מהי דולה? לשם מה צריך ליווי בלידה?

דולה היא אישה (בד"כ) שהוכשרה ללוות בלידה.

הדולה נותנת תמיכה רגשית ופיסית רצופה בלידה

מקור המילה ביוונית (אישה עוזרת לאישה) משנות ה-70 הושאל הביטוי ואנו משתמשים לתיאור אישה המלווה אישה בלידה.

מחקרים הוכיחו את היתרונות של ליווי בלידה:

 • מורידה את הסיכוי לניתוח קיסרי ב-50% ואת הסיכון ללידה מכשירנית (וואקום, מלקחיים) מורידה ב-40%
 • מורידה את השימוש במשככי כאבים ב-30%
 • מורידה את השכיחות בזירוז ב-30%
 • ·         מקצרת את הלידות ב-25%
 • מעלה את הסיכוי להנקה מוצלחת
 • מפחיתה את שיעורי הדכדוך והדיכאון שלאחר לידה
 • "אם הדולה הייתה תרופה – היה זה בלתי מוסרי לא להיעזר בה"

מטרות הדולה:

 • לשפר בריאות פיזית, רגשית, חברתית ופסיכולוגית של נשים, יילודים ואבות במהלך הלידה ובתקופה שלאחר הלידה.
 • לפעול כחלק מתנועה חברתית שנותנת ביטוי לקולותיהם של תינוקות והוריהם ליצירת התחלות טובות יותר.

הדולה המלווה בת זמננו היא אשת מקצוע אשר התמחתה בלימודי לידה. היא מתמצאת בעולמות הלידה השונים (יולדת לראשונה, לידות חוזרות, בעולמו של האב\המלווה בלידה) ובמודלים של תפישות הלידה – הפיזיולוגי, הרפואי, החברתי, ונוספים. ישנם מעין "סיפורים" שונים בלידה המתקיימים בו זמנית – הסיפור של הרופאים, הסיפור של המיילדות, המבט הגופני-פיזיולוגי, האספקט הרגשי-נפשי, הסיפור של האבא, הסיפור של המשפחה המורחבת והעולם התרבותי, המסע והחוויות של התינוק בלידה ועוד – הדולה מתווכת, מפשרת ומאפשרת את מיקסום היתרונות של הביטוי של כל אחד מהם.

 • הדולה מסייעת למשפחה בשלב הראשון של הלידה ובתחילת השלב האקטיבי בהם היולדת זקוקה במיוחד לתמיכה ייחודית אשר המערכת הרפואית במקרים רבים אינה ערוכה לספק מסיבות שונות.
 • בנוסף, הדולה מסייעת לאחר השלב השלישי ובשלב הרביעי (שלאחר הלידה). בזמן הקסום של יציאת התינוק – מאפשרת ושומרת על המרחב הפרטי המוגן. בהמשך, מעצימה ומלווה בראשית ההורות, ההנקה וגיבוש התפישה של האישה והזוג כאמא וכאבא.
 • בתקופה שלפני הלידה עוזרת הדולה למשפחה להתכונן ללידה באמצעות תמיכה רגשית, סיוע בחיבור תכנית לידה, מתן מידע לגבי אפשרויות בחירה במצבים שונים בלידה, בהפניה למשאבים ולמקורות נוספים של ידע ומיומנויות ובלימוד טכניקות שונות העשויות לתמוך בחוויית לידה טובה שמובילה לחוויות ראשית הורות טובות, רגועות ושמחות. ועוד ועוד ועוד – בהתאמה לצרכי האישה ומשפחתה.
 • ·         ומה באשר לבן הזוג? לפרטיות ולאינטימיות הזוגית?

נוכחות רצופה של אשת מקצוע הלידה מאפשרת לבן הזוג להתפנות לתפקידים המתאימים לו ונכונים לאישה. הדולה משחררת אותו מאספקטים שאינם שגורים עליו,  כגון: גיוס משאבים ומיומנויות (העומדים לרשות הדולה) דוגמת הדרכה בהרפיה, מנוחה ותנועתיות בכל שלב, מתן תמיכה רגשית ייחודית ומותאמת לכל שלב בלידה מתן מידע, הדרכה ותיווך מול ה'מערכת' בבית החולים.

לעיתים חוששים מאבדן האינטימיות בחוויה כה עוצמתית ואינטימית זו. אך מניסיוננו, נוכחות הדולה מאפשרת למלווה\בן הזוג למצות את הקרבה ואת יכולות התמיכה והביטוי שלו בלידה, וכך משפרת את חווית היולדת מתמיכתו. בנוכחות הדולה, שהיא בוטחת ומכירה את תהליכי הלידה, בן הזוג פחות חרד וטרוד ויכול להתפנות ללידה. הוא מקבל תמיכה והדרכה בעצמו…

מתוך כך שאנו מביאות ידע והתמחות נרחבים ועמוקים, ניסיון עשיר ואהבה ושליחות לתחום-

אנו מתחייבות בליווי הלידה שלכם:

 1. לשמור על רמה מקצועית הגבוהה האפשרית
 2. להיות פנויות אליכם בלידה שלכם, לפניה ולאחריה
 3. לשמור על דיסקרטיות ואתיקה מקצועית
 4. למלא ולעקוב אחר הצרכים והבחירות שלכם בלידה, לשים את היולדת ומשפחתה במרכז השיקוליםמתעניינת בליווי של דולה? רוצה לשמוע עוד?את מוזמנת לפנות לאחת מהדולות של עמק פורה

:

לילך בנימיני-קורש – דולה, מדריכת הכנה ללידה ומדריכת הנקה  050-7946006 מרחביה
ג'יני אושרי – דולה, הכנה ללידה,  ללדת אחרי לידה קיסרית או טראומטית.052-2449661 גן-נר
נעה חברוני– דולה, הכנה ללידה, מטפלת בשיטות: 'איזון חיים', 'קרניוסקראל', ו'קונסטלציה משפחתית'. לידות בית בצפון ולידות בחדרי הלידה העמק ו-פוריה – 052-2837199

 

 

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *