מה הקשר בין אפידורל ולידה טבעית

אפידורל

כשאני עומדת לפני הריוניות ונדרשת לספר על אמצעי ההקלה השונים בלידה אני מתהלכת בזהירות בין המידע הרב שיש לי בנוגע למשככי הכאבים הרפואיים השונים, לבין האמונה בכך שגופנו בנוי ללידה פיזיולוגית עם התערבויות מועטות.

אם נשאיר מאחור את השאלה על משמעות הכאב והאם יש סיבה טובה למה לא להעלים אותו מהלידה אם אפשר (כמובן שגם אפידורל לא תמיד מבטיח העלמה של הכאב), נשארת השאלה מה יאפשר את התקדמות הלידה בצורה הטובה ביותר שתסתיים בלידה נרתיקית של תינוקת בריאה לאמא בריאה.

רוב הלידות, בתנאים מתאימים של תמיכה, עזרה בהקלה טבעית על הכאבים, הנחיה של מילדת מנוסה ועם הרבה עידוד, יסתיימו באמת בלידה נרתיקית של תינוק בריא לאמא בריאה.

במקרים האלה, מתן טשטוש, אפידורל, זירוז והתערבוית אחרות אם אינן הכרחיות, משפיעות בד"כ באופן משמעותי על הלידה ודווקא מעלים את הסיכון לסיים בלידת וואקום או מלקחיים, בניתוח קיסרי, עם תינוק במצוקה ועם אמא פצועה או פגועה פיזית בצורה אחרת.

מצד שני, ישנן לידות לא מעטות בהן היולדת צריכה עזרה בשביל להתקדם בלידה ולהצליח לסיים אותה באופן הטוב ביותר עם תינוקת בריאה ואמא בריאה.

ומה שעוזר לי להיות שלמה עם כל האפשרויות הקיימות בפני היולדות שלי להקלה בלידה היא ההבנה שמאז ומתמיד המילדות היו משתמשות גם בתרופות שונות על מנת להשפיע על הלידה.

יולדת מבוהלת, כואבת מדי, עייפה מדי, תתקשה להיות יולדת פעילה ולאפשר ללידה להתקדם ולהגיע לסוף הטוב.

אם היום נותנים אפידורל או טשטוש, אז לפני כמה מאות שנים היו המילדות שהיו בד"כ גם מרפאות (או כפי שנתפסו בתקופות מסוימות – מכשפות) נותנות סמים שונים עשויים מצמחים, אשר היו מטשטשים את האשה, מרדימים או מרגיעים. לפעמים רק באמצעות ההקלה הזאת, יכלה האישה לאזור את כוחותיה כדי להמשיך ולנוע, להמשיך וללחוץ בצירי הלחץ, להמשיך להאמין ביכולותיה.

גם היום, כשאני נמצאת בתוך לידה, אני צריכה לחשוב בצורה שקולה וללא דעות קדומות נגד או בעד שימוש במשככי כאבים בלידה. אני צריכה לבחון – האם היולדת שלי צריכה עכשיו פשוט עוד עידוד, מסג', שינוי תנוחה והכוונה, האם שימוש בנקודות לחיצה, רסקיו או תמציות צמחיות שונות יספיקו על מנת להביא אותה למצב של רגיעה וכוחות מחודשים ואולי דווקא הפעם יעזור הטשטוש או האפידורל לקדם את הלידה ולסיים אותה בצורה הטובה ביותר.

מאחלת לכולנו לידות שנעשות מתוך בחירה ומגוון אפשרויות.

נעמה סלע – מדריכת הכנה ללידה, דולה ומדריכת הנקה

052-4696834 www.im-haima.co.il

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *