ירידת מים מוקדמת – מה זה? ואיך אפשר לעזור לגוף ולתינוק?

ירידת מים היא מצב שבו יש קרע בשק מי השפיר, בעקבות הקרע, ישנה דליפה של מי השפיר דרך הנרתיק החוצה.
המים יכולים לטפטף בטפטופים קטנים או ממש לזרום בצורה מורגשת.

איך לזהות ירידת מים?
אם את מנסה להתאפק ולעצור את הזרימה (כמו שמתאפקים כשמרגישים צורך לגשת לשרותים) ובכל זאת הזרם או הטפטוף ממשיך, אם יש לנוזל ריח שמזכיר נוזל זרע,  אלו סימנים שמצביעים על כך שכנראה יש לך ירידת מים.
שימו לב: לעתים נשים חוששות שאם המים התחילו לרדת העובר יישאר ללא מים. זה לא המצב: התינוק ממשיך לייצר מים כל הזמן. ייתכן ותהיה ירידה בכמות ולכן חשוב גם להקפיד על שתייה ולהימנע מתנועתיות יתר אבל חשובה מאוד ההבנה שכל עוד התינוק נמצא ברחם הוא ממשיך לייצר מים ולא יישאר בלי מים בכלל.

מה לעשות אם ירדו המים?
ההנחיה משתנה בהתאם לשבוע בו את נמצאת. ירידת מים לפני שבוע 37 נחשבת ירידת מים מוקדמת וגם זו מתחלקת לשניים: לפני שבוע 35 ואחרי שבוע 35. בשני המקרים יש לגשת לבית החולים להיבדק.
עד שבוע 35: בד"כ, אם אין מדדים המצביעים על סיכון מיידי לעובר, האישה תאושפז בבית החולים לשמירת הריון ומעקב, קבלת אנטיביוטיקה למניעת זיהומים וקבלת זריקת צלסטון להבשלת ריאות העובר.
משבוע 35: ההנחיה הרווחת במידה ואין צירים המובילים באופן עצמאי ללידה היא להתחיל בזירוז לצורך יילוד התינוק.
בכל מקרה כאשר יש מצב של ירידת מים חשוב להקפיד לשמור על היגיינה אופטימלית של אזור הנרתיק ולהמנע מקיום יחסי מין ואמבטיות (אפשר להתקלח).

דברים שאפשר לעשות כדי להמשיך לשמור על ההריון והעובר כאשר ירידת המים היא לפני שבוע 35:
אני רוצה להתחיל בסיפור: לפני כמה חודשים, קבעתי עם אישה ליווי לידה, נפגשנו בתחילת שבוע 24 כששלושה ימים לאחר מכן היא התקשרה וסיפרה שהתחילה לה ירידת מים, כמובן שהכוונתי אותה לגשת באופן מיידי לבדיקה בבית החולים, כשהגיעה לבית החולים הייתה ירידת מים משמעותית וגם התחילו צירים. הרופאים היו בטוחים שתוך מספר שעות התינוק יהיה בחוץ…. בעזרת דמיון מודרך נשימות והרבה אמונה הצירים הפסיקו והיא נשלחה להשגחה במחלקת יולדות. במשך עשרה שבועות אותה אישה הצליחה לשמור על התינוק שלה בתוך הרחם, להפתעת הרופאים, בעזרת עבודה משמעותית של דמיון מודרך, טפולים מרחוק, תמיכה מהסביבה הקרובה לה, ושוב – הרבה מאוד אמונה. לאחר עשרה שבועות הרופאים ביקשו להתחיל יילוד של התינוק, והיא ילדה בלידה טובה תינוק בריא וחמוד.
חשוב שתבינו שהתנאי הראשוני כדי לשמור על התינוק בתוך הרחם, ולאפשר לו להמשיך להתפתח בסביבה הרחמית הטובה לו ביותר הוא האמונה, גם אם הצוות הרפואי לא משדר אופטימיות חשוב למצא דרכים להאמין שהדבר אפשרי.

מה עוד יכול לעזור?
* עבודה עם דמיון מודרך, טיפולים אנרגטיים ואחרים מתחום הרפואה ההוליסטית שיכולים לתמוך בהמשך ההיריון.
* תזונה מתאימה, בעיקר כזו של פירות ירקות ונבטים חיים, עשירה בויטמין C אשר מחזק את עמידות הגוף לזיהומים ויכול גם לתמוך בצמצום ירידת המים.
* שמירה על היגיינה גופנית בעיקר באזור הנרתיק כדי להימנע מזיהומים.
* לקיחת פרוביוטיקה באופן יומיומי במרחק של כשעתיים מלקיחת האנטיביוטיקה בכדי לחזק את סביבת החיידקים הטובים שלך ושל התינוק ולתמוך בעמידות הגוף לזיהומים וחיידקים בסביבה
* תוספי תזונה – אומגה 3 וביופלבנואידים (נגזרת ספציפית של ויטמין C)  – אלו נמצאו כמחזקים את שק מי השפיר ובמקרים מסיימים נמצא שלקיחת התוספים תומכת באיחוי הקרומים והפסקת ירידת המים
* יצירת סביבה אנושית תומכת, לאפשר רק למי שמחזק אותך ומשדר אופטימיות לשהות במחיצתך.

לאחר שבוע 35 כאמור ההנחיה הרפואית היא להתחיל יילוד של התינוק:
במידה ועדיין יש ירידת מים ואין צירים אפקטיביים סביר להניח שהצוות הרפואי יציע התחלה של יילוד עם פיטוצין.
דברים שאפשר לעשות כדי לנסות לגרום ליצירה של צירים ע"י הגוף לפני ובמהלך הזרוז:
* אפשר להתייעץ עם הצוות הרפואי לגבי ישיבה על כדור פיזיו והליכה זקופה, במידה וראש התינוק מבוסס באגן יש סיכוי טוב שאלו יקדמו צירים. (ההתייעצות היא עניין בטיחותי וחשוב לשמוע את דעת הצוות הרפואי מכיוון שאם הראש איננו מבוסס באגן עלולות להיות לכך השלכות רפואיות)
* עיסוי פטמות – אפשר לגרות את אזור הפטמות ובכך לקדם הפרשה של אוקסיטוצין ליצירת צירים
* שימוש בדמיון מודרך, דיבור עם התינוק, טיפול בטכניקת איזון חיים, דיקור או רפלקסולוגיה או כל טכניקה אחרת מתחום הרפואה ההוליסטית כדי לזרז את הלידה.
* נשימות ארוכות ואיטיות המשרות רוגע ויצירת אוקסיטוצין חשובות במהלך כל תהליך הלידה.

ואחרי הלידה:
קחי בחשבון שתינוק בשבוע כל כך צעיר, ייתכן ויזדקק לתמיכה רפואית ראשונית ויחד עם זאת סיכויי ההסתגלות שלו בצורה מיטבית לעולם עולים ככל שילדת בשבוע מתקדם יותר.
אני ממליצה לקרא וללמוד קצת על עולם הפגות, להצטרף לקבוצות תמיכה לאמהות לפגים ולקבל הכוונה מקצועית וכלים שיוכלו לעזור לך כאמא לייצר לתינוק סביבה תומכת גם מחוץ לרחם.
מוזמנת להתייעץ איתי בכל נושא הקשור להריון ללידה או להתפתחות התינוק.

בברכת לידה טובה ובריאה במועד,
נעה

נעה חברוני, מלווה נשים וזוגות במסע ההורות מהרגע הראשון.
מתוך ארגז הכלים שלי:
אשה ואמא, דולה, מדריכת הכנה ללידה, מדריכה להתפתחות תינוקות – מאבחנת ומטפלת בשיטת "צעד ראשון",
מדריכה לשפת התינוקות דנסטן, מאבחנת ומטפלת בטכניקת "איזון חיים" לטיפול בבעיות פיזיות ורגשיות.
צרי קשר: 052-2837199
או דרך הדואר האלקטרוני: merkaz.hamaagal@gmail.comליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *