את בהריון או מתכננת הריון וילדת בניתוח קיסרי בפעם שעברה ? כאן תגלי את כל מה שחשוב לדעת כדי ללדת לידה רגילה אחרי קיסרי.(ויבק)


מאת: ג'יני אושרי– ללדת אחרי לידה קיסרית או טראומטית.
* את אחרי שני ניתוחים קיסריים? מוזמנת לקרוא את הכתבה:
לידה אחרי שני ניתוחים קיסריים (ויב"ק 2) – שיגעון או אפשרות מעשית?

 

לפני הכניסה להריון
כמה זמן צריך לעבור בין הניתוח הקיסרי ללידת ויב"ק vbac?
(כמה זמן את צריכה לחכות בין הניתוח הקיסרי והכניסה להריון על מנת למקסם את סיכוייך ללדת vbac? )

ישנם מחקרים המראים כי הסיכויים לבקיעת הצלקת של הניתוח הקיסרי קטנים כאשר ישנו מרווח של לפחות 18-24 חודשים בין לידה ללידה, מחקרים אחרים מדברים על מרווח של בין 18-24 חודשים בין ההריונות. כך שאם עדיין לא חלפו 9 חודשים מהקיסרי שלך ועדיין אינך בהריון – המתיני.

אבל, אם את כבר בהריון ולא עברו 9 חודשים? קודם כל מזל טוב ואל תתייאשי! חשוב שתדעי שישנן נשים שילדו ויב"ק מוצלח גם לאחר תקופות קצרות יותר.

ישנם 4 תנאים בהם הסיכויים לקרע ברחם הם הקטנים ביותר (פחות מ1%):

 • חתך רוחבי נמוך מקטין את הסיכויים להיווצרות קרע ברחם בהשוואה לחתך אנכי.
 • עובי הצלקת צריך להיות גדול מ 2.5 מ"מ (ניתן לבדוק בבדיקת אולטרסוונד).
 • לא היה זיהום בצלקת לאחר הניתוח.
 • הניתוח הקיסרי בוצע אחרי שבוע 34.

מה עלייך לעשות בזמן ההריון

איך כדאי לך לפעול על מנת להצליח ללדת לידה רגילה לאחר קיסרי – ויב"ק (vbac)?

קודם כל והכי חשוב: תמיכה.

הגישה הרפואית ללידות ויב"ק בשנים האחרונות השתפרה מאד וישנם רופאים ובתי חולים רבים התומכים בויב"ק, אך לצערנו ישנם גם אנשים בממסד הרפואי (ובכלל) שעדיין מאמינים שהדרך הטובה ביותר היא קיסרי נוסף.

כדי להצליח ללדת ויב"ק עליך להקיף את עצמך באנשים תומכים ולא מחלישים.

1. רופא מעקב תומך –  כבר בתחילת ההיריון ספרי לרופא שלך שאת מעוניינת בויב"ק, אם תרגישי שעמדתו אינה תומכת העבירי את המעקב שלך לרופא אחר.

אין כל סיבה שתהיי חשופה להפחדות ולחוסר אמונה בכל פעם שתגיעי לבדיקה.

(ניתן ואף רצוי להביא לרופא את דו"ח הניתוח הקודם כדי לוודא איתו שאכן אין בעיות מיוחדות)
2. בחירת בית חולים תומך- ישנם בתי חולים בעלי גישות תומכות יותר ופחות.

בקישור זה תוכלי לראות את סטטיסטיקות הניסיונות וההצלחות של בתי החולים השונים, וכדאי כמובן לנסוע לבית חולים בעל הצלחות רבות גם אם אינו הקרוב לביתך. ריבוי ההצלחות בבית חולים מסוים מעיד לרוב על גישה תומכת.
3. תמיכה מקבוצת ויב"ק בפייסבוק וקריאת סיפורי לידות ויב"ק מוצלחות

אלפי נשים בארץ ובעולם נמצאות במצב שלך . אל תישארי לבד. קבוצות אלה הם מקום מצוין לשתף בהתלבטויות לקבל מידע וגם עידוד . סיפורי הצלחה של נשים שעברו משהו דומה והצליחו יכולים לחזק את אמונתך בך ובגופך.
ממליצה מאד להצטרף לקבוצות הפיסבוק :
ללדת אחרי קיסרי – הקבוצה (לנל"ק ישראל – VBAC Israel)
לידה פעילה, לידה טבעית ולידת בית Natural birth and Home birth
VBAMC – הסכמה מדעת: לידה אחרי 2-3 קיסריים (אם את אחרי שני קיסריים או יותר)

ובצד השני של המשוואה, כדאי לך להימנע (במידת האפשר) מדיבור על הנושא עם אנשים-חברים או משפחה אשר אינם מאמינים ואינם תומכים.

 1. ליווי של דולה כדאי מאד להיפגש עם דולה במהלך ההיריון לפחות בחודש שביעי או שמיני. יחד תוכלו להבין את מה שקרה בלידה הקודמת ולהתכונן ללידה הקרבה. הידע ותמיכה הנפשית שמביאה הדולה מעלים מאד את סיכויי ההצלחה של לידת הויב"ק.

הכנה ללידה עצמה

ישנם 2 סוגי מוכנות:

 • מוכנות פיסית ללידה.
  הלידה הנה עבודה קשה ולכן חשוב שגופך יגיע אליה מוכן ככל האפשר:
 • מוכנות נפשית ללידה:

חלק א' – לשחרר את חוויית הלידה הקיסרית שעברת

אם הניתוח הקיסרי שעברת זכור לך כטראומה חשוב לעשות תהליך עיבוד חווית לידה

בתהליך זה תוכלי להשתחרר מטראומת של הלידה שעברת, וכך תוכלי ולהתקדם ללידה הבאה מבלי להיות מנוהלת על ידי החוויה הקודמת. גם אם לא הייתה טראומה חשוב להבין מה הוביל לקיסרי ואיך לפנות לדרך אחרת בפעם הזו.


חלק ב' – לדמיין את הלידה הבאה

חשוב מאד להצליח לדמיין את עצמך יולדת, כל פעולה מתחילה בחשיבה ודמיון וכך גם הלידה. הזיכרון שלנו שומר חוויות שדמיינו בדרך דומה לחוויות שחווינו במציאות כך שאם נדמיין את עצמנו יולדות ניצור לעצמנו זכרון כאילו ילדנו במציאות ושכשתגיע הלידה הפעולה לא תהיה לגמרי חדשה לנו.
כדאי לחזור על הדמיון כמה שיותר.


אם את מרגישה שאת לא מצליחה לדמיין את עצמך יולדת חשוב מאד לנסות לעשות זאת בהדרכת מטפלת או דולה מנוסה שיכולה לעזור מאד בתהליך ההכנה הנפשי.

בעת הלידה
מה לעשות על מנת להגדיל את הסיכוי ללידה רגילה לאחר קיסרי?

 1. התחלת הלידה הספונטנית חשובה מאד להצלחת הויב"ק. תני ללידה להתחיל בזמן שלה. הריון יכול להמשך גם 42 שבועות ויותר .כאשר הגוף מתחיל את הלידה בזמן המתאים לו  ובצורה טבעית, עולים במידה רבה הסיכויים להתפתחות טבעית של הלידה. (במקרה שאין בררה – ויש החלטה לסיים את ההיריון בשלב מסוים השתמשי בשיטות השראת הלידה האלטרנטיביות.)
 2. הגעה מאוחרת לבית החולים- הגיעי לבית החולים רק בשלב של לידה פעילה, כלומר כאשר יש לך צירים חזקים (כ-3 צירים ב-10 דקות). כך תמנעי מצב של אשפוז ארוך והצעות להתערבויות שונות אשר מורידות מאד את סיכויי ההצלחה של הויב"ק .
 3. מכשיר טנס יכול מאד לעזור להתמודד עם הצירים בבית בנסיעה לבית החולים וגם בחדר הלידה אפשר להשכיר ב"יד שרה".
 4. במקרה של ירידת מים הגיעי לבית החולים אך התאזרי בהרבה סבלנות ובאסרטיביות מול הצוות. נסי ליצור צירים טבעיים ע"י שיטות טיפול כגון שיאצו רפלקסולוגיה או דיקור (גם ע"י הגעת המטפלת לבית החולים).
 5. במידה ולא לקחת דולה ללידה, חשוב שתגיעי ללידה עם מלווים אשר תומכים ומאמינים בהצלחתך

חשוב שתזכרי: גופך בנוי ללדת ! ולידת הויב"ק שלך היא קודם כל לידה רגילה שאינה שונה (כמעט) מכל לידה אחרת, התייחסי ללידה כדבר טבעי ולא כאירוע רפואי (למרות שיתכן שהמסר שתקבלי מהרופאים יהיה של אירוע רפואי).

יש לך 85% סיכויים להצלחה!!!

ג'יני אושרי: דולה ומדריכת הכנה ללידה (בעלת ניסיון של 11 שנים) מתמחה בליווי לידות אחרי קיסרי ואחרי 2 קיסריים.(VBAC  VBAC 2 ) לידה אחרי טראומה , עיבוד חווית לידה ופחד מלידה. מטפלת מוסמכת  בדמיון מודרך (עבודה עם תת המודע) ופרחי באך.
לייעוץ והכוונה צרי קשר בטופס  בתחתית הדף"

 

(

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *