תפיסת חלוקת התפקידים בהורות

בסדנת ההכנה להורות האחרונה שהעברתי לזוגות, סיפר אחד המשתתפים שחבריו – אלו שהם כבר אבות, אמרו לו שלגבר אין תפקיד בחודשי חייו הראשונים של התינוק.
מניין נובעת החשיבה הזו? האם באמת אין לאב תפקיד? האם האבות מתרחקים מאחריות? ואולי, אנחנו הנשים דוחות ומרחיקות אותם מהשתתפות בגידול הצאצאים?

החוקרת סוזן אולפורט שחקרה התנהגויות הוריות שונות בעולם החי הגיע למסקנה שלאבות ישנו תפקיד משמעותי בגידול התינוק. אצל חלק מבעלי החיים התפקיד בא לידי ביטוי באופן עקיף ואצל חלקן באופן ישיר. למשל חלק מהזכרים אצל בעלי החיים דואגים לתזונת האם, להגנה מפני טורפים ולמגורים ראויים וחלקם מתחלקים בפועל בגידול הצאצאים כמעט שווה בשווה עם האם. מה שברור הוא שחלוקת התפקידים ברורה.

ומה אצלנו?
בעבר חלוקת התפקידים אצל בני האדם היתה ברורה. הזכר דואג להגנה, ופרנסת האם והצאצאים, והאם נשארת בבית ומשקיעה בגידולם. ( גם בחברה של ציידים לקטים האם היתה המלקטת ולא הציידת מכיוון שהליקוט אפשר לה קרבה לילדיה. ) מכיוון שכך היה נהוג, גם כל הידע בנוגע לגידול הילדים היה עובר מאם לבת והאב לא היה שותף לסודות אלו.
היום – כאשר גם הנשים יוצאות לעבודה ולוקחות חלק מהאחריות על פרנסת הבית, ובכלל הגישה השוויונית מתפתחת, חלקנו נמצאים בבלבול.

חלק מהנשים והגברים עדיין רואים את תפקיד גידול הילד כחובה וזכות של האם בלבד, במידה והאם שותפה לפרנסת הבית, העול שמוטל עליה לפי התפיסה הזו גדול מדי ולכן יש סבירות שהתפקוד באחד מהנושאים ילקה בחסר ואחד יבוא על חשבון השני.

למרות שישנם זוגות שרואים את תפקיד גידול הילדים כתפקיד ששותפים בו שני בני הזוג לעתים קורה שהאבות תופסים מרחק, מרגישים חסרי בטחון או ידע. מדוע?
אולי הסיבה היא שלאם באופן מבני יש צרכים שהיא יכולה לספק לתינוקה שהגבר אינו יכול לספק – כמו הנקה.
אפשרות זו יכולה להסביר מקרה שחוזר ונשנה בהכרות שלי עם מספר זוגות: שני ההורים נמצאים בחדר. התינוק בוכה, מניסיוני אני מזהה את הבכי של התינוק כבכי של עייפות, גזים או סיבה אחרת שאיננה קשורה לרעב. אך האב הטרי שמודע לכך שיכולתו הפיזית לספק את צרכי התינוק מוגבלת לעומת יכולתה של האם, מוותר מראש על ברור סיבת הבכי ומגיש לאם את התינוק בחוסר אונים בכדי שתניק אותו.
אפשרות אחרת היא שאצל חלק מהאבות התקבעה התחושה שהידע שבגידול הילדים עדיין נמצא בחזקה בלעדית אצל המין הנשי, אולי אפילו עובר בתורשה במבנה הגנטי של האישה ולכן יכולותיו של האב מוגבלות. זו תפיסה שקיימת לעתים גם אצל האימהות, דבר שמראש מוריד את בטחונו העצמי של האב ביכולותיו למלא חלק מצרכי התינוק באופן ישיר.

העולם שלנו משתנה וחשוב מאוד להכיר בכך.

אם בעבר אשה לאחר הלידה היתה מוקפת בבנות השבט והמשפחה המורחבת שתמכו בה ואפשרו לה מנוחה מספקת, דאגו לבישולים ולניקיונות ולכל מה שמסביב. המצב היום הוא לא כך. גם מי שמתברכת בעזרה של אם או אחות שבאות לתמוך ולעזור לאחר הלידה – העזרה הזו לרוב לא מספקת בשביל לאפשר כניסה רגועה לעולם ההורות. בדיוק כמו השינוי שחל בתפיסה של הלידות – פעם גבר לא הורשה להיכנס לחדר בו היתה יולדת, והיום נשים רבות בוחרות לשתף את בני זוגם בחוויה, כך גם בעולם ההורות: ישנה חשיבות רבה בכך ששני בני הזוג יהיו שותפים לגידול הילדים. נכון שבאופן מעשי רק האם יכולה להניק את התינוק, אבל ישנם תפקידים רבים אחרים שהאב יכול לקחת בהם חלק: עזרה בהרדמת התינוק, הרגעה כאשר הוא סובל מכאבי גזים, תקשורת יום יומית משחק ועוד …
כדאי מאוד להתייעץ אחד עם השני ולנסות לבנות מערכת העוטפת את התינוק, כזו שבה שני בני הזוג שותפים להחלטות ולביצוען.

במצב כזה בו שני בני הזוג חולקים את החובות והזכויות הכרוכות בגידול ילדים כולם יוצאים מורווחים:
הגבר – זוכה לבטחון עצמי בכל הנוגע לתפקודו כאב ומקבל הזדמנות ליצור קרבה וקשר מיוחד עם תינוקו.
האשה – זוכה לאפשרות להיעזר בבן זוגה בשעת הצורך ולהיתמך בו הן מבחינה פיזית והן מבחינה רגשית.
שני בני הזוג מקבלים הזדמנות לחזק את הקשר הזוגי שלהם בנושא חדש – ההורות
והתינוק – במקום שיהיה רק אדם אחד שיוכל לפנות אליו כאשר הוא זקוק למענה לצרכיו הוא זוכה לקבל סיוע משני אנשים. בנוסף הוא זוכה לקבל הורים רגועים יותר, מערכת משפחתית של יחסי גומלין בריאים ותומכים.

רוצים לדעת איך לימוד שפת התינוקות מאפשר לבן הזוג להיות מעורב יותר ובטוח יותר בטיפול בתינוק? על כך במאמר נוסף שיתפרסם בקרוב …

חווית ההיריון וההורות מזמנת לכם את האפשרות לצאת למסע מופלא של חיבור לעצמכם ולתינוק.
אני מזמינה אתכם לפנות אלי בכל שאלה הקשורה להתמודדות בתקופה המיוחדת הזו: בהכנה ללידה, בתמיכה וליווי בזמן הלידה, בטיפול לאיזון רגשי, בהכנה להורות ולימוד שפת התינוקות ובשאלות הקשורות להתפתחות וטיפול בתינוק.

נעה חברוני: מלווה נשים וזוגות במסע ההורות החל מהרגע הראשון: אשה ואמא, דולה, מדריכת הכנה ללידה, מדריכה להתפתחות תינוקות – מאבחנת ומטפלת בשיטת "צעד ראשון",
מדריכה לשפת התינוקות דנסטן, מאבחנת ומטפלת בטכניקת "איזון חיים" לטיפול בבעיות פיזיות ורגשיות.
צרי קשר: 052-2837199
או דרך הדואר האלקטרוני: merkaz.hamaagal@gmail.com

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *