איך להלביש תינוקות בחורף?

ילדת עכשיו, בחורף… וקר….. והקטנצ'יק(ית) כ"כ קטנים… והם עוד לא יכולים לשמור על חום גופם…

אז איך צריך להלביש אותם?!?

אולי גם את שמעת את הקביעה של שתי שכבות עד גיל כך וכך, ואח"כ…

אז אני מציעה שיטה חדשה (בעצם ישנה), חתרנית ומדויקת מאד.

פשוט מאד: תסתכלי על התינוק\ת שלך ותשתמשי ברגש ובהגיון האמהי שלך (מה שבקיצור קוראים – אינטואיציה אמהית).

בואי נעשה סדר:

  • בהחלט צריך לעזור לתינוקות הרכים בוויסות חום גופם (כמו שאנו עוזרים, עוטפים ומגנים בתחומים אחרים). צריך להיות להם חמים ונעים, אבל חשוב להקפיד שלא יהיה להם חם מידי. וזה למה? כדי שחלילה לא יתייבשו מחימום יתר וייעשו אפאתיים ולפיכך פחות יבקשו לינוק\לאכול, ואז זה מעגל (שלילי) המזין את עצמו. הביגוד צריך להיות כמה שיותר קל וגמיש- שיאפשר להם תנועה, שייהנו וילמדו ממנה ושיחממו את עצמם
  • המקום הכי טוב לתינוק (גם) מבחינת שמירת הטמפרטורה הוא על חזך (או על החזה של האבא, הסבתא וכו), ועדיף עור לעור. כלומר, כשמתאפשר, או בפרקי זמן גנובים ומתוקים, כדאי לשים את התינוק על החזה החשוף, עם חיתול, ואולי כובע וגרביים. את יכולה ללבוש חולצת כפתורים פתוחה, ועל הצמד המתוק המתענג הזה, אפשר לכסות בשמיכה רכה. זהו. כאן הכי טוב! לגוף האם יש יכולת לשמור ולווסת את הטמפרטורה באזור הזה (במרכז החזה) בצורה מופלאה, להעלות ולהוריד את הטמפרטורה עד שתי מעלות – הכל כדי ליצור לתינוקות סביבה אופטימלית. ממחקרים עולה, שבצורה זו, על החזה, עור לעור, תינוקות שומרים על חום גופם, על הדופק ולחץ דם בצורה מיטבית (אפילו יותר טוב מאשר באינקובאטור לפגים). יש לתנוחה זו גם יתרונות פיזיולוגיים ורגשיים רבים ואחרים שלא כאן המקום להרחיב בהם אבל כוללים עיכול משופר, רמת הורמוני סטרס בדם נמוכה יותר, (דבר המאפשר התפתחות ושגשוג), התפתחות מוטורית עדיפה –בשל התנועתיות והמגע, וכמובן קשר לתינוק, בטחון ורוגע (גם לאם וגם לתינוק).
  • אבל, לא תמיד אפשר כך – בעור לעור, ומה אז?
  • אני מציעה: הלבישו אותו\תה כפי שנראה לכם, ואז, הסתכלו ובדקו: אם חם להם, אז חם להם (איך יודעים שחם להם? הם אדומים וחמים. אולי העור יבשושי ואולי יש להם אגלי זיעה מעל המצח או על השפה העליונה). במקרה הזה כדאי להפחית ביגוד או חימום. אם הקצוות שלהם קרים (האזניים שלהם, קצה האף, ו\או קצות האצבעות קרות) אז קר להם – זה הזמן להלביש או לעטוף קצת יותר. ולבסוף, אם הם בביגוד קל ונוח שמאפשר תנועה, הקצוות של גופם לא קרים, ובמיוחד אם הם ערניים ומרוצים – סימן שטוב להם!
  • אני מפצירה בכן, לשתף גם את הידע האינטואיטיבי בהחלטות שלכן ואם נראה לכן שטוב, אל תתבלבלו יותר מדי מהערות מהסביבה ("חם לו, קר לה וכו'). תמשיכו לבדוק ולעשות התאמות בהתאם למה שקורה ומצוי עכשיו, לא לפי חוקים וכללים נוקשים שמתאימים אולי לסטטיסטיקה אבל בטח לא ספציפית לתינוק\ת שלכן.
  • זה בעצם הרבה יותר פשוט ממה שזה נראה. תבטחו בתינוק\ת שלכן, תבטחו בעצמכן, תבטחו בתקשורת שלכן, גם הבלתי מדוברת. ותדעו שאם באים פתוחים וקשובים, אפשר בכל רגע לבדוק ולראות איך ואם מתאים, ועכשיו? ועכשיו? ואולי ככה?

כמובן שמעורבות בזה (כמו בכל דבר בהורות) האחריות והחרדה, שלובות יד זו בזו. הרי אנחנו אחראים לביטחונם, לרווחתם לבריאותם… ואם לא…

זו אכן אחריות גדולה, ולא בדיוק קבלנו דפלומה בלהיות הורים…

אבל לא לשכוח שיש בזה גם המון מתיקות, ושיש בנו המון ידע ויכולות ללמוד בדיוק את זה.

 בהצלחה וחורף חמים, בריא ומתוק

עלתה לך שאלה?
רוצה לשתף\להאיר\לברר\להתיעץ?
מוזמנת לפנות אלי.

אשמח לשוחח,
בטלפון, בפרטי, במייל…
לילך
050-7946006

 

לילך בנימיני-קורש (לשעבר רוכל)
גְדֵלִים – מהריון להורות
הכנה ללידה, דולה, הנקה, ייעוץ הורות ותרפיה מוכוונת לידה
אמא ל-5, מושב מרחביה
050-7946006 וגם בדף שלי או באתר שלי
או במייל: lilach@gdelim.co.il

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *