איך עושים עיבוד לידה? הפחתת חרדה מלידה

עיבוד לידה – לשחרר מחשבות טורדניות על הלידה הקודמת שלנו ולהפחית חרדה מלידה הבאה בעזרת תהליך עיבוד חווית לידה

אם את מאד רוצה עוד ילד אבל לא מסוגלת לחשוב על ללדת שוב, אם כשאת פוגשת חברה בהריון, או חברה אחרי לידה או אולי אפילו רואה שלט ובו שם בית החולים בו ילדת, צפים אצלך רגשות לא נעימים כמו פחד, כעס או אכזבה, ובאופן אוטומטי את מנסה "לחשוב על דברים אחרים", אז יש סיכוי רב שתפיקי תועלת מתהליך עיבוד לידה.

למה בכלל צריך לעבד את חווית הלידה שלך?

לידה היא אחת החוויות החזקות שאנו נושאות עמנו להמשך חיינו.

היא יכולה להיות חוויה עוצמתית ומחזקת של הצלחה והתמודדות והיא יכולה להיות גם חוויה חזקה של כאב, פחד, אובדן שליטה וכישלון.

בין אם החוויה היא לידה טבעית, לידה מלאת התערבויות או לידה באמצעות ניתוח קיסרי (מתוכנן או שאינו מתוכנן), אין ספק שאנו זוכרות את הלידות שלנו.

הזיכרון שלנו עובד ב-2 מישורים:

  • הזיכרון הסמנטי – מה קרה בלידה, כלומר השתלשלות האירועים בלידה לפי מה שאנחנו זוכרות(או לפי מה שסיפרו לנו הרופאים או בני הזוג)
  • הזיכרון הרגשי – מה הרגשנו בלידה (פחד, תסכול, ייאוש, הצלחה ועוד)

בעוד המידע מהזיכרון הסמנטי בדרך כלל נגיש ואין לנו בעיה לדבר עליו גם אם הוא טוב וגם אם קשה, את הזיכרון הרגשי אנו נוטות (בעיקר כשנמצאים בו רגשות קשים להתמודדות ) לדחוק אל תת המודע שלנו שם הוא פחות נגיש לנו.

למעשה, זהו מנגנון הדחקה הישרדותי: יש לנו תינוק קטן לטפל בו ולכן אין אנו רוצות לקחת סיכון לשקוע ברגשות קשים ומתסכלים שיפריעו לנו לטפל בתינוק שלנו.

מנגנון זה עוזר לך לתפקד כאם ולהתרכז ביומיום ובעשייה ולא לשקוע במחשבות יתר על המידה.
אז למה בכל זאת חשוב לעבד את הזיכרון הרגשי?
אם חווית רגשות קשים בלידה כמו פחד גדול, איבוד שליטה, אכזבה ועוד כנראה שהרגשות הללו לא ייעלמו. סדקים יופיעו במנגנון ההדחקה ורמזים שונים יגרמו לרגשות להציץ החוצה ולהציק לך.
גם אם לא התעסקת ברגשות הללו זמן ארוך (אולי אפילו כמה שנים), רוב הסיכויים שכאשר תתחילי לחשוב על הריון נוסף או כאשר תהיי בהריון נוסף הם יפרצו החוצה ובגדול ועלולים לגרום לך לחרדה מהלידה הבאה.

כדי להתמודד עם רגשות אלה נוצר תהליך עיבוד לידה.

מטרתו של תהליך עיבוד לידה הוא לתת מקום לרגשות ובדרך זו, לאפשר להם להשתחרר. קיימות מספר דרכים שונות לעשות תהליך זה –


עיבוד לידה באמצעות כתיבה
את מוזמנת לכתוב לעצמך את סיפור הלידה שלך. כתבי לא רק את מה שקרה בפועל אלא השתדלי לכתוב גם את מה הרגשת בכל שלב במסע הלידה. חשוב לכתוב בפירוט מקסימלי ובעיקר לכתוב רגשות שלא נעים לספר עליהם לאחרים ושאולי לא יתקבלו יפה.
אחרי שתכתבי את מוזמנת לקרוא שוב ושוב את מה שכתבת, להוסיף, להדגים ולתקן עד שתרגישי שכל הרגשות שישבו סגורים בפנים יצאו לאור ולכתב. אם תרצי לשתף אנשים קרובים במה שכתבת זה הזמן לעשות זאת (כמובן שאין חובה לעשות זאת)


עיבוד לידה בתהליך שיחה
אל תתביישי לספר ולשתף: את בן הזוג, חברות קרובות או אחיות. חשוב שתספרי מה הרגשת, מה היה לך קשה, מה באמת עבר עליך ולא רק מה קרה בפועל. תתפלאי לגלות כמה אנשים ובעיקר נשים ירצו לשמוע את הסיפור האמיתי שלך גם אם הוא קשה וכואב וכמה מהן יספרו לך את הסיפור שלהן בתגובה.

כתבת, שיתפת, סיפרת בכית אבל הפחדים והתסכול עדיין שם?
זה הרגע לבוא לעשות עיבוד חווית לידה עם מטפלת.


אחת השיטות הטובות לעיבוד לידה והשיטה בה אני עובדת היא בעזרת דמיון מודרך.

עיבוד לידה עם דמיון מודרך

שלב ראשון – נעצום עיניים ונראה את הלידה שלך כמו בסרט. בזמן הצפייה נתעכב על הרגשות שחשה גיבורת הסרט, כלומר את, בכל אחד מקטעי הלידה ונבדוק איך הם משפיעים על הלידה ועליה.
בשלב השני – נבדוק האם יש דרך לשנות או להשפיע על רגשות אלה, באמצעות הדמיון נשנה את הסרט בהתאם למה שתרגישי שאפשרי לך. לפעמים בעקבות השינויים הלידה משתנה ומסתיימת בצורה שונה, ולעתים העובדות האובייקטיביות נשארות כפי שהיו במציאות אבל החוויה הסובייקטיבית של הגיבורה, כלומר שלך משתנה.

בסיום תהליך זה נשים מדווחות על רגיעה, קבלה והשלמה עם הלידה הקודמת. היא נשארת מאחור כזיכרון ומתפנה מקום ללידה הבאה.


שימי לב: אם את בהריון חדש כדאי להוסיף לתהליך גם שלב נוסף של "יצירת לידה". בשלב זה נראה את הלידה הבאה שלך, נבדוק האם מקומות קשים מהלידה הקודמת חוזרים שוב או קשיים חדשים מופיעים  ואם כן כיצד מתמודדים אתם ויוצרים חוויה טובה ומעצימה בפעם הבאה.

משך התהליך: תהליך עיבוד חווית הלידה הוא בדרך כלל קצר יחסית בן 2-3 פגישות.

בעקבות תהליך "עיבוד הלידה" נשים מרגישות ירידה משמעותית בעוצמת החרדה והפחד מהלידה הבאה, עד להעלמות החרדות לגמרי.

מוזמנות לצפות גם בסרטון על עיבוד לידה

עיבוד חווית לידה – סיפורי מקרה:

פחד מלידה ואיך אפשר לנצח אותו-הסיפור של תמר

נעמה רוצה להצליח ללדת (ויב"ק)

מה חבוי אצל דלית בזיכרון

רעות,אימא ומה שבינהן

 

 

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *