מעקב הריון – כל הבדיקות בהריון

מעקב הריון

איפה עושים מעקב הריון? איזה בדיקות חייבים לעשות? מה מטרת הבדיקות?
המאמר הבא יעשה לכם סדר:

הריון הוא מצב בריא ונפוץ של התפתחות תינוק שלרוב יסתיים בלידה תקינה של תינוק בריא.

למרות זאת, ההריון, שמביא איתו שינויים דרמטיים בגופה של האשה ותהליך מדהים של התפתחות עובר מביצית מופרית אחת, עשוי לעורר או לגרום למחלות ולסיכונים לאם ובמהלכו עשויים גם להיות סיכונים לעובר או ליתכנות לידה תקינה.

מעקב ההריון נועד על מנת לעזור לאשה להמנע מסיכונים לה, לעובר או ללידה ולגלות ככל המוקדם בעיות וסיכונים ולטפל בהם בצורה המיטבית.

המעקב עוזר לאשה גם ללמוד ולהתכונן לקראת הלידה, ההורות והשינויים הצפויים.

 את המעקב רצוי לבצע בטיפת חלב/אחות של קופ"ח ואצל רופא גניקולוג ובמקרים מסוימים בשילוב עם מעקב אצל רופא המשפחה או רופא מטפל אחר.

טיפת חלב הינה תחנה לבריאות המשפחה אשר נמצאות בד"כ בכל שכונה וישוב על מנת שיהיו זמינות ותפקידן ללוות את המשפחה מההריון ולאורך שנות התפתחות הילד עד בית הספר בעלות סמלית.

אחות טיפת החלב מלווה את האשה באופן אישי ורציף לאורך ההריון ולאחר מכן גם בהורות. יש לה זמן לתת הדרכה מפורטת, לענות על שאלות ולהפנות לגורמים המלווים הנוספים.

היא מבצעת בדיקות שגרתיות של לחץ דם, עליה במשקל וחלבון וסוכר בשתן.

אחות טיפת החלב גם יוצרת לאשה כרטיס מעקב הריון אשר מרכז באופן מסודר את כל הבדיקות ותוצאותיהן אשר ביצעה האשה בהריון. כרטיס זה חשוב לשאת אתך בסוף ההריון כדי שכשתגיעי לבית החולים על מנת ללדת, יוכלו הרופאים לקבל את כל המידע בצורה מסודרת וברורה ולא יהיו תלויים ביכולתה של האשה לזכור את הפרטים ולענות על השאלות.

אחות קופת חולים  – בחלק מהקופות יש אחות מיוחדת לצורך זה ובחלק לא. אמורה לתת את השירות של אחות טיפת חלב.

הגניקולוג מבצע בדיקות אולטראסאונד, בדיקות גופניות ומפנה לבדיקות נוספות אצל מומחים.

 הבדיקות המומלצות בהריון לפי גיל ההריון

לפני ההריון

בדיקות גנטיות לנשאות של מחלות גנטיות אצל ההורים (אפשר לעשות גם במהלך ההריון, רצוי בשבועות הראשונים). חלק מהבדיקות ניתנות חינם אך רובן בתשלום. הבדיקות יכולות לשלול קיומן או העברתן של מחלות גנטיות מסוימות לתינוק. במקרה של גילוי נשאות של שני בני הזוג,  הם יוכלו לבצע במהלך ההריון בדיקות לגילוי או שלילה של המחלה אצל העובר ובהתאם לכך להחליט לבצע הפסקת הריון או להתכונן לטיפול רפואי אחרי הלידה ולהתכונן נפשית.

 שבוע 6-12

US (אולטרסאונד) ראשון, לקביעת גיל ההריון, גילוי מספר העוברים, לראות שהעובר חי ומיקום ההריון (לגלות הריונות חוץ רחמיים).

בדיקות דם ושתן-

  • לבדיקת סוג הדם והאם יש RH  שלילי (יש צורך לדעת על מנת למנוע יצירת נוגדנים אצל האם לעובר בהריון הנוכחי או בבאים אחריו).
  • בדיקת רמת ברזל לגילוי אנמיה, בדיקת רמת סוכר לגילוי סוכרת – גילוי מוקדם יאפשר טיפול ומעקב ויפחית או ימנע פגיעה באם ובעובר.
  • גילוי מחלות מין, הרפס, צהבת B ומחלות נוספות אשר יכולות להדביק את התינוק ולהיות מסוכנות. גילוי יוכל לאפשר טיפול בעובר אחרי הלידה ולהשפיע על ההחלטות המילדותיות.
  • גילוי מחלות או נוכחות נוגדנים לאדמת או cmv שיכולות לגרום למומים בעובר.

*לא כל קופות החולים או הרופאים מפנים לכל הבדיקות.

מעקב בחודש הראשון – בערך פעם בחודש.

 בדיקות בשבוע 10-18

US שקיפות עורפית אצל רופא + בדיקת דם של חלבון עוברי – באמצעות מדדים אלו ושיקול מדדים נוספים כגון גיל האשה, אפשר לגלות חשד לתסמונת דאון.

אמור להחליף את דיקור מי השפיר אם אין ממצאים חריגים. הגילוי של חשד לתסמונת דאון יביא לבדיקת מי שפיר אשר ממצאיה יותר מדויקים בגילוי מומים כרומוזומלים. ההורים יכולים להחליט לבצע הפסקת הריון או להתכונן נפשית לקבל ולאהוב את ילדם שאולי יהיה חריג.

 במקרים של חשד למחלות גנטיות , אפשר לבצע בשלב זה גם בדיקת סיסי שליה.

בבדיקה זו מוחדרת מחט דקה לשליה על מנת להוציא דם עוברי. בדיקה זו עלולה לגרום להפלות.

 ישנן עוד בדיקות דם שאפשר לעשות שאם מוסיפים אותם לשקלול של שאר המדדים, עולה עוד יותר האמינות של גילוי תסמונת דאון.

 US לסקירת מערכות מוקדמת  (שבוע 14-16) מבוצע בד"כ וגינאלית אצל רופא פרטי, מסתכלים על כל אברי העובר על מנת לגלות אם יש מומים.

 בדיקות בשבוע 16-20

בדיקת מי שפיר – בד"כ נעשית רק אם יש גורמים לסיכון לתסמונת דאון (כולל גיל האשה), נעשית על ידי החדרת מחט דרך דופן הבטן ושאיבת מי שפיר אשר ניתן לגלות בהם נוכחות של רמות חלבון אשר עשויות להעיד על מומים מבניים ותסמונת דאון. יש סיכון של כ- 0.5%-1% להפלה כתוצאה מזיהום מי השפיר.

 מעקב  בחודש השני – בערך פעם בחודש.

 שבוע 20-28

US סקירת מערכות מורחבת –  אצל רופא מומחה, לאיתור מומים שלא ניתן היה לראותם בשלב ההתפתחות הקודם של העובר.

בדיקות נוספות של דם ושתן – מעקב אחר שינויים ברמת הברזל והסוכר לגילוי אנמיה או סוכרת הריונית וכן לגילוי דלקות בשתן.

העמסת סוכר – בדיקת רמת הסוכר בדם לאחר שתיה של 50 גרם גלוקוז במים – בדיקה זו יכולה להצביע על נשים שנמצאות בסיכון גבוה יותר לסוכרת הריונית.

מעקב עד שבוע 36 – בערך פעם בחודש.

 שבוע 30-40

 US הערכת משקל, תנוחת העובר וכמות מי השפיר אצל הגניקולוג.

מעקב שבוע 36-40 – פעם בשבועיים.

 משבוע 40 ועד הלידה מבוצע מוניטור פעם בשבוע לגילוי מצוקה עוברית ורצוי לבקר פעם בשבוע בטיפת חלב.

 לסיכום

בימנו, במיוחד בארץ, נהוג לבצע בדיקות רבות מאוד בהריון ביחס למדינות מערביות אחרות.

חשוב שההורים יבינו כי רוב הבדיקות אינן ודאיות ומעידות רק על רמת הסיכון,

ושגם מי שעושה את כל הבדיקות בעולם, לא יכול להבטיח שהתינוק יהיה בריא. מחלות רבות ופגיעות רבות מסוג פיגור, אינן יכולות להתגלות בבדיקות בהריון.

הבדיקות שעוקבות אחר בריאות האם הינן בדיקות אשר חשוב כי כל אשה תעשה, הן לא מסוכנות ומאפשרות לנו לשמור על בריאותנו ולהגדיל את הסיכוי להריון, לידה ותינוק בריאים.

הבדיקות אשר נועדו לבדוק את בריאות העובר צריכות להעשות ביחס לגישה של ההורים ולא כמובן מאליו. הורים אשר אינם מתכוונים לעשות הפלה במקרה של תסמונת דאון למשל, יכולים לוותר על הבדיקות לאיתור מום זה, ולהכין את עצמם לקראת הלידה לקבל את הילד כמו שהוא, בריא או חולה.

ישנן מחלות או מומים, אשר גם אם אין כוונה להורים לבצע הפלה אם יתגלו, גילוי מוקדם יאפשר טיפול טוב יותר בתינוק, לדוגמא, במקרה של מום בלב המצריך ניתוח. במקרה זה הבדיקה תאפשר להם לדאוג לתינוקם בצורה טובה יותר.

לבדיקות הרבות יש גם השפעה חברתית ונפשית. מצד, אחד הן מביאות לגילוי מוקדם של מומים ולירידה בכמות התינוקות הפגועים, ומצד שני, גורמת לנשים רבות לקושי בהתחברות לעובר בגלל הפחדים הרבים שמביאות איתן הבדיקות, ההתמקדות במומים האפשריים והנדירים במקום בכך שרוב התינוקות נולדים בריאים, ובפחד מהתחברות לעובר שבסופו של דבר תחליט להפיל אותו.

הבדיקות גם גורמות לאחוז לא מבוטל של הפלות שלא לצורך מחשדות למומים שהתגלו כשגויות.

גישה זו, שחרדה כל כך מהולדת תינוק פגוע, היא, אולי, אחד הגורמים לקושי שלנו כחברה לקבל את השונה ולתת יחס מכבד לאנשים מוגבלים

יש לכן עוד שאלות? רוצות להתייעץ לגבי הבדיקות? פנו לנשות המקצוע של עמק פורה.

נעמה סלע – מדריכת הכנה ללידה, דולה, מדריכת הנקה ומלווה הורים אחרי לידה 052-4696834 נצרת עילית

מאמרים נוספים בנושא:
cmv בהריון
הבטן שלי כמעבדת מחקר רפואי – על ריבוי הבדיקות

יש לך שאלות לגבי הבדיקות? רוצה להתייעץ? להתלבט ביחד? לשתף בנסיונך?
מוזמנת ליצור קשר באמצעות הטלפון או טופס הפנייה בכל מה שקשור למאמר וגם מה שלא.

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *