טיפים ל"תינוקות חורף"

תינוקות נולדים בכל יום במשך כל השנה. אם ילדת לאחרונה או תלדי בקרוב, התינוק שלך יהיה "תינוק של חורף" – תינוק רך שנולד בעונה הקרה בשנה. החורף הישראלי הוא הפכפך – לפעמים הוא יכול להיות נעים ושמשי, אך גם יודע להפיק סופות גשמים וקור חודר עצמות.
בדיוק בשביל הימים הקרים קיבצתי עבורך עשר עובדות התפתחותיות על תינוקות החורף:
1. חום הגוף – כפות הידיים והרגליים של תינוקות בד"כ קרות יותר משאר גופו. על מנת לבדוק את חום הגוף יש לגעת בבית החזה, בגב או בבטן. התחושה אמורה להיות נעימה למגע, לא חמה מדי ולא קרה מידי. התינוק אינו אמור להזיע, הזעה היא פעולה שמצננת את הגוף ולכן משיגה את הפעולה ההפוכה ויכולה לגרום להתקררות.
אם תינוקכם מזיע, הורידו אחת משכבות הבגדים או אווררו את החדר .
2. אם אין גשם, צאו – יציאה החוצה חשובה גם בחורף, החשיפה למחלות היא לא בחשיפה לקור אלא בחשיפה לווירוסים ולחיידקים במקומות סגורים בהם אין סרקולציה של אויר. לכן לבוש חם, גרביים וכובע הם דרך נהדרת וחשובה לצייד את התינוק בהגנה ולצאת לשאוף אויר צלול.
התנועה והאוויר הצח חשובים להתפתחותם התקינה, עוזרת לשינה טובה אצל התינוק , ולא פחות חשוב מכך למצב הרוח שלך ושל תינוקך.
3. אווררו את הבית – חשוב לפתוח חלונות ולאוורר את הבית . אוורור זו פעולה מאד חשובה כדי לגרש את גורמי המחלה. יש להקפיד בזמן הפעלת חימום להשאיר פתח לאויר להתחלף.
4. גרביים – כפות הרגליים אחראיות על דחיפת הרצפה וחשובה התחושה בהן ממש מראשית ההתפתחות . גריבת גרביים בחורף מייצרת חוצץ בין כפות הרגליים לבין הרצפה ואינה מאפשרת הפרדה של אצבעות כף הרגל , בתחושה זו טמונים לעיתים עיכובים התפתחותיים ( התהפכות, זחילה וכו') . הקפידו לפחות פעם ביום לחשוף את כפות הרגליים במקום מחומם ונעים ואפשרו להן תנועה חופשית, געו ועסו את כפות הרגליים והתייחסו לכל אצבע קטנה בנפרד.
5. הלבשה – תינוק שנולד לומד תנועה דרך הרפלקסים המולדים והתנועות הדיפוזיות שלו.
דרכם ילמד תנועות רצוניות אשר יאפשרו לו המשך התפתחות מוטורית וחושית איכותית וטובה . הלבשה של שכבות רבות מסרבלת ומקשה על התנועתיות של התינוק. הקפידו בבית להמעיט בשכבות ולתת לו ליצור תנועות בעצמו .
6. האכלה – הנטייה שלנו לנוע פחות ולאכול יותר חושפת את התינוקות לאותו הרגל באופן טבעי.
השגרה הביתית בימים הקרים לעיתים גורמת לאכילה מרובה שלנו ומשפיעה גם על האכלה של התינוק לעיתים קרובת יותר. הקפדה על תנועה בחודשי החורף הקרים היא קריטית ! היא מחזקת תנועה ומייצרת התפתחות .
7. בעיות נשימה – תינוקות בעלי נטייה לברונכיט ואסטמה סובלים יותר בעונות המעבר ובחורף. תנועתיות ועיסויים באזור בית החזה משפיעות ומקלות על הנשימה. לילדים עם סטרידו ממולץ לשאוף אויר קפוא!!
8. מנשא – כאשר משתמשים במנשא בד ניתן לוותר על שכבה אחת משום שבתוך המנשא חם והמנשא למעשה מהווה שכבה.
9. מגע- כשקר הגוף פחות חשוף לתחושות המגע על פני הגוף . המגע זו השפה הראשונה אותה מכיר התינוק עוד מרחם אמו ואחד החושים הראשונים המתפתחים אצל העובר. המגע מעביר מסר למוח על מיקום האיברים, יוצר נינוחות, משפיע על דימוי הגוף ,מעניק לתינוק תחושת בטחון ומפתח מערכות חושיות ועצביות. הכניסו יד מתחת לבגד והעניקו לתינוקכם מגע . הוא זקוק לזה !
10. חיבוק – חיבוק עוטף ומערסל נותן לתינוק תחושה של בטחון, מרפה את הגוף מביא נינוחות ומזרים אנרגיה טובה חום ואהבה לכל תא בגוף.

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *