הנקה בימים הראשונים, למה עלי לצפות?

 הנקה בימים הראשונים, למה עליי לצפות? 

מזל טוב!

מיד אחרי הלידה מגיע זמן מיוחד וקסום, האמא והתינוק מוצפים בהורמוני אהבה, רוגע והיקשרות שעוזרים להם לעבור הישר לשלב הבא: התינוק מתחיל את המסע להסתגלות לחיים שמחוץ לרחם, האם מתחילה להתאהב בתינוק הקטן לחוש אליו חמלה ואמפטיה, ולהבין שהיא אמא!

תינוק שיונח על אימו במגע עור לעור, ישלים תחילה את המשימות ההישרדותיות שלו: הוא יווסת את דופק ליבו, רמות הסוכר בדמו, קצב הנשימה וחום גופו ואז יתפנה למשימה הבאה שלו – משימת ההזנה. הוא ישתמש ברפלקסים הקדומים שלו וינסה להגיע לשד ולהתחיל לינוק.

הנקה בשעה הראשונה אחרי הלידה חשובה וחיונית לביסוס טוב של ייצור החלב ואתחול התהליך.
אם מתקיימת הפרדה בין אמא ותינוק בשעות הראשונות, כדאי לסחוט ידנית את הקולוסטרום ולספק אותו במזרק או בכפית לתינוק. חשוב להדגיש שבכל שלב שבו האמא פוגשת שוב את התינוק, אפשר לחזור לנקודת המוצא, להניח אותו במגע עור לעור על גופה ולתת לו הזדמנות להגיע אל השד.

ביממה הראשונה, נראה דפוסי יניקה שונים ומגוונים. יתכן והתינוק יישן מספר שעות ברצף אחרי הלידה ואז יינק פרקי זמן ממושכים. יתכן ונראה דפוסי יניקה קצרים ולאחריהם תנומות קצרות. כל עוד התינוק נמצא לידך, את תלמדי לזהות את סימני הרעב שלו ולהגיב אליהם.

החלב הראשוני מכונה קולוסטרום, הוא נוצר סביב השבוע ה16-להריון וזמין לתינוק עם הלידה. הקולוסטרום סמיך ומרוכז בנוגדנים ובמרכיבים חיוניים לתינוק בימיו הראשונים. כמותו הקטנה מותאמת לגודלה של קיבתו בימים אלו. עם הלידה גודל הקיבה הוא כגודל דובדבן, בגיל שבוע גודלה כבר מגיע לגודל של משמש ובגיל חודש היא כבר תגיע לגודל של כדור פינג פונג או ביצה.  לכן, כמויות החלב שהתינוק זקוק להן יעלו בהדרגה מיום ליום:

לאיזו כמות חלב תינוק זקוק בימים הראשונים?

ביממה הראשונה: 2-10 מ"ל לארוחה או 30-50 מ"ל ליממה

ביממה השנייה: 5-15 מ"ל לארוחה ועד 150 מ"ל ליממה

ביממה השלישית:15-30 מ"ל לארוחה ועד 250 מ"ל ביממה

ביממה הרביעית: 45-60 מ"ל לארוחה ובין 360-480 מ"ל ביממה

מהיממה השישית ועד גיל שבועיים: 45-75 מ"ל לארוחה ובין 550-700 מ"ל ביממה. (נתונים אלו מבוססים על הרצאה של ד"ר סמיילי IBCLC  2011 וכן הרצאה של ננסי מורבאכר  IBCLC2016 וכן פרוטוקול  מספר 3 ( ABM.

למה לצפות בימים הראשונים?

בין היממות השנייה לחמישית, החלב הבשל נכנס. סביר שתרגישי מלאות, שדיים חמים ורגישים מעט למגע, החלב יהפוך להיות פחות סמיך ומרקמו ישתנה ל"נוזלי". התינוק יהיה אקטיבי יותר על השד, יישמעו גמיעות במהלך ההנקה והוא צפוי לינוק 8-12 פעמים ביממה, לא בהכרח במרווחים שווים. לפעמים זמני ההנקה יהיו ארוכים, כמה הנקות ברצף ללא שינה או שינה קצרה מאוד ולאחר מספר הנקות כאלו, תגיע שינה יותר ממושכת.  פידבק חשוב להנקה יעילה הוא מספר היציאות ביממה: מסוף השבוע הראשון לחיי התינוק נצפה לראות לפחות 5-6 טיטולים עם שתן ביממה ולפחות 3 טיטולים עם צואה שתשתנה ממקוניום בימים הראשונים, ליציאה רכה שהגוון שלה יהפוך מחום-ירקרק לצהבהב חרדלי.

מהן הסיבות האפשריות לקשיי הנקה?

הנקה מושפעת מגורמים רבים ומגוונים. החל מאופן הלידה, האם היו התערבויות בתהליך? האם התינוק נולד במועד ובאיזה משקל? האם קיימות מחלות רקע? ועוד ועוד.

לכן, אם את מרגישה כאב, גודש שלא מתפנה, ייצור חלב שלא מתבסס או שאולי את מתמודדת עם אתגרים מהצד של התינוק: האם הוא נמצא באי שקט  או אולי הוא דווקא מאוד ישנוני?
אל תחכי, פני לקבלת עזרה מקצועית. הזמן הוא מרכיב משמעותי בהצלחת ההנקה!

 

ענת יערי

יועצת הנקה IBCLC  -"אם ודרך"      www.emvaderech.com

צרי קשר: 0507639065

בואי לפגוש אותי גם בעמוד האינסטגרם שלי https://www.instagram.com/anatyaaribreastfeeding/

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:4 Responses to כאב בשורש כף היד ובאגודל לאחר לידה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *