אחים רבים ועוד יריבו אז מה נותר לנו ההורים לעשות?

אחים רבים

אחים רבים. אחים יריבו. אחים רבים. אחים יריבו.

זה חלק מלהיות אחים.

אז אם זה כל כך ברור וידוע למה זה כל כך מפריע לנו ההורים?

 • אי הצדק– אנחנו חושבים שיש אחד שתמיד קורבן בין השניים. אותה מחשבה מובילה לרצון לשמור עליו וכך גם לשמור על הצדק בבית.
 • אלימות– הם משתמשים באלימות במריבות שלהם, דבר שלא קל לראות ולהכיל.
 • הרצון שיהיו אחים טובים– אם הם יריבו הם לא יהיו אחים טובים שאוהבים אחד את השני.
 • רעש– מריבות עושות רעש. ישנן סיטואציות ביומיום שאנחנו יותר פנויים לרעשים (חיצוניים) וישנן סיטואציות שפחות. כשאנחנו פחות פנויים נרצה שיהיה שקט סביבנו ומריבות, הן לא חלק מאותו שקט מיוחל.
 • משפחה– לכל אחד יש מעין תמונה אידילית של המשפחה שלו. ברוב התמונות למריבות אין מקום, הן משבשות לנו את האידיליה.
 • שליטה– כהורים אנחנו רוצים לשלוט במה שקורה בבית או לפחות חושבים שאנחנו שולטים. מריבות לוקחות את מושכות השליטה מאיתנו, מה שמערער את הצורך שלנו.

 

אנחנו מגדלים ילדים שיהיו ביום מן הימים מבוגרים, זה נשמע רחוק אבל זה מגיע מהר, כך מספרים.

בבית אנחנו יכולים ללמד את ילדינו על החיים "האמיתיים". בבית הם יכולים לחוות חוויות באווירה תומכת ומכילה וללמוד איך להתנהל בסיטואציות כאלו שיקרו להן בעתיד.

אם ככה מה יש במריבות שיכול ללמד את הילדים לחיים הבוגרים שלהם?

או

מהם היתרונות (תאמינו או לא הם קיימים) של המריבות בין האחים?

 • לוותר– הם לומדים איך זה מרגיש לוותר על משהו שחשוב להם, היום זו המשאית שחשובה ובעתיד השעה בה ירצו לצאת הביתה מהעבודה. הם לומדים מתי כדאי לוותר, איך מרגיש הצד השני כשמוותרים לו ואיך הם מרגישים לוותר, החיוך של האחר יכול לעזור.
 • לא לוותר– הם לומדים לעמוד על שלהם ולשים את עצמם במרכז. הם לומדים איך מרגיש הצד השני כשלא מוותרים לו (לפעמים הם מרגישים את זה פיזית כשהמאוכזב מרביץ).
 • ללבן אי הסכמה– בחיי היומיום הם נתקלים בדעות שונות והם צריכים לדעת להתנהל מולן. איך מתי ובאיזה טון להביע את דעתם, למרות שהיא שונה. היום הם לא מסכימים על מי ישב ליד אבא בארוחת הערב ומחר הם לא יסכימו אחד לשני להכנס לחדר. בחייהם הבוגרים הם עלולים שלא להסכים עם בן הזוג על אילו גבולות צריך בבית.
 • לראות את האחר– לכל אחד מהאחים יש צרכים ורצונות. אותם צרכים ורצונות עלולים לעתים, להיות שונים. כשאחד האחים רוצה לשחק במשחק מסוים ואחיו בדיוק משחק בו הרצונות שלהם מתנגשים ויוצרים מריבה, שכן שניהם רוצים את זה ע כ ש י ו. בזכות המריבות הם לומדים אט אט שיש עוד אנשים בעולם עם רצונות משלהם וכך הם לומדים אסטרטגיות להתמודדות במצבים שכאלו.
 • סגנונות כעס שונים– בהתאם לגיל ולהתפתחות לכל אחד יש סגנון כעס משלו. הם לומדים אודות הסגנונות הללו, איך להתמודד עם הכעס של האחר ושל עצמם. מה הכעס של האחר מעורר בהם והאם הם רוצים לאמץ לעצמם את הסגנון הזה או שמא הוא לא נעים להם ויחפשו להם סגנון אחר.

אחרי שהבנו למה קשה לנו עם המריבות שלהם והבנו גם למה הן חשובות נשאר רק להבין איך עלינו להגיב כשהן קורות.

תוכלו לקרוא על זה כאן.

אם המריבות מעסיקות אתכם באופן יומיומי ואתם מתקשים לראות בהם משהו חיובי (גם קצת זה יותר מכלום) מוזמנים להתקשר אלי ונתבונן בדברים ביחד.

מורן

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *