לידה ללא כאב – יש דבר כזה? או – למה לסבול בלידה?

תחילת קורס הכנה ללידה, ואני שואלת את הנשים שמתקשרות אלי לברור על הקורס מה התכנים שחשוב להן לשים דגש עליהם?
התשובות שאני מקבלת הן מגוונות אבל כמעט כולן מוסיפות ומדגישות: "איך להתמודד עם הכאב בלידה.” יש שמוסיפות : "איך לעבור את הסבל הזה?” ויש כאלו שמרחיבות: "אני רק רוצה לצאת בשלום מהלידה הזו, אני צריכה לדעת איך אני שורדת??”

ואני שואלת את עצמי כל פעם מחדש: האם כך מצטיירת הלידה בעינינו? כתהליך של כאב של סבל שעיקר ההתמקדות בו היא כיצד לשרוד?
ואם כן, אם כך נראית הלידה בעינינו כיצד אפשר לתקן את ההילה המאוד לא חיובית שהודבקה לה?
מחוויות הלידה שלי ועם כל לידה שבה אני נוכחת כמלווה מתחדדת לי המהות האמיתית של הלידה:
הזכות להיות במקום הבורא, ההפיכה מאישה לאם, הנס שמתרחש ממש מול עינינו ותעצומות הנפש המתגלות אצל האישה היולדת, הכוחות הפנימיים שיוצאים לאור תוך כדי תהליך הלידה ומשמשים את האישה במהלך האמהות והלאה בהמשך החיים – המתנה הנפלאה הזו היא בעיני מהות הלידה.

אם הייתי מנסה לחלק את הלידות בעולמנו בחלוקה גסה לאופי הלידה בהקשר של נושא הכאב אני יכולה להגיד שיש נשים שחוות את הלידה כסבל, יש נשים שחוות כאב בלידה אך לא חוות את הכאב כסבל ויש גם נשים שלא חוות כאב בלידה ויותר מכך – הן חוות את הלידה גם מבחינה פיזית ולא רק רגשית כנעימה.
איך יכול להיות שהלידה נחוות בכל כך הרבה אופנים שונים?
על כך יש לי סיפור:
ד"ד דירק ריד היה גניקולוג אנגלי שחי בלונדון. בשנת 1913 בתקופה בה דירק ריד שימש כרופא, היה נהוג לתת לכל אישה במהלך הלידה כלורופורם כסם מרדים ומאלחש בכדי להימנע מכאב בלידה.
ד"ר ריד נקרא באחד הימים להגיע ללידת אישה באחת מהשכונות העניות של לונדון. כשהגיע לשם, הוא ראה אישה כורעת ללדת בשלבים מתקדמים. האישה ישבה בחדר חשוך ולא ביקשה עזרה. ד"ר ריד הוציא את המסכה הרפואית וביקש רשות לתת לה כלורופורם. אותה אישה סירבה בעדינות ולכן כל שנותר לו לעשות הוא לעמוד בצד ולצפות באישה מתרכזת, נושמת, ויולדת את תינוקה ברכות.
לפני שעזב את החדר שאל ד"ר ריד את אותה אישה מדוע היא סירבה לקבל את ההרדמה?
תשובתה ערערה אותו ומאז התחיל לחקור את כל נושא הכאב בלידה
תשובתה הייתה: "לא כאב לי ד"ר. זה לא היה אמור להיות כואב נכון?”


מהסיפור הזה אני מסיקה שתי מסקנות עיקריות:
לידה היא ארוע טבעי ובריא. נולדנו ללדת והדרך ללידה טובה, רכה ובריאה טמונה בידע קדום – באינסטינקטים שלנו שמנחים אותנו איך להתנהל בשלבים השונים של הלידה כדי לתמוך בתינוק בדרכו להיוולד. התערבויות לא נחוצות רק מפריעות לנו להקשיב לאינסטינקטים הבריאים שלנו וללדת בצורה הנוחה והטובה ביותר. ( כמובן שיש לידות מסוימות שבהן נדרשת התערבות, אך מספרן הוא באמת קטן יחסית למספר הלידות בהן מתערבים בד”כ )
תחושת סבל היא לא הכרחית בלידה. אפשר ללדת בשמחה ולחוות את הלידה כאירוע משמח ומרומם. אהיה 'קיצונית' יותר ואומר שגם תחושת כאב היא לא הכרחית בלידה. ובהחלט יש נשים שחוות לידה ללא כאב. למה בכל זאת נשים חוות כאב או סבל בלידה?
א. כי סיפרו להן שכך צריך להיות – הפחד הטמון במודע ובתת המודע שלנו מלווה אותנו כבר מילדות כשראינו במקרה סרט שבו האישה צורחת תוך כדי לידה, או ששמענו סיפור לידה מאישה שחוותה לידה לא פשוטה ומהמסרים המילוליים והבלתי מילוליים שקבלנו מהסובבים אותנו לגבי לידות. וכך ממשיך ונבנה המעגל: פחד, כיווץ כאב וסבל
ב. אחת מהסיבות לקיום הכאב היא שהוא נועד להנחות את הגוף – כיצד יש להתנהל או לנוע כדי להקל על התינוק את המעבר בתעלת הלידה. אם לא נקשיב לכאב וננוע בהתאם לו הוא יגבר. לעומת זאת הקשבה לכאב מאפשרת לאמא לנוע בהתאם, לעזור לעובר להתמקם בצורה נכונה ועל ידי כך להפחית את עצמת הכאב.

איך אפשר בכל זאת להתגבר על מסך העשן המפריע לנו לראות את הטוב והיופי שבלידה, איך אפשר לחוות את הלידה ממקום מעצים, בריא, ונינוח?
* בחרו לכן קורס הכנה ללידה עם אורינטציה חיובית. כזה שמעצים את התחושה המרוממת שאפשר לחוות בלידה, בדקו האם יש אפשרות לקבל בקורס כלים להתמודדות עם צירי הלידה באופן שיאפשר לכן לחוות אותם בצורה חיובית: תנועתיות, נשימות, דמיון מודרך, היפנוברתינג ועוד
* הקיפו את עצמכן בסביבה תומכת. הקשיבו רק לסיפורי לידה מעצימים. בדקו שהאנשים המלווים אתכן בלידה מאמינים בכן וביכולתכן ללדת, ומוכנים לתמוך בכן לאורך כל הדרך. אם זה בן הזוג, אמא, חברה או דולה. בדקו שמקום הלידה והפרוטוקולים הנהוגים במקום הלידה מתאימים לציפיותכן.
* בדקו האם יש לכן אמונות על הלידה שדורשות בירור מעמיק – אמונות שנובעות מחוויות לידה קודמות שלכן או של מכרות שלכן. דברים ששמעתן על לידה וכו.
במידה ויש צורך אפשר להיעזר במגוון רחב של שיטות בכדי לעבד את האמונות האלה ולנטוע במקומן אמונות מחזקות ובריאות.

אם תעשו את כל הדברים האלו אני מאמינה שהלידה תיחרט אצלכן כאירוע חיובי ונעים יותר ממה שדמיינתן בהתחלה.

ובקורס הלידה הבא כשאשאל מה התכנים שחשוב לך לשים דגש עליהן?
תוכלי להגיד לי: אני רק רוצה לקבל עוד ועוד כלים כדי לחוות את הלידה ברכות, בנינוחות ובאופן חיובי.

 

מאחלת חווית לידה טובה ועוצמתית.
ומזמינה אותך לפנות אלי בכל שאלה,
נעה.

 

חווית ההיריון מזמנת לך את האפשרות לצאת למסע מופלא של חיבור לעצמך ולתינוק.
את מוזמנת לפנות אלי בכל שאלה הקשורה להתמודדות בתקופה המיוחדת הזו: בהכנה ללידה, בתמיכה וליווי בזמן הלידה, בטיפול לאיזון רגשי, בהכנה להורות ובטיפול בתינוק.

 

נעה חברוני, מלווה נשים וזוגות במסע ההורות מהרגע הראשון.
מתוך ארגז הכלים שלי:
אשה ואמא, דולה, מדריכת הכנה ללידה, מדריכה להתפתחות תינוקות – מאבחנת ומטפלת בשיטת "צעד ראשון",
מדריכה לשפת התינוקות דנסטן, מאבחנת ומטפלת בטכניקת "איזון חיים" לטיפול בבעיות פיזיות ורגשיות.
צרי קשר: 052-2837199
או דרך הדואר האלקטרוני: merkaz.hamaagal@gmail.com

 

 


ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:תגובות של לידה ללא כאב – יש דבר כזה? או – למה לסבול בלידה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *