המדריך המלא להתמודדות עם גזים וכאבי בטן אצל תינוקות

למי מאיתנו לא יצא להיתקל בתינוק צורח ומתפתל מכאבים כתוצאה מכאבי גזים או עצירות ?הנתונים המספריים אודות אחוז התינוקות באוכלוסייה הסובלים מגזים אינם חד משמעיים, אבל מכל העוסקים בנושא משתמע שחלק נרחב מאוד מהתינוקות החל מגיל שבועיים לערך סובלים מהתופעה ותופעות אחרות כגון עצירות, הקשורות למערכת העיכול.

איך נראה תינוק שסובל מגזים או עצירות?
באופן כללי אפשר לזהות שהתינוק לא נינוח,אצל הרבה תינוקות חוסר הנינוחות יגיע בשעות קבועות במהלך היום, פעמים רבות בשעות הערב. בזמן התקף לפעמים אפשר לזהות חלק מהתופעות הבאות: עצבנות, בכי שמטפס במהירות לטונים גבוהים, נפיחות בבטן, ריחות לא נעימים של גזים, התקשות באזור הבטן,רגליים מורמות לכיוון הבטן כתוצאה מכיווץ וכאב באזור, עיכוב במתן יציאות ואצל חלק מהתינוקות צואה יבשה וקשה.

למה זה קורה? – הסיבות והפתרונות:
מערכת עיכול לא בשלה:
במהלך תשעת החודשים הראשונים לחייו – כשהתינוק עוד היה עובר, מערכת העיכול שלו לא פעלה באותו אופן בו היא פועלת כיום. למעשה הוא היה ניזון ישירות דרך חבל הטבור. הפה,המעיים, הקיבה ופי הטבעת לא היוו פונקציה בהזנה ובהתרוקנות שלו. למעשה מרגע שנולד התינוק, מערכת העיכול שלו מתחילה ללמוד וכמו כל למידה היא נתקלת באתגרים לא פשוטים.כמו שקצב הלמידה הוא שונה בין אדם לאדם, כך גם בין התינוקות נמצא שישנם תינוקות שמערכת העיכול שלהם מסתגלת ולומדת מהר יותר לעומת תינוקות אחרים.

הפתרון במקרה הזה הוא סבלנות. נכון רובנו לא אוהבים לשמוע את התשובה הזו, וזהו בדיוק גם המקום שלנו להבין שלא כל למידה מגיעה בקלות ולעתים נתקל בקשיים ואתגרים. במידה ונבדקתם אצל רופא הילדים וקבלתם תשובה שהסיבה לכאב היא ככל הנראה גזים, ספקו לתינוק שלכם את כל האהבה והתמיכה שהוא צריך בזמן הכאב, בידיעה שלרוב כאבי הגזים הולכים ופוחתים עם הזמן.

יחד עם זאת מהניסיון שלי אני יכולה להגיד שבדרך כלל יחד עם מערכת עיכול לא בשלה ישנן לפחות סיבה אחת או שתיים נוספות להופעת הכאב ובהן בהחלט ניתן לטפל:

חוסר איזון של פלורת המעיים:
באופן טבעי תינוקות נולדים עם פחות 'חיידקים טובים' על גבי פלורת המעיים, מצב שמתאזן ככל שעובר הזמן. לחיידקים הטובים ישנו חלק חשוב בתפקוד תקין של מערכת העיכול. מכיוון שאחד מהסימפטומים של מחסור בחיידקים טובים הוא גזים במערכת העיכול חלק נכבד מהתינוקות סובל מהתופעה.

הטיפול – במידה והאם מניקה, אפשר להוסיף לתזונה שלה קפסולות של חיידקים טובים שיעשירו את פלורת המעיים של התינוק. כמו כן ישנו מגוון רחב של תכשירים העשויים מחומרים טבעיים שיכולים להקל על הכאב.

רגישות למזונות שונים:
המזון הטבעי והבריא ביותר לתינוק הוא חלב אם. מסיבות שונות ישנם תינוקות שניזונים מתחליפי חלב, דבר שעלול להחמיר בעיות בעיכול. ישנו ויכוח לגבי תינוקות יונקים, האם תזונת האם משפיעה על איכות העיכול שלהם או לא. לגישתי ישנו קשר ישיר בין תזונת האם לאופן בו החלב מתעכל בגוף. מניסיוני נוכחתי ששינוי תזונתי במקרים מסוימים יכול להיטיב עם היונק ולהקל על סימפטומים של עצירות וכאבי בטן.

ישנם מטפלים שכל עיסוקם הוא לאבחן מהו המרכיב בתזונת האם שמשפיע לרעה על התינוק.כאשר פונה אלי אמא שחושדת שזוהי הסיבה אני מנחה אותה לנסות קודם כל להוריד מוצרי חלב וביצים מהתזונה שלה (בד בבד עם השלמת החלבונים והסידן ממקור אחר ובמידת הצורך פניה לתזונאית ) ולבדוק לאחר שבוע שבועיים אם חל שינוי. בנוסף להיות קשובה: האם ישנם ימים שאכלה מזון מסוים ובאותו יום התינוק היה זועף יותר ולנסות להוריד אותו מהתפריט.רגישות של תינוק יכולה לנבוע ממספר לא מבוטל של מזונות אך מניסיוני מוצרי חלב וביצים הם הנפוצים ביותר. חשוב להדגיש שככל שהתינוק גדל ( בוודאי כאשר הוא מתחיל לטעום מוצקים )אפשר לנסות לחזור לתזונה המקורית באופן הדרגתי ובדרך כלל תופעות הלוואי לא יחזרו על עצמם.

האכלת יתר:
חשבו על עצמכם – מה קורה כאשר אתם מפריזים ואוכלים מעבר לקיבולת הרגילה של הקיבה שלכם – מן הסתם לאחר זמן קצר תסבלו מכאבי בטן ולעתים מתופעות נוספות הקשורות למערכת העיכול. עכשיו חשבו על התינוק הקטן שלכם – זה שמערכת העיכול שלו קטנה פי כמה.. אז נכון חלב ובעיקר חלב אם, הוא קל יחסית לעיכול, ויחד עם זאת גם מערכת העיכול של התינוק כמו מערכות נוספות בגוף שלנו זקוקה למנוחה ומתמודדת בצורה לא טובה עם עומס. הקושי אצל רוב ההורים בנושא נובע מכך שהתינוק לא מדבר: לעומת ילד בוגר שיכול להגיד: "עכשיו אני רעב, עכשיו שבעתי.” תינוק מביע את כל סוגי הצרכים שלו בבכי.

זוגות שהשתתפו בקורסי הכנה להורות ולימוד שפת התינוקות מרגישים לרוב שיש להם את הכלים להבחין מתי התינוק רעב ומתי הוא שבע וכך נמנעת מהם האכלת יתר של התינוק. יש אמהות שמצליחות לזהות ניואנסים קטנים בבכי של התינוק שמצביעים על צרכים שונים. למי שמתקשה לזהות את סיבת הבכי אני ממליצה לערוך מעקב אחרי שגרת היום של התינוק וממש לנהל רישום מסודר. לעתים תגלו שחשבתן שהתינוק רעב אך בשונה מפעמים אחרות בהן הוא יונק זמן ממושך, בפעם הזו, מיד כשהתחלתן להניק הוא נרדם. יכול להיות שהבכי נבע מעייפות ולא מרעב. התינוק אמנם נרגע מההנקה באופן זמני, אך בהסתכלות לטווח ארוך יותר הוא אכל כשלא היה רעב ולכן מצב כזה יכול ליצור עומס על הקיבה שלאחר כמה שעות תתבטא ככאבי גזים. הורים רבים שעורכים רישום מסודר של זמני האכלה מגלים פתאום שגם בגילאים צעירים ישנם דפוסי הנקה קבועים יחסית וייחודיים לכל תינוק. שווה לנסות, ובפעם הבאה שהתינוק יהיה עייף תוכלו להרדים במקום להניק.
דבר נוסף שכדאי לשים לב אליו הוא שפת הגוף של התינוק – שפשוף עיניים למשל מעיד פעמים רבות על עייפות לעומת כרסום אגרופים שמעיד לרוב על רעב.

גרעפס שלא הצליח להשתחרר מהמערכת:
בזמן ההנקה או האכלה מבקבוק קורה שתינוק בולע בועת אוויר. ישנם תינוקות שהדבר קורה להם יותר והדבר מצריך פניה ליועצת הנקה שתעזור לתקן את תפיסת השד. אוויר עלול להיכלא בבית החזה, לא רק בזמן האכלה אלא במהלך כל שגרת היום של התינוק וגם כאן למידה של שפת התינוקות עוזרת להורים לזהות מתי התינוק מבקש שיעזרו לו לשחרר גרעפס, גם בלי קשר לזמני האכלה.

כאשר נתקעה בועת אוויר באזור בית החזה של התינוק אפשר לשחרר אותה ע"י החזקה אנכית של התינוק וטפיחה על הגב. אחרי שתשמעו גרעפס או ברגע שהתינוק יהיה רפוי ונינוח יותר תוכלו לדעת שבועת האוויר השתחררה. חשוב לדעת שיש תינוקות שהגרעפס משתחרר אצלם לאחר דקה או שתיים ויש כאלו שייקח להם 30 דקות ויותר לשחרר.
מה קורה כשהגרעפס לא משתחרר? בועת האוויר עלולה להמשיך ולרדת במערכת העיכול.במצב כזה יכולים להיווצר גזים וכאבי בטן וייקח זמן רב יותר לשחרר אותה.

תבנית גופנית מכווצת או מתוחה:
ישנם תינוקות ששרירי הבטן או/ו החזה שלהם מתוחים ( בדיוק כמו שאצלנו המבוגרים יש מתח שרירי ). אצל התינוקות האלו יש סבירות גבוהה לכך שקשיי ההסתגלות של מערכת העיכול יבואו לידי ביטוי באופן אינטנסיבי יותר.

מה יכול לעזור?
במקרים כאלה אני ממליצה על עיסוי כללי של הגוף ובנוסף תרגול שעוזר להרפות את שרירי הבטן והחזה. התרגול מתאים בכל מקרה כאשר ישנם בעיות עיכול ורלוונטי במיוחד לתינוקות עם מתח שרירי באזור:
** הניחו את התינוק על הגב ( לא בזמן התקף גזים אלא כאשר הוא רגוע ונינוח ), אחזו בירכיים של התינוק כאשר הרגליים צמודות יחסית ולא מפוסקות. כופפו את הירכיים כך שברכי התינוק יפנו לכיוון הפנים שלו. בדקו באיזו קלות הגב מתעגל. הרפו וחזרו על התרגיל מספר פעמים.ייתכן כי כבר בהתחלה תחושו שיש שיפור ביכולת של הגב לבצע כפיפה. שינוי כזה מצביע גם על הרפיה באזור שרירי הבטן. אחזו את הירכיים שוב ובעזרתם בצעו תנועות סיבוביות של האגן.
** טופפו על כל החלק הקדמי של התינוק – חזה ובטן.
** עסו את בטן התינוק בצורת ספירלה עם כיוון השעון מהטבור כלפי חוץ. באותו כיוון עסו את כף היד של התינוק ואת החלק האמצעי של כף הרגל.
** אחזו את התינוק בצורה כזו בה הוא שוכב על הזרוע שלכן, ( תנוחת נמר על ענף ) עם כף היד שלכן חפנו את הבטן של התינוק – לחצו עליה לחיצה עדינה ואיטית, החזיקו במשך שלוש שניות ושחררו באופן איטי. חזרו על כך מספר פעמים.

** טכניקה נוספת שאני משתמשת בה הרבה עובדת על הרציונל של שיטת פאולה – כל השרירים הטבעתיים קשורים אחד לשני: מכניסים מוצץ או אצבע ( כשהציפרניים גזוזות ונקיות )לפה של התינוק. נותנים לו למצוץ ומיד מוציאים, חוזרים על הפעולה מספר רב של פעמים ככל האפשר כל עוד התינוק נינוח ומאפשר. ושוב מכניסים את המוצץ ומעבירים ונוגעים בכל החלקים הפנימיים של הפה – חייך עליון, לשון ופנים הלחיים. לרוב זו פעולה שמשחררת לחץ גדול מאזור הבטן ולעתים גורמת באופן ישיר ליציאה.

אפשר לצפות בהדגמה של כל הטכניקות הנ"ל להרגעה והקלה על כאבי בטן וגזים אצל תינוקות כאן:

גזים ועצירות רגשית:
לתפיסת עולמי הגוף והנפש שלנו קשורים אחד בשני בקשר שאינו ניתן להפרדה. לפעמים יש קושי להבחין בסיבה הגופנית שגורמת לגזים או לעצירות. לעתים ישנו קשר ללידה טראומתית,למצב רגשי של ההורה או לחיים קודמים. הרפואה ההוליסטית מספקת מגוון שיטות טיפול שיכולות להקל ולעתים גם לפתור את הקושי. בטכניקת איזון חיים, השייכת לתחום רפואת התדרים בה אני מטפלת, ישנה אפשרות לטפל בתינוק עצמו או דרך אחד ההורים בבעיה ע"י איזון אנרגטי של הגוף והרגש.

ובאופן כללי – שימוש במנשא, הורים רגועים, והרבה חיבוקים יכולים להקל ולעזור לכם ולתינוק לעבור את התקופה המאתגרת הזו בצורה קלה ונעימה יותר.

מזל טוב, את אמא! יש לך שאלות, הקשורות להתפתחות התינוק? מרגישה שיש מקומות שבהם את זקוקה לתמיכה והכוונה? מוזמנת לפנות אלי בכל שאלה:

נעה חברוני: מלווה נשים וזוגות במסע ההורות החל מהרגע הראשון: אשה ואמא, דולה, מדריכת הכנה ללידה, מדריכה להתפתחות תינוקות – מאבחנת ומטפלת בשיטת "צעד ראשון",
מדריכה לשפת התינוקות דנסטן, מאבחנת ומטפלת בטכניקת "איזון חיים" לטיפול בבעיות פיזיות ורגשיות.
צרי קשר: 052-2837199
או דרך הדואר האלקטרוני: merkaz.hamaagal@gmail.com

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:3 Responses to המדריך המלא להתמודדות עם גזים וכאבי בטן אצל תינוקות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *