חשיבות פיתוח מערכת שיווי המשקל אצל תינוקות

עובר נמצא בתוך הרחם – שט לו במים. המים תומכים בו מחזיקים אותו ויחד עם זה מאפשרים לו לנוע בתוך הגוף שנושא אותו. והוא צף ושוחה לו בהנאה בתוכם.
תינוק בא לעולם – פתאום אין מים, אין גוף שתומך בו.
יש כח: כח הכובד, המאלץ אותו להפעיל שרירים בכדי להתייצב. אבל כיצד ידע אילו שרירים הוא צריך להפעיל? ומהיכן ישאב את הכח להפעיל אותם?

מערכת שיווי המשקל מתחילה להתפתח אצל העובר עוד ברחם.
במידה וההיריון תקין, האם פעילה ותנועתית בזמן ההריון ולתינוק יש הזדמנות לחוות תנועה כאשר הוא מוגן ואינו צריך להתאמץ יותר מדי בכדי לאזן את עצמו, היא מתפתחת באופן תקין.
אך ישנה עוד כברת דרך עד שמערכת שיווי המשקל תגיע לבשלות מלאה.

איבר החישה של מערכת שיווי המשקל נמצא באוזן. האיבר רגיש לתנועה ומעביר מסרים למוח כאשר הוא חש שינוי של מיקום הגוף במרחב.
כשהתינוק נולד הוא נולד עם מערכת שיווי משקל שכביכול השלימה את התפתחותה הפיזיולוגית אך נדרשת לה למידה רבה עד שתגיע לתפקוד שלם.

כיצד לומדת המערכת?
מערכת שיווי המשקל לומדת דרך התנסויות שונות בתנועה. ללא התנסויות המערכת לא מבצעת למידה וללא למידה היא לא תוכל להגיע לתפקוד מלא.

איזה צורך יש לנו בשיווי משקל בתור תינוקות ובתור בוגרים?
כל פעולה המצריכה תנועה, מפעולה קטנה אצל תינוק כגון הרמת הראש או אצל מבוגר כגון קשירת שרוך או כתיבה בעט ועד לפעולות גדולות יותר כגון הליכה, ריצה וקפיצה מחייבת שימוש במערכת שיווי המשקל ברמות שונות ובאופנים שונים בהתאם לפעולה.

מה הקשר בין מערכת שיווי משקל ברמה הפיזיולוגית לשיווי משקל נפשי?
דמיינו ילד שמערכת שיווי המשקל שלו אינה מפותחת בהשוואה לבני גילו:
בכל פעם שהוא רץ עם חבריו הוא מועד, אינו מצליח לתפוס כדור שנזרק לעברו, כשהוא יושב לאכול הוא מתלכלך כולו ומלכלך את סביבתו. ילד כזה יחוש מאוים כל פעם שתידרש ממנו התמודדות עם מערכת שיווי המשקל. ברור כמובן שלא יהיה לו שום עניין להתעסק בפעילות גופנית. ויכול להיות שיהיה מושא ללעג בעיני סביבתו. מה שיכול להוביל לירידה בביטחון העצמי. בשביל ילד כזה כל הליכה ממקום למקום משולה להליכה על חבל דק וגבוה – כמו לוליין בקרקס. כל צעד צריך להיות מחושב, כמות האנרגיה שהוא צריך להשקיע בכדי לא ליפול היא עצומה.
לעומתו ילד בעל מערכת שיווי משקל מפותחת לא יירתע בקלות מאתגרי שיווי משקל חדשים. יוכל לבטוח בגופו ובתנועותיו ולחוש תחושת עצמאות. וגם כאשר ייפול מדי פעם הדבר לא יאיים עליו והוא יחזור לשגרה במהירות.

איך ניתן לעזור לילדינו לפתח את מערכת שיווי המשקל שלהם?
• כבר בזמן ההריון ישנה השפעה של תנועתיות האם על מערכת שיווי המשקל המתפתחת של העובר. תנועה בזמן ההריון
עוזרת לפיתוח המערכת. ( כמובן רק בתנאי שאין הגבלות רפואיות כגון שמירת הריון וכו )
• לאחר לידת התינוק ניתן לשאת אותו על הידיים ובמנשא בכדי שיתרגל לתנועה. עדיין אין צורך שיתחיל לאזן את עצמו אך חשוב שייחשף לחוויה התנועתית.
• בד בבד עם התפתחות היכולת של התינוק לתמוך בעצמו – לייצב את גופו וראשו בכוחות עצמו חשוב להניע אותו
בעדינות במרחק מה מגוף ההורה בכדי שיתחיל לנסות לאזן את עצמו.
• כדאי להחזיק את התינוק במנחים שונים בכדי שגופו ייחשף לסוגים רבים של הפעלת מערכת שיווי המשקל.
• חשוב לתת לתינוק להתנסות גם בשכיבה על הבטן – הפעלת מערכת שיווי המשקל ע"י הרמת הראש בהתחלה ולאחר מכן התהפכויות.
• ככל שהתינוק גדל אפשר לשנות גם את מקצבי התנועה ולגוון – לפעמים מקצבים איטיים ולפעמים מהירים ואפילו מפתיעים.
• רצוי לא לנסות "לקדם" את התינוק בשלבי ההתפתחות – לדוגמא לא להושיב אותו לפני הזמן או להעמיד אותו לפני הזמן בכדי שהמערכת התנועתית ומערכת שיווי המשקל תוכלנה להיבנות בשלבים ולא לדלג על התנסויות
חשובות של שיווי משקל. לדוגמא התנסות של מעבר מזחילה לישיבה. למידה של מעבר בין סוגי ישיבה שונים ומעבר מישיבה לעמידה. המעבר בין שלבי ההתפתחות השונים הוא אחד הכלים המשמעותיים בלמידה של המערכת.
• לקראת שלב ההליכה חשוב לראות שהתינוק לומד ללכת בסביבה שאיננה מסכנת אותו במידה והוא נופל מחד אך מאידך מאתגרת ואיננה בנויה כמפלס מישורי ושטוח.
• חשוב להנחיל לתינוק מסר שליפול זה בסדר וזהו חלק מתהליך הלמידה של מערכת שיווי המשקל.
• דבר נוסף שחשוב לוודא הוא שלקראת שלב ההליכה התינוק רכש את רפלקס הבלימה וכאשר הוא נופל הוא מושיט את ידיו קדימה בכדי לא ליפול על הפנים.
• חוויות כמו נדנוד בנדנדה ( ללא משענת גב ), גלישה במגלשה וריצה אחרי כדור מתגלגל מפתחות מאוד את המערכת.

כדאי לזכור שליכולת התנועתית השפעה גדולה לא רק על מצב פיזיולוגי, אלא גם על כל עולם הרגש והביטחון של הילד בעצמו ובסביבתו, לכן כדאי לספק מדי פעם התנסויות חדשות שיכולות לאפשר לילד להתמודד עם חוויות מאתגרות של שיווי משקל ותנועה

 


מזל טוב! הפכת לאמא! ויחד עם האמהות והתינוק החדש מגיעות גם הרבה שאלות ותהיות…

מעוניינת להתייעץ? מעוניינת להרשם לסדנא, או לקבל אבחון או טיפול פרטני בשבילך או בשביל התינוק? מרגישה שיש מקומות שבהם את זקוקה לתמיכה והכוונה?
אשמח לעזור ולענות על כל שאלה. את מוזמנת ליצור איתי קשר:

נעה חברוני: מלווה נשים וזוגות במסע ההורות החל מהרגע הראשון: אשה ואמא, דולה, מדריכת הכנה ללידה, מדריכה להתפתחות תינוקות – מאבחנת ומטפלת בשיטת "צעד ראשון",
מדריכה לשפת התינוקות דנסטן, מאבחנת ומטפלת בטכניקת "איזון חיים" לטיפול בבעיות פיזיות ורגשיות.
צרי קשר: 052-2837199
או דרך הדואר האלקטרוני: merkaz.hamaagal@gmail.com

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *