קפיצת גדילה – למה התינוק רוצה לינוק כל הזמן?

רוצה לינוק כל הזמן

כמה פעמים התינוק צריך לינוק ביממה? כל כמה שעות תינוק אמור לינוק? מה זה אומר שהוא רוצה לינוק כל הזמן? למה השד מרגיש פתאום ריק? האם נגמר לך החלב?
מה זה קפיצת גדילה? מתי יש קפיצת גדילה?

הנה התשובות שיעשו לכן סדר:

בימים הראשונים אחרי הלידה
כשתינוק רק נולד, הוא עשוי להתקשות עדיין ביניקה יעילה, גם אנחנו עוד לא תמיד יודעות כיצד להצמיד אותו נכון. תינוקות קטנים גם עלולים להתעייף במהירות ולהזדקק להרבה הנקות קצרות ותכופות יחסית.
לכל אשה לאחר לידה יש קולוסטרום – חלב ראשוני מיוחד שמגיע בכמויות קטנות ומרוכזות (כמו קפסולות מזון לטייסי חלל :-)), יניקה תכופה של התינוק יעילה כדי להגביר את כמות החלב וכדי לעודד יצור חלב בוגר.

לכן, בימים הראושונים לאחר הלידה (בד"כ עד 3 ימים לאחר הלידה אבל זה יכול לקחת קצת יותר), טבעי, נורמלי ואפילו רצוי שהתינוק פעמים תכופות לאורך היממה וההנקות עשויות להיות ארוכות ולהגיע אפילו עד 40 דקות או שעה.

לעומת זאת, חלק מהתינוקות לאחר לידה, במיוחד בלידת בית חולים ובמיוחד בלידות ארוכות או קשות, נכנסים למצב של שינה מרובה וכמעט לא מבקשים לינוק ביומיים הראשונים והיניקה התכופה שלהם בד"כ תתחיל כשיחזרו הביתה.

מה את צריכה לעשות?

 • במידה ואת לא מרגישה שצוות בית החולים מצליח לסייע לך בשיפור ההצמדה והתינוק מתקשה לינוק או שאת סובלת מכאבים – פני למדריכת הנקה פרטית שתחסוך לך כאבים ולתינוק מחסור בחלב.
 • השתדלי להניק כל פעם שהתינוק רוצה. בימים הראשונים פני עצמך להחלמה ולטיפול בתינוק בלבד, סידורים, אורחים ועניינים אחרים יצטרכו לחכות לאח"כ. הנקה לפי דרישת התינוק תעזור לגוף להעלות את כמות החלב ולבסס פוטנציאל ייצור חלב שיאפשר לך לספק את צורכי התינוק כל תקופת ההנקה. דילוג על הנקות בימים הראשונים יכול לגרום למחסור בחלב בהמשך תקופת ההנקה.
 • במהלך ההנקה, במידה והתינוק נרדם על השד או לחילופין מאבד סבלנות לאחר פרק זמן קצר – העבירי אותו לשד השני, בו יש מאגר חלב מוכן, בינתיים בשד הראשון יתמלא שוב המאגר ותוכלי להחזירו שוב לשד הראשון לאחר עוד פרק זמן נוסף.
  העברה בין הצדדים טובה במקרים בהם יש צורך לעודד ייצור חלב. אם את מרגישה שהשד מלא והחלב זורם בשפע אל תעשי זאת.
 • במידה והתינוק לא מצליח לינוק בעצמו או לא מעוניין – חשוב מאוד להשתדל לשאוב כל שלוש שעות על מנת לעודד ייצור חלב ולהמנע מפגיעה בפוטנציאל ייצור החלב העתידי וגם כדי להמנע מגודש.
 • במידה והתינוק ישנוני ולא מעוניין לינוק, חשוב שיהיה עליך או על בן זוגך הרבה במגע עור לעור (משאירים את התינוק עם חיתל בלבד, מורידים את החולצה שלנו, מחזיקים אותו עלינו ומתכסים ביחד בחולצה/שמיכה), מגע זה ירגיע אותו, יקל עליו ויאפשר לו למצוא את הכוחות והמוטיבציה לנסות להתחיל לינוק. מגע עור לעור טוב לכל תינוק. אפשר גם לתת לו מעט חלב בכפית או במזרק כדי לתת לו מוטיבציה לחפש עוד וכדי לתת לו אנרגיה זמינה שתאפשר לו להשקיע מאמצים באכילה.
 • במידה ולמרות הכל נראה שהתינוק לא רגוע, שכמות החלב לא מספקת אותו, שהוא לא עושה קקי בכלל או שהוא יורד מאוד במשקל, ניתן לתת לו תוספת חלב שאוב או פורמולה. עדיף לתת עם מזרק (ללא מחט כמובן) בכמויות קטנות (10-15cc) כדי לא לבלבל אותו עם יניקה מבקבוק וכדי לא להרחיב את הקיבה שלו מעבר לצורך האמיתי שלו). בינתיים עשי מאמצים להגביר את ייצור החלב עד שהוא יתאזן עם צרכי התינוק.
 • במידה ולמרות שהחלב התחיל לזרום בשפע התינוק עדיין יונק יותר מ 40 דקות או נראה לא רגוע חלק גדול מהזמן, ממשיך לרדת במשקל – את צריכה לקבל יעוץ מקצועי לוודא את ייצור החלב, את ההצמדה והאם יש משהו שמפריע לתינוק לבצע יניקה יעילה.

קפיצות גדילה
קפיצות גדילה זהו מונח שמשמש לתאר ימים בהם התינוק יונק פעמים תכופות מהרגיל וזה מרגיש כאילו הוא רוצה לינוק כל הזמן, זהו חלק מהמלך הנורמלי של תקופת ההנקה כשהתינוק יוצר גירוי תכוף יותר וריקון רב יותר של השד בעיקר כדרך להעלאת כמות החלב להתאמה לצורכי התינוק.

איך תזהי קפיצת גדילה
אם הגעתם כבר למצב של הנקה סדירה פחות או יותר, נראה שהתינוק מקבל מספיק חלב ופתאום הוא מתחיל לינוק כל שעה וחצי-שעתיים, מעוניין תמיד ביניקה גם מהצד השני, השד מרגיש "ריק" יותר ממה שאנחנו רגילות והתינוק פחות רגוע בין ההנקה – כנראה שאתם בקפיצת גדילה.
קפיצת גדילה – בניגוד למאפיין הנפוץ של ירידה בכמות החלב, מתרחשת פתאום ולא בהדרגה.
היניקה התכופה של התינוק אינה הבעיה אלא הפתרון,
לתינוק יונק ישנה שליטה מסוימת בייצור החלב וכשהוא יונק יותר פעמים, מחליף יותר צדדים ומרוקן יותר טוב את השד הוא מעביר מסר שיש עלייה בביקוש ובהתאם לכך הגוף יעלה את ייצור החלב.
כשהאם מאפשרת לתינוק לינוק באופן תכוף התהליך יסתיים בד"כ תוך 24-48 שעות כשהגוף יתחיל לייצר יותר חלב והתינוק יחזור לינוק כרגיל כשבכל הנקה הוא יצליח לקבל כמות גדולה יותר של חלב שתתאים לצרכיו.

מה את צריכה לעשות?

 • אל תבהלי, זה תהליך נורמלי שאינו מעיד על בעיה.
 • הניקי אותו לפי דרישה ואפשרי החלפת צדדים בהנקה אם את מרגישה שהשד ריק והוא עוד מעוניין לינוק.
 • פני את עצמך ביומיים האלה למנוחה רבה יותר והפחיתי כמות פעילות על מנת שתוכלי לאפשר לתינוק את ההנקה המרובה וכדי לאפשר לגופך להעלות את הכמות.
 • התייחסי לזה כאל זמן איכות, קראי ספרים, תראי סדרות או סרטים, הזמיני חברות טובות שיוכלו לשוחח אתך. במידה ויש לך ילדים נוספים תזדקקי אולי ליותר עזרה בשביל להתפנות.
 • אל תתני תוספת מלאכותית אלא אם כן את מרגישה שאת לא יכולה לפנות את עצמך או שהתינוק ממש במצוקה. תוספת מלאכותית תטעה את הגוף שיקבל מסר שהתינוק מקבל מספיק מזון ותאט את תהליך הגברת החלב או תפגע בו. התינוק בטח יקבל בקבוק בשקיקה אבל זה לא אומר שהוא מורעב, הוא מקבל את מה שהוא צריך ממך, פשוט יותר לאט ממה שהוא רגיל ועם יותר מאמץ.
 • היי סבלנית. המאמץ ישתלם לך. הרבה פעמים נשים מפסיקות להניק בשלב הזה. הן חושבות שנגמר להן החלב, מנסות לתת בקבוק, רואות שהתינוק מעוניין בו ולכן עוד יותר חושבות שנגמר להן החלב, כשהתינוק מקבל בקבוק במקום ההנקה הוא מפחית את הגירוי והמסר לשד והגוף לא מגביר את ייצור החלב, התינוק ממשיך לקבל בקבוקים בנוסף להנקה כי לא אפשרו לגוף להתאים את כמות החלב לתינוק ומשם הדרך לנסיגה מההנקה ומעבר לבקבוקים עלולה להיות קצרה.
 • במידה ועברו יותר מ 48 שעות ולא נראה שהמצב השתפר – פני למדריכת הנקה כדי שתבדוק האם היניקה התכופה נגרמת מגורם אחר שאינו קפיצת גדילה ותעזור לך לפתור את המצב.

מועדים צפויים לקפיצת גדילה
כמובן שזה לא מדויק ויכול להיות שונה במידה רבה בין אשה אחת לאחרת.

בגיל 10-14 יום
בין 10-14 ימים צפויה קפיצה ראשונה – זה הזמן שבו בד"כ את מפסיקה לחוש לחוש את הגודש/מלאות הראשוני שקורה לפעמים בימים הראשונים אחרי הלידה.

 בין 3 ל 6 שבועות
קפיצה זו קשורה כנראה לעלייה ברמת הפעילות שלך. ככל שאת חוזרת לפעילויות האחרות שלך את פחות פנויה להנקה והגוף שלך צריך לעסוק במאמצים נוספים פרט לייצור החלב. התינוק עושה מאמץ לשמר את כמות החלב, לוודא שהוא מקבל מספיק וגם לוודא שאת עדיין זמינה בשבילו.

בסביבות גיל 3 חודשים ואז בגיל 6 חודשים
כדרך להגביר את כמות החלב להתאמה לצרכיו הגדלים של התינוק.

זמנים נוספים של יניקה מוגברת 

 • כשהתינוק או האם חולה – כדרך של התינוק לקבל נוגדנים, לנחם את עצמו ולהחלים וכתוצאה מחולשה של הגוף שלנו בזמן מחלה.
 • כשיש אי נוחות גופנית לתינוק – גזים או שיניים שיוצאות למשל יכולים לגרום לתינוק יניקה תכופה כדרך להקל ולהרגיע את עצמו.
 • כשהתינוק חווה גירוי יתר (אחרי הברית, ביום עם הרבה אורחים, ביום עם הרבה הסתובבות בחוץ וכו', בחוץ או כשחוזרים הביתה מבית החולים) – כדרך ליצור לעצמו גירוי קבוע שיווסת את הגירויים האחרים, לוודא שהוא מחובר למקום הבטוח ולהתכנס.
 • כשאנחנו בסערת רגשות, אנדרלין או לחלופין עצבות דכאון יכולים לגרום לירידה זמנית בכמות החלב או לבעיה בשחרור חלב (כלומר החלב שם אבל כשאנחנו עצובות נראה שאין כלום וברגע שאנחנו נרגעות או מתעודדות הוא פתאום זורם בשפע) – במצב כזה התינוק ינסה להשיג מספיק חלב בהנקות תכופות ואת צריכה לאפשר לעצמך לנוח, להוריד רמת פעילות, לנסות להרגע בהנקות, לנשום עמוק, לעשות לעצמך דמיון מודרך של החלב הזורם בשפע, לחשוב מחשבות חיוביות, לדבר עם מישהו שיעודד אותך, לראות בטלויזיה סדרות שיגרמו לך לצחוק וכו'.
את חושבת שאולי יש לכם קפיצת גדילה אבל לא בטוחה? את מרגישה שאת לא מצליחה להעלות את כמות החלב? את חוששת שאולי כמות החלב שלך ירדה? יש לך חששות או התלבטויות אחרות הנוגעות להנקה? ואולי דווקא יש לך מה להוסיף בנושא…
את מוזמנת לפנות אלי ולקבל מענה מקצועי על מנת שתצליחי בהנקה כפי שרצית.

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:31 Responses to קפיצת גדילה – למה התינוק רוצה לינוק כל הזמן?

 • שלום,
  בני בן שישה שבועות.
  ישנם ימים בהם אני מרגישה שאחרי הצהריים יש לי פחות חלב, החזה ניהיה רך בהשוואה למהלך הבוקר.
  דבר שני היום מהשעה שתיים הוא ינק כל שעה, ולא נרדם או שתופס תנומה קצרצרה וישר מתעורר, בדרך כלל בשעה שלוש אחרי הנקה הוא נרדם לפחות לשלוש שעות… היום הוא היה ער כמעט כול היום- האם זה תקין? או שהוא רכב ולכן לא נרדם???
  בקפיצת גדילה – אני אמורה להחליף לו צדדים כמה פעמיים? כי אני נותנת את שני הצדדים וזהו.

  אודה לעזרתך…

  • שלום,
   אצל רוב הנשים יש הבדל בשעות שונות בכמות החלב ויכול להיות שאחרי הצהריים החזה יהיה בגלל זה פחות מלא.
   כל עוד התינוק יונק כפי רצונו ובסופו של דבר נראה רגוע, עושה יציאות ועולה במשקל בהתאם לאחוזון שלו, אין צורך להתייחס לתחושה של החזה. בכל מקרה, ככל שעובר הזמן השד מתייעל ופחות מחזיק מאגרים של חלב ובעיקר מייצר תוך כדי יניקה.
   בקשר למה שכתבת על האפשרות לקפיצת גדילה – זה בהחלט נשמע שיכול להיות שזה מה שזה היה.
   אם נראה שהוא לא שבע משני צדדים אפשר להחזיר אותו לסיבוב נוסף וככה לתת לו עוד חלב וגם לעודד את ייצור החלב.
   אני מקווה שבינתיים הדברים הסתדרו.
   בכל אופן חשוב לוודא שיש עלייה תקינה במשקל ושהוא יונק באופן יעיל. אם את לא מרגישה מספיק בטחון אני ממליצה לך להפגש באופן חד פעמי עם מדריכת הנקה מאזורך שתראה את ההנקה, תתן לך טיפים לשיפור, תסביר לך על תופעות נפוצות בהנקה ותענה לך על שאלות. כך תוכלי לעבור את תקופת ההנקה עם תחושת בטחון ותשפרי את הסיכוי לתקופת הנקה רגועה ומוצלחת.

 • שלום!
  הילדה שלי בת 4 שבועות, ממש עוד כמה ימים

  לאחרונה ,במשך כמה ימים, היא לא רגועה, רוצהמלינוק כל שעה, ולפעמים אפילו כל חצי שעה, אני נותנת לה לינוק משני הצדדים במשך רבע שעה 20 דק לפחות, ועדיין נראה שהיא בוכה בכי היסטרי, של רעב, אפילו גם כשהיא רק אכלה..
  מצב זה מתסכל אותי מאוד.. מה גם שממה שהבנתי שזה גם תלוי במצב הרוח של האמא, ואני חייבת לציין שאני חיה בארה'ב, ואני מטפלת בה לבד עם בעלי, בעלי עובד בבקרים המוקדמים עד שעות הצהריים, ורק אז, לפעמים,אני מתפנה למעט זמן..
  מה גם שאי היכולת של מפשחתי להגיע הנה וכל ההתמודדות מעט קשה, נפשית ופיזית, אני משתדלת שלא לחשוב על זה…

  אמא שלי המליצה לי לאכול שקדים בכדי שהחלה יהיה משביע ועם הרבה ויטמינים בפנים, נראה שזה עוזר.. לפעמים..

  אודה לתשובתך, ייעוצך

  • שלום דיקלה,
   בשביל לעזור לך חשוב לקבל ממך את כל המידע גם על ההנקה עד עכשיו, על העליה במשקל וכו'.
   חשוב לוודא שהבכי לא נובע באמת ממחסור בחלב או מקושי שלה להצליח לרוקן את השד ביעילות.
   אם הכל היה תקין עד עכשיו (עליה של כ 30 גרם ליום בממוצע) אז בהחלט יכול להיות שזו קפיצת גדילה וצריך לתת לה לינוק כמה שהיא רוצה גם אם זה יוצא הנקות של שעה ולהחליף הרבה צדדים.
   אם למרות הנקה תכופה לפי דרישה אין שינוי אחרי 48 שעות צריך לקבל יעוץ מקצועי לגבי הנקה יעילה או, במידה ובברור ההנקה בסדר, ללמד דרכים אחרות להרגעה.
   נכון שיש קשר למצב הרוח שלך אבל יש עוד הרבה דברים שמשפיעים על כך והמחשבה שמצב הרוח שלך פוגע רק מקשה עלייך יותר.
   חשוב שתדאגי לעצמך, שתצאי קצת החוצה, שתמצאי קצת חברות באזור, אולי כדאי לשכור עזרה בתשלום, אפילו אם זה רק מדי פעם ואת יכולה גם לחפש איפה יש באזור שלך מפגשים של ליגת לה לצ'ה .
   לצורך יעוץ יותר ספציפי – רצוי לפנות ליועצת הנקה מאזור מגורייך ובינתיים את יכולה גם לשלוח לי פרטים נוספים למייל im.haima@gmail.com
   באיזה משקל היא נולדה? באיזה שבוע? האם מהתחלה ינקה? האם קיבלה תוספות, מתי וכמה? האם היה כאב בהנקה והאם עדיין יש?
   מתי נשקלה אחרי הלידה ומה היו תוצאות השקילות עד עכשיו? כמה קקי עושה ביום (כמה פעמים ומה הכמות בכל חיתול), באיזה צבע ומרקם? כל כמה זמן יונקת בדרך כלל, האם מצד אחד או שניים? וכל מידע רלוונטי נוסף שנראה לך.
   בהצלחה,
   נעמה

 • שלום 🙂
  התינוק בן 3 שבועות כל פעם הוא יונק 5-10 דקות ונרדם מניחים אותו במיטה והוא מתעורר אחרי דקה ובוכה שוב לאוכל ואז מתחיל שוב אותו התהליך… במשך שעה שעתיים עד שהוא נרדם ממש לכמה שעתיים בערך לפעמים שלוש…
  התינוק עולה במשקל יפה לפי מה שראינו בטיפת חלב והכל נראה תקין… לפעמים קצת כאבי בטן אבל לא משהו יוצא דופן לגיל הזה… (היום הוא צריך לשקול בערך 4+ פעם אחרונה ששקלנו לפני כמה ימים היה 3.95)
  מה ניתן לעשות כדי להסדיר את זה?

  תודה!

  • שלום אילן,
   למה הכוונה עולה יפה במשקל?
   עליה תקינה במשקל תהיה בד"כ קרוב ל 30 גרם ביום בממוצע.
   גם עליה בטווח של 20-30 עשויה להיות תקינה, אבל אם הוא עולה פחות מ 30 גרם ביום, אולי בכל זאת זקוק ליותר חלב.
   לפעמים היניקה לא יעילה מסיבות של הצמדה לא נכונה או דברים במבנה הפה של התינוק ובאופן פעולת הלשון שלו שיכולה להקשות עליו. במצבים כאלה, התינוק באמת מתעייף מהר מההנקה בלי לשבוע, נח לזמן קצר וחוזר לאכול כדי להשלים את הכמות שהוא זקוק לה.
   מפגש עם מדריכת הנקה מקצועית תוכל לעזור לאבחן בודאות האם התינוק אוכל מספיק, האם יש צורך לשפר את ההצמדה לשד או האם יש משהו שמגביל את התינוק ודורש שיפור בשביל להצליח להגיע להנקה יעילה.
   תינוק אמור לינוק מינימום 7-10 דקות של בליעות טובות ועד 30 דקות של כל התהליך שכולל גם הפוגות ומציצות רדודות יותר (אפשרי שתהיה חריגה אחת או שתיים ביום לכ 40 דקות), כשזה לא כך, זה מעיד על הנקה לא יעילה שמעייפת את התינוק ומקשה עליו לקבל את הכמות הדרושה וגם בסופו של דבר, לא אפשרית אורך זמן לאם.

   יחד עם זה, לעיתים, תינוק פשוט זקוק למגע ולכן על אף ששבע, מתעורר ומחפש לינוק מכיוון שזה מה שגורם לנו כהורים להחזיק אותו בידיים.
   זה לא פינוק, זה צורך ממשי וחשוב וצריך למצוא את הדרכים הטכניות לתת לו מענה.

   לסיכום:
   1. האם התינוק באמת עולה כ 30 גרם ליום בממוצע?
   2. ממליצה מאוד להזמין מדריכת הנקה מקצועית שתעריך את המצב, תנחה אתכם ותלווה אתכם עד שהמצב יתייצב בצורה המיטבית.
   אשמח להמליץ לכם על מדריכה מאזורכם אם תכתוב לי מהיכן אתם, ולעיתים ניתן לקבל גם החזר מקופת החולים על היעוץ.
   3. במידה ובוודאות התינוק אוכל היטב ועולה היטב במשקל, חשוב ללמוד גם כיצד לתת מענה על הצורך במגע וכיצד לא להתבלבל בין צורך במזון לצרכים אחרים (למרות שאין רע בפני עצמו בלעזור לו באמצעות שהיה על השד).

   אל תוותרו על הדרכה טובה כדי לא לפספס ולהצליח להניק הנקה מלאה בהנאה כל עוד תרצו בכך.

 • היי,
  התינוק שלי בן 8 שבועות, יונק המון-כמעט שעה כל שעה, ונרדם תוך כדי בדרך כלל.
  רוב היום הוא לא רגוע, בוכה כל פעם שהוא לא על הידיים ולא ישן במהלך היום בכלל, רק כשנרדם תוך כדי הנקה.
  הוא לא מתנתק בעצמו, הוא לרוב נרדם ואני מנתקת אותו או שעובר למציצה במקום יניקה ואז אני מנתקת אותו. הוא תמיד רוצה עוד ומעולם לא סירב כשהצעתי לו לינוק. אני חושבת שהוא לא אוכל מספיק או לא אוכל יעיל בכל יניקה ובגלל זה התכיפות והאורך.
  יש לציין שבלילות הוא ישן 6-7 שעות ונרדם די בקלות אחרי ההנקה שלפני השינה, שלא שונה משאר ההנקות במהלך היום.
  האם זה הגיוני שהוא אף פעם לא שבע ושהוא לא רגוע אחרי ההנקה? מתי ההנקה אמורה בעיקרון להסתדר ולהתקצר או לחלופין, מתי הוא אמור לפתוח פערים בין הנקות?
  תודה

  • שלום ענת,
   כשלא בטוחים שההנקה יעילה – צריך קודם כל ללכת לשקול את התינוק בטיפת חלב או במרפאה בהקדם האפשרי ולוודא האם התינוק עולה באופן תקין במשקל.
   אם הוא לא עולה באופן תקין במשקל, טוב מאוד שהוא מנסה לינוק כמה שהוא יכולה, הוא מנסה לדאוג לעצמו.
   במקרה כזה צריך לקבל עזרה כמה שיותר מהר לבדוק מה הבעיה בהנקה – האם יש מחסור בחלב, חיבור לא מספיק טוב או קושי אצל התינוק שלא מאפשר לו לרוקן את השד באופן יעיל.
   תינוק שיונק באופן יעיל אמור לינוק כ 8 הנקות ביום שאורך הנקה בד"כ לא עולה על 30 דקות ושלאחר מכן הוא רגוע לפחות חלק מהזמן.
   לעיתים, גם תינוק שיונק טוב מוכן לינוק לאורך זמן ארוך בתור מוצץ או הרגעה או קשיים שלנו להבדיל בין צורך במזון, צורך במגע, עייפות, גרפס, קשיים בעיכול וכו'.

   אני מבקשת שתלכי לשקילה היום או מחר.
   במידה והוא עולה פחות מ 30 גרם ליום אני מבקשת שתפני למדריכת הנקה שתראה אותך באופן מידי ואם אין אפשרות כזאת, אז תתחילי לתת לו תוספות של חלב שאוב ואם את לא יכולה לשאוב אז של פורמולה – בעדיפות ראשונה צריך להיות תזונה מספקת לתינוק.

   במידה והוא עולה כ 30 גרם ביום בממוצע, אני מציעה שתעזרי במדריכת הנקה או בדולה פוסט פרטום שתעזור לך לזהות מתי זה צורך בהנקה ומתי צרכים אחרים ואיך ניתן לעזור לו בדרכים נוספות מעבר להנקה.

   אם תרצי הפניה למדריכת הנקה מהאזור שלך, אשמח להפנות אותך.
   נעמה

 • שלום ,

  בתי תהיה בת 4 חודשים בשבוע הבא. אני חושבת שהיא חוותה מקפצת גדילה לפני כשבועיים כאשר התעוררה לאכול כל 3.5-4 שעות בלילה וכל 2.5- 3 שעות ביום.
  כבר בגיל חודש היא ישנה 6-7 שעות ברציפות אך זה הפסיק בערך לפני שבועיים.
  היא נרדמת לבד לאחר שינקה לפני השינה וגם במהלך היום כאשר אני מניחה אותה במיטה כשהיא מראה סימני עייפות.
  בשלושה ימים האחרונים, היא מתעוררת כל 3 שעות בלילה לינוק (ניסיתי להרגיע אותה בכל דרך אפשרית כולל עליי אך ללא הצלחה) ובמהלך היום היא מבקשת לינוק בכל שעתיים.
  בימים האחרונים בנוסף ליניקות המרובות, היא עייפה יותר מהרגיל ונרדמת לאחר שעה, שעה וחצי של עירנות.
  האם זו שוב מקפצת גדילה? חשוב לציין כי הילדה חייכנית ושמחה. כמעט ולא בוכה רק בימים האחרונים היא מתעוררת בבכי תמרורים מכל שינה (ביום ובלילה) וחוזרת לחייך רק לאחר הנקה.

  אשמח לקבל עצה/ עזרה
  בתודה מראש
  כינרת

  • הי כנרת,
   מצד אחד, יכול להיות שזה בכלל קשור לשינויים של גיל 4 חודשים שמשפיעים על השינה ואני ממליצה לך להתייעץ לגבי זה עם מורן גיא.
   בקשר להנקה – חסר לי מידע.
   צריך לשקול אותה כדי לדעת האם ממשיכה לעלות באופן תקין במשקל כדי לבדוק שההתעוררויות לא קשורות לצורך ביותר מזון ורעב.
   איך היציאות שלה?
   איך את מרגישה את כמות החלב שלך?
   האם עד עכשיו ינקה באופן מלא?
   האם התחלת לקחת גלולות סביב התקופה המדוברת או עשית שינוי אחר שאולי השפיע על כמות החלב?

   אם תרצי לקבל יעוץ ממש שמסתכל על התנאים והמצב הספציפי שלכם ואפשר באמצעותו לתת אבחנה משמעותית ותוכנית נכונה את מוזמנת לפנות ליעוץ טלפוני בתשלום או לקבוע עם מדריכת הנקה.

 • שלום,
  בני בן 14 יום ובשלושה ימים האחרונים מראה סימני רעב אחת לשעה עד שעתיים,ולעתים פעמיים בשעה. אני מניקה אותו לפי הדרישה והוא יונק יפה. האם זו קפיצת גדילה ארוכה מדי?
  שאלה נוספת- בלילות הוא מתעורר לינוק כל שעתיים,מאז שנולד. הוא נרדם די מהר ולכן לא אוכל הרבה ולדעתי לכן מתעורר כל כך תכוף,האם זה תקין? האם בקבוק שאוב אחת ללילה כדי להשביעו לזמן ארוך עלול לפגוע בהנקה?
  תודה

  • שלום תמר,
   בשביל לענות לך אני צריכה קודם כל מידע איך היתה העליה במשקל שלו עד היום והאם עושה לפחות 2-3 קקי גדול (בכמות של 2-3 כפיות כל פעם).
   לפני כל דבר אחר, צריך לוודא שהתינוק לא רעב. אם לא שקלתם אותו בימים האחרונים – אני מבקשת מאוד שתלכו לשקול אותו כבר היום או מחר.
   מכיוון שאם הוא רעב, עדיף שיאכל כמה שיותר כמובן.
   למה את מכתוונת שהוא יונק יפה? צריכות להיות לפחות 7-10 דקות של ממש בליעות כל הנקה וצריך לשים לב שמבדילים בן מציצות ובין בליעות.
   שלושה ימים זאת תקופה ארוכה לקפיצת גדילה ולכן כדאי לבדוק מה הסיבה.
   לפי מה שאת מתארת, יכול להיות שההנקה כולה לא יעילה ולכן הוא רעב פעמים תכופות ונרדם מהר על השד.
   במצב כזה, ככל שהצרכים של התינוק גדל, ככה רואים שהוא רוצה יותר לאכול ויותר מתוסכל מההנקה.
   אני ממליצה קודם כל שתזמיני מדריכת הנקה הביתה כדי שתעריך את מצב ההנקה, תשפר את היעילות ותעזור לך להחליט האם לתת תוספות או לעשות משהו אחר להגביר את החלב וכיצד לעשות זאת בלי לפגוע בהנקה.
   בכל מקרה, במידה ואת לא בטחה שהוא אוכל ועולה מספיק במשקל, את יכולה כבר עכשיו ליתר בטחון לשאוב אחרי כל ארוחה (או אחרי כמה ארוחות שאת מסוגלת), זה יגביר את החלב, וגם תוכלי לתת לו תוספת חלב שלך כשנראה שלא מצליח לשבוע מהנקה.
   מתן תוספת מבקבוק יכולה לפגוע בהנקה במצב שלא מטפלים בסיבה שמלכתחילה יש קושי עם ההנקה. וכשמאכילים מבקבוק חשוב מאוד להקפיד על האכלה נכונה מבקבוק כפי שמוסבר בקישור.

 • שלום רב,
  בתי בת 4 שבועות בעוד יום, נולדה בשבוע 35 במשקל 2240, בבית חולים נתתי לה תמל בימים הראשונים עד שהתפתחה צהבת והמליצו לי לשאוב ולתת מה שיוצא.הנקה לא היתה אופציה כיוון ששרירי הפה לא היו חזקים מספיק והרופאה אמרה לי לשאוב העיקר לתת לה חלב אם.
  מאז ניסיתי להניק אותה בפעמים הראשונות היא התעייפה מאוד מהר וכששאבתי ראיתי שכמעט לא אכלה כלום ,דבר שכמובן שיבש את שאר היום.
  אני שואבת חלב 8 פעמים ביום בממוצע 50-65 לארוחה.
  הקטנה עולה יפה במשקל (כל שבוע במעקב בטיפת חלב).
  השתחררה מהבית חולים 2110->2280->2540->2850
  מדידות משקל שבועיות.
  ניסיתי להניק אותה לאחרונה מספר פעמים אך מכיון שהתרגלה לבקבוק לא מעונינת לעבוד ומיד מתחילה לבכות, אני משחררת לה קצת חלב לפה כדי שתתחיל למצוץ אך הטריק עובד עליה ל10 שניות והיא מפסיקה ובוכה.
  אני די מיואשת מהשאיבות ולאחרונה התפתח לי גודש מה שמוריד לי את כל המוטיבציה להמשיך ואני שוקלת לעבור לתמל, בשני סופשים האחרונים היא נמצאת בקפיצות גדילה ואני לא מספיקה לעמוד בקצב שלה.
  נכון לעכשיו אני כמעט ולא יוצאת מהבית כי לוקח לי כמעט שעה להגיע לשאיבה של 60cc וכל יציאה מהבית מחושבת ברמת הדקות.
  מצד אחד אני רוצה להמשיך לתת לה חלב אם אבל מצד שני הכוחות נפש שזה לוקח ממני הם עצומים, האם ניתן לתת לה מספר בקבוקי תמל ביום? אם כן האם יש שעות מומלצות?
  האם אפשר לגרום לה לינוק כשהיא רגילה כבר לבקבוק?
  תודה,

  • הי יהב,
   בהחלט אפשר לעזור וללמד אותה לינוק.
   אני ממליצה לערב כמה שיותר מהר מדריכת הנקה מנוסה שתפגש אתך ותלווה אותך באופן צמוד בתהליך.
   אם תכתבי לי מהיכן את, אשמח להמליץ לך על מדריכות מהאזור שלך.
   כמובן שאפשר לתת גם תמ"ל. לא כל הנשים מצליחות או בוחרות להניק וטוב שיש גם את האפשרות הזאת.
   כמה שיותר חלב אם עדיף, אבל אין בעיה לשלב.
   אין שעות מומלצות לדעתי, אלא לפי הנסיון שלך.
   חשוב שתדעי שיש גם אפשרות מומלצת לתת חלב אם מתרומות של נשים אחרות.
   ממליצה לך לקרוא על כך יותר מידע כאן http://www.momilk.co.il/MainPage.aspx
   זאת ההמלצה הרשמית של ארגון הבריאות העולמי במידה ואין אפשרות לתת רק חלב אם ותמ"ל זה רק בעדיפות שלישית.

 • היי, בני בן 6 שבועות ובימים האחרונים הוא רוצה לינוק כמעט כל שעה. אשמח אם תוכלי להפנות אותי למדריכת הנקה באזור ירושלים.
  המון תודה.
  אורטל

  • בשמחה – אני ממליצה לך על
   טליה לב 0542336222
   חיה שמעון 0537254821
   בהצלחה

 • היי, בתי בת ה 8 שבועות יונקת ללא הפסקה וללא מנוח ב 24 שעות האחרונות… לפי מה שהבנתי (ממה שכתוב) מדובר ב קפיצת גדילה שכן עד עכשיו ב 3-4 שבועות האחרונים ההנקה התבססה והעליה במשקל תקינה. שאלתי היא האם זה הגיוני שאכן מדובר ב קפיצת גדילה?! ציינת שזה אמור להיות בין 4-6 שבועות ו 3 חודשים… תודה רבה

  • אם אכן לפני זה ההנקה היתה יעילה ומסודרת והעליה במשקל תקינה, זאת אכן יכולה להיות קפיצת גדילה.
   למרות שבאופן קלאסי היא באמת מופיעה בתקופה אחרת, כל ילד יכול להיות שונה.
   סיבות נוספות ליניקה הדומה לקפיצת גדילה היא מחלה כלשהי, אפילו קלה שאין לה סימנים אחרים, אבל התינוקת עוזרת לעצמה להתחזק ולקבל נוגדנים באמצעות יניקה תכופה, אירועים חריגים שיצרו איזשהו מתח או קושי אצלה או אצלך ומשפיעים עליה והיא מנסה להתחזק על ידי היניקה המרגיעה והבטוחה.
   סימנים לכך שזה תקין היא שבסופו של דבר כמות הפיפי והקקי נשארת תקינה ואין שינוי משמעותי של ירידה בכמויות.

   דברים נוספים שחשוב לבדוק ליתר בטחון –
   האם התחלת לקחת גלולות? גלולות, גם כאלה המיועדות להנקה יכולות לגרום להפחתה בכמות החלב.
   האם קיבלת וסת? לפעמים גם וסת או ביוץ עושה שינוי זמני בכמות.
   האם עשית איזשהו שינוי בתזונה שלך, בתוספי תזונה, האם נטלת תרופה כלשהי? לפעמים יש דברים שלא חשבנו עליהם שיכולים להשפיע על ההנקה.
   האם זרימת החלב היתה מאוד קלה עד עכשיו והיא התרגלה לינוק ללא מאמץ, להתחבר לשד ולבלוע גם כשלא היתה תפיסה מיטבית? לפעמים במצבים של יניקה שמבוססת על שפע חלב שבא בקלות במקום על תפיסה טובה של השד ויניקה יעילה, לאחר כמה שבועות, כשהגוף מאזן את כמויות החלב ויש פחות עודפים ויותר ייצור חלב המבוסס על ביקוש, תינוק שהתרגל לינוק בצורה שטחית, מתקשה לרוקן באופן יעיל את השד ולהתמודד כשהשד פחות גדוש.

 • שלום. הנכד שלי בן 5 ימים ויונק כל שעה עד שעה וחצי. הבת שלי קיבחה הדרכה מיועצת הנקה בבית חולים ונראה כי יש לה חלב. האם זה סביר זהתינוק מתעורר בזמן כל כך קצר?

  • קשה לתת תשובה בלי להכיר יותר את הפרטים – משקל הלידה של התינוק, יציאות, עליה במשקל, וכו'.

   בגיל כזה, תינוק שיונק טוב אמור לינוק 8-10 פעמיים ביממה שזה בממוצע כל 2-3 שעות מתחילת הנקה.
   נשמע שההנקה שלו מאוד תכופה וכדאי להבין מה הסיבה כדי לשמור על הצלחת ההנקה וכדי לאפשר לה לתפקד.
   לפעמים תינוק מתקשה לרוקן את השד כמו שצריך גם כשיש חלב בגלל הצמדה לא מספיק טובה או גורמים אחרים שמפריעים לו לינוק ביעילות,
   ולפעמים אנחנו מתקשים לזהות מתי התינוק רעב ומתי הוא עייף או מתאמץ בגלל קקי או משהו אחר.

   אני ממליצה לקבל הדרכה פרטית מעבר למה שקיבלה בבית החולים כי שם ההדרכה היא מאוד מצומצמת ואין מעקב.
   אם צריך, אתן יכולות לפנות אלי כדי שאמליץ לכן על מדריכה טובה מהאזור שלה.

 • שלום,
  הבת שלי בת שבועיים וחצי, עד תחילת השבוע (לפני ארבעה ימים) ההנקה התרחשה כל שלוש שעות לערך למשך שעה. בשבוע האחרון התינוקת נרדמת לאחר 5-10 דקות של הנקה, למרות ניסיונות להעיר אותה, ומתעוררת לאחר רבע שעה/חצי שעה ומראה סימנים של דרישה לאוכל. המצב מתסכל, אני לא ישנה, היא לא ישנה ואני מרגישה שכנראה כבר אין לי חלב ובגלל זה היא נרדמת. ניסתי לשאוב אך לא הצלחתי. מה עושים?

  • הי נוי.
   נשמע שמשהו בהנקה לא הולך נכון וצריך לשפר באופן מיידי את ההצמדה כדי שהיא תינק באופן יעיל, שתצליח לרוקן היטב את השד בלי להתעייף ותעביר לגוף מסר של ביקוש מספק.
   אני ממליצה לך לקבוע עם מדריכת הנקה מנוסה כמה שיותר מהר כדי לא לפספס מכיוון שאי אפשר לתת לך יעוץ מספק מרחוק.
   אם את צריכה המלצה על מדריכת הנקה מהאזור שלך את מוזמנת להתקשר אלי 052-4696834 ולהגיד מהיכן את ואמליץ לך על מדריכה.
   בינתיים, כדאי להצמיד היטב כמו שאני מסבירה בדף על הנקה נכונה, לסחוט תוך כדי הנקה את השד כדי להזרים לה חלב, כשהיא מתעייפת להעביר לצד שני וגם שם להצמיד היטב ולסחוט.
   לאחר הזמן הזה, אם נראה לך שאינה שבעה, כדאי לתת לה קצת חלב בבקבוק (תתחילי מ 20cc) בארוחה לפי מה שאני מסבירה בהאכלה נכונה מהבקבוק ותשאבי במשך 20 דקות תוך כדי החלפת צדדים אחרי 5 דקות או כשפוחתת הזרימה.
   חשוב לשאוב גם אם לא יוצא כלום כי זה מעודד את ייצור החלב ובהדרגה יעלה את כמות החלב.

   כדאי ללכת לשקול אותה ולראות איך העליה במשקל. אפשר גם לעשות שקילת הנקה במרפאה ולשקול אותה עם הבגדים לפני ואחרי ההנקה כדי לראות כמה גרם חלב העבירה בהנקה ולדעת כמה כדאי להוסיף לה.
   אם השקילה לא נותנת מספיק מידע, כדאי לבוא לשקול שוב עוד יומיים-שלושה כדי לראות מה המצב באמת.

   כל זה לא תחליף לתאום עם מדריכת הנקה בהקדם האפשרי.

 • שלום. בני בן 6 חודשים. נולד בשבוע 40 בדיוק במשקל 3230 ומאז יונק באופן בלעדי (מלבד קצת טעימות של פירות וירקות בשבועות האחרונים) . עלייתו במשקל הייתה תמיד תקינה והוא שומר על אחוזונים. כמו כן יציאות לפי הספר. אתמול בלילה התחילה סאגה של הנקה פעם בשעה לאורך כל הלילה שהמשיכה לתוך היום. לציין שבדרך כלל ישן 10-11 שעות בלילה עם הפסקה או שתיים לאכול או לשים מוצץ. בני עבר קפיצות גדילה עד כה סמוך למועדים הכתובים במאמר ועדיין הצליח לישון 4-5 שעות רצוף בלילה או במהלך היום. איך אדע אם מדובר בקפיצת גדילה או בבקיעת שיניים, ומה עליי לעשות מבחינת הנקה במידה ומדובר בבקיעת שיניים ולא בקפיצת גדילה?

  • עבר זמן מאז שכתבת, אני מקווה שהדברים חזרו למסלולם.
   שינוי כל כך דרמטי נשמע יותר באמת כמו שיניים/וירוס/משהו אחר פיזי שמציק ובד"כ כמו שזה מגיע ככה זה חולף.
   במידה ונראה שההנקה טובה, יש הרבה בליעות, יציאות כרגיל וכו', הייתי מנסה לעשות סדר ולהניק מתי שנראה לי שזה זמן נכון ובפעמים אחרות לנסות קודם להקל בדרכים נוספות, לקחת על הידיים, מוצץ, לתת משהו קר לחניכיים וכו'.
   אין בעיה להניק כמה שרוצה, אבל אם את רואה שההנקה עצמה לא מתארכת במיוחד ונראה שהחלב זורם לו בקלות – אפשר להניח שזאת לא קפיצת גדילה.

 • שלום,
  בני בן 4.5 חודשים. לאחרונה התחיל מעון מפני שחזרתי ללימודים. המטפלת אומרת שהוא רוצה הרבה ידיים, אוכל כל שעה- אבל ממה שאני רואה הוא לא אוכל הרבה (מתוך 400-500 cc שאני משאירה כל יום, נשאר כ100 בסוף היום).
  בימים שאני בבית איתו- אוכל כרגיל, כל 3 שעות פחות או יותר. בטיפת חלב לפני כשבועיים וחצי המשקל היה תקין, והיציאות גם כן תקינות.

  מה יכולה להיות הבעיה? ניסיתי לומר למטפלת למשוך אותו קצת, היא אומרת שהוא ממש רעב ולא רגוע עד שהוא אוכל. הצעתי לה לחמם מעט תוך כדי ההאכלה (הוא בררן לגבי הטמפרטורה..), היא אמרה שזה עזר קצת אבל עדיין אכל באופן תכוף.

  אשמח להצעות מה יכולה להיות הסיבה ואיך אפשר לנסות ולפתור:)

  • הי הדס, לא לגמרי הבנתי את שאלתך. האם את שואלת על ההאכלות התכופות או על העובדה שהוא בעצם לא אוכל כרבע או חמישית מהכמות שאת משאירה? או במילים אחרות, האם את מודאגת שהוא אוכל יותר מידי או מעט מידי?
   באופן כללי, ארוחות מבקבוק צריכות להיות גם ממושכות ואיטיות בדומה לארוחה בהנקה. לכן בקשי מהמטפלת שהארוחות יקחו כ20 דקות, הדרך לעשות זאת היא בהאכלה קצובה, קרי, כשפטמת הבקבוק מלאה רק חציה בחלב והתינוק מוחזק יותר בחצי ישיבה ולא בשכיבה. כך הוא שולט על כמות המזון, לתחושת השובע יש זמן להגיע (לאחר כ20 דקות) והסיכוי להשתנקויות או כאבי בטן ירד. יתגן שכך יאכל בתדירות נמוכה יותר ואת הכמות שמתאימה לו. בהאכלה לא נכונה מבקבוק יש סיכוי להגיע להאכלת יתר. ואכן, מאוד הגיוני שתינוקי בן 4.5 חודשים ירצה להיות הרבה על הידיים (:
   מזכירה גם שהדברים אצל תינוקות קטנים מאוד דינמיים , הוא יסתגל עוד ויגדל והדברים ישתנו ויתאזנו יותר. לעיתים יצאו שוב מאיזון ויתאזנו מחדש כל פעם למצב חדש.
   בהצלחה רבה
   דר יעל תירוש (PhD) מדריכת הנקה מוסמכת

 • שלום,
  הבן שלי בן 3 שבועות. ובשבוע האחרון הוא לא רגוע בימים. בלילה הוא יונק טוב כל שלוש שעות. אבל בצהריים הוא פתאום אוכל כל שעה, ולא נרדם. הוא נח ל20 דק ושוב בוכה..יוצא שיש ימים שאני יכולה במשך שעות רק להניק ואני מרגישה שהוא עדיין לא שבע.
  בבית חולים היועצת הנקה אמרה לי שבגלל שיש מקווח גדול בין השדיים יתכן שבהמשך ההנקה יהיה לי קושי בייצור חלב.
  הוא היה ככ לא רגוע שנתתי לו בקבוק. אני לא רוצה לפספס את ההנקה. מה עושים?

  • שלום ענבר, לא אוכל לתת לך תשובה מקצועית בלי לעשות תשאול מעמיק ולראות את ההנקה.
   אני ממליצה לך מאוד להזמין מדריכת הנקה מקצועית ומנוסה לביתך שתוכל לתת אבחנה נכונה ולבנות לך תוכנית טיפול מתאימה.

 • שלום, יש לי תינוק בן 10 ימים.. ביום שבת היב ברית
  מאתמול התינוק לא מפסיק לבקש ציצי כשתוך כמה דקות מרגע שמתליך לינוק הוא פשוט נרדם ואי אפשר להעירו ע"מ שימשיך לינוק.
  האם זה אומר שהוא לר אוכל מספיק? האם זה אןמר שרין לי מספיק חלב? האם זה קפיצת גדילה? האם יש סיכוי לבעיה כלשהי?

  • אם התינוק נרדם ממש תוך כמה דקות, לרוב זה אומר שהוא לא מצליח לינוק ביעילות ושהוא נחלש ולא מקבל מספיק קלוריות.

   בשביל לינוק הנקה טובה, תינוק בן יומו צריך לפחות 7 דקות של גמיעות. אם הוא יונק 7 דקות ברצף שממש שומעים אותו בולע ובולע כל הזמן אז לפעמים זה מספיק. לרוב זה יתמשך על פני יותר זמן כי הוא לא כל הזמן בולע וחלק מהזמן נח.

   במצב כזה, מאוד חשוב לוודא שהתינוק אוכל, קודם כל לראות האם יש פיפי וקקי (לפחות 3 פעמים ביום כמות יפה של קקי נוזלי כמו 3 כפות גדושות של חרדל נוזלי) וללכת לשקול אותו.
   בכל מקרה, אם לא בטוחים, אז לתת תוספת בבקבוק/כפית/צינורית/מזרק ללא מחט של חלב אם שאוב או של פורמולה לתוך פה התינוק כדי לוודא שמקבל מספיק אוכל.
   להוסיף לפחות 30 cc כל ארוחה (בערך חצי מהכמות שצריך בגיל שבוע) ואם נראה שהוא עדיין ישנוני/לא עושה קקי/נרדם מיד בתחילת ההנקה אז אפילו יותר.
   וכמובן לקבוע יעוץ הנקה דחוף כדי שמישהי תראה את המצב ותעזור לכם לפתור את הבעיות בהנקה.

   במקביל, מומלץ מאוד לשאוב לפחות 20 דקות במצטבר משני הצדדים בסוף כל הנקה כדי לעודד ייצור חלב וכדי לתת לו מהחלב שלך ולא רק פורמולה.

 • שלום,
  אשמח לקבל המלצה על יועצת הנקה מאזור המרכז (אני מתגוררת בבקעת אונו) שעובדת דרך קופ"ח כללית או באופן פרטי.
  תודה רבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *