מדוע חשוב להתכונן להורות עוד בזמן ההיריון?

לכל מאורע חשוב בחיינו אנחנו מתכוננים: מבחן, מעבר דירה, ראיון עבודה, חתונה, לידה. ההכנה נוסכת בנו בטחון ומעניקה לנו את הכלים שמפשרים לנו לתפקד באופן מיטבי. בימי קדם תפקיד ההורות היה מוטל בעיקר על האישה בעוד הגבר היה דואג לפרנסת הבית:
האם הצעירה הייתה מתכוננת לתפקיד המשמעותי הזה, כמעט במשך כל חייה והחל משלבים מוקדמים בילדותה ע"י התבוננות בנשים הסובבות אותה שכבר הפכו לאימהות: כיצד הן מגיבות לסוגי הבכי השוני, כיצד הן מניקות ובאיזה אופן הן נושאות את ילדיהן. הילדה הצעירה לקחה חלק נרחב בגידול אחיה ואחיותיה ובנוסף קבלה הדרכה מאמה, סבתה ונשים נוספות בשבט שחשפו אותה לחכמת ההורות המבוססת על אינסטינקטים טבעיים ועל ידע שהועבר במשך דורות מאם לבת. לכן כאשר הפכה הילדה הצעירה לאישה ולאחר מכן לאם חלק גדול מהשאלות וההתמודדויות שנתקלות בהן אימהות בנות זמננו נחסכו ממנה. נשיאת התינוק, חשיפתו לגירויים שונים, הנקה ושינה היוו חלק שגרתי ולא מאיים מתוך מכלול החיים.

בעולם המודרני, האישה והגבר חולקים גם את תפקיד ההורות וגם את פרנסת הבית. חלק גדול מהאינסטינקטים הטבעיים שלנו איננו בא לידי ביטוי במירוץ החיים ובנוסף ההכנה לגידול התינוק איננה מתרחשת במהלך גדילתנו ולרוב איננה מתרחשת בכלל.
לעתים אנחנו משתוקקים להכנה הזו ומבצעים אותה באופן חומרי: קניית מיטת תינוק, עגלה ובגדים אך ההכנה האמיתית להרחבת המשפחה היא ידע והכנה נפשית לבואו של אדם נוסף שירחיב את המשפחה שלנו וישנה את כללי המשחק היום יומיים.

אותו יצור קטן וחסר אונים יהיה תלוי בנו מעתה והלאה, אופן התקשורת איתו יהיה שונה לחלוטין מכל אופני התקשורת שהכרנו עד עתה, צרכיו שונים מצרכיו של אדם מבוגר, ולכן ישנה חשיבות רבה להיות ערוכים לקראת הגעתו.

אחת הדרכים להתכונן אל בואו של התינוק היא לימוד שפת התינוקות עוד לפני הלידה: שפת התינוקות היא בעצם שפה אוניברסלית בה משתמשים כל התינוקות בכדי להביע את צרכיהם. אותה ילדה שחיה בימי קדם למדה לזהות ניואנסים קלים בסוגי הבכי של התינוק וידעה לזהות את פשרם. במהלך חייה צפתה במענה המתאים לצרכיו של התינוק הניתן בהתאם לסוג הבכי, ושפת הגוף שלו. עם הזמן התפוגג הידע, ונעלם יחד עם העלמות המסורת, השבט ומעבר לחיים במשפחות גרעיניות קטנות והופעה של אורח החיים המודרני. הורים החלו להיתקל בקשיים רבים: קושי של התינוק להירדם, קשיים בהנקה, בכי הנמשך זמן ממושך כאשר ההורה איננו מבין מדוע התינוק בוכה ואיננו מכיר פתרונות העונים על צרכי התינוק.

בשנת 1996 אישה בשם פריסילה דנסטן, שעסקה בתחום המוזיקה והייתה בעלת זיכרון שמיעתי יוצא דופן הצליחה לזהות מחדש ניואנסים שונים בבכי של התינוק. היא ביצעה מחקר שארך יותר מתשע שנים וכלל תינוקות מרחבי העולם מגזעים ותרבויות שונות, יחד עם פרופסורים שונים שהתעניינו בתחום ויחד הצליחו למפות סוגים שונים של בכי ואת המענה המתאים להם. אחד הדברים המעניינים שהתגלו במחקר הוא שמתן מענה לצורך מסוים מנע קשיים שההורה המודרני נתקל בהם רבות. לדוגמא: כאשר התינוק אוכל רק כאשר הוא רעב פוחתות הפליטות, כאבי הגזים וגם שנת הלילה שלו משתפרת. כאשר התינוק מושכב לישון כשהוא מסמן שהוא עייף פוחתים קשיי ההירדמות והתינוק רוכש לעצמו הרגלי שינה טובים המבוססים על צרכיו.
מאז שסיימה את מחקרה החלה פריסילה להכשיר מדריכים שיוכלו ללמד את ההורים כיצד להקשיב לתינוקות שלהם ,איך להבחין בין סוגי הבכי השונים ומהו המענה הנכון לכל סוג של בכי.
כמו בחלק נכבד מהתחומים בחיים חלון ההזדמנויות ללימוד השפה הוא קטן מכיוון שהתינוק משתמש ב"שפה" הזו החל מלידתו ועד גיל 3-4 חודשים. כאשר ההורים אינם מבחינים בין סוגי הבכי השפה מתפוגגת עם הזמן וסוגי הבכי מתחילים להיות דומים מאוד אחד לשני. לעומת זאת נצפה שאצל חלק גדול מההורים שהשתמשו בידע של שפת התינוקות, התינוקות המשיכו להשתמש בסוגי בכי מובחנים גם לאחר גיל ארבעה חודשים וכך יכלו ההורים להמשיך לתקשר עם ילדיהם ע"י הקשבה ל"מילים" שבבכי.

שפת התינוקות נלמדת ברחבי הארץ החל משלב ההיריון ועד לשלב בו התינוק הוא בן חודשיים. כמו כל הטמעה של שפה גם שפת התינוקות דורשת תרגול רב ולכן מומלץ ללמדה עוד לפני הלידה – בשליש האחרון של ההיריון. לימוד שפת התינוקות מאפשר להורים לזהות את צרכי התינוק השונים: רעב, עייפות, גזים, אי נוחות, או צורך לשחרר גרעפס. ולהגיב על צרכים אלו בצורה המיטבית. ההשפעה על התינוק היא ברורה: מחקרים מצביעים על כך שתינוקות שהוריהם למדו את שפת התינוקות רגועים יותר, ישנים טוב יותר בלילה, יונקים באופן איכותי יותר, פולטים פחות וסובלים פחות מכאבי גזים. מסתבר שההשפעה היא חיובית גם בקרב ההורים: הורים שלמדו את שפת התינוקות מפגינים בטחון בדרכם ההורית, רגועים וישנים טוב יותר. אבות שלמדו את שפת התינוקות מפגינים מעורבות הורית גדולה יותר ומסתבר שיש לשפת התינוקות גם השפעות חיוביות על הזוגיות.

אני מזמינה אתכם להכין את עצמכם לקראת השינוי הנפלא שאתם עומדים לחוות לחקור וללמוד את שפת התינוקות ולהכין את עצמכם לקראת ההורות

* רוצים לשמוע מה מספרים זוגות שעברו את הקורס? לחצו כאן
* גם פלור מספרת חוויות וממליצה על הקורס:

חווית ההיריון מזמנת לך את האפשרות לצאת למסע מופלא של חיבור לעצמך ולתינוק.
אני מזמינה אותך לפנות אלי בכל שאלה הקשורה להתמודדות בתקופה המיוחדת הזו: בהכנה ללידה, בתמיכה וליווי בזמן הלידה, בטיפול לאיזון רגשי, בהכנה להורות ולימוד שפת התינוקות ובשאלות הקשורות להתפתחות וטיפול בתינוק.

 

נעה חברוני, מלווה נשים וזוגות במסע ההורות מהרגע הראשון.
מתוך ארגז הכלים שלי:
אשה ואמא, דולה, מדריכת הכנה ללידה, מדריכה להתפתחות תינוקות – מאבחנת ומטפלת בשיטת "צעד ראשון",
מדריכה לשפת התינוקות דנסטן, מאבחנת ומטפלת בטכניקת "איזון חיים" לטיפול בבעיות פיזיות ורגשיות.
צרי קשר: 052-2837199
או דרך הדואר האלקטרוני: merkaz.hamaagal@gmail.com

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *