פסיכותרפיה

פסיכותרפיה

פסיכותרפיה היא טיפול במשברים ובמצוקות נפשיות, כגון – חרדה, פחד, כעס, מתח ודאגה, דיכאון, עצב ובדידות. קיימות מספר גישות ושיטות טיפול שונות בפסיכותרפיה – טיפול דינאמי, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, טיפול פרטני, משפחתי או זוגי, טיפול באמצעות משחק, אומנות או תנועה פסיכותרפיה גופנית ועוד.

הגישה בה אני עוסקת היא אינטגרטיבית ומשלבת בין מספר גישות. גישות מן הפסיכולוגיה המערבית (שיטות טיפול גופניות ודינאמיות והבנות הנובעות מן המחקר הנוירופסיכולוגי) בשילוב עם השקפות העולם של הבודהיזם והדאואיזם.

הגישה מציעה כלים פשוטים ויעילים להתפתחות, שינוי וצמיחה. טיפול המתבסס על המודעות לרגע (mindfulness) לשם טיפוח איכויות של קשב ונוכחות שבכוחן לחולל שינוי מעמיק ומיטיב אצל האדם עצמו ובינו לבין האחר. שימוש בתבונת הגוף כשער ליצירת התפתחות ברבדים עמוקים שלעיתים אינם נגישים ברמה המילולית.

הטיפול מלווה את הנעזר בו במסע פנימה לגילוי האופנים בהם מאורגן עולמו החווייתי. מתוך קשב מדויק ורגיש לחוויה הנוכחית, יוצרים התנסויות שמטרתן להעלות אל פני השטח את אותם הרגלים אוטומאטיים ונוקשים הנמצאים בדרך כלל מחוץ למודעות, גורמים לסבל לא הכרחי, ומשפיעים על יכולתו של אדם להיות מאושר ואותנטי, ולקיים מערכות יחסים בריאות ומזינות. הרפיה של הרגלים אלו מתאפשרת מתוך טיפוח היכולת להשהות פרשנות, החלטה וידיעה אינטלקטואלית.

בעדינות, בדרכים עוקפות-אינטלקט ולא פולשניות, מכוון התהליך לתמוך ב"מה שרוצה לקרות", ומאפשר התנסות בחוויות מיטיבות שהיו עד כה מעבר להישג יד. בסביבה בטוחה ומחזיקה, ועם מודעות מלאה לכל מישורי החוויה, יכולות התנסויות אלה לעבור הטמעה במארג הפנימי של האדם ולפעול בו את פעולתן. מתוך ויתור על יעד קבוע מראש ועל הצורך לתקן, נובע תהליך הריפוי מעצמו, נפרש מאליו ומתקדם בטבעיות אל עבר יעדו.

מיינדפולנס Mindfulness

מיינדפולנס הינה מודעות לרגע ההווה אשר מאופיינת בפתיחות, סקרנות, קבלה וחוסר שיפוט. פסיכותרפיה באמצעות מיינדפולנס מאפשרת חשיפה עמוקה של החוויה הפנימית על כל מרכיביה. כך יוצר המטופל קשר מודע עם מחשבות, תמונות, רגשות, תחושות גוף, אנרגיה ודחפים הנוכחים ברגע. תרגול המיינדפולנס מטפח איכויות של קבלה, סיפוק, שקט פנימי ושלווה ובכך יוצר שינוי חיובי ומשמעותי של החוויה הפנימית.

ענבל בן דרור MsC.PT

פסיכותרפיסטית ופיזיותרפיסטית מוסמכת

המרכז הרפואי "אסף", עפולה

054-4937931

                              

 

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:







כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *