שחלות פוליציסטיות – מה זה אומר ? ו – 10 דרכים לטפל בדרך טיבעית!

הרופא אמר לי שיש לי שחלות פוליציסטיות סיפרה לי א, אבל מה זה אומר?
תסמונת השחלות הפוליציסטיות נראית באולטרסאונד כמו מחרוזת של פנינים.
בגופנו יש שתי שחלות הנמצאות משני צדי הרחם, בהן מאוכסנות הביציות ונוצרים חלק ניכר מהורמוני המין.

תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS) היא תיסמונת הורמונלית המאופיינת בשילוב של שניים מתוך שלושת הממצאים:

 1. לעיתים השחלות גדולות יותר ובהן ריבוי זקיקים ו\או ציסטות בשחלות (10 ויותר) – ניתן לראייה בבדיקת אולטרסאונד.
 2. הפרעה בסדירות הווסתות עד העדר מחזור (אל וסת) – דבר המעיד על היעדר ביוץ סדיר.
 3. שיבושים הורמונליים – המתבטאים ברמה גבוהה של הורמון המין הזכרי הטסטוסטרון הגורם לעיתים שיעור יתר בגוף, אקנה, שיער ראש דליל והתקרחות באיזור המצח, עודף משקל נמצא אצל50% מהנשים עם התסמונת.

המושג תסמונת פירושו שבכל אחת יכולים להמצא ממצאים שונים, וקיים שוני רב בין הנשים כשלרוב לא כל התסמינים מופיעים. יש עדויות לכך שהתסמונת קשורה לירידה ברגישות לאינסולין ולגורמים תורשתיים. שכיחות התופעה בין 5-10% מהנשים בגיל הפוריות. היא אובחנה לראשונה לפני 70 שנה. התסמונת עשויה להתגלות בגיל ההתבגרות המינית (בנערות) או בשנות ה-20 או ה-30. הגורם לתסמונת איננו ידוע, אולם היא בעצם מתחילה מוקדם – בזמן העוברות נוצרות הביציות ולכן הן מושפעות מחשיפה תוך רחמית על ידי גירויים סביבתיים ומזהמים, הורמוני סטרס והשפעות גנטיות.

לחלק, ובעיקר למתבגרות מדובר בתסמונת תקופתית וחולפת. אם היא איננה חולפת מעצמה אין דרך לרפא אותה ולהביא להיעלמותה, אולם קיימים טיפולים הפותרים חלק מהתסמינים ומונעים חלק גדול מהבעיות הרפואיות. תסמונת השחלות הפוליציסטיות נחשבת לאחד הגורמים השכיחים ביותר לאי פיריון (35% מהנשים עם תסמונת) והינה התיסמונת הנפוצה ביותר במערכת הרבייה של נשים בגיל הפיריון. לתסמונת לעיתים קרובות השפעה שלילית על הפיריון בגלל ההפרעה הקיימת בביוץ.

לרפואה הקונבנציונלית יש מענה תרופתי על ידי השראת ביוץ בעזרת הורמונים וגלולות, או סטרואידים ותרופות לאינסולין. אולם ניתן לטפל בתסמונת השחלות הפוליציסטיות גם בדרכים טיבעיות,

על ידי שינוי באורח חיים:

 1. תזונה – להקפיד על דיאטה מאוזנת ודלת פחמימות ומיעוט חלבונים מהחי ועדיפות לצימחונות וצריכת מזונות עשירים בB12, הורדת הסוכר, ולחם לבן בגללל הרמה הגבוהה של אינסולין הורדת קפה, שוקולד וקולה. מומלץ להחליף חלב פרה בחלב עיזים בגלל ההורמונים המצויים בחלב מחקר שנעשה לאחרונה לנשים עם תסמונת שחלןת פוליציסטיות שהתקשו להרות הראה שאכילת ארוחה גדולה בבוקר עזרה לשפר את הפוריות. כדאי להתייעץ עם נטורופטית בנוגע להרכב המזון המומלץ.
 2. פעילות גופנית – קבועה מכל סוג ובפרט תנועה בשיטת אביבה המותאמת לשיפור הביוץ.
 3. ירידה מתונה במשקל הגוף- לנשים עם עודף משקל – ירידה אפילו של 5% ממשקל הגוף, עשויה לשפר את התגובה ההורמונלית ולסייע להיכנס להריון.
 4. עיסוי בטן ורחם – עיסוי ייחודי בשיטת ארויגו המחזיר את האיזון למערכת הרבייה הנשית.
 5. דיקור סיני – הרפואה הסינית רואה את הגוף כמכלול כשחולשה של איבר אחד משפיעה על איברים אחרים. בתסמונת הזו יש חולשה בעיקר של הכבד ולכן הטיפול הוא בחיזוקו ואיזונו, וכמובן שיפור זרימת הדם.
 6. צמחי מרפא – לאיזון המערכת ההורמונלית ועידוד ביוץ תקין- ויטקס: שיח אברהם, צמח עדין, מקומי (ישראלי), הידוע בתכונת הויסות (גם מעלה וגם מוריד). ישנן גם פורמולות מוכנות הניתנות לרכישה על ידי הרבליסטיים כמו ברא.
 7. הגברת תהליכי פירוק והפרשה- על ידי שתיית שמן זית.
 8. סביבה נקייה מרעלים.
 9. הפסקת עישון אקטיבי ופסיבי.
 10. התייחסות פסיכולוגית – מחקר שהתפרסם לאחרונה הראה שנשים שסובלות משחלות פולימיסטיות הן בעלות שיעור חרדה ודיכאון גבוה בהרבה מהממוצע באוכלוסיה.

אולי בגלל אותם סימפטומים חיצוניים וכמובן גם בגלל קשיים בכניסה להריון.

חשוב לקבל תמיכה להורדת רמת מתח וסטרס שנמצאו כגורם משמעותי בהתפתחות המחלה.

שיטת טיפול לשיחרור סטרס ושיפור ריגשי היא שיטת העבודה – של ביירון קייטי, שיטה פשוטה ויעילה בה אנו חוקרות מחשבות הגורמות מתח ולחץ בחיים ומתחברות למהות האמיתית שלנו.

תסמונת השחלות הפוליציסטיות קשורה גם לבעיות רפואיות אחרות – נמצא שקיים קשר לעלייה בסיכון להפלות בתחילת ההריון בגלל צניחה ברמת הפרוגסטרון, לחלות בסוכרת, לעלייה ברמות הכולסטרול, לטרשת העורקים, למחלות לב, ליתר לחץ דם ולסרטן רירית הרחם.

אין הכרח שאישה עם התסמונת תחלה במחלות הללו, אולם בגלל שהסיכון להן גדול יותר מומלץ למעקב רפואי סדיר ולשינוי באורח החיים לאיזון התיסמונת.

לסיכום:

תסמונת השחלות הפוליציסטיות היא התסמונת הנפוצה ביותר לנשים בגיל הפוריות ויש לה השפעה גדולה על היכולת להרות, וסיכונים לטווח הרחוק ולכן חשוב לאחר האיבחון להתחיל לטפל מוקדם ככל שניתן ולעשות שינוי באורח החיים, גם לנשים שלא סובלות מהסיפטומים.

ניתן לטפל בה באופן טיבעי, טיפול הלוקח זמן של מספר חודשים להשגת איזון אולם הוא לטווח הארוך ולא רק על ידי תרופות הפועלות מייד אולם עלולות גם לגרום נזק לגוף. בכל מקרה נדרש מעקב טיפולי אחרי שינויים בסימפטומים ובסימנים הקליניים.

 

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *