עם האחות בטיפת חלב שעושה את מעקב המשקל שלכם.
   יכול להיות שהיא זקוקה ליותר אבל יכול להיות שהסימנים קשורים לעייפות, לקשיי עיכול או לצורך במגע ואת זה ניתן ללמוד רק כשיש מישהו שרואה אותה.
   אולי כדאי להתייעץ עם מישהי מתחום הליווי לאחר לידה, הורות ראשונית או שפת התינוקות מאזורך.

   • היי..תודה על תשובתך..היא שוקלת קצת יותר מ5 קילו וכן היא אוכלת כך גם בלילה..העליה במשקל תקינה וסדירה.
    מה הכוונה "אם זה יוצא לפי החישוב"?
    אני כמובן אנסה גם להתייעץ עם אחות טיפת חלב.
    תודה מראש

 • היי נעמה אשמח לייעוץ..בני בן חודש..נולד 3.472 ולאחר שבועיים וחצי כ-4 קילו. בהתחלה היה אוכל כל שלוש שעות 60 cc, וכעט צורך כל שעתיים וחצי אני מאכילה אותו בנוטרילון 90 cc לא מצליחה למשוך כל 3 שעות.. כמעט ישן בלילה 5-6 שעות ברציפות.. האם זה בסדר האם אוכל יותר מידי?

  • הי יפעת,
   את יכולה לעשות את החישוב בעצמך – סה"כ אמור לאכול 150 מ"ל כפול 4 (המשקל הנוכחי שלו בק"ג). את מחלקת במספר הארוחות ביום (לפי החישוב שלי יוצא 7 ארוחות ביום).
   זה יוצא בערך 85 מ"ל לארוחה – ככה שזה נשמע מאוד נורמלי ותקין.

 • היי,
  אשמח לתשובה.. הבן שלי בן חודש וקצת שוקל 5 ק"ג אץ גבוה מאוד בערך 63 סמ.
  בהתחלה הייתי נותנת לו 80 והילד לא היה רגוע הלכנו לרופאה והיא אמרה שתינוק בן שבועיים צריך לאכול בן 120-130.. העלתי לו את המינון ואכן הוא ממש נרגע.
  לאחרונה הוא מסיים את הבקבוק ורוצה עוד.. היינו בטיפת חלב והאחות אמרה שהוא נורא גבוה מתאים בערך לגיל 3 חודשים ואין בעיה לעלות לו אפילו ל150.. אממה במטרנה מנה זה 60 ואני מכינה לו 180.. אני שמה לב שיש פעמים שהוא מסיים את כל הבקבוק.
  האם זה תקין? זה נכון שבגלל הגובה הוא צורך יותר? מצד אחד אני לא רוצה להרעיב את הילד מצד שני יש במשפחה נטיה להשמנה ואני לגמרי רוצה להימנע מכך.
  אגב הוא אוכל כל 3 שעות לעיתים רחוקות כל 4 שעות.
  אשמח למענה! תודה!

  • הי עדי,
   אני לא רוצה לצאת נגד המלצות שקיבלת מהצוות המטפל בכם.
   להבנתי, המדד של הגובה לא דורש התייחסות שונה.
   בשורה התחתונה – אם התינוק עולה במשקל בצורה תקינה (לא מעט מדי, אבל גם לא הרבה מדי) אז כנראה שמה שהוא מקבל זה מה שהוא צריך.
   טווח עלייה תקין הוא לרוב 20-30 גרם בממוצע ליום. 20 זה מעט, 30 זה טוב מאוד.
   גם קצת מעל 30 גרם ליום, נניח 35-40 גרם ליום זה לגמרי סביר, אבל מעבר לזה, סביר להניח שהתינוק מקבל יותר חלב ממה שהוא זקוק לו.
   אני ממליצה להקפיד על האכלה איטית ולראות מתי הוא מפסיק לעשות מאמצים לקבל את החלב ואז להפסיק.
   בשלב הזה אנחנו מצפים שתינוק יאכל כל 3 שעות כפי שאת מתארת שקורה אצלכם כך שזה בסדר כמור.

   בנוגע לדברי הרופאה, אני לא מכירה את המידע הזה. רוב התינוקות בשלב הזה יאכלו 80-100 מ"ל.

 • היי התינוק של עוד שבוע יהיה בן 5 חודשים. נולד במשקל 3.785 כיום שוקל 7.500 (נשאר באותו אחוזון). לא חזר אחרי שבועיים למשקל לידה ולכן התחלתי לשלב בקבוקים, דבר שלצערי פגם מאוד בהנקה. כיום יונק מעט מאוד. עיקר התזונה סימילאק. אוכל 5-6 ארוחות 150 סיסי בכל ארוחה (האכלה מווסתת). הוא לא יודע להגיד 'לא' לבקבוק ואני מרגישה שמסוגל לאכול אפילו 180 בקלות רבה. מצד אחד אחרי 150 הוא רגוע ומסוגל לפתוח פער של 3 שעות. מצד שני אני חוששת שאני מונעת ממנו אוכל שהוא זקוק לו. האם לתת לו עוד או להישאר עם הכמות הזו? תודה מראש על המענה

  • הי נעה,
   נשמע שאת מאוד מודעת ושמה לב וזה הדבר הכי חשוב.
   רוב התינוקות מתייצבים בגיל כזה על כמות מסוימת (בין 80-150) שתמשיך להספיק להם לאורך כל התקופה ואין צורך להמשיך להעלות את הכמויות עם העליה במשקל.
   לדעתי, האבחנה שנתת, שאחרי 150 הוא רגוע ויפתח פער רגיל, בהחלט מהווה סימן נכון לגבי זה שהכמות מספיקה לו, בשילוב עם המידע על כך שהוא ממשיך לעלות באופן תקין במשקל בהתאם למצופה באחוזון שלו.
   כל עוד זה כך, לא הייתי מעלה את הכמויות.
   מצד שני, אם נראה שהוא רוצה יותר – כלומר, לא רגוע, מראה סימני רעב וכו', נכון להקשיב לצורך שהוא משדר.
   ההתבוננות עליו, ומה שאת רואה שטוב לו, הן החלק החשוב בהורות שלך, ולאו דווקא מספרים אלה או אחרים.

   אני מאחלת לך שאם/כשתלדי שוב, תדאגי לקבל עזרה ותמיכה טובה ומקצועית כבר מההתחלה ותצליחי להגיע להנקה מלאה כפי שרצית.

 • הי, הבת שלי בת חודש נולדה במשקל 2550. לאחר שבוע וחצי שקלה 2690, לאחר שבועיים 2715, לאחר שלושה שבועות 2830 ובגיל חודש 2945. אני מניקה בלבד לפי דרישה. נראה שיונקת טוב. אציין שבעת הלידה גילו לה מום בלב vsd ולכן בטיפת חלב המליצו להמשיך בהנקה ולא להעמיס בתוספות כלשהן. אודה לחוות דעתך לעניין העליה במשקל. בנוסף היום הקיאה את כל הארוחה שאכלה לאחר המקלחת שלפני השינה. האם יש סיבה לדאגה עקב מצבה הרפואי?

  • שלום אור,
   לגבי ההקאה, אם זה חד פעמי, אין צורך להתייחס לזה.
   העליה במשקל היא איטית מדי.
   תינוקות עם מום בלב, לפעמים מתקשים יותר לעלות במשקל בגלל שהם שורפים הרבה קלוריות על הנשימה.
   חשוב לוודא שהיא מקבלת מספיק חלק בכל הנקה.
   היא עלולה להתעייף מההנקות ולקבל פחות ממה שצריכה או מסיבה כמו הצמדה לא מספקת.
   במקרה כזה יהיה צורך לשפר את ההצמדה ואולי לשאוב ולהוסיף לה עוד בבקבוק את החלב השאוב.

   אני ממש ממש ממליצה ומבקשת שתקבעי פגישה בהקדם עם מדריכת הנקה מנוסה שתעזור להעריך האם התינוקת מקבלת מספיק חלב ובמידה שלא, כיצד ניתן לשפר את ההנקה ולבנות תוכנית מתאימה.

   במידה והיא מקבלת מספיק חלב ולמרות זאת עולה מעט במשקל, באמת לא נכון להוסיף כמויות, בטח לא פורמולה, אבל כן נכון לערב רופא שיראה שהיא מצליחה לשגשג למרות העליה הנמוכה ולהחליט האם יש צורך בהעשרה מיוחדת של התזונה.
   אם תכתבי לי מהיכן את, אוכל להמליץ לך על מדריכות מאזורך.

   • הי נעמה היקרה, המון תודה על התייחסותך העניינית והמקצועית. אני מאזור ירושלים, מבשרת ציון.
    אשמח לקבל פרטים של יועצת הנקה.
    תודה רבה!

    • באזור ירושלים אני ממליצה לך על טליה לב 0542336222
     או חיה שמעון 0537254821

 • היי נעמה, הבת שלי נולדה במשקל 1830 בשבוע 34.
  כעת היא בת חודשיים ושוקלת כ4300.
  היא אוכלת כ7-8 ארוחות ביום, לרוב במרווחים של 3 שעות אך לפעמים גם שעתיים או 4 שעות.
  היא אוכלת לרוב בין 90-120 בארוחה אך לעמיתים רחוקות מגיעה באחת הארוחות גם ל150. כעקרון אני מנסה להימנע מלתת לה יותר מ120 אך היא משתוללת ובוכה כאילו לא אכלה ונוצץ לא עוזר יותר מכמה דקות במצב כזה. חשוב לציין שבדיוק היא ילדה מאוד רגועה וכשבוכה זה רק לפני אוכל ולוקחת מוצץ רק כשרעבה לא להרבה זמן. בנוסף לאחרונה פולטת יחסית הרבה. לא יודעת אם זה כי עברנו מסימילאק למטרנה או מהכמויות. אשמח לעזרתך תודה

  • הי דיקלה.
   אני מציעה לבדוק את העליה במשקל ולהתייעץ גם אם האחות.
   עם העליה במשקל תקינה אין צורך להתערב.
   אם רואים שיש עליה מאוד מהירה במשקל, יכול להיות שצריך לעזור לה לווסת את הכמויות.
   להקפיד כפי שמוסבר בדף על האכלה נכונה מבקבוק ולתת זמן להרגע אחרי הכמות המספיקה.
   במיוחד פגים, יכולים להיות עם קושי לחוש ויסות לגבי רעב ושובע ונכון לעזור להם.
   לא נגביל באופן קיצוני כמובן, רק לראות האם יש דרכים שמצליחים למצוא איזון גם עם כמויות קטנות יותר (אמורה לאכול סביב 90 אבל כמובן שיכול להיות גם יותר).

 • שלום נעמה.
  הבת שלי נולדה בשבוע 40+4 במשקל 3050
  אחרי שבוע השתחררנו מהביח(בגלל שעברתי ניתוח קיסרי)
  היא שקלה 2955. אחרי חודש ויומיים שקלתי אותה בטיפת חלב ושוקלת 3780.
  כיום היא כמעט בת 5 שבועות.
  לרב אני מניקה אותה אבל גם נותנת לפעמים מטרנה בין 30-60 מ"ל אחרי הנקה כי היא המון צורחת וזה נראה כאילו היא רעבה וכבר אין לי מה לתת לה ממני.
  היא במשך היום לא אוכלת מסודר. אני יכולה להניק אותה 3 שעות ולפעמים יותר עם קצת הפסקות.. אבל היא ממש לא רגועה ונראה שרוצה כל הזמן עוד.
  היה לה כמה ימים שלא היה לה יציאות ולאחר 5 ימים ב"ה הסתדר.. אבל ב5 ימים האלו היא כל הזמן צרחה ורק הנקה או בקבוק היה מרגיע אותה.והרופא אמר לתת גם מים בין הארוחות. בנוסף הבאתי לה טיפות גרפווטר.
  אבל גם בלי זה שיש לה יציאות היא יכולה לרצות לינוק הרבה זמן אני יכולה להיות איתה מ 6 בערב עד 12 בלילה או מ 9 בבוקר עד 2 והיא כמעט כל הזמן עלי אחרי החלפת טיטול האכלות פליטות הנקה בקבוק.. עד שנרדמת.
  האם יש מה לעשות כדי שהיא תאכל כל כמה שעות ולא כל הזמן?
  מתי אמור להסתדר לה היום שתאכל מסודר תישן תהיה ערה וכו?
  ואיך אפשר לדעת ששבעה? והאם לתת בקבוק לפעמים אחרי הנקה?(אני מביאה בקבוק כי אחרי שהיא יונקת הרבה נגמר לי החלב והיא מנסה לאכול ולא יוצא. או שלפעמים אחרי כמה שעות שכבר היא לא רגועה אני מביאה לה כי כבר אין לי כח להניק)
  אשמח לתגובה!
  תודה!
  טלי.

  • שלום טלי,
   אני חושבת שכדאי שתקבעי בדחיפות פגישה עם מדריכת הנקה כדי לוודא כמויות מספקות של חלב ובעיקר שהיא מצליחה לקבל מספיק חלב.
   בגיל הזה הם אמורים לעשות קקי כל יום לפחות 2-3 חיתולים מלאים וממש לא נכון לתת לתינוק מים בגיל הזה (עד גיל חצי שנה שהם מתחילים לאכול מוצקים).
   אם יכול להיות שהיא רעבה, אז יכול להיות שבגלל זה היא לא רגועה ולא נינוחה ולכן קודם כל צריך לוודא שאוכלת כמו שצריך ומשם אפשר יהיה לעזור גם ללמד אותך כלים נוספים להרגעה.

   אני לא יכולה לתת לך הנחיה נוספת רק על סמך מה שאת מספרת ובלי לראות את התינוקת ואת ההנקה.
   ברגע שתאכל היטב, אפשר יהיה לדבר על סדר יום שכולל האכלה ושינה כל 3 שעות ויותר רוגע ולראות איזה עוד צרכים יש לה.

   אם את רוצה לקבל המלצה ממני למדריכת הנקה, את יכולה לכתוב לי מהיכן את. וכמובן שאת יכולה לחפש בעצמך מדריכת הנקה מהאזור שלך.

 • היי נעמה..ממש כיף לראות את ההתיחסות המהירה שלך לכל שאלה.. הבת שלי בת חודשיים עוד יומיים.נולדה במשקל 3040 כעת שוקלת 5050.אוכלת חלב שאוב והשלמה של מטרנה מהיוולדה.אני מבולבלת מהכמות אכילה.עד עכשיו היא אכלה לפעמים 150.130.140 ולפעמים 180.כל פעם הפסיקה לבד לאכול או שנגמר.הכמות השתנתה כי לפעמים היה לי חלב 90 ולפעמים 60..והשלמה של מטרנה זה לפי 60 הרי ..בימים האחרונים היא פלטה הרבה וחשבתי שכנראה יותר מדי כבד לה ממה שקראתי..אתמול היא אכלה 120 כפול 5 פעמים ביום כל 3-4 שעות ולפי החישוב זה לא מספיק לה אבל היא עולה יפה במשקל.כמו כן נגמר לי החלב אז זה עבר כמעט רק למטרנה.היא לא מתעוררת לאכול בלילה כבר..היא ישנה מ11 עד 6 בבוקר שההאכלה האחרונה היא ב9 בערך או לפני לפעמים..הרבה זמן לא אוכלת.האם זה תקין?וגם בימים האחרונים היא יותר ישנונית..זה לא אמור להיות ההפך עם הזמן?כמה זמן אמורים להיות ערים ולשחק?בהתחלה היא היתה ערה יחסית הרבה וצוחקת ומשחקת.

  • הי עדי,
   כתבת הרבה דברים ואני אנסה להפריד ולענות מסודר.
   בשורה התחתונה, אם היא עולה במשקל באופן תקין, כנראה שכמות האוכל מאוזנת ביחס לצורך שלה.
   מבחינת השינה- יש תינוקות שישנים לילה שלם מההתחלה בערך ואם היא מצליחה לאזן את זה במהלך היום, אז לא צריך להתערב.
   באופן כללי אני ממליצה לשאוף בשעות הערות לתת ארוחות קטנות פעמים יחסית קרובות ופחות ארוחות גדולות בבת אחת.
   בשלב הזה, הייתי ממליצה לשאוף שתאכל לפחות 6 פעמים ביום כמות של כ 120 ולא להעלות לכמויות גדולות יותר של חלב, אבל לא תמיד זה מסתדר מבחינת הדרישה של התינוקת.

   מבחינת הישנוניות, אולי פשוט עוברת עליה איזו מחלה קלה.
   עקבי אחרי השינויים בהתנהגות ואם את ממשיכה לדאוג, אולי כדאי יהיה להתייעץ עם רופא ילדים.

 • הי נעמה! נעזרת המון באתר שלך, תודה!
  יש לי כמה שאלות:
  התינוקת שלי נולדה במשקל 2860. מההתחלה היומבעיות בהנקה ויועצת הנקה התאימה לי מגן פטמה שבאמצעותו אני מניקה עד היום לצערי, כשהיא בת 6 שבועות. יש לי תחושה שהיא אוכלת פחות טוב ככה. העליה שלה במשקל היתה איטית מאוד – שקלה 3100 אחרי 4 שבועות. אחר כך החלטתי להוסיף לה מלבד חלב שאוב גם פורמולה, 3 פעמים ביום בין 60 ל 120 ובשבוע 5 עלתה 370 גרם. אני לא רוצה לחשוב שרוב התזונה שלה מגיעה מפורמולה, מצד שני כשאני שואבת אני מגיעה גג ל 60 מל משני הצדדים בשאיבה. אני לא יודעת אם יש לי מספיק חלב וחוששת שהיא תתרגל לכמות הגדולה של הפורמולה. בנוסף ממש מציק לי עניין הפטמת סיליקון. אני כן מצליחה מדי פעם להניק מצד אחד בלי, אבל לצערי נראה כי היא התרגלה לפטמה (הםטמות שלי גדולות בהילה ושטוחות). האם כמות הפורמולה גדולה מדי? איך אוכל להגביר את החלב השאוב? והאם אןכל לגמול את הילדה מהסיליקון או שאין צורך? תודה רבה

  • שלום מבולבלת.
   שמחה שהאתר מועיל לך.
   אני אתחיל מלומר שאת זקוקה למדריכת הנקה טובה שתלווה אותך באופן צמוד, להבין מה הסיבה לחוסר האפקטיביות של ההנקה ובניית תוכנית ספציפית אלייך.
   היעוץ מרחוק לא מספיק טוב בשביל לעזור לך באמת.

   העליה במשקל ב 4 השבועות הראשונים היתה באמת נמוכה משמעותית מהטווח התקין.
   לפי העליה במשקל, אפשר להוסיף לה פחות פורמולה ובכל מקרה אני לא ממליצה לתת 120 cc לתינוקת במשקל כזה. את יכולה לעשות את החישוב של הכמות שלו היא זוקקה לבערך 65 CC בארוחה.
   אפשר בד"כ להפטר מפטמות הסיליקון וזה בהחלט יכול להועיל ליניקה יעילה ואת זה את צריכה לעשות באמצעות מפגש עם מדריכת הנקה מקצועית מאזורך.
   הגברת חלב באופן כללי היא קודם כל באמצעות יניקה יעילה ובנוסף, לשאוב לאחר כל הנקה לפחות 5-10 דקות ואפשר גם לסחוט את השד תוך כדי.
   ניתן להעזר גם בתוספים כמו חילבה, מורינגה או מוצר שנקרא הענקה של חברת ברא (אבל הם יועילו רק במקביל לשיפור ההנקה ולשאיבות).
   אם את צריכה עזרה למצוא מדריכה טובה מאזורך – כתבי לי מהיכן את.

   • תודה רבה על התשובה המהירה! אני מאיזור נהריה.
    אני לא מצליחה להבין למה ההנקה כל כך בעייתית, מהשניה שהיא נולדה אני מתעסקת רק בזה. הנקה במשך שעות (היא לרוב יושבת חצי שעה ויותר על כל צד), שאיבות ולצערי גם פורמולה. כשנותנים לה 120 היא לוקחת ואוכלת הכל ובאופן כללי לא מסרבת לא לציצי, לא לשאובולא לפורמולה. בימים האחרונים היא מגלה התנגדות מסויימת לציצי ואני חוששת שזה בגלל הבקבוק.. שוב תודה לך!

 • שלום לך
  הבן שלי נולד במשקל 2.767 וירד רק 70 גרם בבית חולים
  אכל מגיל שבוע 90 אכל היה עד שהתחילו הגזים עלה לאט ל120 יש לציין שבגיל חודשיים שנשקלנו שקל 5 קילו עולה יפה במשקל
  היום בן 3 חודשים עדיין אוכל 90-120 הוא נרדם בעת הארוחה ומסרב להמשיך לאכול לפחות פעמיים ביום לוקח לו הרבה זמן עד שמסיים בקבוק
  הוא ישן טוב בלילה וגם ביום עדיין דורש הרבה לישון
  אבל אני מושכת לו את הארוחות כל 4 שעות שלא כל בקבוק יקח לו 40 דק
  כולם משגעים אותי שלהעיר אותו שישיים את הבקבוק
  וגם להעלות לו כמויות
  לרוב שמסיים את הבקבוק זה קורא במהלך שינה
  אז אני לא יודעת אם רוצה עוד לאכול
  אני מכירה את מלחמות האןכל אם הבן הגדול שלי
  שגם לא אכלן גדול עד היום שהוא כבר בן 3 וחצי
  ואיתו אני מזמן לא נלחמת
  חייבת תשובה לדעת איך להתנהג איתו בארוחות
  אם להעיר אותו או לדאוג שישיים את הבקבוק אפילו שנרדם ולא להפסיק כי הוא מפסיק למצוץ את הבקבוק בשינה
  אכן מתסכל שזה קורה גם לילד השני,הכל תמיד סביב האוכל

  • הי דנה,
   חשוב מאוד לא להלחם עם ילדים על אוכל.
   לתינוקות ובכלל לאנשים יש מנגנון השרדות טבעי שגורם להם לדרוש את כמות האוכל לו הם זקוקים כל עוד הם בריאים.
   לא רשמת כמה הוא שוקל היום וכמה סה"כ ארוחות הוא אוכל ביום.
   בשורה התחתונה – אם הוא עולה בצורה מספקת במשקל, עזבי את הכמויות. שימשיך לאכול כמו שהוא מבקש ורוצה ומתי שהוא רוצה.
   מהרבה בחינות עדיף שיאכל כל 3 שעות פחות מ 120 מאשר לנסות למשוך אותו בכוונה רק כדי שיסיים בקבוק.
   הוא גם יקבל כמות גדולה יותר במצטבר וגם יתאים יותר לצרכים של תינוק בגילו.
   יש תינוקות שממשיכים לאכול כ 80-100 לאורך כל התקופה כי זה מה שמתאים להם אז אל תסתכלי על המספרים.
   אם הוא כבר לא מראה עניין בבקבוק – זה הזמן לעזוב גם אם לא סיים את הכמות. אל תנסי לגרום לו לסיים את הבקבוק.
   אם הוא לא עולה טוב במשקל – מי שכדאי להתייעץ איתו זה בכלל הרופאה כדי לבדוק האם יש משהו שגורם לחוסר תאבון.
   אם הוא רגוע ועולה טוב – פשוט תסמכי עליו.
   אל תקשיבי למה שכתוב על הקופסא של הפורמולה, ולא לאנשים שסביבך.
   ככל שתהיי קשובה יותר אליו ולצרכים שלו, הארוחות יהיו זמן מהנה יותר ורגוע יותר עבור שניכם וזה דבר חשוב מאוד לבריאות הפיזית והנפשית שהארוחות יהיו ללא מתח נפשי אלא רק הקשבה לגוף.
   בד"כ כשיש הרבה עניינים עם אוכל אצל ילד אחד או יותר, זה בד"כ קשור למשהו שאנחנו סוחבות איתנו מחוויות קודמות שלנו היו עם קשיים סביב אוכל.
   זה יכול להיות הפרעות אכילה שסבלנו או שאנחנו סובלות מהם.
   זה יכול להיות עיסוק מרובה שלנו באוכל ופחד מהשמנה.
   זה יכול להיות קשיים שהיו לנו כילדים לאכול ומאבקים שההורים שלנו עשו איתנו כדי שנאכל מספיק או שדאגו שאנחנו לא אוכלים מספיק.
   זה יכול להיות קשור לסיפורים משפחתיים על תקופות של עוני ורעב, כמו למשל אצל ניצולי שואה.
   כל הדברים האלה איכשהו נספגים בנו ומועברים ומתערבבים עם החיים עכשיו, אפילו שהם כבר לא רלוונטיים.
   אם את מרגישה שאת ,"סוחבת" משהו כזה, אני ממליצה מאוד לטפל גם בעצמך כדי לעזור לשחרר את זה. אני ממליצה לך על שיטה שנקראת קונסטלציה משפחתית.
   ויש גם כלים כמו איי פק, הומיאופתיה ופרחי באך.

 • היי נעמה תודה על המענה המהיר
  התינוק נשקל בגיל חודשיים 5 קילו,היום בן 3 וחצי חודשים עדיין לא שקלנו אבל להרגשתי הוא עולה
  במשקל הוא לא נראה רע בואי נגיד ככה
  הוא אוכל בין 5-6 ארוחות כמו שציינתי 80-120
  שהוא מסרב להמשיך אני לא נלחמת חלילה
  מה שאני סוחבת את הריפלוקס של הבן הבכור שלי
  ושלא היה אוכל בכלל וברוך השם היום בגיל 3 השתנה ולטובה
  מה שבעצם קורה שגם לפעמים אחרי 3 שעות לא רוצה לאכול ואם כן מעט מאד כמות של 60-80
  אציין שהוא לא עושה קיבה כמה פעמים ביום אלא פעם אחת או פעם ביומיים
  בכל אופן תודה על המענה זה הרגיע אותי

 • שלום נעמה,
  הבן שלי בן חודשיים וחצי. נולד במשקל של 2.885 קג.
  לאחר שבועיים שקל 3.270 קג.
  בגיל חודש ושבוע שקל 4.325 קג.
  נשקל שוב לאחר 24 יום (בטיפת חלב) ועלה למשקל של 4.755 קג – פה התחיל מעקב של טיפת חלב לגבי המשקל- היה בדיוק בן חודשיים בעת השקילה הנל.
  .לאחר שבוע כלומר בגיל חודשיים ושבוע עלה למשקל של 4.880 קג. עלייה קטנה מאוד משבוע קודם.
  נשקל שוב היום 31.3 (הילד בן חודשיים ושבועיים) ושוקל 5.015 קג.
  מגיל חודשיים בעקבות העלייה הקטנה במשקל ביצעתי מס דברים:
  1. החלפתי פיטמה לפיטמה מס 2 של מאם – במקום פיטמה 1 שהשתמש עד כה
  2. העלתי את כמות האוכל מ – 150 CC ל – 180 CC- מה שגרם לילד לפלוט המון ולהתנגד לבקבוק.
  3. החלפתי לו אוכל ביומיים האחרונים מכיון שכרגע מסרב בכל תוקף לאוכל שהיה לו ולבקבוק.
  אכל מטרנה אקסטרא קר והעברתי אותו לסימילאק אקטיב פלוס.
  *** הילד עושה קיבה פעם ביומיים לערך ***
  *** פולט כמעט בכל ארוחה מעט ***
  *** נבדק אפשרות לפיטריה בפה- ללא , לשון מסובבת- ללא, והרופא אומר שגם לא מדובר ברפלוקס ***
  מה תוכלי לייעץ לי לעשות?

  • הי,
   נשמע שאת מאוד דואגת.
   לפי מה שהבנתי, העליה בהתחלה היתה בדיוק בנורמה (30 גרם ביום בממוצע), אחרי זה היתה עליה גדולה של כ 43 גרם ביום בממוצע, ואחרי זה עליה קטנה במשקל בממוצע 15 גרם ביום.
   לא כתבת כל כמה זמן הוא אכל וכמה פעמים ביום.
   כמות של 150 היא גדולה (הוא אמור לאכול כ 90-100 בארוחה).
   יכול להיות אפילו שבגלל שנוצר מצב בו הוא אוכל הרבה מאוד בכל ארוחה נוצרה לו חוויה לא טובה סביב הארוחה של לחץ, עומס על הבטן ותחושת צרבת בגלל הפליטות המרובות הוא נמנע בכוונה מלאכול כמויות גדולות יותר כדי להגן על עצמו מחוויה שלילית שהיתה לו עם האכילה בבקבוק.
   כלומר, לדעתי זה קשור לתהליך רגשי סביב הבקבוק שקשור לחוויה שלילית של כאב או לחץ.

   קודם כל חשוב מאוד להוריד את הלחץ סביב הארוחות ולא לנסות לדחוף לו אוכל.
   כדאי להציע לו הרבה ארוחות קטנות – בשעות הערות שיאכל כל שעתיים עד 80CC. להמנע ממרווחים של מעל 3 שעות בין ארוחה לארוחה ולא לתת יותר מ 120CC בארוחה.
   ואני ממליצה לפנות למרפאה מיוחדת המתמחה בבעיות בהאכלה של תינוקות.
   כאן יש רשימה של מרפאות שאפשר לפנות אליהן.
   ממליצה לך לפנות בהתאם כדי לקבל הכוונה מתאימה.

 • שלום רציתי לשאול לגבי הילד שלי
  הוא בן 10 חודשים +
  ושוקל רק 8 קילו ..
  לא אוכל הרבה.. מוצקים בקושי כמה כפיות
  אני נותנת לו 120 מים ו3 כפיות מטרנה ..
  הוא לא מסיים את ה120 לכן החלטתי לשים לן יותר אבקה שישמין קצת אבל לא רואה שינוי…
  נולד במשקל 2850
  מה אפשר לעשות ??
  אוכל בערך כל 3 שעות לפעמיים מדלק על ארוחה ביום …
  אשמח לתשובה

  • אם חוץ מהמשקל הוא בריא, מחייך, מרוצה, ממשיך לעלות במשקל באחוזון שלו או בקצב קבוע –
   אין צורך לעשות שום דבר.
   אנחנו שונים אחד מהשני, חלק מאתנו קטנים, חלק גדולים.
   לגבי המוצקים – הרבה תינוקות בגיל הזה אוכלים ממש מעט וזה בסדר גמור. השינוי הגדול צפוי בערך בגיל שנה (זה קשור גם להתפתחות מוטורית ולצמיחת שיניים).
   אני לא ממליצה להסמיך את המטרנה.
   אפשר לתת לו במוצקים דברים מזינים ועשירים בקלוריות כמו טחינה, שמן זית ודייסות למיניהן, אבל בלי לחץ. רק כמה שמתאים לו וברוח טובה, אחרת אנחנו עושות יותר נזק מתועלת.
   בקיצור, נשמע לי שהוא בסדר גמור ושצריך להקשיב לו ולקצב שלו.
   אם את רוצה, את יכולה להתייעץ גם עם רופא לגבי הנושא והאם נראה לו שיש צורך בבדיקה כלשהי.

 • היי רציתי לשאול עוד דבר נוסף
  הילד בן 11 חודשים ועדיין בקושי אוכל מוצקים
  מעדיף רק בקבוק זה בסדר ??
  תודה לאל … הייתה תקופה שגם בקבוק בקושי רצה

 • היי נעמה , האכלתי את ביתי בת השבוע בנוטרליון שלב 3 במקום שלב 1 . רציתי לשאול האם זה מסוכן והאם יהיו לכך תופעות לוואי

  • הי עמית,
   זה לא מסוכן, פשוט פחות מתאים לצרכים שלה. מקסימום יהיה לה קצת יותר קשה לעכל או משהו כזה לכמה שעות.
   נראה לי שאת יכולה להרגע.

 • היי נעמה,
  מאוד אודה לך על עזרה כי אני כבר מיואשת.
  התינוק לי כמעט בן 3 שבועות.
  נולד במשקל 3.5 ק"ג, בבית חולים בנסיון הראשון להנקה היועצת אמרה כי כנראה שיש לי מעט צינוריות חלב , השדיים כלל לא גדלו במהלך ההריון ומלכתחילה היו קטנים מאוד.
  בסחיטה בקושי הצליחה למלא כפית קולוסטרום.הציעה להאכיל סימילאק עם צינורית על מנת לעודד זרימת חלב, בטענה כי גם אם יוצא קצת חלב זה עדיף על כלום.
  ועוד הציעה לשאוב בין לבין .
  לא רצינו להשתמש בצינורית בבת כי יו אחיות שאמרו שזה מסוכן ולכן עברנו להנקה של 15 דק ואז בקבוק ואני ממשיכה לשאוב.
  מבחינת שאיבה יוצא לי לאסוף במשך יממה אולי 10 cc.
  התינוק מתחבר לשד ( יש לי פטמות בולטות) אבל אני לא יודעת איך להמשיך.
  יועצת טיפת חלב הציעה לעשות אולטרסאונד לבדוק כמות צינוריות חלב.
  בעלי מתעקש שאפסיק , כי זה גוזל המון זמן גם הנקה גם בקבוק וגם שאיבה, אבל אני רוצה לתת לו חלב שלי גם אם זה קצת.
  כל עצה תתקבל בברכה.
  תודה !!!

  • הי מריה,
   כל הכבוד על הנחישות!
   אני מאוד מבינה את הרצון להצליח להניק את התינוק שלך.
   זה נכון שיש מקרים שבהם יש מחסור ברקמת שד.
   יש לא מעט נשים שלא מרגישות שינוי בשד בהריון, זה בפני עצמו לא בהכרח אומר משהו.
   וגם גודל השד בפני עצמו לא בהכרח. יותר המבנה של השד – אם השד מרגיש ריק, לא עגול אלא קצת כמו שקית – יכול באמת ליצור חשד של מחסור ברקמת שד.
   בהחלט אפשר להשתמש בצינוריות גם בבית ויש אפילו לחברת מדלה מוצר יעודי שנקרא s.n.s (ערכת הזנה משלימה) עם צינוריות שמיועד לאמהות שיש להן במחסור חלב ורוצות להמשיך ולתת את התוספת על השד על להגברת חלב או בשביל לא לוותר על כמות החלב הקיימת.
   לא כתבת כמה את שואבת ביום.
   בשביל לעודד ייצור חלב צריך לשאוב לפחות 8 פעמים ביום למשך 20-30 דקות וכדאי במשאבה חשמלית טובה.
   לדעתי אין טעם לעשות אולטראסאונד כי בסופו של דבר ההחלטה היא לפי המצב בפועל, לא משנה ממה הוא נובע. אפשר לעשות רק אם חשוב לך שתהיה "הוכחה" שאי אפשר.

   אני ממליצה מאוד להפגש עם מדריכת הנקה מנוסה מהאזור שלך. תקבלי מענה יותר מקצועי ומקיף בד"כ מהאחיות בטיפת חלב ובטח מהאחיות בבית החולים.

   בשבוע כזה, בד"כ כבר יהיה קשה להעלות כמויות, ויהיה צריך להבין האם עשית את המקסימום להעלאת הכמויות עד עכשיו, ואם כן, להבין מה תמונת המצב ומה הדבר הכי נכון לעשות במצב כזה.
   גם אם יש מחסור בחלב, באמת אפשר להמשיך לתת לפחות את מה שיש ולשמור על זה באמצעות הזנה עם צינורית (גם אני באופן אישי עשיתי את זה עם הבן הבכור שלי. היו לי לרוב משהו כמו 15-25 מיליליטר בכל הנקה ואת השאר קיבל בצינורית כי היה חשוב לי לשמור על הקיים וכדי ליצור לשנינו חווית הנקה והיה לנו טוב מאוד).
   אפשר להשיג חלב אם בתרומות, אם חשוב לך שיקבל חלב אם, גם אם לא שלך.
   ולפעמים צריך גם לדעת לשחרר, ולזכור שאת אמא נפלאה ומעולה בלי קשר להנקה ושחשוב מאוד גם להנות ממנו ולהיות פנויה לקשר איתו, לטייל, לקשקש, להנות כשהוא נרדם עלייך וכו', שלפעמים זה נאבד בין השאיבות והמאמצים.

   אם את רוצה שנעשה יעוץ טלפוני, אפשר לעשות את זה בתשלום (150 ש"ח לשעת יעוץ טלפוני) ובה אנסה לברר מה אפשר להבין מהסיפור בלי לראות אותך בפועל (כן אפשר בסקייפ עם מצלמה אבל זה לא ממש כמו פנים אל פנים כמובן), לעזור לך להכיר את כל האפשרויות, לבנות את התוכנית הכי מתאימה ונכונה לך ולעזור להתמודד רגשית עם המשמעויות השונות בשביל שתהיי שלמה עם המצב.
   052-4696834

   • נעמה,
    תודה רבה על התשובה המפורטת,
    אני בהחלט אשקול ייעוץ טלפוני איתך.
    אני לא מצליחה להגיע לכמות של 8 שאיבות ליממה . התינוק סובל מגזים והשאיבה מצריכה זמן…
    כאשר אני שואבת אני אוגרת כ10-15 ביממה, בערך על ידי 4-5 שאיבות
    אני כן מניקה לפני בקבוק, משהן כמו 20 דקות, אבל הוא נשאר רעב ואוכל 120 סמק, אני יודעת שזה הרבה , הוא שוקל 4.330 ןהוא בן 3 שבועות.
    אני באמת מתקשה להבין לאן להמשיך מכאן

 • הי, מקווה ששלומך מצויין! יש לי אלה -יש לי תינוקת בת 4 חודשים. כבר שבוע הקטנה לא רוצה לאכול מהציצי. היא נוגעת, משחקת, אפילו שמה בפה אבל מסרבת לינוק. אם אני שואבת היא אוכלת מבקבוק וגם אוכלת פורמולה (120 מ"ל לארוחה, כל 3 שעות). כתוצאה מזה ירדה דרסטית כמות החלב ואני מפחדת שלא אוכל יותר להניק. לפי בדיקה ביתית אני לא בהריון. מה יכולה להיות הסיבה ואיך אני יכולה להחזיר אותה לציצי, אם בכלל? הסיבה שהתחלתי בכלל עם פורמולה היא כי היא לא חנקה טוב ובקושי ילתה במשקל וגם הסכימה לינוק רק דרך פטמת סיליקון שבקושי רב נגמלנו ממנה. תודה!

  Sent from my LG Mobile

  • נשמע שיש בעיה בסיסית בהנקה ובטכניקה ושהתינוקת חוותה תסכול בהנקה ולכן הפסיקה להתאמץ בשביל לינוק.
   אני ממליצה לך לפנות כמה שיותר מהר למדריכת הנקה מנוסה מהאזור שלך שתעזור לך ליצור הנקה מיטבית ותבנה לך תוכנית של חזרה להנקה.

 • תודה נעמה! השאלה היא אם יש טעם בגיל 4 חודשים. כמה תסכולים ובכי חוויתי עם ההנקה, לילות של ייאוש ללא שינה. תכף נתחיל עם המוצקים וגם ככה הדרישה לחלב תרד. בכל מקרה אשמח להמלצה למדריכה מאיזור נהריה בבקשה. לא איבדתי תקווה להיות אמא מניקה..

 • היי נעמה,
  בני בן 3 חודשים, עד עכשיו הנקתי אותו הנקה מלאה ככה שאינני יודעת מה הכמויות אותן אכל… בטיפת חלב אמרו לי שהוא עולה 20 גרםליום שזה המינימום. אני רוצה לנסות לשלב פעם פעמיים ביום מטרנה גם שיעלה בנשקל וגם כי אני חוזרת לעבודה… בהנקה אוכל בערך כל שעתיים גם בלילה.. מה הכמות של מטרנה שאני צריכה לתת לו? תודה רבה שני

 • היי נעמה
  הבת שלי עוד שבוע בת חצי שנה
  מאז תחילת מוצקים היע משמעותית לא מסיימת בקבוק והכמויות דלה הופחתו בחצי כמעט.
  היא אוכלת 3 בקבוקים ביום של 150 ממש עם הפסקות …מנת פרי של 2 פירות ופתיבר 1 ב 10 ומנת צהריים של 3 כפות ב 12 וחצי 1..
  בעבר היתה אוכלת 4 בקבוקים של 180..
  שוקלת 7.5 קילו
  אני לא מצליחה לגרום לה לשתות יותר בקבוק.. האם זה בסדר? הבנתי שמבחינת נוזלים זה ממש קצת

  היא לא מסרבת ישר לבקבוק..היא אוכלת ופשוט עוצרת ממש מהר ואז לא רוצה יותר..גם אחרי לילה שלם מ 8 בערב..וב 7 בבוקר רק 90 וזהו…
  נכון לעכשיו מחליפה בערך 5 טיטולים ביום ובלילה טיטול מלא..

  • ממליצה לעקוב אחרי המשקל.
   אם היא שומרת על גרף תקין – כנראה שהיא מאזנת בעצמה את הכמויות.
   בכל מקרה גם 4 בקבוקים ביום זה מעט ארוחות ואני ממליצה באופן כללי לנסות להציע לה יותר פעמים בקבוק במנות קטנות במקום לנסות לאכול כמות גדולה בהרבה בקבוקים.
   כדאי להתייעץ גם עם רופא ילדים ויש גם מרפאות להפרעות אכילה בגיל הרך. משהו כנראה מפריע לה וצריך לזהות מה זה .
   בכל אופן, ממליצה לא לתת פתי בר אלא מנות בריאות יותר הכוללות ירקות, בשר, טחינה, שמן זית.
   מאוד לא כדאי לתת מנות עם תוספות של סוכר בגיל כזה.
   כדאי לקרוא על תזונה נכונה לגיל הרך באתר הזה או באחרים.

 • שלום התינוק שלי בן 7 ימיים נולד במשקל 3915
  היום הוא 3840
  הוא אוכל כול 3 שעות 120 cc
  ומרגיש שבע לאחר מכן
  מידי פעם הוא משאיר בארוחה 10cc
  אבל לרוב מסיים את ה120

  האם זה תקין?
  תודה

  • הי טלי, כמה הוא שוקל היום?
   כמה פעמים ביום אוכל ואיזו כמות?
   כמה זמן אורכת אל ארוחה?
   אני מבינה שמדובר בתמ"ל?
   אשמח לעזור , אפשרי גם ב0549990606
   דר יעל תירוש (PhD במדעי הרפואה) – מדריכת הנקה מוסמכת

 • הי, התינוק שלי בן שלושה וחצי חודשים. עד לפני מספר ימים רק ינק. הוא נולד 3650 באחוזון 70 ומשהו וירד לאחוזון 2.8. מטריד!שוקל עכשיו 5270 במקביל לא מעוניין כמעט בכלל לינוק מהציצי ורוצה רק בקבוק. התחלתי לתת לו במהלך היום תוספות סימילאק. ובלילה יונק. מעט. יש לי שתי שאלות, כמה אמור לאכול בכל ארוחה ובכלל ביום כדי לעלות חזרה לאחוזון שלו? וגם איך לשמור על החלב בציצי? אני מודאגת שהוא רוצה רק בקבוק. אין לי הרבה זמן לשאוב במהלך היום…. אני עם עוד פעוט בן שנה וחצי בבית.

  • הי מאיה, תינוק בהנקה אוכל כ 750 מל ביום מחולק ל8 עד 12 ארוחות. אבל, חשוב לציין שזוהי כמות ממוצעת בלבד ויש שוני בין אמהות ותינוקות שונים.
   מתי החלה הירידה בעליה שלו במשקל? האם הוא התיצב על אחוזון חדש? האם יש לו אחים בוגרים שגם ינקו? האם הוא הכאיב בהנקה? האם התחלת ליטול גלולות או אמצעי מניעה הורמונלי אחר?
   כשאת שואבת, כמה מל את מצליחה לשאוב? באיזה אופן את שואבת ועם איזו משאבה?
   אפ התינוקי לא יונק נכון (ויש לזה מספר סבות אפשריות), כמויות החלב עלולות לפחות לאורך זמן, כוון שהשד לא מקבל גרוי מתאים להמשך יצור החלב. במקרה כזה יש צורך להגביר מספר שאיבות (תלוי כמה את שואבת כל פעם ועד גמה התינוקי לא יעיל בהנקה) עם משאבה טובה מתאימה, ניתן לקחת תוספים שונים המגבירים יצור חלב, כגון חילבה, תמצית 'הענקה' של חברת 'ברא צמחים' וכד' אבל הללו הם רק תוספת ולא יוכלו להיות תחליף לשאיבות. ניהול הזמן עם עוד קטנטני בבית אכן מאוד לא פשוט ומאתגר ולעיתים נדרשים לפתרונות יצירתיים.
   מוזמנת גם להתיעץ טלפונית 054-9990606
   בהצלחה רבה
   דר יעל תירוש (PhD) – מדריכת הנקה מוסמכת

 • שלום
  התינוק שלי נולד במשקל 3400 , ויונק יפה ועולה במשקל , יש לי חלב בשפע, כל הנקה בערך כ10 דקות מכל צד , כל שלוש שעות
  כרגע הגיע למשקל 5 קילו שהוא בן חודשיים , לקראת החזרה לעבודה אני חוששת , השאיבה כואבת לי ואני מעונינית להביא לו תמ"ל בזמן שאהיה בעבודה והוא ינק רק בבוקר ובערב
  השבוע ניסתי להביא לו תמ"ל , הכנתי מנה של 180 מ"ל והוא אכל הכל ולא פלט, האכלתי אותו בהאכלה איטית כשהבקבוק מאונך .
  שאלתי היא כזו : כמה הוא אמור לאכול? האם 180 זה לא הרבה ?
  האם לא יווצר לי גודש בזמן שאהיה בעבודה?
  תודה פנינה

  • שלום פנינה.
   קשה לדעת כמה בדיוק הוא צריך. זה תלוי גם במשקל שלו וגם בהרגלים. יכול להיות שאת באמת מייצרת כ 150-180 מ"ל בכל הנקה ולכן זה מה שהוא רגיל.
   נסי להפסיק את ההאכלה בבקבוק כשאת רואה שהוא כבר לא מתאמץ לאכול. אני ממליצה לא רק לשים את הבקבוק מאונך אלא גם ליצור הפסקות שבהן הוא רק מוצץ כמו שמופיע בכתבה על האכלה נכונה מבקבוק
   בקשר לגודש, תצטרכי להוריד בהדרגה את ההנקות בשעות הבוקר או לשאוב בעבודה ולהוריד את השאיבות בהדרגה כדי שהגוף יתרגל. תחכי כל פעם שאת מרגישה שהשד כבר קצת גדוש ותרוקני רק כמה שצריך עד שהשד יחזור להיות רך אבל עדיין מלא. ככה נסי כל פעם למשוך יותר זמן בין שאיבה לשאיבה או לשאוב כל פעם פחות ופחות זמן.

 • הי נעמה
  נולד לי בן בשבוע 36 במשקל נמוך 2030 השתחררנו מבית החולים במשקל 2014. אחרי שבוע הלכנו למעקב משקל הוא ירד ל1957 ואחרי 3 ימים משקלו 1946 מה שאומר שהוא יורד. אני מניקה ומשלבת בקבוק עם 40 מ״ל לסירוגין. אני ממש מודאגת שלא יעלה במשקל ועד עכשיו האחות מתעקשת להמתין בסבלנות עד הביקורת הבאה ולי נראה שאני צריכה רופא דחוף מה את ממליצה אני כבר משתגעת מרוב מחשבות

  • הי סנא,
   אני מקווה שכבר נעזרת ביועצת.
   במצבים כאלה באמת נחוץ ליווי מקצועי מקיף וצמוד יותר של מדריכה או יועצת הנקה מנוסה.

 • שלום,
  התינוק שלי נולד בשבוע 37+4 במשקל 2.532 קילו.עד גיל 4 חודשים, הוא גדל יפה מאוד ועל יפה במשקל. הוא היום בן 7 חודשים, שוקל 7.010 קילו ובקושי שותה 120 מל' בארוחה (בדרך כלל מסרב לשתות יותר מ70-80 מל') למרות שמציעים לו בקבוק של 130-150 מל'. מדובר בחלב אם ששאבתי יום לפני. יש לציין כי הוא אצל המטפלת משעה 7:15 עד השעה 16:00 ורק שם הוא שותה מבקבוק, בבית, הוא עדיין בהנקה. יש לי את אותה הבעיה עם פרות וירקות (הוא בקושי אוכל 50 גרם במקרה הטוב). מדובר באוכל שמכינים בבית ובלי תיבול עדיין.
  איך אפשר לגרום לו לאכול יותר (בלי לעשות את זה בכוח, מן הסתם)?
  בתודה מראש על העזרה,
  נעמי מנדלסון

 • הי,
  התינוקת של בת חודש וחצי יונקת הנקה מלאה, אני חוזרת ללמודים והיא תהיה במשפחתון סמוך ואצא להניק אותה בהפסקות, אני אשאיר לה בקבוק חלב שאוב למקרה שהיא תהיה רעבה ואני לא אוכל לצאת אליה וכן יהיו ימים שהיא תשאר עם בעלי והוא ואכיל אותה חלב שאוב, אני חוששת שאחרי יום כזה היא תתנגד להנקה
  איך אפשר לשמר את ההנקה במקרה כזה? חוץ מהעצות הנפלאות שרשמת בכתבה למעלה
  אשמח לתשובתך

  • הי אמא יקרה
   נראה שאת כבר עשית המון בשביל בתך. וזה נהדר.
   יש תינוקות שאכן ׳מתבלבלים׳ כשהם נחשפים גם לבקבוק וגם להנקה.
   אבל מנסיוני, רוב התינוקות (במיוחד אם הם בהנקה מלאה) שמחים ומעדיפים הנקה.
   בכל מקרה, אם הבנתי נכון ועוד לא ניסיתם האכלה מבקבוק למשכים ארוכים, אין מה לדאוג. זה נפלא שאת חוזרת ללימודים, פרגני את זה לעצמך. אין טעם לדאוג קדימה. רוב הסיכויים שבתך ואת תצליחו ללמוד איך לשלב בקבוק והנקה. זה בעצם מה שאת מאפשרת לה- ללמוד איך מתמודדים עם החיים עם כל הנסיבות הקיימות (לפעמים אמא הולכת ואז צריך לאכול מבקבוק. ואז אמא חוזרת).
   ואם תהיינה מהמורות, תדעי, מתוך הקשר שלכן, להתמודד איתן.
   עוד כמה חודשים, (וזה נראה לך המון. אני יודעת), היא תתחיל לעום מוצקים כשלא תהיי ואז זה ישפיע (לטובה!) על ההתמודדות עם האכלה מבקבוקים.
   בכל מקרה, אם בכלל וכאשר יהיו קשיים- מוזמנת לפנות אלינו שוב.
   שיהיה בבריאות ובשמחה,
   לילך בנימיני קורש
   מדריכת הנקה

 • היי נעמה!
  ההן שלי בן חודש ושלושה שבועות. נולד במשקל 2.700
  מאז שנולד לא יודע שובע. יכול לאכול כל כמות שרק אתן לו. כרגע הוא אוכל 110 cc בארוחה לפעמים 120 שאני מרגישה שהוא ממש רעב ולא אסתפק. העניין שהוא שלאחר כל אכילה הוא מרגיש אי נוחות כאילו הוא מלא ובאמת מתחיל הרגע שהוא פולט. אנחנו עושים לו 2 ,3 הפסקות כולל גרפס בכל בקבוק. ניסיתי לתת לו פחות כל שעתיים וחצי -שלוש במקום 4 שעות. לא עובד. הוא לא נינוח עד ממש כועס וצורח עד שהוא מקבל את הכמות שהוא מורגל אליו. אני די אבודה. הרופאה אמרה לי שהוא אוכל הרבה כי נולד במשקל נמוך וצאיך להדביק את הפער. אבל אני רואה שכל ארוחה כרוכה בסבל שלו ושלי כשאני רואה אותו נתפתל ולא יכולה לעזור לו. וזה לא קשור לגזים. כי ברגע שהוט פולט הוא מרגיש הרבה יותר טוב
  אשמח לעזרה

  • הי אמא יקרה
   נשמע שאת ממש קשובה ורגישה לבן שלך ולמה שהוא צריך.
   כל תינוק וצמד הורה- תינוק הוא ייחודי. קשה לתת תשובות לשאלה וירטואלית אבל אנסה כמה כיוונים-
   בהחלט נשמע שמשהו בהאכלה פחות מתאים לו ואת מזהה את התגובות שלו. אני מציעה שתנסי להענות לסימני רעב מוקדמים שלו ולהציע לו טיפה, כל פעם שהוא מגלה סימנים לא מבסוטיים. לא צריך לחכות שעתיים שלוש, לפעמים יהיו גם 10 דקות או 20 בין האכלה להאכלה…
   מצרפת לך גם כתבה על האכלה מווסתת.
   חוץ מזה, עיסויים ןמגע, ונשיאה על הידיים יכולים לעזור (גם) בתמיכה במערכת העיכול שאינה מבשילה עד לגיל שנה.
   בכל מקרה, מוזמנת להתקשר אלי ולשוחח עוד.
   לילך בנימיני קורש,
   מדריכת הנקה מוסמכת
   לילך
   050-7946606

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *