7 שאלות נפוצות על שנת תינוקות

שנת תינוקות

אספתי עבורכם שאלות שנשאלתי על שנת תינוקות

 1. האם הוא צריך להתרגל לישון ברעש/ אור ? יותר נוח להתנהל בבית כשהתינוק ישן ברעשי היומיום שלנו. בדיוק בגלל הנוחות הזו מגיעה השאלה (וגם הסביבה שאומרת לכם שתינוק צריך להתרגל לרעש ואור).כדי להחליט איך לנהוג עם תינוקכם, בדקו איך השינה שלו במהלך היום. האם הוא מצליח לישון? האם רעשים מקפיצים אותו (גם בערות)? האם הוא ישן טוב יותר כשהבית שקט יחסית, כשאין אחים גדולים שמרעישים? את אותן שאלות תשאלו ובדקו לגבי האור. זה נכון שכדאי שהם יתרגלו לישון ברעשי הרקע של הבית וזה גם נכון שכדאי שישנו באור ולא בחושך מוחלט בשנות היום כי לא תמיד ניתן לספק זאת. אבל זה נכון שהם צריכים לישון. יש תינוקות שלא משנה כמה תרגילו אותם הם לא יצליחו לישון בסלון ברעשי הבית ובאור היום. אם התינוק שלכם הוא אחד מאותם תינוקות אפשרו לו סביבה שקטה וחשוכה יותר כדי שישן. אין הכוונה לחיות על מצב רטט כל פעם שהתינוק ישן. אני מכירה משפחות שממש נכנסות למצב רטט ולפעמים למצב שקט ולא אני לא מתכוונת רק בטלפון כשהתינוק ישן. לא מדברים, לא מורידים מים בשירותים, מחממים את האוכל במיקרו לפני כדי שהצפצוף לא יעיר. אם תינוקכם רגיש מאד לרעש העזרו ברעש לבן כדי להקל עליו את השינה ולאפשר לכם לצאת ממצב רטט.
 1. מתי אפשר להתחיל להרגיל אותו להרדם עצמאית? נתחיל מהנתונים היבשים והפשוטים. מגיל חמישה חודשים ניתן ללמד תינוק להרדם עצמאית. למה דווקא הגיל הזה אתם שואלים? בגיל חמישה חודשים לתינוק כבר יש את היכולת להבין את הקשר בין סיבה לתוצאה. הוא מבין שאם היום מרדימים אותו במיטה וגם מחר יש פה תהליך למידה שמתחיל. הוא גם מבין שאם מתקרבים למיטה הולכים לישון, אם מתקלחים מתקרבים לזמן השינה. פרט נוסף הוא הפרשת הורמון השינה, המלטונין, שמופרש בגופו בצורה סדירה ומאותת לגוף בשעות החשכה "להוריד הילוך". אחרי שדיברנו על הנתונים היבשים התפנתי לענות על השאלה מתי אפשר להתחיל להרגיל אותם להרדם עצמאית. והתשובה בעיני, בהנחה כמובן שהתינוק כבר גדול מחמישה חודשים, מתי שנכון לכם ההורים או מתי שהתינוק מאותת לכם. הנה, אני מסבירה לא אשאיר אתכם ככה. אם אתם ההורים מרגישים שהדרך בה הוא נרדם כבר לא נוחה לכם, כבד לכם להרדים בידיים, זה לוקח לכם המון זמן ומייאש כל סיבה שהיא שגורמת לכם לרצות את השינוי. התינוק יכול גם הוא לרצות את השינוי, זמן ההרדמה יכול להעיד שאינו מצליח כבר להרדם בדרך שהיתם רגילים לה עד היום, הוא לא נינוח על הידיים, הוא לא נרדם בהנקה יותר. דבר נוסף הוא ההתעוררויות בלילה. אם התינוק מתעורר בלילה לא רק לאכול בתדירות גבוהה ממה שאתם מצפים וכל פעם מחפש את הדבר איתו נרדם בתחילת הלילה גם פה ייתכן וישנו איתות לצאת לשינוי.
  תמצאו תשובות לשאלות נוספות הקשורות להרדמות עצמית במדריך שכתבתי בדיוק בנושא זה.
 2. האם חשוב שתהיה שעת שינה קבועה? בשנה הראשונה לחיי התינוק לרוב, שעת השינה שלו נקבעת לפי המרווחים מהשינה האחרונה שלו. ולכן היא לא תמיד קבועה. בחודשיים ואפילו לעתים שלושה חודשים הראשונים התינוק הולך לישון בשעות מאוחרות (22:00-00:00) השעון הביולוגי שלו מסתנכרן עם העולם סביב גיל 6-8 שבועות. לאחר מכן תראו איך באורח פלא שעת ההשכבה מוקדמת יותר, לרוב מבלי שעשיתם כלום. קבעו את שעת השינה, אם כך, בהתאם לשעת ההתעוררות מהשינה האחרונה, העזרו בטבלת חלונות השינה כדי לדעת מתי השעה הנכונה להשכיבו.
 3. האם לתת מוצץ כשמתעורר כדי שיחזור לישון בלי אוכל? אני מאמינה כי תינוק עד גיל שנה יכול וישנם גם כאלו שצריכים (בטח בגילאים הקטנים יותר) לאכול בלילה. אם אתם חושבים שאין מדובר ברעב אתם יכולים לתת מוצץ ולראות אם הוא חוזר לישון. אבל אם הוא חוזר לישון ומתעורר כמה דקות אחרי (גם חצי שעה) כנראה שהיה רעב והאכילו אותו. בדקו איך הוא נרדם בתחילת הלילה אם הוא נרדם בהאכלה והוא בן חמישה חודשים יתכן ותרצו ללמדו להרדם עצמאית וההתעוררויות שהן לא לאכול תפחתנה (זה מה שקורה לרוב). אם התינוק כבר בן 7-8 חודשים יתכן ותרצו ללמדו לקחת מוצץ לבד בלילה כדי שלא תצטרכו להגיש לו אותו כשהוא מתעורר.
 4. כמה זמן צריכה להיות שינה במהלך היום? כשמסתכלים על שנות התינוק במהלך היום חשוב להסתכל על היממה כולה. זה פחות נכון בעיני, להסתכל על כל שינה ולגרום לה להיות באורך מסויים שכן בבית עם אחים גדולים כנראה שנת אחה"צ תהיה קצרה ואמא שיוצאת מהבית בשעות הבוקר למפגשים וסידורים ייתכן שהתינוק ישן פחות טוב במהלך היום. הסתכלו על סך השעות שתינוקכם ישן וראו האם הוא ישן מספיק או יותר מדי (יש גם כאלו). זכרו כי מדובר בממוצע ולכן בהכרח יהיו תינוקות שישנו יותר או פחות השאלה מה הפער מהממוצע. אם הפער גדול הוא כנראה לא ישן מספיק ובדקו מהיכן נובע הפער. שנות היום או שנות הלילה.
 5. האם חשוב שישן במיטה שלו במהלך היום? לא. תינוק יכול לישון איפה שמתאים לכם ולו שישן. זה יכול להיות בטיול בעגלה, בלול בסלון, במפגש אמהות שהלכתם אליו או אצל סבא וסבתא. כמובן ששימו לב שהוא אכן מצליח לישון בכל המקומות הללו ושנתו אינה קצרה מדי כי התנאים מקשים עליו (כפי שכתבתי בשאלה הראשונה כאן למעלה).  אם תרצו ללמדו לישון במיטתו ולהרדם בה עצמאית, כדאי שבתקופה הזו ישן במיטתו.
 6. הוא נרדם רק בהאכלה. מה לעשות? אם הוא ישן בלילה אחרי הרדמות שכזו ומתעורר לאכול וחוזר לישון ואופן ההרדמה נוח לכם, אין באמת סיבה לשנות. יש משהו בהרדמה בהאכלה שהפך להיות טאבו, אנחנו לא בסדר אם התינוק שלנו נרדם בהאכלה. שתי הארות לגבי הרדמות בהאכלה ברשותכם. רופאי א.א.ג ממליצים שלא להאכיל את התינוק בבקבוק בשכיבה מוחלטת במיטה שכן יש סיכוי להצטברות נוזלים באוזניים (הבעיה לא קיימת בהנקה). רופאי שיניים ממליצים לצחצח שיניים לפני השינה. אלו סיבות שדורשות התייחסות הורית שלכם והחלטה מה נכון לכם לגבי אופן ההרדמות של תינוקכם.
  אם החלטתם כן לשנות את אופן ההרדמות מסיבותיכם שלכם הפרידו בין האוכל לשינה והכניסו משהו אחר באמצע, הקראת סיפור, לשיר שיר או כל דבר אחר שיוצר את ההפרדה הזו.

 

אם יש לכם שאלה אחרת שלא עניתי עליה פה שאלו ואשמח לענות.אפשר כאן בתגובות או לשלוח לי מייל או פשוט להתקשר.

מורן

ליצירת קשר ושאלות, מלאי את הפרטים:כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *