'רצף קשוב' – שיתוף פעולה עם חדר לידה העמק – למען לידות טובות יותר

אני שמחה לספר לכם על פרויקט חדש מרגש וחדשני שיאפשר לידות הרבה יותר טובות, מותאמות ובריאות לנשים בבי"ח העמק, במיוחד לנשים עם סיפור מורכב אבל לא רק.
זהו שיתוף פעולה שמתגבש ממש עכשיו עם הצוות המיילדותי בבי"ח העמק –
שמירת הרצף הליוויי לנשים יולדות בין הקהילה לחדר הלידה.

מזמינה אתכן לקרא כאן. ואם מישהי מרגישה רלוונטיות אליה, או שמי מחברותיה או קרובותיה יכולות ליהנות מתמיכה שכזו –
אתן מוזמנות לפנות אלי!
לשמוע יותר ולראות איך זה יכול לתרום לכן אישית.


היוזמה שלי באה בעקבות נסיון מצטבר בליוויי לידה בבתי חולים, בהם היה מאד רצוי- ומאד חסר- רצף ליוויי. מדובר על רצף של תמיכה וליווי לנשים היולדות– רצף הנמשך מהמתרחש בקהילה לקראת הלידה, ובין המענה שאישה זו מקבלת בבואה ללדת בחדר הלידה מידי הצוות המיילדותי.

ואני מנסה להרחיב ולהסביר:
לעיתים אישה באה להכנה ללידה ספציפית לקראת הלידה. יתכן שהיא מתקרבת ללידה הראשונה שלה עם חששות וחרדות, יתכן שהיא אחרי לידה ראשונה טראומטית, יתכן שבתקופת ההריון צפים ומציפים זכרונות או טראומות אחרות מהעבר או מהילדות (כמו פגיעה מינית למשל), או כל תחושה המובילה אותה לבקש סוג של תמיכה פרטנית.
הרבה פעמים נשים כאלו יעשו עבודה מאד משמעותית – אישית ורוחנית, כמו גם פרקטית ומעשית- לקראת הלידה על-מנת שתהיה טובה, נכונה ומתאימה להן.

אך לעיתים, אין די בכך.

לעיתים, תוך כדי העבודה הנעשית בקליניקה לקראת הלידה, אנו מזהות צורך ממשי שחדר הלידה יהיה מודע למידע ספציפי ולעבודה ספציפית שאישה עשתה לקראת הלידה.
בנוסף, הידע הזה צריך לקבל תמיכה מעשית בבוא האישה ללדת. הרצף של הליווי והתמיכה, של ההבנות והפתרונות שעולים בהכנה – חייב להמשך.
אין מדובר בהחלטות רפואיות אלא באיכות הליווי והסיעוד ברמה העמוקה והבסיסית.

לדוגמא: <זהירות: טריגרים…>

 • אישה שיודעת שבכל מגע עם סמכות היא נעלמת, נאלמת ו'הולכת לאיבוד', יכולה להבטיח מראש סוג מסוים של תקשורת עם הצוות (רק נשים אולי, שישבו בגובה שלה, שידברו בשקט, שיבדקו איתה אם 'היא עדיין פה' וכו')
 • אישה שבעקבות משהו בעברה, חייבת להיות בטוחה מראש שלא תצטרך להיוותר לבד ולו לרגע – הכללות בפיילוט הזה יכולה להבטיח לה שכל מאמץ ייעשה כדי לוודא שלא תושאר לבד.
 • אישה שחוותה התעללות אוראלית בעברה – יכולה לוודא שכל התעסקות בפה (כמו מדידת חום ומסכת חמצן) תעשה עם מלוא הרגישות.
 • אישה שאסור בשום אופן לנגוע בה בלי קבלת רשות מפורשת ממנה מראש ועם זמן להכנה פנימית.
 • אישה שיודעת שדברים ספציפיים עלולים להכניס אותה להתקפי חרדה, ורוצה לספר איך להמנע מהם ומה עשוי לעזור לה לצאת מהם.
 • אישה שמאד חשוב לה 'שיידעו' משהו עליה. רק שיידעו. יש חשיבות עצומה בכך שהאישה מרגישה שהליווי שהיא מקבלת הוא שלם ומודע לכל החלקים שיש בה. בעצם שמירת הרצף יש אלמנט מרפא.
 • אישה שלאחר לידה קודמת יודעת שבשום פנים ואופן לא יכולה לעבור בדיקת פתיחה, או שיכולה להבדק אבל ממש לא רוצה לדעת את המספרים.
 • לאחר אובדן, הריון או אחר, לעתים האישה תרצה שהאבדן יהיה נוכח ומדובר בחדר הלידה. אולי יהיה קשה לה להעלות את זה אבל יהיה לה טוב אם  תהיה הכרה בכך.
 • ולעתים בדיוק ההפך. עבור נשים אחרות זה יהיה ממש הרסני אם יכריזו בענייניות ובקול רם לידה בהחלפת משמרת: "הריון שני, לידה ראשונה".

 אם אני, כתרפיסטית, מזהה שמעבר לעבודה הפנימית, להיערכות והלמידה של האישה והזוג, דרוש שחדר הלידה יהיה קשוב, מודע ומגיב לרכיבים ספציפיים- ייכנס לפעולה מודל שמירת הרצף הזה שכרגע זכה לשם הקוד – 'רצף קשוב'.

המודל כולל מספר מהלכים:

 • עבודה פרטנית בקהילה לקראת הלידה (כרגע מופעל כפיילוט במסגרת מצומצמת אך בהמשך עם כל אשת מקצוע: עו"ס, פסיכולוגית, פסיכיאטרית או תרפיסטית אחרת).
 • פגישה מכווננת וקשובה של האישה עם מיילדת ייעודית וספציפית מצוות חדר הלידה ב'העמק' והתרפיסטית המלווה. בפגישה האישה תספר את מה שהיא בוחרת לספר. לא חייבים לספר את כל הפרטים או את כל הסיפור. לפעמים זה מצטמצם ל'יש לי הסטוריה של פגיעה הקשורה בגוף' או משהו דומה.
 • התוצר מהפגישה יהיה דף שינוסח במשותף, שיכיל הבנות והחלטות לגבי המענה האפשרי מצד חדר הלידה והצוות לצרכים שהאישה מעלה. עותק אחד יישאר אצל היולדת ועותק נוסף ישמר בתוך אוגדן ייעודי שמור ומסווג. אזכור לו יהיה בשם קוד בתוך מערכת הניהול שלהם.
 • כשהיולדת תגיע ללידה או לבדיקה, תקפוץ ההתראה הדיסקרטית והצוות ידע לקרא ולהתייחס. במקביל, התרפיסטית המלווה תיידע את הצוות שאישה ספציפית זו מגיעה ללידה ותעבה את הידע העדכני או בכלל לגביה, הכל לפי מה שנכון לאישה.

זה בעצם תווך להביא את התובנות ואת הצמיחה שבתהליכי ליווי עמוקים ושלמים לתוך חדר הלידה, בתמיכת הצוות.
זהו מודל הפועל כדי לתת את מקסימום האפשרויות כדי שהתנועה הפנימית והידע של האישה לגבי מה היא צריכה ונכון לה, יקבלו מענה פיזי ותנועה משלימה מצד ביה"ח.
לצוות המיילדותי יש עניין עמוק, מעורבות רבה ורצון כן ועז שהמהלך הזה יישא פירות ויתעבה.
אני מודה לאילנית, אחראית חדר הלידה, על החזון והאומץ, על ההבנה העמוקה ברבדים הפנימיים והרגשיים של תהליך הלידה, על המוכנות למהלך חדשני כזה השם במרכז את היולדת, ומכיר בחשיבות התהליכים הנעשים לפני הלידה ובתהליכים המתרחשים אחריה.

רוצה להודות גם להיכרותי עם מודל דומה קיים בחדר לידה בלניאדו עם קרדיט גדול להילה לב רן ולאחראיות שם.
 _______

אז אם קראתן עד כאן, תודה!
מזמינה אתכן להפיץ את המודעות לאפשרות הזו של שמירה על הרצף הליוויי. ואם אתן לקראת לידה ומרגישות שזה מתאים לכן – אנא, התקשרו אלי כדי שנשוחח ונראה מה נכון עבורכן.

באהבה,
לילך

גדלים! לילך - מלווה אישית במרחב בטוח מהריון להורות

מוזמנות לפנות אלי.
אשמח לשוחח!
בטלפון, בפרטי, במייל
בדף האישי שלי
050-7946006

גְדֵלִים – מהריון להורות
לילך בנימיני-קורש
מדריכת הכנה ללידה ודולה * מדריכת הנקה * ייעוץ הורות בגישת 'הורות מכבדת' * ליווי רגשי בשיטת BOT
7946006 -050 מושב מרחביה 6523602 –04
Lilach@Gdelim.co.il                                                 www.gdelim.co

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:2 Responses to 'רצף קשוב' – שיתוף פעולה עם חדר לידה העמק – למען לידות טובות יותר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *