הכנה ללידה - ג'יני אושרי

ללדת לידה טבעית אחרי ניתוח קיסרי או לידה טראומטית

האם גופנו מאבד את יכולתו הטבעית ללדת?

כמובן שלא! אנחנו הנשים מסוגלות ללדת בלידה טבעית, ובכל זאת לפני שנים שיעור הלידות הקיסריות בישראל עמד על כ- 17%. היום הסטטיסטיקות מראות על כ-30% , ויתכן שהנתון עדיין בעלייה.

על כן נשאלת השאלה מדוע? מדוע כל כך הרבה לידות מסתיימות בלידות קיסריות?

חלק מהתשובה נמצאת בבתי החולים. הסיבה הראשונה היא זמן. בעבר נתנו לאישה יותר זמן, גם אם הלידה התקדמה לאט, איפשרו לאישה לקחת את הזמן, לתת ללידה להתקדם בזמן שלה.  היום במקרים רבים ישנו לחץ , לחץ הנובע מתוך אילוצי מערכת שונים, שאינם משרתים אותנו, הנשים. הצוות הרפואי רוצה לסיים את את הלידה ופחות חשובה מבחינתם הדרך. סיבה משמעותית נוספת היא, שהצוות הרפואי פוחד לקחת סיכונים, ומעדיף להמנע מתביעות עתידיות.

 חלק מהתשובה נמצא אצלינו, הנשים של שנות האלפיים. יתכן שבסתר ליבנו, אנו מעדיפות להתמודד עם אירוע רפואי (מתוכנן או שלא מתוכנן), ולהעביר את האחריות על הצלחת ה"אירוע",  לרופא מיומן ולא לנו הנשים הצעירות שמעולם לא ניסינו ללדת , ולא ממש ברור לנו איך גופנו ידע להתמודד עם המשימה.

יהיו הסיבות אשר יהיו המציאות היום בישראל היא שאחת מכל שלוש או ארבע נשים יולדת את לידתה הראשונה בניתוח קייסרי.

ומה הלאה?

כשאישה שחוותה ניתוח קיסרי מגיעה ללידה שנייה. נפתחת בפניה שאלה שלא הייתה שם בלידה הראשונה: האם אני בכלל רוצה לנסות ללדת? או אולי עדיף להזמין תור לניתוח?

התשובה לא תמיד ברורה : את הניתוח אני כבר מכירה. היה כואב אבל עבר.
את הצירים אני עוד לא מכירה ממש, אולי לא אוכל להתמודד איתם ?
חוויתי צירים כואבים, ולבסוף מצאתי את עצמי בניתוח חירום, אז למה לסבול?  בסוף גם ככה זה בטח לא ילך…
אולי יש אצלי משהו בגוף שלא מסוגל לעשות את זה ,וכדאי פשוט לוותר?

כן! כשנותנים לך את הבחירה עולות ההתלבטויות ונימוקים, ואולי פשוט רצון לוותר ולתת לרופאים לעשות את מה שהם יודעים. והעיקר שיוציאו את התינוק שלי, בריא ושלם.

בגלל כל אותן מחשבות, ורבות נוספות, רק 50% מהנשים שיילדו לידה ראשונה בניתוח קיסרי,  מנסות ללדת בלידה טבעית.
הנתון המעודד הוא שיותר מ80% מאילו שמנסות, מצליחות!

למה כן לנסות?

ההיבט הרפואי-לידת ויב"ק (לידה וגינאלית אחרי ניתוח קיסרי ), בטוחה יותר, ויש בה פחות סכנה לסיבוכים מניתוח שני.

ההיבט התפקודי-אחרי לידה תשובי לתפקד מהר מאוד, בעוד אחרי ניתוח יתכן, שתתקשי לתפקד במשך שבועיים. יש ילד בבית ועוד תינוק קטן, יתכן שיהיה לך חשוב לחזור ולתפקד מהר ככל האפשר.

ההיבט הנפשי-והוא בעייני החשוב ביותר-חווית הלידה היא אחת מהחוויות  העוצמתיות בחייך כאישה וכאם (גם אם היא קשה וכואבת ). גם אם את לא רואה אותה כך היום, יתכן שבשלב מאוחר יותר של החיים תרגישי פספוס על כך שלא ניסית ועשית הכול כדי לחוות אותה. אחרי שני ניתוחים קיסריים, תצטרכי הרבה יותר כוח ועמידה אסרטיבית, כדי לנסות ללדת לידה טבעית לכן זו ההזדמנות שלך לנסות.

אז מה לעשות ?
קודם כל תתחילי להכין את הגוף: יוגה, פעילות גופנית אחרת המתאימה לנשים בהריון (באישור הרופא), אוכל בריא..
אנחנו צרכות את הגוף שלנו בתפקוד מקסימאלי בלידה ולכן עלינו להתייחס אליו בכבוד!

שנית קבלי תמיכה: בכל לידה צריך תמיכה אבל בלידת ויב"ק אף יותר. גם את וגם בן זוגך כבר חוויתם חווית לידה שלא נגמרה באופן הרצוי.דולה שתהיה אתכם ותזכיר לך את כוחותיך  ותהיה תמיכה חזקה, רגועה ויציבה יכולה לשנות את מהלך הלידה.

עיבוד חווית הלידה בעזרת תת המודע.

אני רוצה להציע לך כלי ייחודיי ומדהים שיכול לעשות שינוי ולהביא אותך ללידה וגינאלית,טבעית ומעצימה.

הכלי הוא עבודה בעזרת תת המודע- או דמיון מודרך. נעצום עיניים ונשחזר את אותה לידה שנגמרה בניתוח, בשחזור ננסה להבין את הסיבות (הרגשיות ) שגרמו ללידה להיתקע. אחרי שנבין נמצא את הכלים לעשות שינוי ונדמיין את הלידה הקודמת מסתיימת בלידה ולא בניתוח!

איך זה עובד ?
כל אירוע שאנו עוברות משאיר זיכרון במח, כאשר מגיע אירוע דומה המוח הולך מיד לזיכרון ומניח שכך יהיה גם הפעם בדרך כלל כך קורה –תופעה זו נקראת דפוס והיא קיימת בכל תחומי החיים ולא רק בלידות.

ע"י דמיון מודרך, אנו שותלים זיכרון חדש, זיכרון של לידה, זיכרון של הצלחה, ובשעת הצורך המח ילך גם לזיכרון הזה. ע"י כך אנו פותחים בפנינו את האופציה של לידה טבעית ומעצימה.

נשמע   כמו קסם אבל  עובד!

ואם עשית הכול ובכל זאת הגעת לניתוח?

חשוב לזכור שלא על הכול אנו שולטות. לא בליידות ולא בחיים בכלל.
תמיד קיים הסיכוי שמשהו יגרום לך לסיים שוב את הלידה בניתוח. חלק גדול מההצלחה הוא לדעת שאת עושה הכול כדי ללדת, אבל האפשרות הזו קיימת וגם אם זה מה שיקרה, לא נכשלת אלה נתקלת בכוחות שגדולים ממך.

זכרי שעדיין תוכלי לנסות שוב בשלישית וגם אם לא תעשי כן .

 זכרי שעצם הניסיון, ההתמודדות עם הצירים, ההתקדמות( גם אם הייתה חלקית),ובעיקר ההרגשה שלך: שנתת כל מה שאת יכולה ללידה הזאת, הם חוויה עצמתית בלתי נשכחת גם אם בסופו של דבר התינוק נולד בניתוח.

אז נשים יקרות, אל תוותרו על ההזדמנות שלכן ללדת!!!

 

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *