איך ללדת לידה טבעית בבית חולים

מזל טוב את בהריון! חקרת, למדת, וקראת על האפשרויות השונות ללידה ובסופו של דבר החלטת שאת מעוניינת ללדת בלידה טבעית, לידה ללא התערבויות רפואיות. דעי שאפשר ללדת לידה טבעית גם בחדר לידה בבית החולים.

אז מה צריך לעשות כדי ללדת בלידה טבעית בתוך מערכת שהיא בכללה מערכת רפואית?
1. החלק הראשון הוא ההתכוונות על תהליך הלידה. בעיני חשוב להיות מכוונת לסוג הלידה בה את מעוניינת מצד אחד ומצד שני להגיע עם ראש פתוח לכך שיכולים להיות שינויים ובסופו של דבר מה שקובע אם הלידה נחוותה בעינייך כחוויה טובה או לא הוא היחס שלך לכל התהליך, בין אם היה טבעי במאת האחוזים או פחות. בסופו של דבר המטרה החשובה ביותר היא בריאותך ובריאות התינוק.
בנוסף, מהניסיון שלי כדולה בחדרי הלידה נוכחתי לדעת שדווקא נשים שמודעות לכך שיכולים להיות שינויים מתמודדות איתם טוב יותר ובסופו של דבר יוצרות לעצמן חווית לידה חיובית והרבה פעמים קרובה יותר לתכנית המקורית שלהן.

2. הכנה מתאימה – בחרי לך קורס הכנה ללידה המותאם לגישה שבה את מעוניינת ללדת ויעניק לך ולמלווים שלך כלים להתמודדות עם מצבי לחץ, וכאב – אלו המצבים הנפוצים ביותר שאיתן נשים צריכות להתמודד במהלך הלידה.  ומצד שני גם נותן מידע על ההתערבויות השונות הקיימות בבתי החולים במהלך לידות, היתרונות והחסרונות שלהם. כדי שבמידה ויוצעו לך התערבויות מסוג כלשהו תוכלי להחליט באופן שקול כיצד לפעול.

3. בחרי היטב את המקום בו את מעוניינת ללדת – בדקי את נתוני חדרי הלידה הנמצאים במרחק סביר מאזור מגורייך: מה הגישה הרפואית, מה הסטטיסטיקות השנתיות לגבי התערבויות, כיצד הצוות מתייחס למצבים שונים במהלך הלידה, האם בצמוד לחדרי הלידה ישנם שרותים ומקלחת, האם ישנה אמבטיה? האם ישנו חדר לידה טבעי? וכו'?  מומלץ לערוך סיור מקדים בבית החולים בו את מתכננת ללדת ולהגיע מוכנה עם שאלות היכולות להשפיע על ההחלטה היכן ללדת.

4. בחרי לך מלווים ללידה –  מלווה ללידה יכול להיות בן/בת זוג, אמא, חברה וכו'. רוב בתי החולים מגבילים את כמות המלווים בלידה ל-2 אנשים. חשוב שהמלווים שלך יוכלו לתמוך בך פיזית ורגשית, שישדרו לך רוגע, שיאפשרו לך להיות את עצמך, הכיני את המלווים שלך ללידה, בצעי איתם תיאום ציפיות לגבי הרצונות שלך בלידה, איך תרצי שינהגו במצבים מסוימים, ספרי להם מה נותן לך כוח ויכול לעזור לך בזמן אמת.

5. דולה – שקלי את האפשרות לקחת איתך מישהי שמכירה את המערכת מבפנים, מישהי שתערוך איתך היכרות מקדימה ותלווה אותך עוד בזמן ההריון ותוכל לתמוך בך ללא מעורבות רגשית, שתהיה זמינה עבורך בכל שעה,  שנכחה במספר לידות וצברה ידע בנושא, ובעלת כלים מקצועיים נוספים לתמיכה הן בפן הפיזי והן בפן הרגשי. ותוכלי להיעזר בה למצא את הכוחות שלך גם במצבים של קושי ומצוקה.

6. נסי לתזמן את היציאה לחדר הלידה בשלבים מתקדמים ולא בשלבים מוקדמים מדי – ככל שתעבירי את השלבים המוקדמים של הלידה בשהייה בבית ותצאי לחדר הלידה רק בשלבים של לידה פעילה, עולה הסיכוי שבו תוכלי לחוות לידה טבעית. לעתים נשים בוחרות לצאת מוקדם יחסית מהבית מה שמוביל לשהייה ארוכה בחדר הלידה, מקום בו לא תמיד נוח להן לישון ולנוח, והן מוציאות אנרגיה מיותרת, מה שמוביל לעייפות גדולה וקושי גדול יותר להתמודד עם הצירים בשלבים מתקדמים יותר וסופו של דבר ליותר התערבויות. אם את מתכננת ללדת בלידה טבעית,  יש חשיבות רבה לכך שבמידה ואין הכרח רפואי כלשהו, השלב הראשוני יעבור בסביבה הנעימה והמוכרת של הבית.

7. הפכי את חדר הלידה למקום נעים וביתי – בסופו של דבר תצטרכי להגיע גם לחדר הלידה, נסי לחשוב מה את יכולה להביא איתך מהבית כדי להנעים את השהות בו: אם זה חפץ שאת אוהבת, תמונה שמשמחת אותך,  מוזיקה נעימה, מצעים או בגדים נוחים, כלי רחצה עם ריח נעים ומוכר וכו'.

8. הכיני תכנית לידה שבה את מפרטת את הרצונות והבקשות שלך מהצוות הרפואי. לתכנית לידה יש משמעות גם בהתכווננות שלך על הדברים שחשובים לך וגם בהעברת המסרים והבקשות לצוות.

9. כשאת מגיעה לבית החולים – היכנסי עם חיוך והאירי פנים לצוות. זכרי שתקשורת נעימה ומכבדת היא הכרח בכדי לקבל שיתוף פעולה ותמיכה מכל מי שיהיה נוכח בלידה.

10. תחושת זמן – לעתים תוך כדי תהליך הלידה קל לנו יותר להתמקד בקושי ולחשוב בצורה שלילית – דבר שלכשעצמו מגביר את תחושת הקושי. נסי לזכור לאורך כל הדרך שהלידה תחומה בזמן ושבסופו של דבר הקושי חולף. שבין הצירים ישנן הפסקות ואורך כל ציר – גם הארוך ביותר, הוא לא יותר מדקה וחצי או שתיים. שאם כבר הגעת לצירים הארוכים ביותר סביר להניח שאת מתקדמת ומתקרבת יותר לסיום הלידה.

11. התמקדי במטרה – חשבי לאורך כל הדרך על התינוק שלך, על הרגעים הראשונים של החיבור שלכם לאחר הלידה, על כך שגם הוא עובר מסע מאתגר ואת נמצאת בלידה בשביל לתמוך במסע שלו ולהיפגש איתו בפעם הראשונה בקרוב.

מאחלת חווית לידה טובה ועוצמתית.
ומזמינה אותך לפנות אלי בכל שאלה,
נעה.

חווית ההיריון מזמנת לך את האפשרות לצאת למסע מופלא של חיבור לעצמך ולתינוק.
את מוזמנת לפנות אלי בכל שאלה הקשורה להתמודדות בתקופה המיוחדת הזו: בהכנה ללידה, בתמיכה וליווי בזמן הלידה, בטיפול לאיזון רגשי, בהכנה להורות ובטיפול בתינוק.

נעה חברוני, מלווה נשים וזוגות במסע ההורות מהרגע הראשון.
מתוך ארגז הכלים שלי:
אשה ואמא, דולה, מדריכת הכנה ללידה, מדריכה להתפתחות תינוקות – מאבחנת ומטפלת בשיטת "צעד ראשון",
 מאבחנת ומטפלת בטכניקת "איזון חיים" לטיפול בבעיות פיזיות ורגשיות.
צרי קשר: 052-2837199
או דרך הדואר האלקטרוני: merkaz.hamaagal@gmail.comליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *