GBS חיובי – האם גם את נשאית ?

gbs חיובי , סטרפטוקוקוס

בשנים האחרונות אני פוגשת שוב ושוב בהריוניות אשר מתגלות כנשאיות של GBS  חיובי.
הגילוי מעלה אצלן המון שאלות ואפילו חרדות "מה לעשות כדי שהתינוק שלי לא ידבק?", "איך זה ישפיע על הלידה שלי? " "האם אוכל להיות בתנועה או במקלחת בזמן הלידה או שאצטרך לשכב לאורך הלידה? " האם אוכל לקבל אפידורל?" "האם אני צרכה להגיע לבית החולים מיד כשמתחילים הצירים?"  " אולי כבר כדאי לעשות קיסרי כדי שהתינוק שלי לא ידבק במחלה?"
אלה רק חלק משאלות רבות שעולות לנשים לאחר שהן מגלות שהן נשאיות ל GBS. בכתבה זו אנסה לענות על רב השאלות ולהפיג את הלחץ והחרדה שמתלווה לגילוי ה GBS. ובעיקר אנסה לעזור לך ללדת את התינוק שלך בדרך שאת בוחרת למרות ה GBS.

מה זה GBS חיובי?
GBS סטרפטוקוקוס מקבוצה B הוא חיידק הנמצא במערכת העיכול והמין, ישנם מחקרים שונים אשר מצביעים על שכיחויות שונות בקרב אוכלוסיות הנשים ההרות במדינות שונות בעולם – בין 10%-40% במחקרים בארץ נמצא שהשכיחות הממוצעת היא כ 16% מקרב הנשים ההרות, אך רק אחד מכל 3000 ילדים יפתח מחלה.   שכיחות הזיהום שנמצאה בארה"ב היא 5 ל 10000 לידות. עם זאת באותם מקרים נדירים בהם מתפתחת המחלה, מדובר במחלה קשה הפוגעת בתינוק.
דרכי ההדבקות של התינוק הן: המעבר בתעלת הלידה  או זיהום שעולה אל הרחם לאחר פקיעת שק מי השפיר.

גורמי הסיכון המצביעים על אפשרות לנשאיות בחיידק זה?
חום במהלך הלידה (מעל 38 מעלות צלזיוס).
לידה מוקדמת (לפני שבוע 37 מלא).
.ירידת מים מעל 18 שעות עד ללידה.
ילוד קודם שאובחן עם זיהום בחיידק ה GBS.
תרבית שתן חיובית ל GBS במהלך ההיריון.
בכל המקרים הללו ההמלצה היא על מתן אנטיביוטיקה.

הנחיות משרד הבריאות היום בישראל אינן מורות על בדיקת GBS לכלל ההריוניות (בניגוד למקובל בארה"ב) כי אם רק לאלה אשר נמצאות בסיכון וזאת כיוון שישנם מחקרים הסותרים את יעילות הבדיקה ומחקרים נוספים אשר מצביעים על אחוז הדבקה קטן מאד של התינוק במהלך הלידה גם בקרב הנשאיות.
למרות הנחיות ומחקרים אלה קיימת בשנים האחרונות "אינפלציית " בדיקות GBS (לבקשת האישה או הרופא) ועמה כמובן גם "אינפלציה" בכמות הנשים המאובחנות כנשאיות.

מה לעשות אם אבחנת כנשאית?
* קודם כל לזכור שמדובר בתופעה שכיחה מאד שהטיפול בה ידוע, מוכר וגם פשוט.
* להישאר בפוקוס על דרך הלידה בה את רוצה ללדת ולא להניח שתצטרכי לוותר עליה בגלל הGBS .
*מתי להגיע לבית החולים? ההנחיה הרפואית היא לקבל אנטיביוטיקה כל 4 שעות  בזמן הלידה הפעילה (שלב אקטיבי)  כשהמטרה היא לקבל את האנטיביוטיקה 4 שעות לפני יציאת התינוק . כך שאת אמורה להגיע לבית החולים כ-4 שעות לפני יציאת התינוק. כמובן שקשה לדעת מראש מתי תתרחש הלידה ולכן גם קשה להגיע בדיוק 4 שעות לפניה. בדרך כלל להגיע 4 שעות לפני הלידה אינו אומר להגיע בציר הראשון עדין אפשר ורצוי לחכות ולהעביר את הצירים בבית באווירה רגועה נינוחה ונעימה. ברב המקרים גם אם תגיעי בשלב לידה פעילה כלומר כ4 ס"מ ו3 צירים ב10  דקות עדין יחלפו 4 שעות לפני שהתינוק ייצא מפתח תעלת הלידה, כך שאת יכולה להגיע כשיש כבר צירים חזקים ומשמעותיים לפחות כל 5 דקות. *(למעט נשים בלידה חוזרת שילדו לידות מהירות מאד בעבר).
הגעת ואת עדין בשלב מוקדם ? קבלי אנטיביוטיקה וצאי לטייל או לשבת בחוץ, כמו בכל לידה גם בלידה עם GBS עדיף לעבור כמה שיותר מהזמן בסביבה נעימה רגועה ולא רפואית .
מה קורה אם הגעת וילדת אחרי שעה? לרב שום דבר , יתכן שיבדקו את התינוק ואולי אם יש צורך יתנו לתינוק אנטיביוטיקה (בהתאם לנהלי בתי החולים השונים). ברב המקרים יסתפקו במנה שהספקת לקבל.
*חשוב מאד לידע את הצוות שאת אמורה לקבל אנטיביוטיקה כבר ברגע שהגעת לבית החולים כדי לחסוך זמן.

תנועתיות בלידה: האנטיביוטיקה ניתנת באינפוזיה וזמן המתן הוא כ 10 דקות בלבד. בכל שאר הזמן תוכלי להיות חופשיה ולהסתובב כמו בכל לידה אחרת ואף להיות במקלחת. אם עדיין לא ילדת ירצו לתת לך אנטיביוטיקה שוב אחרי 4 שעות. אומנם מדובר בהפרעה ובהתערבות במהלך הטבעי של הלידה אך ניתן וגם כדאי להתייחס אליה בהבנה וקבלה , מתן האינפוזיה לא צריך להיות דומיננטי ולהשתלט על הלידה וההתנהלות שלה. אם קשה לך מאד לשכב תוכלי לבקש לקבל את האינפוזיה תוך כדי עמידה או ישיבה על הכדור.

אין שום קשר בין קבלת האפידורל או אי הקבלה שלו לבין  הGBS  וכנ"ל גם לגבי שאר משככי הכאבים .
כמובן שהסיכון וההפרעה הם כל כך מזעריים שאין שום סיבה לבקש קיסרי כדי להימנע ממעבר של התינוק בתעלה.

אולם מעבר לכל זה חשוב לי לאמר שכמו בכל לידה אם את מרגישה מודאגת ולחוצה מסכנת ההדבקה של תינוקך עדיף להגיע לבית החולים קצת לפני ולדעת שקבלת את האנטיביוטיקה, יתכן שידיעה זו תעזור לך ללדת לידה רגועה ובטוחה יותר גם אם שהותך בבית החולים בכלל ובחדר הלידה בפרט יהיו ארוכות יותר. וכמו בכל דבר בלידה חשוב לקבל באהבה ובזרימה את מה שמגיע ויחד עם הקשיים למצוא את הדרך לחוות את הלידה כחוויה טובה ומעצימה.
בהצלחה.
*מוזמנות לשאול שאלות שמטרידות אתכן.
ג'יני אושרי – דולה ומדריכת הכנה ללידה  מטפלת מוסמכת בדמיון מודרך ופרחי באך. טל.052-2449661

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:4 Responses to GBS חיובי – האם גם את נשאית ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *