ללדת כמו גבר – על מקומו של הגבר בלידה

גברים בלידה

| פוסט אורח- יעקב חברוני |

לפני אלפי שנים, בכפר בקתות חמר קטן לא רחוק מהכנרת, גבר אחד קיבל משימה, בתוך הבקתה מתרחשת לידה, שמור על הפתח שלא יבואו בעלי חיים טורפים, תביא עצים להזין את המדורה טפל בכל המעטפת. לא רחוק משם, הרבה שנים אחר כך, עמדתי בסיטואציה דומה, בתוך החדר התרחשה לידת בני הבכור, האשה המדהימה שאיתי התמודדה עם צירים ועם מאמץ רב ובמקביל היינו צריכים להתמודד עם ממסד מקובע ולעתים אטום. חיות הטרף נעלמו אבל הסכנות נותרו. אבל בניגוד לאותו גבר קדמון, אני הייתי חלק, חלק מהלידה, חלק מהנס הגדול הזה. הייתי חלק בפעולה, עיסיתי, ליטפתי, הבאתי דברים וניהלתי את הקשר מול הרופאים. לעתים הייתי שותף בחוסר אונים, בישיבה ליד ואחיזת ידיים.

הייתי חלק.
כמו שהיה לי חלק בהיווצרות הילד הזה.
כמו שיהיה לי חלק בגידול הילד הזה.
היה לי גם חלק בלידה הכל-כך מיוחדת שלו.

זה לא היה מובן מאליו. בהריון לא הייתי בטוח אם אוכל לעמוד בחששות ובקשיים שילוו את הלידה, לא ידעתי אם אוכל להועיל בתהליך ואולי אהפוך לנטל? חששתי שלא ימצא לי מקום במרחב הנשי של יולדת-מיילדת-דולה. המון חששות. לא סחבתי את הילד תשעה חודשים ולא הרגשתי את הקשר הולך ונרקם ובכלל, איזה מין אבא אהיה? המון שאלות.

בתהליך ההכנה ללידה, התחלתי לברר את החששות, קראתי ולמדתי מה בדיוק קורה בלידה, מה התהליכים הפיזיולוגיים שהולכים לקרות, מה זכויותי בבית החולים. גיליתי שאצלי (ומסתבר שאצל הרבה גברים) הידע הוא מפתח להרגעה, אם אני יודע מה קורה אני מרגיש קצת בשליטה על המציאות. בררתי עם נעה את החששות שלי, בגילוי לב, חשפתי בפניה את הפחד שלי שלא אמצא מקום, שלא אוכל להועיל. חלק גדול מהחששות נגע בשאלת החשיפה, האם אחרי שאראה אותה בלידה עדיין אראה אותה כאשה נחשקת? התאמנתי בתנוחות לידה, איך אוכל ברגע הנכון להחזיק אותה ולתמוך בה. את התהליך ליוותה הדולה שלנו, שהיתה קשובה, נתנה מידע ורעיונות והיתה פתוחה לשיח על מקומי בלידה, רציתי שנגיע לחדר הלידה כצוות.

השאלות של נעה היו לעתים דומות ולעתים שונות משלי, הגיוני הרי אנחנו בני אדם שונים. אבל יש דבר נוסף עמוק ובסיסי, גברים ונשים הם יצורים קצת שונים ולגברים יש לעתים שאלות וחששות שונות מאלו של הנשים. חסר לי אז השיח הגברי, המקבל והמשתף של גברים בלבד, גברים שמדברים גברית, לא נשית, לא רפואית ולא שום שפה אחרת המקובלת בחדר הלידה, פשוט שפה גברית.

אז מה זה בעיני ללדת כמו גבר?

קודם כל להודות שאנחנו שונים, שיחד עם המון שאלות זהות, מעסיקות אותנו גם לא מעט שאלות אחרות לגבי הלידה. לא להתבייש בחששות, הם אמתיים, הם כנים. נכון שאתה יודע בדיוק מה לעשות כשהרכב שלך נתקע באמצע איילון או כשהמחלקה שלך מותקלת באמצע ג'בליה, הרי לכך אומנת וחונכת, אבל אף פעם לא הסבירו לנו מה אנחנו אמורים לעשות בחדר הלידה. בכל הסרטים והקריקטורות הגברים מעשנים מחוץ לחדר הלידה ומחכים לקריאה "מזל טוב, מר.. נולדה לך בת…". עבודה משמעותית בדרך ללידה היא ללמוד להתמודד עם חוסר האונים של להיות נוכח בחדר, נוכח בתהליך גם כאשר נדמה שאין לך חלק ממשי בו באותו הרגע.

ברר עם בת הזוג שלך מה היא רוצה שתעשה, איפה היא רוצה שתהיה בחדר, שאל אותה לגבי הצפיות שלה מהלידה וממך. ברר עם עצמך מה יעזור לך להתמודד עם הלידה והחששות המלווים אותה, אולי מדיטציה טובה, אולי קריאת כל המידע ברשת ובספרות (יש רשימות קריאה מומלצות, יש חומרים שלא הייתי נוגע בהם עם מקל). לכו יחד לקורס הכנה אצל מדריכה שמכבדת את מקומך כשותף פעיל בלידה. חפש תומכת לידה שתהיה לשניכם כימיה טובה איתה, שתדע לתת לך את המקום בלידה, אחרי הכל הדולה תלך ובסוף התהליך תשארו אתה והיא והילד/ה להמשיך לחיות יחד.

דבר עם גברים אחרים, עם חברים שנמצאים באותו שלב בחיים, שממתינים גם הם ללידה ראשונה, דבר עם חברים שכבר חוו לידה ולמד מנסיונם. אולי תשבו יחד עם זוג שאתם סומכים על דעתם ודברו איתם על החוויה הזו, לימדו יחד את התהליך. נסה להגיע למידע בכוחות עצמך, אל תפיל את כל המשימה על בת הזוג, היא סוחבת מספיק גם ככה.

בעיני תמצית האופן שבו תהיה אבא נוכח וממשי, מכיל ומקבל נמצאת ביכולת להיות כזה גם בלידה, נכון שתמיד אפשר ללמוד ולתקן אבל למה לא לבנות יסודות טובים? היה מוכן לצאת למסע מופלא, מלא בהרפתקאות, בפחד, בפליאה, באהבה ובצמיחה.

בהצלחה.

 

יעקב חברוני – בן-זוג לנעה ואבא של עברי, מעין ומטר. יחפן ומהפכן, איש חינוך, מדריך טיולים ומנחה קבוצות. עסוק בשאלות על מקום הגבר בעולם החדש ומחפש בחושך שמץ לראותו.
הפוסט פורסם לראשונה ב9/12/2014 ב'בלוג משלך'

 

חווית ההיריון מזמנת לכם את האפשרות לצאת למסע מופלא של חיבור לעצמכם ולתינוק.
אתם מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה הקשורה להתמודדות בתקופה המיוחדת הזו: בהכנה ללידה, בתמיכה וליווי בזמן הלידה, בטיפול לאיזון רגשי, בהכנה להורות ובטיפול בתינוק.

 

נעה חברוני, מלווה נשים וזוגות במסע ההורות מהרגע הראשון.
מתוך ארגז הכלים שלי:
אשה ואמא, דולה, מדריכת הכנה ללידה, מדריכה להתפתחות תינוקות – מאבחנת ומטפלת בשיטת "צעד ראשון",
מאבחנת ומטפלת בטכניקת "איזון חיים" – טיפול אנרגטי בבעיות פיזיות ורגשיות.
צרו קשר: 052-2837199
או דרך הדואר האלקטרוני: merkaz.hamaagal@gmail.com

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *